NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR t, Baarn, Bnnsclioten, Eemnes, Hamemelö, Hoevelaken, Hoogland, Lensden, Soest, 1, Stonti Zaterdag 25 September 1880. Verborgen Goud. No. 77. Negende Jaargang. Uitgever: A. UI. Slothouwer, Zij, die met 1 October 1880 op dit blad abonneeren, voor den prijs van ft.— binnen de stad en f 1.10 franco per post in de 3 maanden, ontvangen van at heden de nog te ver schijnen nos. gratis. Advertentiën kunnen inge zonden worden tot uiterlijk 's morgens 8V3uur,des Woens dags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts drie maal in rekening gebracht. ANIERSFOORTSCKE COURANT Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f 1, Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers 3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags- en des Zaterdags. te Amersfoort. Agent voor Baarn en Omstreken: W. Z. MULDER te Baarn. Advertentiën van 16 regels0,40. Iedere regel meer 0,05. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën zende men den dag vóór de uitgave in. Er zijn in ons lieve vaderland, gelijk wellicht in ieder ander waar de beschaving zeker peil heeft bereikt, een behoorlijk aantal niet volkomen tevreden lieden. Dat is volstrekt niet te verwonderen, evenmin te betreurenindien we allen ons volmaakt thuis gevoelden in de bestaande toestan den, dau zou er van verbetering natuurlijk geen sprake behoeven te zijn en ware het woord //vooruitgang" een zinledige klank. Zeer verschillend is de wijze, waarop men zijn ontevredenheid aan den dag legt. A. keurt met een enkelen uitroep alles af, zonder meerhij mort en moppert, maakt het zichzelven en anderen lastig, zonder een grein verbetering aan te brengen. B. is onuitputtelijk in het uitdenken van her vormingsplannenvoor elk onderdeel van het regeeringsbeleid heeft hij een nieuwe regeling in den zak, en, dat het in ieder FEUILLETON. XIX. Ik vertelde Grandison, dat Pekton mij beleedigd had, en dat ik hem verboden had weer in de fabriek te komen, wanneer hij zich niet behoorlijk gedroeg. //Hij heeft zeer onaangename manieren, en hij kan zijne drift niet bedwingen," zeide Harold; //maar ik weet bij ondervin ding, dat hij goedhartig is; hij zal zijne excuses wel komen maken." Maar Peyton kwam niet. Integendeel, ik geloof, dat hij zijn best deed Grandi son tegen mij op te zetten, door hem dat te vertellen, waarop hij tegen mij gezin speeld had. Ik kon zien, dat dat alles Grandison niet bevielhij wilde den vriend beschermen jegens wien hij zich zoozeer verplicht ge voelde; tegelijkertijd wilde hij tegenover mij rechtvaardig zijn. Hij was eenigszins verlegen met zijne houding. Hij wilde mij ervan overtuigen, dat zijne verhouding tot mij niet veranderd was, en beproefde daar om zich te gedragen alsof er niets gebeurd was, dat zijn vertrouwen in mijne eer aan opzicht niet beter gaat, komt alleen daar door, dat zijn medeburgers hem niet aan het roer plaatsen. C. bestudeert ernstig den samenhang der dingen, en gaat de gronden na, waarop wijziging der toestan den moet berustenhij beschouwt zoowel den Staat als de Maatschappij als een le vend organisme, dat zich trapsgewijze en zonder sprongen kan en moet ontwikke len, zoodat onze voornaamste zorg moet zijn, de hinderpalen te kennen en weg te nemen, die dat natuurlijk proces belem meren. D. is een voorstander van krasse maatregelenhij wil eenvoudig al wat er is onderste boven werpen, ons met de brok stukken iets nieuws en zoo hij zegt iets beters samen te stellen. Dat laatste is de leer van het socialis me, waarover we vroeger al eens gespro ken hebben, en ook nu voor een oogen- blik de aandacht der lezers vraagt. In Nederland l^omt het sporadisch voor. Enkelen hebben eenige moeite gedaan om uit de soms vrij verwarde geschriften over de leer van het gemeenschappelijk bezit min of meer juiste noties op te doen, en maken daarmede in hun kring propa ganda. Sedert eenigen tijd wordt in de hoofdstad meer systematisch gewerkt, en treedt een wetenschappelijk man als lei der op, namelijk de gewezen predikant bij de Ev.-Luthersche gemeenteDomela Nieuwenhuis. Wij zullen de laatsten zijn, om aan de grondstellingen van het socialisme de ver dienste der nieuwheid toe te kennen. In tegendeel, voorheen zijn in verschillende landen, inzonderheid in China, pogingen aangewend om op denzelfden grondslag de maatschappelijke verhoudingen te regelen. het wankelen had gebracht. Wanneer hij geweten had, dat de be schuldiging zonder grond was, dan zou zijn oordeel over mij niet door dergelijke kwaadsprekerij veranderd zijn. In ieder ge val was ik blij, dat hij niet wist, hoeveel hij mij verschuldigd was; want daar hij de ware reden van mijne belangstelling in hem niet kende, zoude hij zeer licht geloof heb ben geslagen aan de redenen, die zijn vriend hem wilde doen gelooven. Zijne verlegenheid verdween weldra, toen hij zag, dat ik evenzeer op hem vertrouwde als vroeger. lederen dag leerden wij elkan der beter kennen, en van beide kanten nam de genegenheid toe. Hij zag, dat mijne be doelingen eerlijk waren, dat het mij ge noegen deed, wanneer ik hem met mijne kennis behulpzaam kon zijnen dat ik zijne welgeslaagde proeven met ongeveinsd genoegen aanzag. Sommige van deze proeven gaven zeer goede resultaten, en als hij een gewoon werkman was geweest, zou ik hem bewon derd hebben, om zijne kennis, zijn onver- moeiden ijver en de volharding, waarmede hij alle moeielijkheden overwonen zijne plannen doorzette. Toen kwamen er voor ons allen geluk kige tijden. Hij zag Peyton hoe langer hoe De proeven, in die richting genomen, zijn jammerlijk mislukt, omdat zij uitgaan van een valsche onderstelling, namelijk deze, dat alle meDschen op een gegeven oogen- blik afstand kunnen doen van het eigen domsrecht als een prikkel tot werkzaam heid. Wat in een bijen- of mierenmaat schappij mogelijk is, kan daarom niet worden toegepast in een wereld, bevolkt door veel minder hartstochtlooze wezens, wier individueel karakter de meest bonte verscheidenheid aanbiedt. Voorts kan men de toepassing en de werking van het ge meenschappelijk grondbezit gadeslaan bij eenige volken van lagere ontwikkeling: men zal dan tot de overtuiging komen, dat juist die verhouding alle energie doodt, eiken vooruitgang tegenhoudt. Ten onrechte beschuldigd men de so cialisten, zei o. a. de heer Nieuwenhuis in een toespraak, dat zij //den boel willen dee- len." Er werd uitgerekend, dat ieder Nederlander in dat geval, hoofd voor hoofd, aan grond en andere eigendommen f 4000 zou krijgen, zoodat een gezinuit man vrouw en drie kinderen bestaande, met een sommetje van f 20,000aardig zou kunnen gaan rentenieren. Hoe men er toe komt, aan den grond zeiven, in eenig stelsel waarde toe te kennen, blijft een raadsel: deze waarde toch wordt alleen bepaald door de opbrengst, die de arbeid er aan ontlokken kan. De grond zelf is waardeloos, en dit in aanmerking genomen zou er op gezegd bedrag wel iets zijn af te dingen. Wat het socialisme bovenal kenmerkt, is zijn haat jegens de liberalen en hun be ginsel. En toch hebben de eersten een voudig sommige punten uit het program- minder, en kwam zeer dikwijls bij ons. Zondags zou ons huis stil zijn geweest zonder hem; het scheen, alsof hij reeds een lid van de familie was. Hij woonde dicht bij de fabriekwant somtijds bleef hij een halven nacht op, om bij aansteken van een oven tegenwoor dig te zijn, wanneer eene proef van het branden afhing; maar hij kon in een half uur naar ons huis wandelen. Somtijds ging hij Zaterdags met Iris en mij mee, om tot den volgenden Maandag te blijven; was dit niet het geval, dan kwam hij Zondags 's morgens, vóór het ontbijt. Ik herinner mij nog, dat hij eens niet op den gewonen tijd kwam. z/Zoo," zeide ik, terwijl ik op mijn hor loge keek; //wij zullen Harold van morgen niet zien. Hij heeft eene proef in den steen oven, en is zeker den geheelen nacht op gebleven om hem te zien uithalen." z/Wij zullen hem nog vijf minuten tijd geven," zeide Grootma vol hoop. Na tien minuten was hij er nog niet. z/Ja, Grootma" zeide ik. Grootma begon toebereidselen voor het ontbijt te maken, maar vijf minuten gin gen voorbij, zonder dat ik eenige vorde ring kon merken. ma der laatsen overgenomen, om verband te brengen tusschen hun stelsel en de staatkundige vormen waaronder zij tot dus ver genoodzaakt zijn te leven. Het libe ralisme vraagt verheffing van den minde ren stand door uitbreiding van onderwijs en beperking van kinderarbeid; uitbreiding van kiesrecht; meer billijke verdeeling van den militairen drukontheffing van den minder bemiddelde in zake belastinghef fing, door deze in verband te brengen met elke draagkracht; uitbreiding der staats bemoeiingen, overal, waar het algemeen belang de tusschenkomst van den wet gever noodzakelijk maakt. Welnu, roept misschien de socialist triomfantelijk uitdatzelfde willen wij ook. Inderdaad? Maar hij gelieve dan in aanmerking te nemen, dat dit alles niet zoo in één slag te verkrijgen is: we trach ten steen voor steen het gebouw onzer poli tieke volmaking op te trekken. Bovendien heeft die staatkundige hervorming niets te maken met het dwaze onteigeningsplan, dat door de socialisten op den voorgrond wordt gesteld en waaraan al het andere, zoo het heet, dienstbaar wordt gemaakt. Vreemde motieven worden somtijds aan gevoerd, om zekere stelsels te verdedigen, en niets is verwonderlijker dan dat een man als de heer Nieuwenhuis ze kan aan voeren. Zoo lezen we in het verslag zijner jongste verhandeling: //De grondslagen der maatschappij deugen niet. 9/10 der mis drijven zijn vergrijpen tegen den eigendom, een bewijs dus dat de eigendomsbegrippen niet goed zijn." Ja, van de lui die be doelde misdrijven plegen: ze weten den grens tusschen het mijn en dijn niet te re specteeren. Doch de heer N. meent er stel- z/Willen wij wat in den tuin gaan wan delen, papa?" vroeg Iris. Wij gingen in den tuin; maar hare dunne pantoffels waren oorzaak, dat wij niet verder dan het hek kwamen, waar Iris opmerkte, dat de weg wel droog zou zijn, ofschoon ik er niets van zien kon. Ik ging heel gewillig den kant van de kerk op. z/Dien kant niet, dat weet u ook wel," zeide Iris, en zij bloosde, terwijl zij mij met zich meetrok naar den anderen kant. z/Wij loopen dien weg iederen morgen, als wij naar de fabriek gaan," bracht ik er tegen in. //Daarom is hij juist zoo prettig. Wij houden van oude bekende paden, evenals van oude gezichten." z/En van jonge," merkte ik op. Wij waren nog niet ver gegaan, toen wij de welbekende gestalte van onzen Harold met versnelden pas den hoek om zagen komen. Het deed mij goed, de gelaatstrek ken van de beide jongelieden van vreugde te zien schitteren, toen zij elkander ont moetten. Toen wij het tuinhek openden hoorden wij Grootma Marie toeroepen, dat zij het ontbijt maar moest klaarmaken. Daarna hoefden wij niet lang op het ontbijt te wachten; en te oordeelen naar

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 1