Hoogland. Woudenberg. Bunschoten AD VERTENTIËN. spraken, en hij, die deze aanspraken mis kent en de verplichtingen jegens zulk een hond niet vervult, is een boosdoener, evengoed als hij die jegens een even- mensch onrecht pleegt." Jammer, dat de geniale afgevaardigde uit Breda er De Jongh bij haalt, wiens misdaad tot geen enkelen hond zelfs in het verwijderdst verband heeft gestaan; doch, zelfs de zon is niet vlekkeloos. In elk geval, de heer Van der Hoeven behaalde een schoone zegepraalde helft der Kamer plus één lid schaarde zich aan zijn zijde en verwierp de beperkink tot openbaarheid van strafbare dierenmishan deling. OFFICIËELE PUBLICATIEN. De Burgemeester van Amersfoort doet te weten, dat de zoogenaamde St. NICOLAAS AVOND, op Zondag den 5. December e. k. invallende, zal worden gehouden op Maan dag den 6. December aanstaande. Amersfoort, den 11. November 1880. De Burgemeester voornoemd VAN PERSIJN. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort doen te weten, dat blijkens het proces-verba al van stemopneming no pens de verkiezing van drie leden voor de kamer van koophandel en fabrieken alhier, d.d. 11 November 1880, als zoodanig zijn herkozen de heeren M. WOLFF Mz., JACQUES "VISSER en J. F. LAGER- WEY, en dat voorzegd proces-verbaal ge durende acht dagen, te rekenen van heden, alle werkdagen van 10 tot 1 uur op de Secretarie der gemeente voor eenieder ter lezing zal liggen. Amersfoort, den 12. November 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester De Secretaris VAN PERSIJN. W. L. SCHELTUS. Amersfoort, 12 November 1880. Z. M. heeft aan den Heer C. V. Ger ritsen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als 2e luifenant bij de dd. Schutterij te Amersfoort. Ter verkiezing van drie leden voor de kamer van koophandel en fabrieken te Amersfoort zijn verleden Donderdag, 11 November, opgekomen 46 van de 176 kiezers. Uitgebracht zijn van 45 geldige stemmen (één briefje was in blanco) op de heeren M. Wolff Mz. 32, Jacques Vis ser 32, J. F. Lagerwey 24, D. Hubers 8, Paul A. Huet en R. A. van Ruyven ieder 4, L. A. Schaap en B. van Leer ieder 3, J. B. Pooit, A. F. Jansen en A. Schim mel ieder 2, J. Sinnige, D. Houtzaager, H. W. A. van den Wall Bake, G. Hubers Dz., A. Visser, E. L. Visser, H. Donker, Ph. Meyers, H. J. Bonnier, A. de Bruyn, J. DommershuizenA. Herschel Bz. en vrees, dat zijne oude liverei door de klei zou bespat worden. Hij bleef op een af stand staan eu boog zijn nek vooruit, ter wijl hij door zijn hoornen bril naar de draaiende klei zag; maar zonder het zelf te weten kwam hij dichter bij, toen de massa onder de handen van den werkman eene gedaante begon aan te nemenen slaakte hij verscheidene kreten van bewon dering en verrassingtoen de vaas een bekenden vorm kreeg; plotseling bemerkte hij zijne gevaarlijke standplaats en sprong terug, terwijl hij zijne wijde, oude, versle- tene jas nauwkeurig bekeek, en er de denkbeeldige spatjes met- zijne mouw af veegde. Terwijl wij hier bezig warenbracht een klerk de tijding, dat Peyton en Ha rold in mijn hantoor waren. Ik nam Adams met mij mede, naar de zaal, die ernaast lag, en van het kantoor gescheiden was door eene glazen deur met stores. De stores stonden zóó, dat men in het kantoor kon zien. Ik zeide Adams wat ik doen wildehij ging naar de deur, keek naar binnen en keerde terug, terwijl hij verscheidene malen met zijn hoofd knikte. „Dat is de eene", zeide hij fluisterend, „dat is hij, die de reistasch droeg niet Davis de andere." „Dat is goed", zeide ik; „ga nu hier zitten totdat ik je roep." Ik liet den ouden tuinman alleen, en trad door de glazen deur binnen. Wordt vervolgd.) H. E. van Sweden ieder 1 stemzoodat de aftredende leden de heeren Wolff Visser en Lagerwey allen zijn herbenoemd. Onze voormalige stadgenoot, de heer W. Gerth, is door de administratie der N. C. S. Maatschappij tegen 1 Dec. a.s. be vorderd tot Stationchef te Nunspeet. Ijve rige en nauwgezette plichtsbetrachting is zeer zeker de grondslag tot deze onder scheiding. HÜTPBAVK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen zal eene Com missie uit het bestuur op MAANDAG, den 15. Nov. aanstaande, 's namiddags van halftwee tot Aal/drie, zitting houden in een der localen van het Raadhuis, plwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden, Inlichtingen zijn te bekomen bij de ondergeteekenden, en bij verdere leden van het bestuur, de Heeren B. E. HerschelW. A. CroockewitM. van Beek, en Jhr. Mr. H. J. L. van Sasse van Tsselt. Mr. J. VAN DER LEEUW, President. J. APELDOORN, Penni?igmeester. J. C. LEINWEBER, Secretaris. BUITENLAND. De beruchtste pétroleuse der Commune, Louise Michel, is heden te Parijs aange komen. Het aantal „burgers en burgeres sen," die haar aan het station stonden af te wachten, werd op 3000 begroot. Rochefort en Clémenceau omhelsden haar, toen zij onder de kreten„leve Loui se Michelleve de Communeleve de sociale republiekleve het menschdom uit den wagon gestapt was. Vrouwen vielen haar om den hals en bestrooiden haar met bloemen. Fraai. De held Félix Pyat, die tot twee jaar gevangenisstraf werd veroordeeld wegens zijne bemoeingen om Berezowski, den vor- stemoordenaar van beroep een revolver aan te bieden, had geen zin in 't „brommen" en is naar Londen gevlucht. Veel praats maar weinig moed. Een gewezen grondeigenaar te Berlijn, von Beekman genaamd, en een gewezen burgemeester, Dahle, stonden aldaar de vorige week te recht wegens geldafpersing. Von Beekman had een vermogend koop man uit Bremen leeren kennen en hem in het „Hotel de Russie" te Berlijn een bezoek gebragt. Daarop was een onbekende onaangemeld het vertrek binnengekomen en hadden beiden den koopman bedreigd, hem te zullen beschuldigen van eene strafbare handeling. Wilde hij dit ontgaan, dan moest hij aan von Beekman 3000 mark betalen. Uit vrees voor zijn goeden naam besloot de koopman toe te geven en voldeed het bedrag. Dit gebeurde in 1873; maar het volgende jaar, eischte en ontving von Beekman 4000, het daar aanvolgende jaar kwam hij om 5000 en zoo jaarlijks om 1000 mark meer, en tel kens liet de koopman zich het geld af dwingen. Onlangs kwam ook Dahle. Deze verklaarde, van von Beekman het gebeurde te hebben vernomen en eischte nu voor zich zelf 3000 mark, onder bedreiging dat hij anders de beschuldiging niet ge heim zou houden. Alweder gaf de koop man toe, en wie weet hoe lang dit zou hebben geduurd, indien hij kort daarna niet had gehoord dat Dahle wegens andere afpersingen was gearresteerd. Onmiddellijk deed hij nu aangifte van het gebeurde, en daar er bij Dahle onder anderen eene som van 3000 mark was gevonden, waar omtrent hij geen opheldering had willen geven, werd de arrestant opnieuw in ver hoor genomen, waarbij hij bekende dit geld den koopman te hebben afgeperst. Inmiddels was ook von Beekman gearres teerd en uit het verhoor gebleken dat deze op verschillende plaatsen handlangers had. Of er ook daarvan gearresteerd zijn, wordt niet gemeld. Alleen verneemt men dat de arrestanten veroordeeld zijn tot acht jaar gevangenisstraf en acht jaar ver lies van eer. De schade die te Agram, door de aard beving aangerigt, wordt bij benadering geschat op drie millioen, afgezien van de onberekenbare schade, door de kerken, in 't bijzonder door de Domkerk, geleden. Gisteren nacht en heden ochtend in de vroegte werden weder eenige zwakke stoo- ten gevoeld. Ook van het platteland komen van alle zijden berigten omtrent de geleden schade. De keizer zond 10.000 gulden ter tegemoetkoming. Een brochure „Weg met de Joden", te Offenbach uitgekomen, is in Duitschland verboden. Yan het gedenkteeken te Laeken, ter ver eeuwiging van Koning Leopold I opgericht, en eerst den 2ln Juli jl. ingewijd zijn reeds stukken naar beneden gekomen. Yoor het gedenkteeken moet veel te weeke steen zijn gebruikt, BINNENLAND. De Minister van Oorlog in Frankrijk heeft bevolen dat zooveel mogelijk in iede re kazerne een zaal beschikbaar moet ge steld worden, waarin de soldaten tot des avonds 10 ure hun vrijen tijd met lezen en schrijven kunnen doorbrengen, onder toezigt van een onderofficier. Boeken en schrijfpapier moeten daar tot hunne be schikking gesteld worden. Eergisteren avond arriveerden teSittard met den trein van 10 ure een 40 tal pa ters uit Issoudon, die gedeeltelijk bij de Jezuïeten en gedeeltelijk bij de Ursulinen en particulieren hun intrek hebben genomen. Door de Rijkspolitie te Yenlo is eergiste ren gearresteerd zekere Janssen, een knaap van 17 jaren, uit Belfort, omdat tegen hen sterke vermoedens gerezen zijn dat hij de dader is van een diefstal in de R. K. kerk al daar gepleegd. De berichten omtrent het water luiden overal gunstig. Waar dreigend begon te worden, wordt thans aanzienlijke val waar genomen. In Noord-Brabant heeft een Fransche geestelijke orde een gebouw aangekocht, dat vroeger als machinale garenspinnerij heeft gediend. Het zal nu voor 160 perso nen worden ingericht. Men deelt mede dat op de vee- en zuivel- tentoonstelling te Londen de boter uit Ne derland ingezonden o. a. is verkocht, de beste soort voor f 102 en de mindere soort voor f 84 per vat. De nestor onzer schilders, de heer B. J. van Hove, is te 's Hage in 90jarigen ouder dom overleden. GEMENGDE BERICHTEN. In de buurkerk te Utrecht is in den jare 1838 begraven Albertus van Leeuwen, rid der, die bij zijne huisvrouw Maria Salm 24 kinderen, n. 1. 12 zonen en 12 dochters ver wekt had. Hij heeft al deze kinderen gehuwd gezien en met zijne kinderen, schoonzonen, schoondochters en kindskinderen, ten getale van 284 zielen, aan tafel gezeten. Naar men zegt, is A. van Beest, de moor denaar uit Sleeuwijk, die tot levenslange tuchthuisstraf was veroordeeld, in de gevan genis overleden. Tegen een bouwman te Schiedam is proces verbaal opgemaakt, omdat hij, volgens zijn eigen erkenning, melk in den handel bracht, voor een vierde gedeelte met water ver mengd. Verleden Donderdag hebben reeds op het zoogenaamde Krikkemeer, bij Steggerda (Friesland) eenige personen schaatsen ge reden. Een Yankee komt voor eenigen tijd dood moede en verhit in een hotel in een kleine provinciestad in het Zuiden van Frankrijk aan. Zijn eerste vraag is als hij in zijne ka mer gekomen is: „Water!" „Datheb ben we hier niet," antwoordt wrevelig de waard, die blijkbaar eene andere bestelling heeft verwacht. De Amerikaan mompelde een paar on verstaanbare woorden en de herbergier ver laat het vertrek. Eenige oogenblikken later weerklinkt de kreet„Brand! brand!" uit de kamer van den Amerikaan, en haastig snellen nu alle bedienden met emmers water toe. „Zoo," zeide nu de gast bedaard, „laat dat water maar hiernu heb ik genoeg. Den brand zal ik zelf wel blusschen." Wij gaan vooruit op elk gebied. Nu wor den er reeks sigaren gemaakt uit papier. Een stroopapierfabrikant te Chatam, in den Staat New-York, leverde jaren achtereen groote hoeveelheden van een bijzondere soort van stroopapier, zonder te weten waarvoor deze werden verzonden, maar ze werden ge bruikt niet voor sigarettenpapier, maar voor dekblad der Havanna-sigaren, 't Dun ne papier een riem weegt drie Ned, pond wordt in een saus gedoopt, we], ke bestaat uit een afkooksel van tabais. afval, waarna het door eene nadere be werking het voorkomen erlangt van ta baksbladeren, en dat welk in zulk een misleidende mate, dat zelfs' deskundigen, het bedrog moeielijk ontdekken kunnen, Vele fabrikanten -van sigaren op Cuba vergenoegen zich thans al reeds niet meet met het bewuste papier te bezigen vooi dekbladen, maar zij maken er nu al ge heele sigaren van. Wel moge den rookers, die Havanna- tabak smaken en bekomenZij kunnen het artikel reeds hier te lande bekomen; de namaak verbreidt zich vlug. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren: 6 Nov. Catrina Barbara, d, van Arie van Rouwendal en Barbara de Wilde. 7. Nov. Cornelius Willebrordus, z. van Laurentius Jacobus Luijcx en An na Catharina Willenborg. 8 Nov, Johan nes Petrus, z. van Adelbert Bernhard Jo- hannes Scheuter en Catharina van Leusden. Antonius, z. van Franciscus van Groene- steijn en Johanna van Keulen. Maria Elizabeth, d. van Reiu Zijlstra en Jantje Groenier. 9 Nov. Hendrika Maria, d, van Hendrik Florijn en Jacoba van Eijke- lenburg. Heinrich Friederich, z. van Antje Posthuma. Geertruida Frede- rikad. van Jacques Visser en Sophia Sanson. 10 Nov. Franciscus Stephanus, z. van Petrus Vonk en Johanna de Fluiter. Ondertrouwd: 11 Nov. Hendrikus van de Brug en Jannetje van den Hoven. Karei de Goede en Aleida Hemink. Gehuwd: 10 Nov. Nicolaas Polman en Everdina Mandersloot. Johannes Ber- nardus Boomhouwer en Neeltje Langelaar Adrianus Everardus Geerling en Elisabeth Brandsen. 11 Nov. Jan Willem Went- zei en Catharina Abrahamsen. Overleden: 6 Nov. Gijsberta Niezen, 5 j. 7 Nov. Maria van het Houteveen, 77 j. wed. van Johannes van Groenesteijn. 8 Nov. Een levenl. aang. k. vr. g. van Helena Maria Aardenburg. 9 Nov. Jan van den Berg, 23 j. ongeh. Gerrit van den Berg, 21 j. ongeh. 11 Nov. Thimotheus Pothoven, 10 j. Soest. Geboren: 5 Nov. Levenl. k. vr. gesl. van Jan Rootselaar en Geertje Zoonen. 6, Antje, d. van Martinus Verwoerd en Hen drika Overeem. Ondertrouwd: 5. Nov. Thijmen van Klooster en Jannetje de Ruig, beide van Soest. Gerrit Everardus Ubbink van Baarn en Maria Veldhuise van Soest. Gehuwd: 6 Nov. Hendrik van den Heu vel met Petronella Verschuur, beide van Soest. Overleden: 4 Nov. Jacob Stalenhoef, 2 jr. Bevallen6 Nov. Antonia van Ruiten beek, vrouw Hendrik van Noordenburg. Ondertrouwd Geene. Gehuwd: W. Busekool en M Rotten burg. Gehuwd 11 Nov. Gerrit de Bruin, 21 j. en Jannetje Jansen, 24 j. Overleden8 Nov. Gijsbert Hey, 9 maanden. 9. Adrianus Wagensveld, 18 maanden. OndertrouwdGeene. GehuwdGerrit Vastenhouw, jm. met Lammertje Duijst, jd. Voorspoedig bevallen van eene welgeschapen DOCHTER, mijne gelief de Echtgenoote J. GROENIER. R. ZIJLSTRA, Beurtschipper. Amersfoort8 November 1880. I Heden beviel voorspoedig mijne geliefde Echtgenoote MATHILDE DAMM, van eene welgeschapen DOCHTER. P. M. DE NEUT. Amersfoort, 11 November 1880.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2