NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Amersfoort, Baarn, Bunschoten, Eemes, toemelö, HoevelaLen, Hoogland, Lensden, Sclierpenzeel, Stoutenburg, Virscle en Woudenberg. t, Woensdag 22 September 1880 Verborgen Goud. DeStoomomnibus. No. 16. Negende Jaargang. Uitgever: A. M. Slothouwer, Advertentiën kunnen inge zonden worden tot uiterlijk 's morgens SV2 uur,des Woens dags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts drie maal in rekening gebracht. AMERSFOORTSCHE COURANT. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden 1, Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers 8 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags- en des Zaterdags. te Amersfoort. Agent voor Baarn en Omstreken: W. Z. MULDER te Baarn. Advertentiën van 16 regelsJ 0,40. Iedere regel meer 0,05. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën zende men den dag vóór de uitgave in. OEFICIEELE PUBLICATIEN. De Burgemeester van Amersfoort, Gezien art. 21 der wet van 4 Decern ber 1872, (Staatsblad no. 134), Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat in de laatstverloopen week geene aan gifte is gedaan van lijders aan ROODVONK en geen sterfgevallen aan die ziekte alhier zijn voorgekomen. Amersfoort, den 20. Sept. 1880. De Burgemeester voornoemd, VAN PERSIJN. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gezien art. 22 van het reglement op het onderhoud en gebruik der wegen in de provincie Utrechtd.d. 8 November 1843 (Provinciaalblad No. 102), alsmede art. 104 van het algemeen politie-regle- ment voor de gemeente Amersfoort; Doen te weten, dat bij de voormelde artikelen bedoelde najaars schouw over de wegen, slooten en waterleidingen, aan hun toezicht of beheer onderworpen, zal ge houden worden op Donderdag, den 14 October aanstaande en volgende dagen. Wordende bij deze de bepalingen van bovengemelde reglementen aan de belang- FEUILLETON. XVIII. Reginald Peyton's herhaalde zijne be zoeken aan de fabriek voortdurend. Hij behandelde Grandison met eene soort be scherming, en stelde hem aan zijne vrien den voor als den zoon van Sir Geoffrey Grandison, baronet. Hij zeide verschei dene aardigheden ten koste van zijn vriend, en in den kring zijner kennissen deed zijne intieme betrekking tot iemand, die in alle opzichten zooveel boven hem stond, hem in hunne achting rijzen. Ha rold was zoo verstandig om den gek als gek te behandelen, maar ik kon zien hoe het hem griefdedat de naam van zijn vader bij iedere gelegenheid te pas werd gebracht. Hij zeide weinig, wendde alle pogingen, om hem van het werk te houden, af; maar toch stoorden zij hem dikwijls in de moeielijke berekeningen die hij te doen had, voor het mengen van kleuren. //Ik wou, dat die lui kwamen, terwijl ik aan tafel zat," zeide hij eens tegen mij. //Het is tegen de regel, om vreemdelingen toe te laten: als je wil kan ik den toe' gang verbieden." hebbenden in herinnering gebracht. Amersfoort, den 21 September 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, W. L. SCHELTUS. VAN PERSIJN. De civiel-ingenieur H. C. F. Couwen- berg te 's Hage heeft een stoomdroschke ontworpen en op 1/10 der ware grootte uitgevoerd. Het Vad. merkt op, dat de heer Cou- wenberg reeds maanden lang aan dit voorwerp van studie had gearbeid, voordat de door een Fransch ingenieur ontworpen en te Berlijn in werking gebragte stoom wagen bekend werd. De stoomomnibus is een even net als practisch voertuig, hetwelk zonder vuur, zonder rook, zonder geraas en zonder ge vaar wordt bewogen. Dat alles schijnt bijna onmogelijk; toch geeft het model werkelijk dien indruk. De omnibus zelf is klein en gezellig; op elk der over elkander aangebragte twee banken kunnen drie personen plaats nemen; op de imperiaal, waarheen twee wenteltrappen, aan weerszijden van het portier een, voeren, is eveneens plaats voor zes personen, terwijl aan de voor zijde van de imperial een bok is aange- bragt, die 2 personen kan bevatten; behal ve den machinist vervoert de omnibus dus 15 passagiers. En toch is het bakje, met de geheele stoominrigting niet grooter dan 2.50 M. z/Neen, dank u, dat kan ik niet ei- schen," zeide hijtoen vervolgde hij, om te verbeteren wat hij gezegd had//Na tuurlijk is het mij altijd een genoegen als Peyton komt." Ik wenschte van ganscher harte, dat ik hem alles kon zeggen. Op een achtermiddag, toen ik in mijn kantoor zat te werken, kwam een klerk bij mij en zeide //Mijnheer Peyton laat u om den sleu tel van de faience-kamer vragen." //Is mijnheer Peyton in de spreekkamer?" z/Neen mijnheer, hij is boven. Mijnheer Jones heeft het mij juist door den spreek buis toegeroepen." z/Heb je de boodschap zoo ontvangen z/Ja, mijnheer." »Zeg dan, dat ik mijnheer Peyton wil spreken." Ik kon de drift, die deze boodschap opgewekt had, moeielijk verkroppen. Pey ton wist, dat geen vreemdeling, behalve wanneer ik hem begeleidde, in de faïence- kamer werd toegelaten, en om den sleutel te vragen zonder toestemming verzocht te hebben hem te gebruiken was eene lomp heid, die niemand zou kunnen verdragen. Ik ging naar boven en hoorde Peyton's ruwen lach, voordat ik hemzelf zag. Vier gunstelingen van hetzelfde allooi stonden bij hem. Jones, de meesterknecht, die de het trapje voor het portier en de veilig heidsplaat vooraan niet |meegerekend terwijl de breedte slechts 1.30 M. is, dus geringer dan die van een gewoon rijtuig. De coupé is zoowel aan de hoofdzijden als door het portiervenster goed verlicht en de plaatsen zijn ruim berekend. Voor deze coupe bevindt zich een plat form, waarop de machinist-koetsier werk zaam is. Men vindt daarop, behalve een remtoestel, dat, met den voet in werking gebragt, de omnibus elk oogenblik kan doen stilstaan, een horizontalen stoom houder, welke, bij de afvaart van de om nibus, uit een aan het station aanwezige machine den noodigen stoomvoorraad op neemt, evenals de daarop geplaatste vertica le stoomketel. Deze laatste deelt door buizen den stoom mede aan de stoomcylinders, die onder den wagen de beweging doen ontstaan, terwijl de stoomhouder slechts als reser voir dienst doet om den stoom in den ketel desgevorderd aan te vullen, ten einde de noodige spanning te onderhouden. Door een in den regel algesloten kraan worden daartoe stoomhouder en ketel met elkan der in verbinding gehouden. De stoomhouder heeft een middellijn van 50 cM. bij een lengte van 1,30 M. de stoomketel een diameter en hoogte van 40 cM. De voorraad op te nemen stoom zal voldoende zijn om een afstand van een uur gaans te kunnen afleggen zonder nieu wen stoom in te nemen. Onder den stoomhouder is een klein reservoir aangebragt, waarheen de afge werkte en gecondenseerde stoom van de boodschap overgebracht had, stond er dicht bij. z/Jones," zeide ik toen ik boven kwam, z/welke boodschap moest je overbrengen." z/Ik moest voor mijnheer Peyton den sleutel van de faïence-kamer vragen." z/Ja, dat is het, Brooke," zeide de jonge man, terwijl hij met een rotting stond te zwaaien, //ik wou den sleutel van deze deur hebben." z/Dien kan ik je niet geven." z/Je hebt hem dus niet in bewaring?" //Jawel; hier is hij." z/Nu, ik moet hem hebbenik moet Grandison eens even uit zijn graf halen. Hij zit daar opgesloten." z/Als je beneden in mijn kantoor wilt gaan zal ik Grandison bij je sturen." Ik sprak zoo bedaard als ik kon, Hij voelde, dat hij niet in staat was, zijn wensch te doen inwilligen, maar hij wist net hoe hij er zich uit zou redden zonder een gek figuur te slaan. Zijne vrienden, tegen wien hij waarschijnlijk op zijn kracht had geroemd, stonden ons vol hoop op een woordenstrijd en op zij ne overwinning aan te zien. Hij werd bleek van woede. z/Je weigert dus om mij den sleutel te geven?" zeide hij. z/Ja," antwoordde ik. Hij ging naast mij staan en zeide half cylinders wordt teruggevoerd, om van daar door buizen in een pijp onder den bok te worden gebragt, waaruit hij zonder eenig geraas en zonder eenigen hinder voor de personen op de imperiaal ontsnapt. Het eigenlijk mechaniek bestaat in de twee cylinders, die door den stoom in beweging gebragt, hun werking op de achterste wielen overbrengen, en voorts uit 't beweegbaar voor-onderstel, dat door een stuurtoestel op het platform beheerscht en door kamraderen daarmede in verband gebragt, in staat stelt aan den omnibus elke rigting te geven en er de scherpste wendingen en uitwijkingen mede te maken, gelijk met een gewoon rijtuig. De minimum-snelheid van den stoom omnibus is, met 15 personen, 7 d 8 ki lometer per uur. Door den geringen omvang van de machines en 't ontbreken van oven en bergplaats voor brandstof is het gevaar bijna geheel weggenomen en de construc tie van het geheel opmerkelijk ligt en be vallig. Een gevolg daarvan is, dat de straten door het verkeer van stoomomni- bussen niet meer zullen lijden dan door het rijden der gewone vigilantes enz. Terwijl overigens het rijden zonder rails voor een stoomwagen reeds medebrengt, dat de snelheid verminderd, wat op zich zelf de veiligheid zeer in de hand werkt, wordt ook door den weerstand der steenen het spoedig remmen vergemakkelijkt. De stoomwagen kan ook als vrachtwa gen of lastlocomotief worden ingerigt door vervanging der coupé door andere bovenstel len. fluisterend z/Ik geloof dat er nog iemand is die Grandison tot compagnon wil hebben, he? Je denkt dat het niet kwaad zou zijn om je lieve dochtertje den zoon van een ba ronet tot man te geven, en hebt nu lie ver niet, dat zij gestoord worden." Het was mij alsof hij vergif in mijn oor goot; ik keerde mij van hem of en zeide z/Als vriend van mijnheer Grandison hebt u hem hier mogen bezoeken; maar wanneer u zich niet als een fatsoendelijk man kan gedragen, zal u de pottenbakke rij nooit meer binnentreden. Jones wijs dien heer de deur." Ik trad de faïence-kamer binnen, en sloot de de deur achter mij. Mijne dochter was nu eenige weken aan het werk geweest, en was snel gevorderd, niet doordat zij voorgetrokken was, maar door de vlugheid, die zij bij iederen trap van de kunst ten toon spreidde. De kleurstoffen, die voor het beschil deren der vazen noodig waren, werden in ons laboratorium bereid, en Harold ging nu iederen dag de galerij door om te zien welke kleuren voor den volgenden dag noo dig waren. Toen ik binnentrad zat hij toevallig naast Iris met een notitieboekje in zijne hand, en zij keek hem aan terwijl zij op-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 1