De Haagsche Kindermoord. OFFICIEELE PUBLICATIE. De Burgemeester van Amersfoort Gezien art. 21 der wet van 4 Decem ber 1872, (Staatsblad no. 134), Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat in de laatstverloopen week aangifte is gedaan van vier lijders aan ROODVONK en een sterfgeval aan die ziekte alhier is voorgekomen. Amersfoort, den 27. Sept. 1880. De Burgemeester voornoemd W. A. CROOCKEWIT, Weth. Amersfoort, 28 September 1880. Een onzer geachte stadgenooten hoopt a.s. Zaterdag een zeldzaam feest te vieren. Immers 2 October a.s. zal het 50 jaar ge leden zijn, dat de Heer II. Rosenstok, bij gelegenheid van den Belgischen opstand, aan 's Koning roepstem gehoor gaf, en in militairen dienst trad. Hij behoorde tot degenen, die deelnamen aan den Tiendaag- schen veldtocht; later behoorde hij tot de dappere verdedigers van de Citadel van Antwerpen, onder generaal Chassé, en die als krijgsgevangenen naar Frankrijk wer den gevoerd (1832). Van daar in 1833 teruggekeerd, doorliep hij verschillende ran gen, totdat hij in 1858 werd gepensioneerd als Adjudant-Onderofficier, en tevens werd benoemd tot Administrateur der Garnizoens bakkerij en der Infirmerie alhier, welke laatste betrekking in 1878 verviel door de oprichting der nieuwe Infirmerie. De medaille voor 24-jarigen trouwen dienst't Metalen Kruis en de Medaille van de Citadel van Antwerpen versieren zijne borst. Wij wenschen den jubilaris een recht gelukkigen feestdag toe, en hopen, dat hij, onder het genot van eene krachtvolle ge zondheid, nog lang gespaard blijve voor zijne beide kinderen, en voor de betrek king, die hij eene reeks van jaren met zooveel ijver bekleedde. Bij besluit van Z. Exc. den Commissa ris des Konings in de provincie Utrecht, van 11 September 1880, zijn tot ZET TERS voor 's rijks directe belastingen, met ingang van den 1. Januari 1881, voor den tijd van vier jaren benoemdte Amersfoort de heeren J. F. Lagerwey, B. W. van Burg steeden en L. A. Schaapte Baarn E. J. van der Flier en Mr. S. P. baron van Heemstra; te Bunschoten H. Huygeu Gz. en Z. van Halterente Eemnes R. van Klooster en G. Stalenhoef; te Hoogland B. Koenen en D. Rijnders; te Leusden W. Meiling en J. Herberts: te Soest H. van Brummelen en P. Voskuilen; te Stou- tenburg C. van den Drifakker en J. van de Geer; te Woudenberg J. C. Witten berg en G. van Maanen H.Jz. Sedert ons nommer van Zaterdag 11., bevattende den beruchten moord, waarvan de jeugdige Marius Bogaardt het slacht offer werd, is er veel geschreven, aan aan wijzingen geen gebrek, men is er echter nog niet verder mede gekomen. De justitie zet haar onderzoek onafgebroken voort; eenige aanhoudingen, welke plaats gehad hebbenbleken later onjuist te zijn. Een nieuw signalement is in 't licht verschenen plaats; toen zeide hij: //Stel maar een man in mijne plaats aan totdat ik terug kom; alles is in orde." //Ik zal er zelf voor zorgen," antwoord de ik; //ik wilde dat ik je in andere za ken evenzeer kon helpen, mijn jongen. Ik weet niet hoe 't met je geldzaken ge steld ismaar je kan over mijn geld be schikken z/Ik heb genoeg. Ik zal met den eer sten trein vertrekkenik behoef slechts van kleeren te verwisselen en een valies in te pakken. Ik hoef nergens op te wachtenmaar hier wachtte hij even, z/ik zou gaarne Iris even willen spreken, voordat ik gaik zal naar haar toe gaan, als u er niets op tegen heeft." Hij ging naar de faïencekamer, en keer de met Iris terug. Zonder vrees van op gemerkt te worden hield hij zijne hand in de hare, en sprak op hare lieve deelne mende wijze, toen zij door de werkplaat sen gingen. Ik zag dat hij haar meer dan eeus met bewondering aankeek. Hij had nooit de liefde etner moeder, noch tot op dat oogenbhk, de onuitsprekelijke liefde eener vrouw gekend, en gevoeld van hem, die den ongelukkige Marius van school afhaalde, het wijkt eenigszins af van de vroegere opgaaf en luidt aldus//Een onbekend man, gekleed met havana-kleurige demi-saisonlaag opengesneden vestwit overhemdzwarte jas, laag zwart hoedje, oud ongeveer 30 jaar, donker blond glad haar, oogen iets valsch, dun klein knevel tje, van lichter kleur dan 't haar, aange zicht zeer mager en lang, kleur geelachtig, loopt eenigszins voorovergebogenburger lijk uiterlijk, waarschijnlijk vlug in zijne bewegingen." Deze is waarschijnlijk de ontvoerder en moordenaar van Frederik Marius Bogaardt. Onder eene uitgeloofde premie van f 10,000 verzoekt de politie scherpe op sporing en aanhouding. Inmiddels is het ongelukkig slachtoffer Maandag 11. ter aarde besteld, op Eik en Duiuen, dicht bij de plaats waar de moord heeft plaats gehad. Ondubbelzinnig was de deelneming, bloemen en kransen overdekte de kist, waar zij passeerde bleef het publiek stilstaanzijn vrienden en schoolmakkers volgden den lijkwagen. Aan de groeve ge komen hield Ds. Romeny, Predikant te Brum men eene toespraak, die alle aan wezigen diep roerde. Ook de onderwijzer Boucholte richttemet door tranen ver stikte stem, eenige woorden tot zijn leer lingen en de zwaar beproefde vader. De heer de Graeff van Polsbroek bedankte de aanwezigen voor de eer, den overledene bewezen. Wij wenschen dat het de Justitie moge gelukken spoedig den ellendeling, een moor denaar van een kind van 13 jaren, in han den te krijgen. Gisteren is door de Haagsche Justitie het volgende bekend gemaaktVolgens verkregen inlichtingen heeft zich verleden week vóór of op 23 dezer, een burger meisje vetvoegd aan de school van den Heer H. D. Ubbens in de Trompstraat, om te vragen of aldaar was de jongeheer Bogaard L Nauwkeurige opsporing van dat meisje wordt verzocht. De Justitie heeft gelijktijdig verzocht geene andere dan officieele mededeelin- gen te doenin zake de gruweldaad te 's Hage." Wij vestigen de aandacht onzer lezers op eene brochuredezer dagen bij den uitgever J. Stemberg te 's Gravenhage ver schenen, getiteld: Het Roodvonkzijn oorzaken en de middelen om het te voor komen en te genezen, door Dr. A. Ba- gynskivertaald door de Heeren A. W. J. Zubü en A. Am. QnanjerOffic. van Gezondh., prijs ƒ0,60; populair geschre ven bevelen wij dit boekske ter lezing aan. BINNENLAND. Men zegt dat onze bereden en vesting artillerie zal worden georganiseerd. De rijdende artillerie zal in drie regimenten veldartillerie herschapen worden. Het bestuur der Vereeniging voor den Effectenhandel te Amsterdam heeft het besluit genomen de Grieksche staatsfond sen op de officieele piijsopgave te schrap pen en de leeningen van Giiekenland uit te sluiten op de officieele koerslijst der Amsterdamsche beurs. Deze maatregel hoeveel troost zij eene bedroefde ziel kan schenken. Harold was twaalf of veertien dagen weg. Iris en Grootma waren reeds naar bed, en ik wandelde alleen in den tuin, toen ik op den eenzamen weg een welbe kenden voetstap hoorde. De lichte, snelle maar flinke stap zoo gelijkend op zijn karakter zeide mij, dat hij het was voordat ik hem zag. Ik opende het hek van den tuin en daar stond hij. z/Ik dacht wel, dat ik u nog zou vin den voordat u naar bed was," zeide hij; z/de anderen liggen er zeker al in?" ver volgde hij, naar de vensters kijkende. z/Ja; en zij zullen Mei niet meer bene den kunnen komen," zeide ik. //Laten wij eens zien Wij gingen de laan in; de vensters waren donker, en dus moest Harold zich met mijn gezelschap tevreden stellen. Wij wandelden samen den tuin rond, en nadat hij mij de oorzaken van het plot seling overlijden van zijn vader had me degedeeld, zeide hij z/lk geloof dat mijn grootvader hem weld)a zal volgen. Bij is zeer neerslach- is een gevolg van de verontwaardiging over de onrechtvaardige en met de goede trouw ten eenenmaal strijdige handelingen der Grieksche regeering, bij de conversie der leeningen 1824-25 en bij het uit voeren dezer conversie. Naar men zegt zijn de bewoners van de Passage te Rotterdam met elkander in overleg getreden, om den eersten verjaring van de opening der Passage in de volgende maand door het aanbrengen van versiering en illuminatie feestelijk te herdenken. De oudste zuster van H. M. onze Konin gin, prinses Pauline, is verloofd met den erfprins Alexis von Bentheim, Bent'heim- Steinfurt. Vrijdag, ter gelegenheid van den lOOen gedenkdag der geboorte van onzen volks dichter Tollens prijkten aan zijn stand beeld te Rotterdam twee lauMerkransen. Te Vlaardingen zijn dit jaar reeds aan gevoerd 49.699 ton haring of ruim vier maal zooveel als tot gelijke dagteekening 10 jaar geleden, 't Vorige jaar bedroeg die aanvoer nog niet de helft van thans, Men verneemt, dat een kompagnie der artillerie instructieschool te Schoonhoven naar Kampen zal worden overgeplaatst. Ook te Antwerpen werd de 100e ver jaardag van Tollens herdacht, op Zondag 26 dezer. De Antwerpsche afdeeling van het Willemsfonds heeft het feest georga niseerd. Het werd gegeven in den Vlaam- schen schouwburg, des avonds ten 8 uur. De heer Julius Sabbe, van Gent, hield eene redevoering, Henri van Kuijk, een der leden van het Vlaamsche tooneelge- zelschap, heeft het dichtstukDe boeteling voorgedragen, en mej. Mina Sleeckx eenige liederen von Tollens gezongen. Te Barneveld was vroeger slechts drink water, en toen waren er 4 geneesheeren. Thans verschaffen 5 goede pompen zuiver en gezond drinkwater, naar nu kan één geneesheer de zieken best bedienen. Werkmansbode). Volgens de zesde tienjarige volkstelling waren op 31 December 1879 te Amster dam 308.877 inwoners. De huwelijksvoltrekking tusschen de z/jongedochter" van 81 en de //jonge man" van 77 jaren, die op Donderdag 11. te Amsterdam zou plaats hebben, is door ongesteldheid der bruid een paar weken uitgesteld. De Tollens-feestviering in het Paleis voor Volksvlijt, die Vrijdagavond plaats had, moet een som van f 500, voor het Tollensfonds hebben opgeleverd. Dat het der justitie ernst is, om de hyena, die te 's Hage heeft rondgeloopen, meester te worden, kan wel blijken uit het feit, dat zelfs het stoomschip Celebes, Zaterdag van uit de Rietlanden alhier ver trokken, te IJmuiden heeft moeten stop pen, om onderzocht te worden. tig, en wil niemand zien. Mijn vader en hij zijn altijd bij elkaar geweest; zij heb ben geene andere vrienden gekend. De oude man hield buitengewoon veel van hem. Op zijn hoogen ouderdom is zijn verstand een beetje zwak geworden, en men zegt, dat hij voortdurend bang was mijn vader te zullen verliezen; en niet tegenstaande zijne liefde voor Sir Geof frey, kon hij nooit gelooven, dat hij de belofte om den ouden man niet te ver laten niet zou breken. Om hem bij zich te houden, deed hij allerlei vreemde po gingen die alleéVi konden voortvloeien uit verstandsverzwakking." z/Die verstandsverbijstering is zeker aan lichamelijke oorzaken toe te schrijven »Zeker hebben zijne voortdurende stu diën zijn gestel verzwakt; en die ver zwakking heeft weer op zijn verstand in gewerkt. Zes of zeven jaar geleden kreeg hij het vreemde idee, dat er in het kloos ter ergens een schat verborgen lag - maar wat scheelt u Ik fluisterde de tene of andere ver ontschuldiging. Wordt vervolgd.) BUITENLAND. Te Parijs is een congres van entomo logen gehouden. Vóórdat het uiteenging heeft het eene motie aangenomen, waarbij uitdrukkelijk de wensch wordt te kennen gegeven, dat de studie der entomologie verpligt gesteld M'orde in de normaalscho len. De volgende overwegingen hebben tot deze motie geleiddat de schade door de insecten aan den Franschen landbouw toegebragt, jaarlijks meer dan een milli ard bedraagt, zooals met zekerheid uit een aantal gegevens kan berekend worden dat de verwoestingen der insecten aan zienlijk beperkt kunnen wordenlo. door het beschermen van de insecten-etende vogels en 2o. door in de lagere scholen vereenigingen te stichten, waarbij de kin deren zich verbinden geen vogelnestjes uit te halenen dat het met het oog op dit alles noodzakelijk is dat onderwijzers kennis vergaren omtrent de insecten. De minister van onderM'ijs in Frankrijk heeft aan de prefecten eene circulaire ge- rigt, die bestemd is om een einde te ma ken aan ergerlijke misbruiken, die er ge maakt zijn van de wet van 1850. Die wet wil dat de onderwijzers de leerlingen in de gelegenheid stelt onderrigt te ont vangen in den godsdienst; maar hierbij heeft men het in vele departementen niet gelaten. Men heeft daar de kinderen het onderrigt in den godsdienst opgedrongen, en dat was nog niet genoeg: de onder wijzer, onder den druk van de bevelen der geestelijkheid, moest de daad vereeni gen met de leerhij zelf moest trouw ter kerke gaan, enz. en op zon- en feestda gen de scholieren ter kerk geleiden. Dit alles moet ophouden, overeenkomstig het constitutionele beginsel van vrijheid van geweten. De wetgever van 1850, aldus zegt de minister, heeft niet gewild en kan niet gewild hebben dat het fundamenteele artikel van de gewigtige wet van 1833 te niet gedaan werd. De huisvader moet altijd geraadpleegd worden over de vraag, of hij zijne kinderen wil doen deelnemen aan het godsdienst-onderrigt. De school, zegt de minister iets verder, mag noch eene kapel, noch eene tribune, noch een theatre zijn. De school moet school we zen en niets meer. Sedert Zondag heerscht in het Noor den van Schotland een vinnige koude, zoodat het allen schijn heeft of de winter vroegtijdig zal intreden. Uit Smolensk wordt bericht, dat 3000 werklieden in een fabriek te Sarzewo strike hebben gemaakri tengevolge van verlaging van loon en zich aan wanordelijkheden schuldig maakten. Naar Sarzewo zijn troe pen gezonden. In de Russische stad Alexandrowsk zijn niet minder dan 150 huizen door brand vernield. i Freiburg werd onlangs door een zwaren schok van aardbeving verontrust; dat is de 16e schok, die in Zwitserland dit jaar wordt waargenomen. Uit Cuba wordt officieel medegedeeld, dat de twee laatste hoofden der opstande lingen zich hebben overgegeven en dat er nu geen enkel rebel meer op het eiland is. 't Laatste is gemakkelijker te zeggen dan te gelooven. Een bericht uit Zuid-Afrika meldt, dat twee stoomschepen last gekregen hebben zich onmiddellijk in gereedheid te bren gen, ten einde 600 vrijwilligers van Kaap stad over te brengen, die den opstand der Basoeto's moeten helpen bedwingen. Twaalfhonderd Basoeto's hebben den 20en dezer de stad Mohaleshoek aange vallen; 5000 Basoeto's vielen den vol genden dag de stad Mafeteng aan. Op beide plaatsen duurde de strijd den ge- heelen dag, maar de Basoeto's werden ten slotte teruggeslagen. Laatsteden Vrijdag zijn te Maifrieds- dorf, nabij Reichenstein, in Pruisisch-Sile- zie, tv-ee buskruitmolens in de lucht ge vlogen, waarbij een persoon gedood en twee zwaar gekwetst zijn. De burgerij te Memphis, in de Ver- eenigde Staten heeft laatstleden Woensibg feest gevierd wegens het feit dat zij de zen zomer is bevrijd gebleven van de

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2