tjl HET ROODVONK BOVENHUIS TE HUUR. DOUBLE-STOUT. PIANINO'S. ADVERTENTIE N. B. E. MATER. WELKE KEUKENMEID MEVROUW COST BUD DE zijn oorzaken en de middelen om het te voorkomen en te genezen A. W. J. Znbli en A. Ara. J. Qnaiyer EDINBURGER J. SINNIGE, die op de HOOGERE BURGER SCHOOL en BURGER-AVOND, SCHOOL gebruikt worden, als: Passerdoozen Teekenborden Teekenhaken Teekenporte feuilles Boekdragers Teekendoozen Teekenpapieren Teekenpotloo- den Teekenpennen Trekpennen Decimeters Graadbogen Driehoeken Pistolets Doezelaars Doezelkrijt Doezelboekjes Vleugels Zwartkrijt Roodkrijt Witkrijt Houtskool Radeer- en Uniongom Oost-Indische Inkt Verwschoteltjes Penseelen Punaisen Sponsdoosjes zijn in ruime sorteering voor handen bij A. M. Slothouwer. WEIDENSLAUFER, PIANOFABRIÏÏK Puik Gruttemeel a 8 Cent de 5 once, mits men een andere bood schap er bij mede neemt, anders 8% Cent, in de Nieuwe Win kel te Amersfoort, op de Appel markt. gele koorts. De straten waren versierd. Onder anderen waren er twee groote eere poorten opgerigt, waarvan de eene was gebouwd uit katoenbalen. Er werd een groote optocht gehouden, grootendeels be staande uit handels- en andere corpora tion. De gouverneurs van Kentucky, Te- nessee en Arkansas hebben het feest bij gewoond. GEMENGDE BERICHTEN. Kleine geschenken onderhouden de vriendschap. De Keizer van Duitschland, die gehoord had dat de Sultan, een lief hebber van fo rellen, die hij, omdat in Turkije de viseh- cultuur, evenals alle cultuur verwaarloosd wordt, moeijelijk kan bekomen, heeft de zer dagen »den zieken man" door een spe cialen lijf jager" honderd scboone forel len met en benevens een aantal eijeren ge zonden. De Sultan beeft om die beleefd heid te beantwoorden den Keizer twaalf prachtige Arabische volbloed paarden ge zonden. De ruil is niet slechts voor den Keizer. De heer J. D. Gerth, ambtenaar belast met de inschrijving van de geboorten te Amsterdam, die eergisteren zijn 75n ver jaardag vierdeheeft gedurende de 30 jaren van zijn dienst circa driemaal hon derd-duizend Amsterdammertjes in de registers van den Burgerlijken Stand in geschreven. Iemaud in Liverpool hechtte zoozeer aan het oude bijgeloof dat een vreemde kat ongeluk in huis brengt, dat hij dezer dagen zoo'n dier zijn huis ziende binnen treden, het opnam en tegen den muur doodsloeg. Krachtens de wet tot bescher ming van dieren is de man nu veroordeeld tot 24 gl. boete, zoodat zijn bijgeloof hem ditmaal niet heeft bedrogen; de kat bracht werkelijk ongeluk. Een van de vreemdste Koningen ter wereld is zonder twijfel Koning Tu-Duc, wiens zetel gevestigd is in de hoofdstad van het Koninkrijk An-Nam in Chi- neesch-Indië. Hij regeert zijne onderda nen naar zijne grilleu, en zijn scepter is een stok, waarmede hij links en regts vijf tig tot honderd stokslagen doet uitdeelen aan hen, welke de vrijheid durven nemen de bevelen te overtreden, welke hij dage- lijksch geeft. Z. M. drijft vervolgens in het groot, met tusschenkomst zijner mi nisters, handel in valsche muntenalle gunst is koopbaar en het is te verwon deren, dat al die Koninklijke ordonnan tiën zijn volk niet volledig uitputten. Bij voorbeeld, wanneer de Koning kolen noo- dig heeft, wordt er aanstonds verbod op dit artikel gelegd, in de ganscbe uitge strektheid van zijn Koninkrijken het zelfde geschiedt bij alle andere noodwen digheden van den Vorst. De gelief koosde uitspanning van Tu-Duc is de visch- vangst; dit schijnt eenvoudig en onscha delijk; doch er dient opgemerkt te wor den, dat wanneer Zijne Majesteit visch vangt, alle scheepvaart op de rivier ver boden is. Een der Prinsen van den bloede had een meisje de helft van haar hoofdhaar laten afscheeren. Tu-Duc hierover verbitterd, deed den wreeden Prins een jaar soldij verliezenzoodoende strafte hij Z. K. H. doch vulde tevens zijne kas. Dezelfde Prins doorstak eens een zijner onderdanen om dat deze niet erg beleefd tegen hem was, en om eene tweede dergelijke fout te voor komen. Indien er nu slechts één Prins van dat soort was, kon het er nog mede door; doch er zijn er van drie opvolgende geslachten en Koning Mink-Mang alleen liet voor zjjn deel 70 kinderen achter; 21 Prinsessen en 49 Prinsen. Zoodra een Prins geboren is, wordt zijn naam inge schreven op het Koninklijk familieboek. Uit dien hoofde wordt hem een jaarwedde toegekend, doch het is hem stipt verboden zich met politiek te bemoeijen; hij is dus een man, van in de wieg tot luiaard ver oordeeld. Zij verslijten hun leven met slapen opium rookenspelen en trou wen eenige Prinsen hebben tot dertig vrouwen. Een der zonen van Mink- Mang heeft meer dan 100 kinderen en men mag zonder overdrijven verzekeren, dat er tegenwoordig niet minder dan 1000 Prinsen in het leven zijn. Al die groote en kleine Prinsen zijn de schrik der koop lieden, welke zij letterlijk plunderen. Be talen kunnen zij niet. Onlangs zou in het dorp Parkany in Besarabië een huwelijk voltrokken wor den tusschen een officier en een rijk meisje. De plegtigheid werd echter ge stoord door de komst eener vrouw met vier kinderen, die het bewijs leverde, dat zij de wettige echtgenoote van den officier was. De bruid vlugtte onmiddellijk uit de kerk en voor men begreep waar zij kon gebleven zijn, had de ongelukkige zich op het kerkhof aan een kruis opgehangen. Tengevolge van den invoer van Russi sche varkens, die blijkens de door ver schillende veehouders verkregen ervaring, door de in den omtrek van Zwolle be staande wijze van mesting, spoedig vet worden, zijn de prijzen der vette varkens belangrijk gedaald en wordt sedert een paar dagen het varkensvleesch te Zwolle per kilo 10 cent lager dan in den laatsten tijd verkocht. Bij het jongste bezoek van den Oosten- rijkschen keizer viel er te Lemberg een aardig tooneeltje voor. Behalve de over heden, die den keizer aan het station op wachtten, merkte men ook een zesjarig meisje op, dat een reusachtigen bloemrui ker in haar handjes hield. Zij moest die den keizer overhandigen en een Poolsch versje opzeggen. Opgewekt liep de kleine heen en weer en wachte met ongeduld op de aankomst van den trein. Eindelijk stoomde de trein binnen, de keizer stapte uit en moedig ging het meisje naar hem toe, terstond met baar versje beginnende. Maar reeds na de eerste zinnen bleef de lieve spreekster steken. Was het de on gewoonheid van het schouwspel of waren het de blikken van de talrijke toeschou wers genoeg, de kleine had het slot vergeten. Toen de keizer haar niet meer hoorde, hield hij het gedicht voor geëin digd en wilde het geschenk aannemen, maar het meisje verborg haar bloemen achter den rug, en riep verschrikt uit: z/Neen, nog nieten begon weer dapper van voren af aan, ditmaal zonder haperen. Toen overhandigde zij met kinderlijke na ïeve bevalligheid den hartelijk lachenden vorst den lang bewaarden ruiker. Een echt Amerikaansch denkbeeld is door zekere Spaulding van Boston te voor schijn gebragt. Hij wil namelijk Holy-oak verlichten met electrisch licht doch op een nieuwe manier. Een toren van 175 voet moet de lantaarn dragen die een licht moet geven gelijk aan 300.000 kaar sen. Zeven van die torens zouden de lucht boven Holy-oak zóó verlichten, dat het er even helder wordt als bij dag, en de schaduwen zich zouden vertoonen als bij zonneschijn. Niemand zou meer licht in huis noodig hebben. Bij de werken aan den Zuid-Ooster spoorweg te Ravenstein is een putbaas door het onweder getroffen; zijn bovenlijf sloeg letterlijk in stukken van een; vijf in zijne onmiddellijke nabijheid werkende arbeiders waren eenige oogenblikken be wusteloos, doch kwamen overigens met den schrik vrij. Een persoon uit K'are "dal, bij Arnhem, is, wegens gruwelijke mishandeling van een kat, tot 5 dagen gevangenisstraf ver oordeeld. Te Oudega zijn bij een landbouwer van 3 zijner vier koeien de hakspieren doorge sneden. De ellendeling, die zich daaraan heeft schuldig gemaakt, is nog niet ont dekt. De Lord-mayor van Londen wil de uit- noodiging tot bijwoning van het diner der gemeentebesturen van de Europeesche hoofdsteden te Brussel beantwoorden. Hij doet dit op echt Egelsche wijze. Waren bem uit Brussel slechts uitnoodiging voor 6 personen gezonden, hij heeft thans den Brusselschen gemeenteraad in de tweede helft van October te Londen bij zich ten eten gevraagd. Een fabrikant te Zwischenake, bij Ol denburg, heeft een nieuwe soort van bur- gerturf in den handel gebracht, nl. bag ger met houtzaagsel vermengd. De nieuwe soort turf wordt zeer geprezen. De Schiedamsche Courant bevat een brief uit Nieuw-York dd. 4 September, waarvan wij het volgende ontleenen: //De verdiensten zijn hier hooger en het klimaat is wel warmer, maar dat kan ik wel staanIk werk hier op een groote fabriek (want die kleine baasjes betalen te weinig) en om u een denkbeeld te geven met hoe veel man en daar al zoo gewerkt wordt, moet ik het volgende melden. De lui hou den hier schrikkelijk veel van een-uitstap je of een reisje op het water te maken. Zoo besloten ook de knechts op de fabriek, daar ik werk, om aan den patroon dezen voorslag te doen. Deze vond het zeer goed en zoo gingen wij Zaturdag 28 Au gustus met een stoomboot en een barge naar den zeekant. Wij waren met ruim 2000 menschen bijeen, vrouwen en kin deren er onder begrependat is dus geen kleine fabriek, vindt ge wel Er was veel pleizier; wij hadden 20 muzikanten en een orgel met stoom bij ons, dus was er den ganschen dag muziek; ook eten en drinken werd niet vergeten. In den tuin, dien wij hadden afgehuurd, zaten wij 's middags met 300 man aan tafel, ook de patroon met vrouw en kinderen was er bij. Zoo werd den dag dansende en zingende doorgebragt. Des avonds om 5 uur vertrokken wij weder naar Nieuw- York en om 8 uur waren wij zonder on gelukken of ongenoegen weder tehuis. De onkosten van dat reisje waren ruim 1000 dollar. Hier is alles in het groot en in Holland zouden de menschen zoo iets niet kunnen doen, want zij verdienen er niet naar. Hier verdient men meer. Mijne verdiensten zijn van f 30 tot 40 per week. De bazen in Holland zouden van zulke weekgelden een toeval krijgen. (De brief schrijver is sigarenmaker). Ja hier kan men, als men zuinig en vlijtig is, een aardig sommetje bij elkaar krijgenmaar als men hier gaarne een glaasje bier drinkt en uitgaat, dan zijn ze nog armer dan in Holland; doch die op passen leven hier gelijk een brandersheer in Schiedam, ja nog beter, want de le vensmiddelen zijn goedkooper als in Hol land en voornamelijk fruit en vleesch, b. v. perziken koopt men 40 a 50 voor 6 cent, vleesch van 8 tot 16 cent per pond enz. Maar ik zal uitscheiden, anders zoudtgij allen wel hier naar toe willen komen niet waar Maar men moet hier een bekwaam werkman zijn, anders is het ook niets; ze betalen hier hooge prijzen voor het werk, maar het moet goed zijn. BURGERLIJKE STAND. B aam. Geboren: 16 Sept. Gerrit, z. van Geurd van Lambalgen en Aaltje Timmerman. 21. Jacob, z. van Dirk Hoorus en Petro- nella Ende. Gehuwd: 17 Sept. Louis Josephus "Vos en Beatrix de Jonge. 23. Willem Nico- laas Repelius en Sara Antonia Strumphler. Overleden 16 Sept. Jacob van den Born, oud 6 jaren. 21. Leendert Kiet- selaeroud 53 jr., echtgen. van Johanna Alida Kefa. c? Heden overleed te Baarnin den ouderdom van ruim 57 jaar, mijn eenige Broeder CORNEL1S VAN E1JKE- LENBÜRG. Amersfoort, 25 Sept. 1880. N. YAN EIJKELENBURG. Eenige kennisgeving. f 'y Het is mij behoefte des harten aan de velen, die mij, tijdens mijne kort stondige maar ernstige ziekte, op eeuiger- lei wijze hunne deelneming betoond heb ben, ook namens mijne Echtgenoot, langs dezen weg hartelijk dank te zeggen. —J7T:1 wil nu nog zonder een goed KEUKEN BOEK als Keukenprinces leven voor 25 Cents, zegge vijfentwintig Cents, kunnen zij zich aanschaffen verlangt tegen 1 November een die goed naaien, en de w a s c h be handelen kan. HENRI J. STEMBERG, te 's Hage, geeft uit: dooh Dr. A. BAGYISKI Praktiseerend Arts "Uit het Duitsch vertaald door Officieren van Gezondheid Prijs f 0,60. Bij iederen Boekhandelaar te bekomen of te ontbieden. Tegen 1 Nov. a.s. te huur een net BOVENHUIS, met afzonderlijken op gang riant uitzicht, bevattende 2 KAMERS, ALCOOEKEUKEN, MEIDENKAMER en verdere gemakken; gelegen op 't fraaiste gedeelte van de stad. Inclineerenden adresseeren zich met franco brieven onder Lett. Z. bij den Uit gever dezer Courant. AMERSFOORT. waarin voorkomen een onnoembaar getal RECEPTEN om een g o e d e en 1 e k- k e r ej pot te kunnen koken. Verkrijg baar bij A. M. Slothouwer. beveel ik de invoering aan van mijne voortreffelijke Dit bijzonder aangenaam artikel ver- eischt in den handel geen vakkennis. Monster-instrument lever ik tegen engros- prijs. Prijscouranten gratis. BERLIN, Dorotheemtr. 88,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 3