Bunschoten. Door visschers uit deze gemeente is op jl. Zaterdag in de Zuiderzee ter hoogte van de knaar of Harderwijker bank, een onvergewaaidepraamsch uit gezien geladen met turf, waarvan de bemanning den vorigen dag door een Huizer visscber was geredeen massa korte turf was uit het vaartuig gespoeld en dreef in zee. Amersfoort. AD VERTENTIËN. Barneveld. Amersfoort, 23 November 1880. 7^7 tusschen Regeering en Volksvertegenwoor diging mag het Hoofd van den Staat wor den genoemdde Minister, en hij alleen, is verantwoordelijk. A priori wordt voor ondersteld, en op dezen grondslag rust het gebouw van den parlementairen Regee- ringsvorm, dat elke wetsvoordracht de goedkeuring des Konings wegdraagtalleen op het oogenblik der bekrachtiging kan de Koning nog door zijn veto de vrucht van het gemeenschappelijk overleg tusschen Re geering en Volksvertegenwoordiging te niet doen, maar zelfs voor deze daad is de be trokken Minister verantwoordelijk. Wij vertrouwen dat de heer Reuther dat alles veel beter weet dan wij, en de herinnering der Kamer, „dat de rech ten der Kroon bij de zaken van Oorlog in geen enkel opzicht meer betrokken zijn dan bij elk ander hoofdstuk", hem zal nopen in de Memorie van Antwoord het gebezigde argument terug te nemen. OFFICIËELE PUBLICATIE. De Burgemeester van Amersfoort, Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat het door den provin cialen Inspecteur van 's rijks directe be lastingen enz. in Noord-Holland en Utrecht executoor verklaard kohier van het patent recht over het tweede kwartaal van het dienstjaar 1880/81 aan den Ontvanger van 's rijks directe belastingen alhier is ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaal den voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelij ke plaatsen aangeplakt te Amersfoort, den 25 November. 1880. De Burgemeester voornoemd, W. A. CROOCKEWIT, Weth., lo. Br. Amersfoort, 26 Nov. 1880. Tot Gouverneur-Generaal van N. Indië is door Z. M. den Koning benoemd de heer F. 's Jacobsoud directeur-generaal der Maatschappij tot exploitatie van St. Spoorwegen. Naar men vertrouwen mag is de benoemde met de Indische toestanden bekend. Ook is een schippersboot, in zee drijvende gevonden en alhier aangebragt. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen zal eene Com missie uit het bestuur op MAANDAG, den 29. Nov. aanstaande, 's namiddags van halftwee tot half drie, zitting houden in een der localcn van het Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden, Inlichtingen zijn te hekomen bij de ondergeteekenden, en bij verdere leden van het bestuur, de Heeren B. E. Herschel, W. A. Croockewit, M. van Beek, en dhr. Mr. H. J. L. van Sasse van Tsselt. Mr. J. VAN DER LEEUW, President. 3. APELDOORN, Penningmeester. 3. C. LEINWEBER, Secretaris. Hedwig was terwijl hij zob sprak doods bleek geworden. Zij drukte de handen tegen haar kloppend hart en keek hem met groote angstige oogen aan. „Hebt gij dat werkelijk gedaan? O mijn hemel", fluisterde zij. „Ik heb het gewaagd, en hoop dat mijn vader de bede van zijn' eenigen zoon niet zal kunnen weigeren. Spoedig breng ik u als mijne vrouw naar huis. Gij antwoordt mij niet, heb ik dan niet goed gehandeld?" Zij verborg haar gelaat in de beide han den en schreide in stilte. Hij trachtte haar met de teederste woorden gerust te stellen, maar zij bleef gedurende geruimen tijd stil zitten, zonder op zijne hoopvolle en bemoedigende woorden eenig antwoord te geven. „Alles is voorbij", zeide zij eindelijk, „ons geluk is verdwenen, Gustaaf. Uw vader zal nimmer zijne toestemming tot die verbintenis geven, maar hij zal daaren tegen een middel weten te vinden om ons te scheiden." „Ongeluksprofetes, dat zal hij niet", riep Gustaaf hartstochtelijk. „Wie zou u uit mijne armen kunnen rukken? Ik houd u r nu en voor altijd vast. Vertrouwt gij mij dan in het geheel niet meer, lieveling?" Wordt vervolgd.) BUITENLAND. De Gaulois meldt, dat de Paus, wiens gezondheidstoestand verbeterd is, vele bij eenkomsten heeft gehad met kardinaal Jacobini en zijne goedkeuring heeft ge schonken aan een zeer verzoenend pro gramma dat de nieuwe staatssecretaris denkt te volgen in zijne betrekkingen met de vreemde Staten. Luidens berigteD uit Kaapstad, werd op 12 dezer kolonel Carrington met 1500 koloniale troepen door 5000 Basutos van drie kanteu tegelijk aangevallen. Hij sloeg den vijand. Het verlies der Basutos be droeg 300, dat der kolonisten 60 man. Morgen wordt Kabinetsraal gehouden. De bladen van Dublin melden omtrent verdere geweldenarijen in Ierland dat Vrijdag avond op een pachter te Castle- connell werd geschoten juist op het oogenblik dat hij te bed wilde gaan. De kogel ging hem rakelings voorbij. Te Fearmorê in het graafschap Meath werd Donderdag het huis van een kleinen pachter in de asch gelegd. De schuld van den man was, dat hij het erf betrokken had van een onlangs uitgezetten pachter. Zaterdag werd een jong arbeider van een pachter, die zich aan het zelfde vergrijp jegens de beginselen van de „land-league" schuldig had gemaakt, in de nabijheid van Ballinrobe door een bende aangevallen en gruwleijk mishandeld; hij zal er waar schijnlijk niet van opkomen. Te Chatham is bevel ontvangen, om het tweede bataillon van het 23e regi- mena infanterie naar Ierland te dirigeren. Uit Cork wordt gemeld, dat gister och tend aldaar 14 personen gearresteerd zijn, wegens deelneming aan een optogt, uit welken op de politie gevuurd werd. In Westminster-Hall is men bezig een marmeren standbeeld op te rigten voor den overleden graaf Russell. Het heeft een hoogte van 7 voet en is van het zui verste witte Siciliaansche marmer ver vaardigd. De beroemde taatsman issstaande, met in elkander gesloten handen een re devoering houdende, voorgesteld. Er is wederom een ernstig spoorweg ongeluk in Engeland gebeurd. Een uit Chester komende trein weigerde aan den remtoestel te gehoorzamen en kwam in het station Birkenhead in botsing met een goederentrein. De eerste wagon werd ver brijzeld en de passagiers kregen min of meer ernstige kwetsuren. Van een hunner, den heer Conway van Chester werden de beenen gebroken. Zes andere kregen kneu zingen aan 't lichaam. De Groote Raad van het Zwitsersch kanton Zug heeft van zijn bevoegdheid gebruik gemaakt, om te besluiten tot wederinvoering van de doodstraf. Het kanton Luzern zal in deze eerst daags ook een beslissing nemen. BINNENLAND. Men leest in het Vad. „Voor eenige dagen deelden wij meden, dat bij den Raad van State een wetsont werp tot verbetering van de Keulsche vaart aanhangig is. Thans vernemen wij nader, dat het plan van verbetering op zeer groote schaal zal worden ondernomen, dat tal van bogten zullen worden afge sneden en dat de stad Utrecht, dat thans door de Keulsche vaart wordt doorsneden, op vrij grooten afstand van den nieuwen waterweg zal komen. Het projekt van de regeering moet door verscheiden hoofd ingenieurs zijn goedgekeurd." Maandagavond is te Amsterdam de veiling gebonden van den stal van wijlen jhr. van de PollKerkstraat bij de Spiegelstraat. De servituten op dat per ceel waren alles behalve malschde kooper moest gedoogen, dat de koetsier, en bij eventueel overlijden diens weduwe, levenslang het genot van de vrije boven woning hebben, en de stal mogt in de eerste 30 jaren niet verbouwd worden. Het werd opgeboden tot ruim f16,000 en toen de afslager daarop zeide, dat het perceel f 10.000 hooger werd opgezet, riep de makelaar Langerhuizen onmiddel lijk >mijn," tot groote verbazing van al de aanwezigen in „Frascati." Het perceel werd aangekocht voor de Ziekenverple ging op de Keizersgracht. H. K. H. Prinses Hendrik is gisterenmid dag 5 uren van Soestdijk in de residentie te ruggekeerd. Ede, 26 Nov. De bewoners van den stationsweg alhier hebben, voor gezament- lijke rekening, een nachtwacht aangesteld. Vooral met het oog op eventuëele geval len van brand, kan deze maatregel goed gekeurd worden. Veenendaal, 20 Nov. Gedurende vier dagen heeft een 1 O-tal jagers onder Werkhoven, bij een drijfjacht niet minder dan 323 stuks wild geschoten, waaronder 38 faizanten. Niet overal schijnt er dus schaarschte te zijn aan wild. GEMENGDE BERICHTEN. Recept voor eene gelukkige echtverbin tenis. Wanneer eene Arabische moeder hare dochter uithuwelijktgeeft zij haar bij het afscheid den volgenden raad mede: „Gij verlaat nu degenen, van wie gij zijt uitgegaan; gij verwijdert u uit het nest, dat u zoo lang behoed heeft, waaruit gij zijt uitgevlogen om te leeren gaan en gij doet dit om u te vereenigen met een man, dien gij niet kent, aan wiens gezelschap gij niet gewend zijt. Ik raad u aan, een slavin voor hem te zijn, indien gij wilt dat hij u dienaar zij. Wees tevreden met weinig, geef vooral steeds acht op wat zijne oogen kunnen zien, en zorg, dat zijne oogen nooit slechte handelingen zien. Waak over zijn voedsel, waak over zijn slaap; de honger veroorzaakt toom, slapeloosheid kwade luimen. Draag zorg voor zijn eigendom, behandel zijne ondergeschikten met goed heid. Wees stom voor zijne geheimen; als hij vroolijk is, toon u dan niet verdrietig; als hij verdrietig is toon u dan niet vro lijk, dan zal Allah u zegenen. Boerenslimheid. Een flink landman wan delde, gemakkelijk op zijn ruwen stok leunende, naar zijn dorp, in den omtrek van Parijs. Hij had zijne vruchten goed aan den man gebragt, en had de opbrengst welbewaard op zijn borst. In de nabij heid van zij dorp gekomen, toen het allengs donker was geworden, stond plotseling een man voor hem, die kort en bondig uitriep: „Uw geld of het leven!" Terwijl hij dit zegt, laat hij een blinkend mes voor de oogen van den boer flikkeren. Sprakeloos staar de de boer den roover aan, waarop deze verder zeide: „Nu, als het niet te weinig is, dan deelen wij; maar voor den dag met de Mammon;" de bedreigde boer krabde zich, zwaar zuchtende, achter de ooren en zegt: „Dat zou alles wei gaan, als die an dere er maar niet was." „Welke andere?" roept de booswicht. „Wel, hij die achter u staat." Zoo snel als de bliksem keerde de land- looper zich om en nog sneller gaf de boer hem in dit oogenblik een geduchten slag op het hoofd, zoodat de roover bewusteloos nederzonk. De boer vervolgde zijn weg, alsof er niets was voorgevallen. BURGERLIJKE STANDEN. Geboren: 19 Nov. Clasina Johanna, d. van Hendrikus Heilijgers en Evertje Hen- drika Schoonderbeek. 20 Nov. Maria Anna, d. van Bernhard Leo Schmiehusen en Anna Antonia Vrijdag. 21 Nov. Antonius Aloysius, z. van Hubertus Go- defridus van Berkel en Jacoba Geertruida Otte. Cornelis Timotheus, z. van Gijsbertus Pothoven en Henrika Spijker. Wilhelmina Berdina Hendrikad. van Johannes van Keken en Helena Maria Bos. Willem, z. van Franciscus van Bentum en Heintje van de Bunt. 22 Nov. Gerardus, z. van Christiaan Maas en Gerarda Mulder. 23 Nov. Cornelia, d. van Gerrit Wouterse en Jacoba van den Brink. Johannes, z. van Krijn de Vos en Cornelia Jacobs. Maria Geer truida, d. van Cornelis van Mourik en Maria Kok. 24 Nov. Theodorus, z. van Reijer van 't End en Maria Christina Bouwman. Ondertrouwd: 24 Nov. Jhr. Willem Joannes Petrus van den Bosch en Jonkvr. Anna Elizabeth Rijnarda Baronesse van Hardenbroek. 25 Nov. Arie Krouwel en Wilhelmina Catharina van Biljouw. Hermanus Peters en Aleida van Nimwe- gen. Gehuwd: 24 Nov. Hendrikus van de Brug en Jannetje van den Hoven. Gerrit Frederik Kuipers en Willemhu Aleida Christina Lubberding. Karei de Goede en Alijda Hemink. Overleden 20 Nov. Wulfert Overhorst, 25 j. ongeh. 21 Nov. Een levenl. aan. geg. kind mannel. gesl. van Cornelis Heeren en Elsina van der Velden. 23 Nov, Gijsbertus van den Bongaard, 56 j., echt», van Gerardina Masen. Een levenl. aan. geg. kind mannel. gesl. van Krijn de Vos en Cornelia Jacobs. Johanna Maria Mar. garetha Kamerbeek, 4 m. Gerrit Johan nes van Eijbergen, 72 j., wedr. van Ann: Geertruida Valewink. 24 Nov. Aaltji Geurtsen, 76 j., echtg. van Geurt Geurtse van Koot. Nicolaas van den Hoek, 3 j 25 Nov. Evert Hopman, 62 j., echtg. van Aaltje Mossink. Soest. Geboren: 20 November. Rikste, d. van Jan van Woudenberg en Jannetje vat Voorst. 21. Maria Theodora, d. van Cornelis Kok en Cristina Beukeboom. Gehuwd: 20 Nov. Gerrit Everhardus Ubbink van Baarn, met Maria Veldhuis van Soest. Thijmen van Klooster met Jannigje de Ruig, beide van Soest. Overleden: 22 Nov. Willem van Schalk wijk gehuwd met Gerarda van Asch, 48 jr. 24. Willem van den Essenburg, gehuwl met Cornelia Kraak, 50 jr. Bunschoten. Bevallen Hendrikje Koelewijn, vrouw van Peter Duist, d. Trijntje Zijl, vrouw Hen drik Koelewijn, z. Hoogland. Bevallen21 Nov. Weeltje van Velt- huizen, vrouw J. Schoonderweerd, z. 24. Martha Ossendrijver, vrouw G. Hagen, i OverledenEen levenlooze z. van L. J, van Velthuizen en A. Voskuilen. W oudenberg. Bevallen: 18 Nov. Jacoba van Egdom, geb. Koudijs, d. Overleden: 20 Nov. Maria van de Scheur, wed. Jan van Wijk, 52 jr. 24. Peter ter Maaten, 5 weken. MARKTBERICHT. Amersfoort, 26 Nov. 1880. Tarwe f10,hf 11,50. Rogge f8.— f8,50; Boekweit f6,50 k f7,50; Ap pelen f0,f0,Aardappelen f2,25 f 2,75 per HL.; Hoendereieren f 6 a 7,— 100 stuks; Boter f 1,30 a 1,50 per Kiln Overleden den 19den November in het gesticht te Deventer, na eene kort stondige ongesteldheid, in den ouderdom van ruim zeventig jaar: JOSEPHINE DOROTHEA LE FÈVREgeliefde Zuster van Mejuffrouw H. L. LE FÈVRE. Eenige en algemeene kennisgeving. Ah i l>\ Heden overleed na eene korte on gesteldheid, tot diepe droefheid van zijne kinderen en behuwdkinderen, de Heer G- J. VAN EIJBERGEN, laatst weduw naar van A. G. VALEWINK, in den ouderdom van ruim 72 jaren. Uit aller naam, J. G. VAN EIJBERGEN. S/s j Heden overleed tot ons aller droef heid, in den ouderdom van ruim 82 jaren, onze veel geliefde Moeder en Behuwdmoe- der de Douairière VAN BORSSELE, geb. Numans. Uit aller naam, A. W. VAN BORSSELE. Barneveld, 25 November 1880. Voor de vele blijken van deelne ming ontvangen gedurende de ziekte en het overlijden van onze oudste lieveling, betuigen wij onzen oprechten dank. G. G. Ph. L. BOEKELMAN. M. J. M. BOEKELMAN- DE HOSSO>'- Amersfoort, 25 November 1880.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2