nieuwe NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Amersfoort. Ban, Busekotnt, Emmes, Hmisté, Hoevelaken, Hooiland, Lensden, Soest, 1, Negende Jaargang. Advertentiën kunnen inge zonden worden tot uiterlijk morgens 8VS uur des Woens dags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts drie maal in rekening gebracht. FEUILLETON. Belangeloos en Trouw, m. -X»3WL.A- no. 96. Woensdag 1 December 1880. AIHERSFOORTSOHE COURANT. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden 1,—Advertentiën van 1—fl regelsJ 0,40. t? j u 1,1 wv i ia Uitficvcjrs A# AS* Slothouwer, T 3 AAE. Franco door het geheele Rijk1,10. Iedere regel meer 0,05, Afzonderlijke nummers 3 Cent. TE AMERSFOORT. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dit Blad verschijnt des Woensdags- en des Zaterdags. Advertentiën zende men den dag vóór de uitgave in. OFFICIËELE PUBLICATIE. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort Gezien art. 8 der wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad No. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat door hen aan CORNELIS DEENIK, handelende onder de firma GEBRs. DEENIE, en zijne rechtverkrijgenden vergunning is verleend om eene drogerij Van Sigaren opterichten in het perceel, alhier gelegen aan het Havik, wijk F. No. 449, bij het kadaster bekend onder.Sectie E, No. 659. Amersfoort, den 29. November 1880l Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris, W. A CROOCKEWIT, W. L. SCHELTUS. Weth. 1. Br. Amersfoort, 80 Nov. 1880. Als brievenbesteller aan het Postkan toor te Amersfoort is aangesteld D. H. van de Weijer. Aan de openbare gemeenteschool te Vleuten werd met algemeene stemmen Een flauw glimlachje verhelderde haar ge laat. Toen knikte zij, meer om hem niet te bedroeven, dan wel dewijl haar vrees ge weken was. „Ik geloof u, want gij zijt edel en braaf. Wees maar niet boos omdat ik zoo moede loos benik dacht er over na hoeveel mach tiger de hinderpalen zijn, dan de wil der menschen. Doch laat ons nu terugkeeren Gustaaf." Hij nam zwijgend de riemen weer op. Ook voor hem was plotseling het vroolijke ver trouwen verdwenen, en twijfelingen die vroe ger aan zijne zoo opgeruimde geaardheid ge heel en al vreemd waren, verhieven zich nu dreigend in zijne ziel. Hedwig had de han den weer in den schoot gevouwen en hield zich met hare eigene gedachten bezig. Toen zij bij de landingsplaats gekomen waren, verlieten beide de boot, droegen de zorg daarvoor aan een schipper over, en klommen langzaam den heuvel op, die ver in de zee vooruitspringt, de plaats aanwees waar eens, de door christelijke veroveraars vervolgde Jaczko, vorst der Wenden, na moedig met zijn paard de Havel overge zwommen te zijn, gelukkig aanlandde, Hier benoemd tot onderwijzeres, onze stadge- noote Mejuffrouw S. L. Hendriks; en aan de gemeenschappelijke school van Ouden- rhijn en Vleuten te de Meern tot eerste onderwijzer benoemd den Heer P. H. van Roozendaal, mede van Amersfoort. BINNENLAND. Als een bezwaar tegen de lijkenverbrau- ding wordt door den Minister van Binnen- landsche Zakenin zijn antwoord op het verslag omtrent de begrooting geantwoord, dat de ontdekking van misdrijven daardoor al te zeer zou worden bemoeilijkt. Door de Regeering is het uitzicht ge opend, dat de zeevaartschool te Veendam, onlangs door het gemeentebestuur opge heven, weldra in verbeterden vorm zal verrijzen. Op Urk zal een zoogenaamd Oud-man nenhuis worden opgericht voor visschers van 60 tot 70 jarigen ouderdom, die niet meer in hun onderhoud kunnen voorzien. Door den heer S. E. Oudschans—Dentz te Leeuwarden is concessie aangevraagd voor den aanleg en de exploitatie van een stoomtram tusschen Alkmaar, Hoorn en Purmerend, gaande door de Beemster. Op 7 8 en 9 December zal de in schrijving geopend zijn op de 590.000 aandeelen, groot 500 fres., van bet Pana makanaal maatschappelijk kapitaal 300 millioen francs. De inschrijving geschiedt hing hij zijn schild aan een eikenhout, en legde uit dankbaarheid voor zijne redding de belofte af om ook christen te worden. Daarom wordt de heuvel Schildhoorn ge noemd, en een zuil van zandsteen, die een eikenboom moet voorstellen, met een kruis op den top en een ijzeren schild aan den stam, vereeuwigt deze legende der oud heid. Toen zij tot aan den voet van deze zuil genaderd waren bleven de gelieven stil staan en stonden daar nu hand aan hand. De zon die juist op het punt was om achter de heu- velenrei van den tegenoverliggenden oever onder te gaan, schoot bij het scheiden hare gouden stralen nog over meer en woud. De booten nog altijd vol menschen, naderden steeds meer en meer den oever, alwaar spel en dans de nieuw aangekomenen waehtte. In de verte zag men nog de rook van eene naderende stoomboot. „Daar gaat de zon onder," zeide Gustaaf, na een lang stilzwijgen, „en morgen zal zij met vernieuwde schoonheid weer opgaan. Moge zij het symbool zijn van ons geluk, en ons leeren om niet te vreezen. Al moest ook het ergste gebeuren, al werd ook de toe komst in den donkersten nacht gehuld, de zon komt toch eindelijk weer zegepralend te voorschijn en zal ons geluk weldra vroolijk toelachen." „Maar de nacht kan nog lang, ja zeer ct parivoor Amsterdam bij de heeren Wertheim en Gomperts. Naar men verneemt zal de eenige zoon van den heer 's Jacob, ingenieur bij den aanleg van staatsspoorwegen te NijmegeD, met zijn gezin, hem naar Indië vergezellen. In 't Noorden moet de winter met be zorgdheid tegemoet gezien worden. Over- verdiend geld onder de handwerksklasse is er niet, want er is dezen zomer niet druk gewerkt en een groot aantal knechten is reeds voor weken naar huis gezonden. De Minister van Oorlog heeft gelast, dat de paarden van het wapen der cava lerie voortaan steeds van een strooleger zullen voorzien zijn. Aan den Burg te Texel heerscht de kink hoest. Verscheidene kinderen lijden er aan. Men hoopt het in aanbouw zijnde Rijks museum in 1881 geheel onder de kap te krijgen en in 1882 het gebouw zoover ge reed te hebbendat alsdan reeds eenige zalen voor het publiek toegankelijk kun nen worden gesteld. De te Amsterdam woonachtige tappers hebben aanzegging gekregen aan agenten van politiein uniform gekleedniet te tappen, noch tegen betaling, noch om niet. Voldoen zij daaraan niet, dan zal de hen gegeven vergunning om tot twee ure te tappen worden ingetrokken. lang zijn, en de zon die het gestorvene geluk tot een nieuw leven moet opwekken, komt zoo heel laat op," fluisterde zij, bijna zonder het zelve te weten. „Onze liefde zal niet sterven, Hedwig," zeide hij, haar liefdevol in zijne armen slui tend. „Zij blijft altijd even jong en schoon als de opgaande zon. Houd dus maar goeden moed, en blijf vertrouwen. Ik doe geen af stand van u, al mocht zich ook alles en iedereen tegen onze liefde verzetten. Als gij zelve en mijne kunst mij maar mag over blijven, dan heb ik alles wat mij het leven dierbaar maakt, en het overige kan ik zeer gemakkelijk missen." „Gij denkt edel en goed; ook heb ik u recht innig lief," antwoordde zij met een blik vol oneindige teederheid tot hem op ziende. Toch overviel haar thans eene lichte huivering en zij trok haar doek dichter om zich heen. De zon was intusschen onder gegaan. Ginds lag weer een stoomboot en de bel maande de passagiers aan om wat haast te maken. Gustaaf en Hedwig daalden van den heuvel af en bevonden zich weldra op de boot, die hen tien minuten later weer naar de residentie terugvoerde. De vrij langdurige vaart en de vroolijke omgeving hadden de treurige stemming die zich van het jonge meisje had meester ge maakt, wel eenigszins verbroken. Zij luisterde oplettend naar den geliefde, BUITENLAND. De Engelsche Ministerraad heeft niet tot het nemen van dwangmaatregelen voor Ierland willen besluiten. Daar de keizer van Rusland voornemens is Livadia te verlaten om naar St. Peters burg terug te keeren, ontvangen de leden der Keizerlijke familie en andere hoogge plaatste personen dagelijks dreigbrieven, waarin verzekerd wordt, dat men weer een plan heeft beraamd om den Keizer op de reis een hinderlaag te leggen. Zooals reeds vroeger geschiedde, zal ook nu de geheele spoorweg door soldaten en boeren bewaakt en 's nachts met fakkels verlicht worden. Met een nieuw Nihilisten-proces zal eerstdaags in Petersburg worden aangevan gen. De aangeklaagden, ongeveer honderd en dertig in getal, worden beschuldigd van een Nihilistisch blad te hebben uitgegeven. Eindelijk hebben de Montenegrijnen Dul- cigno en de omliggende posities bezet. Vrij dagavond zijn zij de stad binnengetrokken. De lagere gedeelten van Rome staan onder water en de bewoners moeten in schuitjes worden vervoerd. Ondanks de 10 millioen die reeds aan den Tiber ten koste zijn gelegd, keeren die toestanden periodiek terug. De benoeming van Jacobini tot 's Pausen staats-secretaris is thans een uitgemaakte zaak; zij wordt echter eerst gepubliceerd wanneer Jacobini den kardinaalshoed zal hebben ontvangen. wiens opgewektheid reeds sedert lang was teruggekeerd en die op zijne gewone vroo lijke manier allerlei schoone luchtkasteelen voor de toekomst tevoorschijn riep, waaruit, telkens een onwankelbaar vertrouwen op zijn talent als kunstenaar bleef spreken. Terwijl zij arm in arm door de nog woelige straten been wandelden, liet ook Hedwig van tijd tot tijd eene opmerking hooren, die duidelijk te kennen gaf welke groote ver wachtingen zij op haren minnaar bouwde, De beide jongelieden waren huisgenooten, en woonden in een der stillere straten in de nabijheid van de akademie. Gustaaf vergezel de zijne geliefde tot aan de deur der door baar op de derde verdieping bewoonde kamer. Toen hij zich juist wilde verwij deren, werd er eene deur geopend, en de eigenares der woning, eene bejaarde vrien delijke vrouw keek naar buiten. i/O, goeden avond juffrouw Deichman, zijt gij daar reeds terug? en mijnheer Helm ook, wel hebt gij u goed vermaakt „Ja, ik dank je wel juffrouw Borchardt." „Waren er niet heel veel menschen in het Grünwald? ja, als ik maar zulk een flinken geleider be zeten had, dan zou ik ook nog wel eens uitgegaan zijn, maar nu als weduwe, ach, lieve hemelmen staat dan bloot aan allerlei lasterlijke praatjes. Nu goeden nacht, er ligt ook nog een brief in uwe kamerjuffrouw, die gedurende uwe afwezigheid gebracht is."

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 1