NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Amersfoort, Baan, Bisdom, Ems, imerstol, Eomlata, BotM Mi, Soest, Woensdag 8 December 1880. 1, No. 98. Negende Jaargang. Advertentiën kunnen inge zonden worden tot uiterlijk 's morgens 81/» uur des Woens dags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slecbts drie maal in rekening gebracht. Zitting van den Gemeenteraad van Amersfoort van Dinsdag 7 December. FEUILLETON. Belangeloos en Trouw. v. Nationale Militie. iMERSFQOKTSCHE COURANT. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden 1,ITItffeVCr A A® §!o!hOUWCf Advertentiën van 16 regelaJ 0,40. Franco door het geheele Rijk1,10. Iedere regel meer 0,05. Afionderlijke nummers 8 Cent. TE AMER8FOOKT. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dit Blad verschijnt des Wotmdagt- en des Zaterdags. Advertentiën zende men den dag vóór de uitgave in. Voorzitter de burgemeester Mr. P. H. van Persijn. Tegenwoordig 12 leden; afw. met ken nisgeving de heeren HerschelMethorst en van den Santheuvel. De notulen der vorige vergadering wor den na lezing goedgekeurd. Aan de orde is de in vorige zitting ten gevolge van het staken der stemmen aan gehouden beslissing omtrent het voorstel van Burg. en Weth. om den gem.-architect eene gratificatie van f 400 toe te kennen. Zonder verdere discussie wordt dit voorstel aangenomen met 7 tegen 5 st., (die van de heeren v. Beek, Lagerwey, v. Burg steeden, Zandijk en Scheltus), zoodat het in de vorige vergadering door den heer v. Burgsteeden gedaan voorstel tot verminde ring met de helftbuiten behandeling is gebleven. Ontwerp-besluit tot verhooging van de gom.-begrooting over 1880, zoo in ontvang als in uitgaaf, met f 6000, uitmakende de ter gedeeltelijke aflossing der 5 pets. geld- leening van 5 Aug. 1875 door den ge- Als vader neen zeide, welnu, dan zou hij nog maar wat geduld hebben, en wachten totdat de schilderij die daar nog voor hem op den ezel stond, hem eer en geluk had aangebracht, want zijns inziens kon dit volstrekt niet uitblijven, en dan zou Hedwig toch zijne vrouw worden. Dewijl hij volstrekt niet wist wat armoede was, zoo verbeelde hij zich dat het bijzonder dichter lijk zou zijn, om met zijne vrouw in behoef tige omstandigheden te moeten leven, en voor haar te arbeiden, tot dat hij zich onder allerlei tegenspoeden langs de trap pen van eer en roem had opgewerkt en eindelijk de poort van geluk en fortuin toch was binnen getreden. Met hoeveel moeilijkheden dat in werkelijkheid zou gepaard gaan, en hoe veel vermoeide en afgematte strijders op de trappen des tem pels uitgeput waren blijven liggen, eer soms een die sterker en krachtiger was dan al de anderen in het heiligdom was binnengetreden, hoe loodzwaar de zorgen voor een huisgezin zelfs de schouders van den sterksten ter nederdrukken, daarvan had Gustaaf zelfs niet het flauwste begrip. In de juiste beoordeeling der dagelijksche meenteraad aangewezen koopsom van 't gebouw het St. Agatha-kloosterAan genomen met algemeene stemmen. Twee aanvullings-kohieren van den hoof- delijken omslag over 1880 worden achter eenvolgens met algemeene stemmen vast gesteld, respectievelijk tot een bedrag van fl264,94V2 en f699,3673. Het aanvullings-kohier der belasting op de honden over 1880 ten beloope van f 69,wordt op gelijke wijze vastgesteld. Blijkens den ingekomen roosteringe volge art. 2 van 't reglement voor het progymnasium opgemaakt, is met den 1. Januari 1881, als lid van het kollege van kuratoren, aan de beurt van aftreding de heer mr. H. Croockewit Jr„ die echter volgens heden ontvangen schrijven heeft te kennen gegeven, dat hij voor deze be trekking niet verder wenscht in aanmer king te komen en eene eventueele benoe ming niet zou aannemen. De heeren Lagerwey en v. Burgsteeden worden tot stemopnemers benoemd. Tot de keuze van een kurator overge gaan zijnde, worden bij de eerste stemming uitgebracht op de heeren mr. A. Stheeman 5, M. L. Celosse.en dr. N. Meursinge ieder 2, mr. S. J. H. Nedermeijer ridder van Rosenthal en ds. D. P. M. Graswinckel elk 1 st., terwijl 1 briefje in blanco was. Bij de tweede vrije stemming erlangen deheeren Stheeman en Celosse ieder 3, Graswinckel, Meursinge en v. Rosenthal elk 2 st. waarna bij herstemming tusschen de hee ren Celosse en Stheeuman de eerste wordt benoemd met 6 st.terwijl de heer Stheeman 5 st. verkreeg en de heer Ce- plichten en verhoudingen stond zijne ge liefde ontegenzeggelijk heel wat boven hem. Het sloeg van den nabij gelegenen kerk toren reeds elf uur, en nog wos Hedwig niet gekomen. Yol ongeduld klom Gustaaf de trappen op, om eens naar de reden van die zoo ongewone afwezigheid te gaan onderzoeken. De oude huiswaardin scheen hem ver wacht te hebbenwant zij kwam hem reeds voor de kamerdeur te gemoet. //Niet waar, mijnheer Helm, gij komt eens naar juffrouw Deichman vragen?" z/Weet gij niet waar zij heen gegaan is //O lieve hemelik weet het helaas maar al te goed, zij is gisteren avond reeds met pak en zak vertrokken." //Vertrokkendat is onmogelijk," riep Gustaaf. z/Ga er u dan maar zelf van overtuigen, als gij mij niet geloove n wilt. Zij heeft de weinige zaken die haar eigen waren mee genomen, mij'de huur tot op den laatsten penning toe uitbetaald, alsmede den huur prijs voor de piano," zeide juffrouw Bor- chardt zeer bedroefd, //en toen is zij heenge gaan." //Maar hoe is dat toch toegegaan ik kan het waarlijk nog maar niet gelooven," zeide Gustaaf, terwijl hij zich het voorhoofd wreef, en maar niet kon begrijpen of hij waakte of droomde. losse zich van medestemmen onthield. De benoemde, reeds met onderscheide ne kommissiën belast en ff wenschelijker achtende dat de kuratoren van een gym nasium kennis hebben van de latijnsche taal, vindt geene vrijheid de betrekking te aanvaarden. Dien tengevolge wordt tot eene nieuwe keuze overgegaan, waarbij de heer Stheenman bij eerste stemming is benoemd met 7 st. Overigens waren uit gebracht op de heeren Graswinckel en Meursinge ieder 2 en v. Rosenthal 1 st. De heer J. C. Rolanders Hagedoorn, aan de beurt van aftreding als lid der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs, wordt met algemeene stemmen op nieuw verkozen. In blanco waren 2 briefjes. Twee aftredende leden van het burger lijk armbestuur, de heer en W. van Eeden en J. Zandijk Jr. worden achtereenvolgens herbenoemd met al de uitgebrachte geldige stemmen. Bij de stemming voor den laat ste was 1 briefje in blanco. De heer Zandijk liet zich de herbenoeming welge vallen. Ingekomen zijn van H.H. Gedeputeerde Statenhunne goedkeuring op de rekening over 1879 en begrooting voor 1881, beide van de schutterij, als mede het bericht van bereidsverklaring den gem.-veearts eene verhoogde provinciale toelaag te verke nen, tot hetzelfde bedrag als hem door de gemeente is toegekend. Voor informatie. Naar aanleiding van een aan hem gericht schrijven van den heer W. T. N. van Root- selaar stelt de voorzitter de leden in kennis met de wijze waarop hun toegang tot het z/Ja, ziet gij, die brief alleen is de oorzaak van dit alles, gij weet immers wel dat er gisteren avond een brief was aangekomen. Er moet wel heel wat bijzonders ingestaan hebben, want zij had dien nauwelijks gele zen, of zij kwam met een doodsbleek ge zicht bij mij binnen loopeu; hare oogen stonden vol tranen, lieve hemel, ik had er zelf wel bij kunnen schreien, toen zeide zij//ik moet dadelijk weg juffrouw Borchardt, ja nog heden avond. Familie omstandigheden noodzaken mij daartoe." z/Hebt gij dan een doodsbericht gekre gen vroeg ik verschrikt. Zij schudde echter ontkennend het hoofd, pakte toen alles wat zij had bij elkander, en eer ik nog goed tot mij zelve was kunnen komen, was zij het huis reeds uit. Zij heeft mij ook een brief voor u gegeven, daar zal zeker wel alles instaan." //Waarom hebt gij mij den brief niet da delijk gebracht?" riep Gustaaf driftig. z/Dat durfde ik niet te doen," zeide de oude vrouw om zich te veronschuldigen, terwijl zij den brief uit den zak van haar kleedje te voorschijn bracht. „De juffrouw heeft mij nog wel uitdrukkelijk gelast, om te wachten tot dat gij zelfs naar haar zoudt komen vragen." Gustaaf rukte de vrouw heftig den brief uit de hand, en vloog er mede naar zijne kamer terug. Nog altijd bleef het hem on- museum zal verleend worden. Onder dankbetuiging voor de spoedige overlegging van den vergelijkenden staat der ontvangsten en uitgaven over 10 ja ren, betrekkelijk de rivier de Eem, welke staat zeer bevredigende uitkomsten op levert, vraagt de heer v. Beek of er niet zou kunnen voldaan worden aan een door de kamer van koophandel uitge- drnkten wensch om het vuur-, haven- en tongeld eenigszins te verminderen. Met verwijzing naar het gedrukt rapport vaN B. en W.in den gemeenteraad behandeld geeft de voorzitter te kennen dat afschaffing den Raad vrijstaat, maar de goedkeuring der hooge regeering nimmer op eene ver mindering gelijkstaande met eene ge heel nieuwe zaak nimmer meer zal verkregen worden, daarentegen wel eene concessie, onder oncreuse voorwaarden, waarboven z. i. afschaffing zou te verkie zen zijn. De heer v. Beek herneemt dat de lasten voor de Eemvaart buitengewoon hoog zijn en de iukomsten met 7s uitgaven overtreffenredenen waarom hij erop moet blijven aandringen dat B. en W. eene vermindering van het vuur-, ha- ven- en tongeld nogmaals in ernstige overweging nemen. De zitting is daarna gesloten. OÏTICIËELE PUBLICATIE. De Burgemeeeter en Wethouders van Amersfoort. Gezien de wetten van den 19. Augustus begrijpelijk wat toch de geliefde van daar kon weggejaagd hebben, maar een voorgevoel van hetgeen er gebeurd was, overviel hem weldra, toen er bij het openen van het cou vert een brief uitviel, waarin hij dadelijk de hand van zijn' vader herkende; op het onbeschrevene gedeelte aan de achter zijde had Hedwig zelve eenige regelen geschreven, en deze las> hij het eerst. //Geliefdemijn treurig voorgevoel is maar al te spoedig in vervulling geko men, wij moeten scheiden. De brief van uw vader laat mij geene andere keus over. Ik mag de oorzaak niet zijn dat uw loop baan reeds in den aanvang belemmerd, uwe vrijheid aan banden gelegd en uwe toekomst vernietigd zal worden. Ik heb een' zwaren strijd met mijne liefde gestre den, maar plichtsgevoel, in welks strenge leerschool ik opgevoed ben, heeft mij de overwinning doen behalen. Gij zijt nu van alle banden bevrijd, streef nu met alle krachten naar het hoogste doel, en als ik u eens geëerd en beroemd mag zien, dan zal ook ik gelukkig zijn. Vaarwel voor altijd. Wees niet boos op mij, wat ik ge daan heb geschiedde om uwentwil. En als gij later op de verhevene hoogte van den kunstenaar staat, denk dan nog eens aan de arme Hedwig, die haar eigen geluk aan uwe toekomst ten offer gebracht heeft. Voor het laatst, mijn innig geliefde, vaarwel Uwe Hedwig."

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 1