NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Amersfoort, Baarn, Baasclotei, Een», Hamersvelö, Hoevelaken, Hoogland, Leusden, Soest, Sclierienzeel, Stontenttnrg, Ynnrsclie en ffondenlierg. Woensdag 10 November 1880. Verborgen Goud. No. 90. Negende Jaargang. Uitgever: A. M. Slothouwer, Advertentiëo kunnen inge zonden worden tot uiterlijk 's morgens 8% uurides Woens dags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts drie maal in rekening gebracht. &MERSF00RTSCHE COURANT. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 8 maanden f 1,—. Franco door het geheele Rijk. 1,10. Afzonderlijke nummers 3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woentdag*- en des Zaterdag*. tb Amersfoort. Advertentiën van 16 regelsJ 0,40. Iedere regel meer 0,05. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën reilde men den dag vóór de nitgave in. Amersfoort, 9 Nov. 1880. De erfgenamen van den heer M. J. Idsinga, den 2. November 1.1. te Amers foort overleden, hebben den Burgemeester eene som van f 1000 ter hand gesteld ten behoeve van de armen. Die gelden zijn bereids aan de kerkelijke armbesturen al hier toegezonden. Verleden Maandag is de levering van 20 fauteuils voor het raadhuis, tegen de aannemingssom van f 280 door Burg. en Weth. van Amersfoort gegund aan den éénigen inschrijverde heer J. de Greef aldaar. X Wij herinneren den kiesgerechtigden dat aanstaanden Donderdag, den 11. No vember 's morgens tusschen 10 en 12 uur ten raadhuize de verkiezing plaats heeft van drie leden voor de Kamer van koophandel en fabrieken te Amersfoort. Aan de beurt van aftreding zijn de heeren J. F. Lager wey, M, Wolff Mz. en Jacques Visser. FEUILLETON. XXXII. Hierna keek hij eenige oogenblikken peinzend naar den grond. De eenige ge volgtrekking, die hij uit mijne woorden kon trekken was, dat er iets gebeurd was, dat Iris onwaardig maakte, om zijne vrouw te wordenmaar daar zij of ik dan nood wendig een misstap moest gedaan hebben, wilde hij er niet over spreken. „Het is een geheim dat spoedig op gehelderd moet worden," zeide hij. „Ik twijfel er niet aan, dat je weldra alles zal weten, wat Iris je nu nog niet kan zeggen," zeide ik. „Wat haar betreft verheugt het mij zeer, dat te hooren. Ik zie dat zij eronder gebukt gaat, en u niet minder; hoe eerder uw verdriet weggenomen zal zijn, des te eer der zal ik mij weer gelukkig gevoelen. Ik wensch alleen maar dat ik hoop en vrees met u kan deelen." „Dat wilde ik ook." „Wij zullen er nu maar niet verder over spreken," zeide hij. „Ik houdt niet van geheimen, en ik heb er nu mijn deel van gehad. In de eerste plaats dat verbor gen gond in het klooster van Crastock. Gelukkig dunrde dat niet lang, daar het BINNENLAND. De zaak van den Haagschen moordenaar De Jongh is door de arrondissements-recht- bank te 's Hage verwezen naar den procu reur-generaal bij het gerechtshof in Zuid- Holland. De Jongh zal dus wel gauw „voorko men." In de maanden Januari en Februari zal door den Minister van Koloniën een op roeping geschieden van jongeliedendie voor het genie eskader in Nederlandsch- Indië wenschen te worden opgeleid. Men zegt, ,dat onze Kroonprins het voornemen moet koesteren de reis met het oorlogsstoomschip Koningin Emma der Nederlanden naar O. I. te maken. Als 't waar is, dat de Prins met de Koningin Emma naar Indië gaat, zal hij er zeker in populariteit bij de Nederland- sche natie door winnen. De Utrechtsche studenten zullen in 1881ter viering van het 49e lustrnm hunner hoogeschool, een optocht houden, voorstellende de intocht van Matthias van Oostenrijk te Brussel in 1578. Daar de boeren in de omstreken van Mheer al te veel last hadden van hazen en konijnendie 't op hun winterkoren voorzien hadden, hebben zij een klopjacht gehouden, waarbij niet meer of minder dan ongeveer 750 stuks hazen en konijnen werden buit gemaakt. Aan den Lekdijk te Vreeswijk hebben zich verzakkingen geopenbaard. Men is nu druk bezig met het aanvoeren van de noo- dige materialen, om de dijk weer in orde te brengen. Wij krijgen thans ook een Zondagsblad voor de jeugdonder den titel van het Zondagsblad voor het jonge Nederland. Het verschijnt met 1 Januari a.s., bij den uitgever Henri J. Stemberg te 's Hage. Te Apeldoorn zal door de heeren E. Appv en Leander Schlegel eene muziek school worden opgericht. Apeldoorn, 6 Nov. Een zeer treffend voorval vond hier heden morgen plaats. Een man en vader van een gezin onder deze gemeente, die elke dag zich beijverde om voor vrouw en kinderen het dagelijks brood te verdienen, werd heden nacht op het onverwachts door eene koorts in het hoofd aangetast, en ontsnapte dezen mor gen uit zijn bed, spoedde zich naar het huis, waar hij dagelijks werkte, en bleef juist op enkele schreden daarvan plotse ling dood. Blanus en Dassie hadden te Bergen-op- Zoom aangekondigd bij hun laatste voor stelling, dat zij een zevenjarig vos-merrie- paard zouden laten verloten. Ieder bezoeker zou een lot ontvangen. Na de voorstelling, die door een nogal talrijk publiek werd bijgewoond, ving de verloting aan. Nadat een groot aantal nieten buiten reeds verkocht wastoen ik den brief van mijn grootvader kreeg, waarin hij het mij meldde. Toen krijg ik een brief van mijne zaakwaarnemers te Londen, waarin zij mij melden, dat de som van elfduizend pond door een onbekende, uit dankbaarheid, voor mij betaald is; en nu vragen zij mij in een tweeden brief om dadelijk te Londen te komen om de vreemde omstandigheden, betreffende den verkoop van mijn buiten, te vernemen." „Eén sleutel kan tot alle geheimen toegang geven," zeide ik. „Dan hoop ik, dat ik hem zal vinden. Oik heb u nog eene geheimzinnige gebeur tenis mede te deelen: Ik ontmoette van morgen den jongen Peyton en daar ik aan hem gedeeltelijk mijn compagnonschap verschuldigd ben, moest ik wel even met hem meegaan, ofschoon u wel kan begrij pen, hoe weinig zin ik er op dat oogen- blik in had. Wij spraken over u, en ik kwam er toevallig op dat u vroeger tim merman geweest is. Ik dacht, dat hij en zijn vader het wisten, daar zij groot be lang bij de fabriek hebben, maar ik merk te, dat ik mij daarin vergist had, door de opmerking die hij maakte. Ik moest voorzichtiger geweest zijn. „Ik schaam mij mijne afkomst niet, en het is mij geheel onverschillig wie haar kent." „Dat geloof ik ook. De opmerking, die waren uitgekomen, kwam no. 63 als prijs voor het paard. Dat nummer was ten deel gevallen aan M. E., hovenier, wien onder luid gejubel door al de toeschouwers ge luk werd gewenscht. Doch de verloters weigerden den prijs afteleveren, omdat op het lot, waarop „prijs voor het paard" stond, ook tevens No. 58 was gezet, welk nummer niet te vinden was. De zaak is in handen der politie. In Luxemburg zullen in de volgende week twee daar te lande wonende gepension- neerde militairen het 50jarig feest hunner benoeming tot ridder der Militaire Willems orde vieren. Het zijn de majoor Buff van het voormalige Luxemburgsche bondcontingent, en de wachtmeester der gendarmerie Wam- pach. De eerstgenoemde verwierf de orde op 17 Nov. 1830 als löjarig korporaal. Bij het uitbreken der Belgische revolutie was de knaap geplaatst bij de 1 le afdeeling infanterie op de citadel van Luiken bij een uitval maakte hij zich, in vereeniging met twee zijner broeders, van welke de een luite nant en de ander eveneens korporaal was, te midden van een hevig vuren van twee ka nonnen met bespanning meester. De drie broeders kregen bij die gelegenheid de Mili taire Willemsorde. De wachtmeester Wam- pacht verwierf het ridderkruis eenige dagen later. Een Utrechtsche klepperman heeft den zeldzamen moed betoond een student te arresteeren, die hij op heeterdaad van „bellemoeren" betrapte. hij maakte deed mij aan mijn eigen geloof twijfelen. Zijne nieuwsgierigheid ten uwen opzichte, en het genoegen, waarmede hij uw vorig beroep vernam, vormen het laatste geheim." „Het zou mij verwonderenwanneer ik niet reeds gewoon was aan de nieuws gierigheid van dat heer," zeide ik. „Maar heeft u hem niet te Nice ont moet?" „Van morgen zag ik hem voor het eerst terug. Dacht hij mij daar te vinden?" „Ja; ten minste op den morgen, toen ik den brief van uw grootvader kreeg was hij toevallig hier, en bood hij aan om hem aan u te geven, daar hij er toch heenging met de volgende mail." „Dat is vreemd. Hij heeft er mij van mor gen niets van gezegd, en toch had hij het woord bijna alleen." „Heeft hij over den brief gesproken?" »Neen, geen enkel woord." „En zeide hij ook niet dat hij te Nice was geweest?" „Daar heeft hij in 't geheel niet van gesproken." Ik begon eenig vermoeden te krijgen. „Zou je mij ook kunnen zeggen of hij je met een bepaald doel aansprak?" vroeg ik. „Hij kwam om geld te leenen eene groote som, hij had eene schuld gemaakt, die dadelijk betaald moest worden. Als borg stelt hij het aandeel in de fabriek, dat hij van zijn vader zal erven." „Welk bewijs heeft hij, dat hij een aandeel zal erven?" „Ik heb hem voorloopig op zijn woord vertrouwd, maar hij zal een brief zien te krijgen van zijn vader, die te ziek is om zich met de zaken in te laten, waarin hij hem zijn aandeel afstaat." „Heb je toegestemd om daarop geld te leenen „Mijne verplichtingen aan hem verhin derden mij, het hem te weigeren. Ik be loofde dat ik het met mijne zaakwaarne mers in orde zou maken." „Wanneer zal dat zijn?" „Ik zal hen morgenmiddag gaan opzoe ken hij zal mij van avond of morgenoch tend den brief van zijn vader brengen." „Wees zoo goed mij den brief te laten zien, voordat je het geld leent." „Zeker. Maar u begrijpt toch, dat dit eene geheel, bizondere zaak is, en al bood hij mij geen waarborg, dan zou ik mij nog verplicht gevoelen om aan zijn verlan gen te voldoen." „Uit een gevoel van dankbaarheid?" ,/Ja." „Dan is het in de eerste plaats noodig om te weten of je al of niet reden tot dankbaarheid hebt." „Zoowelke reden heeft u om daaraan te twijfelen

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 1