B a a r n. Hoogland. Woudenberg. Scherpenzeel. BUITENLAND. De minachting van de lagere Parijsche bevolking voor al wat met den godsdienst in verband staat, wordt met den dag groo- ter. Onophoudelijk worden geestelijken op de openbare straat beleedigd. Duitschland verloor weder een zijner krijgshelden door den dood, en wel ge neraal von Rheinbaben. Den dag voor zijn ontslapen was hem zijn aangevraagd ont slag verleend, bij welke gelegenheid de Keizer hem de orde van den Zwarten Adelaar schonk. Den 3n Mei 1812 gebo ren had de generaal alzoo een leeftijd van ruim 68 jaren bereikt. In de oorlogen van 1866 en 187071 heeft hij zijn naam een blijvende plaats in de oorlogs geschiedenis des vaderlands verzekerd. Sedert wijdde hij zich aan de vorming der militairen, onder wie zijn geest onge twijfeld nog langen tijd zal blijven voort leven. De Standaard verneemt dat de Ka- naalvloot, onder admiraal Hood, bevel ont vangen heeft om Dinsdag naar de Ier- sche kust te stevenen. De Iersche Land Lea gue doet een beroep om geldelijke bijdragen tot het vormen van een verde digingsfonds. De Times zegt naar aanleiding van de redevoering van den minister von Haymer- le in de Oostenrijksche delegatie, dat de beslissing der vraag of tot verdere oplos sing der Oostersche quaestie al dan niet actief te werk gegaan zal worden, uitslui tend van Europa afhangt. Engeland kan, hoe die beslissing ook uitvalle, ze met rein geweten aannemén. Engelands eigene belangen, welke daarbij onmiddelijk be trokken zijn, zijn te groot dan dat het eene poging zou doen alleen eene quaestie op te lossen, welke Europa weigert aan te roeren. Onder deze omstandigheden is het te hopen, dat Griekenland zich in zijne politiek ook verder door wijsheid en voor zichtigheid zal laten leiden. Te Londen is een internationale veree- niging opgericht ter verkrijging van de we reldvrede. In Schotland heerscht groot gebrek aan drinkwater. Te Greenock is dit zoo erg, dat het bestuur der waterleiding besloten heeft aan de suikerraffinaderijen aldaar haren watertoevoer te onthouden, zoodat deze inrichtingen den arbeid zullen moe ten staken. Te Longford (Ierland) is weder van achter een heg op een vrederechter, Dud- „Ik heb reden, Harold; maar zoolang mijne vermoedens nog niet bevestigd zijn, kan ik hem de onrechtvaardigheid niet aandoen, erover te spreken. Als je hem morgen hier in het kantoor kan brengen, kan ik zien of mijn vermoeden juist is." ,/Zal ik hem schrijven, dat hij morgen om twaalf uur hier komt?" „Ja, dat is heel goed." Harold schreef het briefje en liet het dadelijk wegbrengen. Ik schreef ook een brief; hij was aan Adams gericht, dien ik verzocht den vol genden dag bij mij te komenen om voor vergissing zeker te zijn, liet ik hem door een arbeider wegbrengen die op antwoord moest wachten. De bode kwam terug met een brief van den ouden tuinman, die beloofde aan mijn verlangen te zullen voldoen. Een andere brief wachtte mij thuis. Op het couvert stond in handen. Deze belangrijke missieve luidde als volgt /Waarde Brooke! Ons beider vriend Lord Grandison heeft mij verzocht morgen op uw kantoor te komen. U zou mij zeer verplichten door bij ons gesprek tegenwoordig te zijnu zal er wel niets op tegen hebben, als u onze goede verstandhouding in aanmerking neemt. Ik ben de bizonderheden te we ten gekomen omtrent de schat, die in het klooster van Crastock verborgen was, maar als uw vriend kunt u erop rekenen, dat ik u niet zal verraden. t. t. Reginald Peyton." Ik kon om dat verachtelijke briefje lachenhet kon iemand, met zulke diepe wonden als ik had, niet meer grieven. Wordt vervolgd.) geon genaamd, geschoten, die er echter met den schrik en een door kruid zwart gemaakt gezicht afkwam. Het plan is beraamd, om te Plymouth een standbeeld op te rigten, voor sir Fran cis Drake. Den 3n November was het 300 jaren geleden, dat Drake van zijn reis om de wereld ter rede van Plymouth te rugkeerde. Den 4 dezer is te Milaan, onder voor zitterschap van Menotti Garibaldi, eene bijeenkomst gehouden, ten gunste van het algemeen stemregt. De vergaderden waren wel wat opgewonden, maar van ongere geldheden geen spoor, In de Harz ligt de sneeuw op sommi ge plaatsen tien voet hoog. Het Broeken- hotel is door muren van sneeuw en ijs omgeven en van het verkeer afgesloten; men zou trachten een weg te banen door de acht voet hooge sneeuwmassa's, opdat ten minste paarden er door zouden kun nen. Wie zich te ver van huis waagt, loopt gevaar, den weg terug niet te kun nen vinden. Een brievenbesteller, die van den Bro ken naar Schier ke ging, heeft voor die wandeling, welke anders niet langer dan een uur ophoudt, acht uren noodig gehad. Hij zakte soms tot over de schouders in de losse sneeuw, en slechts met groote krachtsinspanning gelukte het hem einde lijk, het doel van zijn togt te bereiken. Hoewel officieel niets wordt medege deeld, moet het toch vrij zeker zijn, dat de nihilisten den keizer van Rusland met strychine hebben willen vergiftigen. Hen is dat slechts ten deele gelukt, tengevol ge waarvan de Keizer thans aan hersen- verlamming moet lijden. GEMENGDE BERICHTEN. Een leeuwenjacht in Hannover mag wel een zeldzaamheid geacht worden. Dezer da gen meldde men namelijk dat een leeuwin ontsnapt was aan den eigenaar van een menagerie en de plaatselijke overheid van Meinersen gelaste nu een drijfjacht te hou den. Ongeveer 150 boeren namen er aan deel en wapenden zich met hooi- en mest vorken, met geweren en buksen uit de oude doos en meer dergelijke wapenenwaar mede zeker nog zelden eene koningin des wouds is bekampt. Zoo trok men ten strijde, natuurlijk niet weinig dapper, maar de leeu win was nergens te vinden. Naar men zegt moet zij onverwacht in haar hok terugge vonden zijnde grappige dierentemmer maakte echter dat hij spoedig uit de voe ten kwam, daar de gefopte boeren nu nog woedender waren dan de leeuwin ooit ge weest was. Er dreigt een ernstige botsing te ont staan tusschen Frankrijk en Turkije; men denke eens, een paar jonge meisjes hebben het wapenbord van het Fransche consulaat te "Varna met slijk bespat. Zulk een be- leediging mocht natuurlijk niet ongewro ken blijven en de consul die veel vrijen tijd schijnt te hebben heeft ernstig bij de Porte gedreigd. Een onderzoek wordt ingesteld en de kleine morspotten zijn in hechtenis genomen. Te Amsterdam heeft zich nu een maat schappij gevormd, welke zich het plaatsen van advertentiën op de lijsten van groote spiegels ten doel stelt. In het Park prijkt reeds een advertentie-spiegel van de jeug dige maatschappij. Wat de Duitschers Pech noemen had in hooge mate een ambtenaar van een plaats je, dat door den Keizer van Oostenrijk op zijn reis door Silezië bezocht werd. Genoemde ambtenaar, een klein, zwaar lijvig man, zou een aanspraak houden tot den Keizer, en trad vooruit met een diepe buiging, zoo diep, dat zijn degen uit de scheede gleed en op den grond viel. Toen hij hem opraapte en hem weer in de schee wilde steken, heefden zijn han den daarbij zoo, dat hij het wapen er naast en met de punt in de uneform van een adjudent des Keizers stak. Verschrikt keert de ongelukkige amb tenaar zich om, ten einde zich te veront schuldigen, bemerkt daarbij niet dat de Keizer van plaats veranderd is, enzet zijn voet met volle kracht op dien van den Keizer. Nu was het met alle zelfbeheersching gedaan. De arme redenaar kon geen woord uitbrengen, veel minder nog een aanspraak houden, en moest letterlijk worden weg gedragen. De Keizer toonde zich niet in over drachtelijken zin //op zijn teenen getrapt"; maar lachte hartelijk om het geval. In Italië worden de pogingen tot in voering van het algemeen stemrecht weer hervat. Deze tijding zal de Nederlandsche voor standers van het algemeen stemrecht ge noegen doen, maar als in den tegenwoor- digen tijd in ons dierbaar vaderland het algemeen stemrecht werd ingevoerd, dan wij laten het oordeel verder aan onze le zers over. Tegen twee personen, die op de openba re straat te Amsterdam een portefeuille hadden gevondendoch vergeten hebben die terug te brengen, is proces-verbaal opgemaakt. De Neurenbergsche politie heeft met het oog op de lange sleepen van de ja ponnen der dames bepaald, dat ieder die moedwillig stof veroorzaakt met een geld boete gestraft zal worden. Ook te Haarlem beginnen de paneelen der huisdeuren de aandacht van de vrien den der duisternis te trekken. In den nacht van Donderdag op Vrijdag hebben eenige dieven zich aldaar toegang weten te verschaffen tot een woningdoor het verbreken van het paneel der huisdeur. Zij werden in hun voornemen echter ge stoord en moesten zich uit de voeten maken, als buit een jas meenemende. Een 70-jarig man uit Ubbega is in hechtenis genomen, omdat hij schapen uit een weide had gestolen. Woensdag is te Vrouwepolder, aan het strand, gevonden het lijkje van een kind, hoogstwaarschijnlijk 8 10 maanden oud. De Parijsche kritiek houdt zich tegen woordig levendig bezig met een drama van ernstigen aard, van Paul Déroulède, La Moabiteeen stuk, dat eerst kortelings in den salon van mevrouw Edmond Adam is voorgelezen. Het oordeel is eenparig zeer gunstig, vooral roemt men zeer het in ver zen geschreven drama, naar een oud testa- mentarische stof behandelt, den strengen dramatische bouw en de klimax, die de be langstelling tot in de vijfde acte steeds doet stijgen; zoo als bekend is, had het Theatre Francais dit stuk wegens zijne uitstekende waarde aangenomen; maar nu is de voorstelling wegens de kerkelijke ver warring in het land voorloopig uitgesteld. De pastoor te Dronrijp, zoo meldt de N. R. Ct. die eenige weken op reis moest gaan, droeg aan zijn huishoudster op vooral goed te zorgen voorden prachtigen Newfoundlandschen hond, waar hij zeer aan gehecht was. Tijdenszijne afwezigheid liep de hond echter een naastbijliggende boerderij op, waar de boer in drift opstoof en het schoone dier doodschoot. De pas toor eischte nu bij zijne terugkomst f 1000 van den boer om schadevergoeding, niet voor zichzelven, maar met het doel, om dat bedrag tusschen de Katholieke en Protestantsche armen te verdeelen. Ten einde een proces te vermijden, heeft de boer ten slotte de f 1000 betaald. ALLERLEI. Vader: //Hoor eens,jongen,je kijkt te genwoordig meer in mooie oogen dan in goede boeken. Ik heb er niets op tegen, dat een jongmensch van uw leeftijd omgang heeft met het schoone geslacht, dat verfijnt de vormen en polijst de ruwe kantjes, maar het heeft ook een zeer nadeeligen invloed op hart en hoofd, als men geen goede keus doet." Zoon//Maar, papa, ik geloof toch niet Vader: //Maar laat mij eerst uitspreken. Ik ben ook jong geweest en had mij toen innig aan een vrouw verbonden, doch tot mijn geluk heette de dame van mijn hart Pallas (godin van den oorlog)mijne dagen en nachten wijdde ik haar toe; haar be veel ik u aan." Moeder (toornig opspringend): ,/Zoo! Dat zijn mooie streken. Niet genoeg, dat men in zijn jeugd zelf losbandig is geweest, maar nu wil men zijn onschuldig kind ook j verleiden] 't Is zonde en schande 1" Een Indiaansche schoone, die voor het eerst een piano had gezien en verrukt was door het muziek, vertelde, te huis gekomen, dat zij een groote tafel had gezien met een laDge rij zwarte en wittejtanden, waarmede een geweldig mooi spektakel werd ge. maakt. Aan een bejaard man, die veel levens, wijsheid had opgedaan, werd eens gevraagd, hoe men het moest aanvangen om van lastige bezoekers bevrijd te blijven. De grijsaard antwoordde z/Leen den armen geld, opdat zij u iets schuldig worden, en vraag den rijken iets ter leen, dan zullen rijken en armen u mij. den." Een algemeen geëerd en beminnelijk edelman deed aanzoek om de hand van een rijke bankiersdochter. z/Zeer wel, waarde graaf," zeidede burger, z/ik geef mijne dochter een jaarlijksche toe lage van twee duizend gulden en als ik sterf erft zij een half miljoen. Hoeveel in komen hebt gij?' z/Vier duizend gulden," was hetantwoord, z/Waar denkt gij aan? mijnheer de graaf. Die heeft mijn dochter, jaarlijks voor zakdoeken noodig." z/Neem me niet kwalijk," antwoordde de graaf droogweg, //ik wist niet, dat mejuf frouw, uwe dochter, zoo'n vuile neus heeft. Goede reden. Iemand hield een heer tegen die hem niet kende, en verzocht hem om een sou- verein ter leen. //Mijnheer," sprak de ander, //het ver baast me dat gij mij zoo iets vraagt, daar ik u niet ken." z/Dat is juist de reden," hernam de ander, //want die mij kennen, zullen mij geen cent leenen." Wel wat bar. Terwijl een jong meisje een paar hee- ren, die bij elkander stonden, voorbij ging, zei de een tot den ander//Daar gaat de mooiste meid die ik ooit gezien heb." Zij keerde het hoofd om, en ziende dat hij die gesproken had foei leelijk was, liet zij zich ontvallen: „Ik wou dat ik van u hetzelfde kon zeggen." „Ga je gang maar, meidlief!" hernam hij, „en lieg maar even dapper als ik." Vrouw: „Maar man, ik zou me dood schamen als ik zoo laat in den nacht uit de kroeg kwam." Man „Nou, nou, bedaar maar vrouwtje; in 't vervolg zal ik je meenemen." BURGERLIJKE STANDEN. Geboren 2 Nov. Petronellad. vau Piet van Zeist en Wilhelmina Hinten. 4. Marretje, d. van Elbert 'Hoolwerf en Maria Margaretha van Veldhuijzen. Ondertrouwd5 Nov. Hendrik Mijn- hout en Teuntje Veldhuijsen. Gehuwd: 5 Nov. Christoffel Blanken- steijn en Evertje Dibbet. Benjamin Blankenstein en Jannigje Westeneng. Johannes van Leusden en Wilhelmina Schuur. Johannes Sieders en Wilhel mina Catharina de Ruiter. Nicolaas van Zijst en Luitje van Koutrik. Overleden2 Nov. Maria Elisabeth Pen, 57 jr., wed. van Albertus Bernardus de Neff. Bevallen: 4 Nov. Jacoba Helena Everts, vr. van Reijer van de Hoef. 5. Catha rina Judit Dorrestein, vr. van Gerrit Groen. Ondertrouwd5 Nov. Hermanus Brun- del met Maria Gerarde Krol. GehuwdWillem van de Brug met Klara van Westerlaak. Overleden31 Oct. Johanna Grobbe, 4 md. Aalt van de Water, 5 jr. Adrianus Eggenkamp, 13 dagen. 5. Een levenl. zoon van A van Dijk en J. Brouwer. Bevallen: 28 Oct. Evertje Kramer, geb. Bakkenes d. 29. Antje van den Berg, geb. Lokhorst, z. 29. Aaltje van de Haar, geb. Berkhof, 2 z. 2 Nov. Elizabeth van Egdom, geb. Broekhuizen, z. Wil- lemijntje Veldhuizen, geb. van Garderen, z. Ondertrouwd: 27 Oct. Gerrit de Bruin, 21 jr. en Jannetje Jansen, 24 jr. Bevallen: Aaltje van de Wal, vrouw van Cornelis van Raag, z. OndertrouwdGerrit de Bruin en Jan netje JanSen. Overleden: Elisabeth Osnabrugge, 3 j«

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2