Nationale Militie. 'k Weet wel men beschuldigt ons van onverdraagzaamheid, omdat wij ons verzet ten tegen den secte geest die de natie wil splitsen in evenveel vijandige groepjes als er dogmatische opvattingen bestaan. Men werpt ons naar het hoofd dat wij de vrijheid verkrachten, omdat wij anderen zoeken te belemmeren in hun opzet om twist te zaaien tusschen de kinderen van hetzelfde vaderland. Doch daaraan zullen we ons niet sto ren. Elke hand, die ons wordt toegesto ken om het groote werk der zedelijke volmaking te helpen voltooien, zullen we dankbaar drukken, en voorts, sterk door het geloof dat de goede elementen van ons volk de grondslagen zullen vormen voor een vernieuwde, eendrachtige Nederlandsche maatschappij, gaan we waakzaam en werkzaam doch niettemin rustig onzen weg. OFFICIËELE PUBLICATIËN. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort Gezien de wetten van den 19. Augustus 1861 (Staatsblad No. 72) en van den 1. Mei 1863 (Staatsblad No. 44) betrekke lijk de nationale militiebenevens het koninklijk besluit van den 17. December 1861 (Staatsblad No. 127); Doen te weten, dat op Zaterdag den 8sten en Donderdag den 13den Januari 1881, tel kens van 's voormiddags 10 tot 1 uur des namiddags, ten raadhuize der gemeente de inschrijving voor de nationale militie zal plaats hebben van jongelieden, die in den loop van het jaar 1862 geboren en alzoo in 1882 aan de loting onderworpen zijn. En brengen hierbij de navolgende wets artikelen in herinnering: Art. 15. /Jaarlijks worden voor de mili tie ingeschreven alle mannelijke ingezetenen die op den 1. Januari van het jaar hun negentiende jaar waren ingetreden. //Yoor ingezeten wordt gehouden1. hij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of, zijn beiden overleden, wiens voogd ingezeten is volgens de wet van den 28. Juli 1850 (Staatsblad No. 14); 2. hij, die geen ouders of voogd hebbende, ge durende de laatste; aan het in de eerste zinsnede van dit artikel voormeld tijdstip voorafgaande, achttien maanden in Neder land verblijf hield3. hij, van wiens ouders de langstlevende ingezeten was, al is zijn voogd geen ingezeten, mits hij binnen het Bijk verblijf houde. z^Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreemdeling, behoorende tot eenen Staat, waar de Nederlander niet aan den ver plichten krijgsdienst is onderworpenof waar ten aanzien van de dienstplichtigheid het beginsel van wederkeerigheid is aange nomen." Art. 16. //De inschrijving geschiedt1. van een ongehuwde in de gemeente waar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of, zijn beiden overleden, de voogd woont; 2. van een gehuwde en van een weduwnaar in de gemeente waar hij woont3. van hem voudige maar zeer bevallige kleeding, met wangen, die door de vroolijke verwachting met een' zachten blos gekleurd waren, hoe dit zij, hij meende Hedwig voor zich te zien, maar in een edeler veel fraaier ge stalte. Het waren dezelfde kinderlijk reine trekken, dezelfde half ernstige, half vroo lijke oogen, alleen de kleur daarvan was van een donkerder blauw dan die van Hedwig, en de blonde lokken waren niet glad langs het gezicht weggestreken maar vielen in golvende krullen op den rug neder. Gustaaf was op het eerste oogenblik zoo bewogen en in verwarring gebracht, dat hij nauwelijks in staat was om haar een paar beleefde woorden toe te voegen. Plotseling echter werd hij als met geweld door den dikken bouwmeester in den wach tenden Landauer geschoven. Gedurende het ritje naar huis, zat hij stil en zwijgend tegen over Ella, zijne oogen waren voortdurend op haar gelaat gevestigd, en het verledene ver mengde zich in zijn gedachten, op eene aller vreemdste wijze met het tegenwoordige. Fe lix moest zich geheel alleen met het gezel lige praten belasten, hetgeen hem dan ook trouwens niet zeer moeielijk viel. Hij bab belde voortdurend op zijne gewone vroolijke manier door en wist op die wijze de aan dacht van vader en zuster van den zwijgen den vriend af te leiden, die, volkomen over tuigd van zijne vreemde houding, de zoo dik wijls bespotte spraaklust van den jongen die geen vader, moeder of voogd heeft of door dezen is achtergelaten, of wiens voogd buiten 's lands gevestigd is, in de gemeente waar hij woont4. van den buiten 's lands wonenden zoon van een Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente waar zijn va der of voogd het laatst in Nederland ge woond heeft." Art. 17. //Voor de militie wordt niet ingeschreven 1. de in een vreemd Bijk achtergebleven zoon van een ingezeten, die geen Nederlander is; 2. de in een vreemd Rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd in gezeten 3. de zoon van den Nederlander die ter zake van 's lands dienst in 's rijks overzeesche bezittingen of koloniën woont." Art. 18. //Elk die volgens Art. 15 be hoort te worden ingeschreven, is verplicht zich daartoe bij Burgemeester en Wet houders aantegeven tusschen den ln en 31n Januari." z/Bij ongesteldheid afwezigheid of ont stentenis is zijn vader, of, is deze overle den, zijne moeder, of zijn beiden overleden, zijn voogd tot het doen van die aangifte verplicht." Art. 20. //Hij, die eerst na het intreden van zijn 19de jaar, doch vóór het volbren gen van zijn 20steingezeten wordtis verplichtzich zoodra dit plaats heeft ter inschrijving aantegeven bij Burgemees ter en Wethouders der gemeente waar de inschrijving volgens art. 16 moet geschie den." Verzuim van aangifte ter inschrijving wordt gestraft met eene boete van f 25 tot f 100 en subsidiaire gevangenisstraf van ten hoogste tien maanden. Bij de aangifte van hen, die elders ge boren zijn, wordt de overlegging van eene geboorte-acte gevorderd, tot wier kostelooze verkrijging men zich ter Secretarie dezer gemeente kan vervoegen eenige dagen vóór de aangifte. Amersfoort, den 8. December 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester De SecretarisVAN PERSIJN. W. L. SCHELTUS. BUITENLAND. De President der Fransche republiek heeft een condoleantiebezoek bij mej. Dos- ne, de zuster van Mevr. Thiers, afgelegd en is bij de begrafenis van mevrouw Thiers vertegenwoordigd door generaal Pittié en den commandant Foyet. De Parijsche correspondent van de Koln. Ztg. deelt uit vertrouwbare bron mede, dat de Fransche regeering, om het uit breken van den oorlog tusschen Turkije en Griekenland te verhinderen, een vredelie vende schikking tot stand hoopt te bren gen. Frankrijk handelt in dit opzicht in volkomen verstandhouding met Duitschland en Oostenrijk. De Minister Gladstone staat nog altijd de Russische politiek voor; doch men ge looft, dat hij van deze zal moeten afzien en toegeven. beeldhouwer thans in zijn hart zegende. Gustaaf kon de oprecht gemeende uitnoo- diging van den bouwmeester, om zijn huis als zijn eigendom te beschouwen, totdat hij eene geschikte woning zou gevonden hebben onmogelijk weigeren, vooral niet, dewijl zij op zulk eene eenvoudige en hartelijke manier tot hem kwam. Toen hij na verloop van veertien dagen het gastvrije huis verliet, zoo scheen het hem toe, alsof hij van het vaderlijke huis afscheid had genomen. Na dien tijd was echter zijn omgang met de familie Hertel voortdurend hartelijker ge worden. Gustaaf werd dagelijks meer door Ella's kinderlijke bescheidene manieren aan getrokken. Zij was voor eene dilettante bij zonder bedreven in het teekenen van Aqua rellen, eene kunst welke zij zeer lief had en gaarne beoefende. Sedert Gustaaf daarin haar onderwijzer was geworden, en haar een ge deelte zijner Italiaansche schetsen, die zij in waterverf nateekende had toevertrouwd, had zij hare schuwheid wel eenigszins afgelegd, en bijna onmerkbaar sloop de liefde deze beide jeugdige harten binnen, hetgeen door de ouders met vreugde werd opgemerkt. Voor Ella was dit gevoel het eerste liefelijke lentebloempje, dat zich in haar tot hiertoe nog ongetroffen hart verhief, voor Gustaaf daarentegen een onweder voor welks uitbar stinghij sidderde. Nog was geen enkel woord van liefde tusschen hen beiden gewisseld geworden, De syndicale Kamer van tuinbouwkun digen te Gent heeft besloten, bij gelegen heid van het huwelijk van prinses Stéfa- nie met den Ooslenrijkschen kroonprins, aan de bruid een monster-bouquet van uit sluitend orchideën en fijue bloemen aan te bieden, welke op waardige wijze de Gentsche bloemencultuur in hare volle pracht en rijkdom vertegenwoordigen zal. Het Petersburger blad Nowosti meldt, dat graaf Loris Melikow aan eene joodsche Vereeniging concessie heeft verleend tot het oprichten van landbouw- en handwerk- scholen en tot het ondersteunen van hand werkslieden. Het fonds bedraagt reeds 204,000 roebels. De hoofdstichters zijn Poljakow en Grunzburg. Turkije voert de bepalingen der over eenkomst op loyale wijze uit. Langs de grenzen staan 17 bataljons geëchelonneerd om te beletten dat de Albaneezen op het door Montenegro bezette gebied invallen doen. De gemeenteraad van Rome heeft zijn toestemming gegeven tot de invoering der lijkverbranding. De Londensche avondbladen melden het faillissement van de firma Josiah Galdwell, bouwondernemers. Het passief zou 500,000 pd. st. bedragen. De toestand in den Transvaal is zeer ernstig. De boeren vereenigen zich in groo- ten getale en dreigen met verzet. De auto riteiten trachtten hunne aanvoerders in hechtenis te nemen. Een proclamatie wijst de boeren op de gevolgen hunner vijan dige houding. Te New-York is het sedert eenigen tijd zeer koud en in den nacht van 12 dezer zouden vier menschen doodgevroren zijn. Hevige stormen hebben op zee gewoed gelijk de te New-York aangekomen stoom- booten vermelden. Uit San Francisco wordt bericht, dat de vulkaan Mauna Loa op Hawai een vreeselijke uitbarsting ondergaat, zooals nog nimmer te voren plaats had. Het comité voor de Panama-onderne ming heeft tot voorzitter verkregen den afgetreden minister van marine, Thampson. BINNENLAND. Naar men verneemt zal het wetsont werp van den waterweg Amsterdam Gorinchem, waarvan de kosten op 12 mil- lioen geraamd zijn, weldra bij de Tweede Kamer inkomen. Uit 's Bosch wordt aan het Ütr. Dag blad gemeldDagelijks ziet men onge stoord jongens in de omliggende bosschen en zelfs langs de openbare wegen rond- loopen, met een kooitje en een lokvink en toch wist Gustaaf reeds dat hij weder liefde gevonden had. Hij zag het aan het zonnige lachje dat zich op Ella's lippen vertoonde, aan de vreugde die uit hare blauwe oogen straalde, wanneer hij bin nentrad, hij hoorde het aan den klank harer stem, als zij tegen hem sprak, voelde het aan den zachten bevenden handdruk wan neer zij afscheid van hem nam. Hij be streed dien nieuwen hartstocht met al de kracht die in hem was, zonder haar echter ook maar eenigszins te kunnen overwin nen. Gustaaf was nu in opstand met zich zeiven, een tweestrijd die hem ver teerde en toch dagelijks sterker werd. Mocht hij Ella wel liefhebben? Was hij niet ge bonden door een ouderen band, dien hij niet losrukken kon noch mocht? Zou hij Ella's bezit niet door eene trouweloosheid moeten koopen? Het terugzien van al die plekjes, welke hij vroeger met Hedwig bezocht had, had de herinnering aan de geliefde zijner jeugd weer met kracht teruggeroepen, maar tege lijkertijd voelde hij ook, hoe weinig die dweeperij der jongelingsjaren te beteekenen gehad had, als hij dit vergeleek met het nieuwe gevoel dat thans zijne ziel vervulde. Maar de herinnering daaraan werd voor dit alles slechts nog pijnlijker. Als hem Ella, waarin hij nog altijd de verfraaide en meer geïdealiseerde Hedwig zag, toelachte, scheen het hem toe als sprak uit al hare trekken en met eene lijmroede gewapendonbe- wust naar het schijnt van de bescherming, die de wet thans aan de gezochte vogels verleent, en van de straf, die de vervolgers kunnen beloopen. Hieruit blijkt, dunkt ons, dat er meer toe behoort dan een strafbepaling in de wet, om vooral de jeugd te doen beseffen, dat zij er kwaad aan doet om vogels te vangen en aan hun nuttige en heerlijke bestemming moedwillig te onttrekken De ontwikkeling van het zuiver gevoel, van smaak en schoonheidszin is daartoe noo- dig, gepaard met die des verstands. En waar is de leerschool, waar behoort zij althans te zijn In het gezin, in de school of in de kerk. In den ochtend van Dinsdag 26 Oct. ongeveer 10 minuten voor 6 ure, is men te Rembang uit het bed gejaagd door eene nog al zware aardbeving. De schokken herhaalden zich tot tweemalen toe in de richting van Zuid naar Noord. Te Rotterdam hebben eenige vermo gende leden der Herv. Gemeente, het plan opgevat een nieuwe school te doen bou wen en deze na voltooiing geheel aan de Diaconie te schenken. GEMENGDE BERICHTEN. Dezer dagen bemerkte men dat een kelder te Calous geheel in rook gehuld was. Toen men binnenkwam, zag men dat het bed vuur had gevat en dat de be woonster er smoordronken naast lag. Hare kleederen hadden reeds vuur gevat en zij zelve had ernstige brandwonden bekomen. Zij werd naar het gasthuis vervoerd, waar men voor haar leven bevreesd is. Zondagavond geraakte een dochtertje van den heer O.koopman, aan den Kanaalweg te Nieuwediep, door een kaars in brand. Op haar angstgeschrei schoot de vader toe en dompelde 't kind terstond in het kanaal voor zijn huis. Hij zelf brande daarbij hevig de handen, doch 't kind kwam er vrij goed af en heeft zich niet van be lang gebrand. In de nabijheid van het drie uren van Yenlo gelegen Duiken is zekere Pollser, een oppassend man, vader van een talrijk gezin, onschuldig op rampzalige wijze omgekomen. De landbouwer B. aldaar, had het reeds lang op een ander persoon gemunt en denkende dat hij dien in han den had, joeg hij P. twee kogels uit een revolver in het lijf. B. is in handen der justitie. Veel vraag maar weinig aanbod doet de prijs van hetgeen gevraagd wordt, stij gen. Dat is eene dood-oude waarheid. Zij werd ook waargenomen op het gebied van het onderwijs. Een hulponderwijzer ge vraagd. dat was voor de dagbladpers een melkkoetje. Het spreekt van zelf, dat binnen betrekkelijk weinige jaren het hulponderwijzers-traktement alzoo in de een verwijt dat hem van trouwloosheid be schuldigde. Te vergeefs poogde hij zich in te spannen om den rechten weg weer terug te vinden, die hem uit dien pijnigenden twijfel en onzekerheid zou verlossen. Nooit stond Hedwigs gestalte hem levendiger voor de oogen dan juist nu, nooit had hij zich duidelijker al de verplichtingen die hij om trent haar had, herinnerd, en hoe meer het pinksterfeest naderde, des te heviger woedde de storm in zijn binnenste. Hij werd van dag tot dag somberder, en zijne verstrooid heid en kort afgebrokene antwoorden, vielen zelfs diegenen in het oog, die hem niet zoo van nabij kenden als de familie Hertel. De ze hadden zijn vreemd gedrag reeds lang met bezorgdheid gadegeslagen, maar echter tot hiertoe uit beleefdheid vermeden om hem naar de oorzaak zijner treurige stemming te vragen. //Het vertrouwen is eene vrij willige gift," zeide de bouwmeester, op zeke ren avond toen er over Gustaaf gesproken werd, men mag dit volstrekt niet dwingen. Wij moeten onzen jongen vriend rustig laten voortgaan, hij zal wel weder tot zich zeiven komen, en dezelfde worden als voorheen. Misschien zal er wel hulp voor hen opdagen. Hij keek daarbij Ella van ter zijde zoo veel beteekenend aan, dat deze, hoogblozend, het hoofd nog dieper dan te voren over haar werk heenboog. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2