NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Amersfoort, Baarn, Biscloten, Eemnes, Hamersvelö, Hoevelaken, Hoogland, Lensden, Soest, 1, stom NIEUWE Woensdag 22 December 1880. No. 102. Negende Jaargang. Uitgever: A. M. Slothouwer, Wegens het invallend KERSTFEEST op a.s. Za terdag 25 Dec., zal deze Cou rant Vrijdagnamiddag wor den uitgegeven. Adverten tiën worden tijdig verzocht, uiterlijk des morgens 8 uur van dien dag. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts drie maal in rekening gebracht. Belangeloos en Trouw. iMERSFOORTSCHE COURANT. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden 1, Franco door het geheele Kijk1,10. Afzonderlijke nummers 3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdag»- en des Zaterdag TE AMEBSÏOOET. Advertentiën van 16 regelsJ 0,10. Iedere regel meer 0,06. Groote letters «orden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën zende men den dag vóór de nitgave in. BUITENLAND. Tegen het einde dezer maand wordt de Navarine met 299 geamnestieerden te Brest verwacht. Drie leden der commune bevinden zich onder de terugkeerenden, als Trinquot, de schoenmaker, Régère en Urbani. Voorts is aan boord van de Na varine de gewezen luitenant ter zee Char les Lullier, lid van het comité en gedu rende zekeren tijd commandant en chef van de nationale garde onder de commu ne. Als een gevolg van de Nederlandsche concurrentie vermindert van jaar tot jaar het aantal reizigers tusschen Ostende en Dover met de Belgische staatsstoomboo- ten van 50,000 is het cijfer gedaald tot ongeveer 25,000. Het verlangen om den FEUILLETON. VIII. Juist op denzelfden dag had Gustaaf, die zijne eigene standvastigheid niet meer durfde vertrouwen, besloten om vóór pink steren de familie Hertel niet meer te be zoeken. Hij durfde Ella niet wederzien, alvorens de samenkomst met Hedwig die zij zelve op dien dag vastgesteld had voorbij zou zijn want, hij gevoelde het, dit moest over zijn lot beslissen. V. Eenige dagen daarna liep Gustaaf onrustig in zijn atelier heen en weder, hij bewoonde nu in eene der fraaiste straten van de stad verscheidene sierlijk gemeubelde vertrekken, waarvan hij de lichtste en ruimste tot werk plaats ingericht had. Hier vertoefde hij het liefst. De kamer geleek volstrekt niet meer op het armoedige atelier uit zijne vorige woning in de middelstraat, maar was smaak vol en gemakkelijk ingericht. De schetsen en teekeningen die aan den muur hingen, de prachtige busten in gips die op de hoek tafeltjes stonden, de ezels, kortom alles wat tot de benoodigdheden van een schilder be hoort, droegen het hunne toe bij om deze duur der internationale reistochten te ver korten, ten einde aan die concurrentie het hoofd te kunnen bieden, heeft jl. Dinsdag een ijselijk ongeluk veroorzaaktdat u reeds bekend zal zijn. Men heeft name lijk tusschen Ostende en de duitsche grens een zoogenaamden train-èclair (een met bliksemsnelheid loopenden trein) georga niseerd, en aan den eersten tocht namen de bestuurders en eenige hoofdambtenaren van den spoorweg deel. Te Verviers ont spoorde, helaas, de trein en een hoofdin genieur, op den weg geworpen, was on middellijk dood. De ongelukkige, de heer Haumier, pas 35 jaar oud en reeds tot die aanzienlijke betrekking opgeklommen, laat eene vrouw met vijf kinderen na. Zeer zorgelijk is Ierlands toestand, er heerscht regeeringloosheid vooral ten op zichte van de straffeloos gepleegd worden den misdadigen moedwil. Voortdurend worden troepen derwaarts gezonden en de tijd van handel geweld tegen geweld schijnt gekomen te zijn. Bepaalde zich de zoogen. agrarische beweging alleen tot Ierland, dan ware haar karakter niet zoo gevaarlijk als nu zij tot Engeland zelf en tot de in 't buitenland gevestigde Ieren overslaat. De heer Parnell heeft een dreigbrief ontvangen, waarin hem den dood wordt aangezegd gedurende het eerstdaags tegen hem en zijn medeaangeklaagden te voeren proces. De communist Parnell wordt in dezen brief beschuldigd, door zijn lage machinatiën het land in zijn tegenwoordi- kamer nog vroolijker en gezelliger te maken. Terwijl hij zoo rusteloos heen en weder wandelde, vertoonde zijn fraai mannelijk ge laat, de sporen der diepliggende denkbeelden welke achter dat edel gevormd voorhoofd gevonden werden. Dikwijls greep hij werk tuigelijk de palet op, en trad er mede naar den grooten ezel die in het midden der kamer stond, en waarop zich eene groote halfvoltooide schilderij bevond, een tooneel uit de noordsche fabelleer voorstellende. Doch hij werkte in het geheel niet. Reeds sedert verscheidene weken was het aldus toegegaan, zoodat zijn werk niet vorderde. Het was hem onmogelijk om zich zoo geheel en al van allerlei sombere gedach ten los te maken, dat hij de noodige zorg aan zijn arbeid zou kunnen besteden. Ontevreden wierp hij na weinige oogen- blikken de palet weer weg, kruiste de ar men over de borst, en staarde op het beeld van Hedwig, dat hij uit zijn ge heugen voltooid had, maar waarvan hij nimmer had willen scheiden. Nog altijd kreeg het de mooiste plaats in zijn atelier. Terwijl hij er zoo vol na denken op tuurde, speelde er een eigendom- melijk bitter en tevens treurig lachje om zijn mond. Ik ben zeer veranderd, Hedwig," zeide hij half luid, evenals of het portret hem had gen hopeloozen toestand te hebbeu gebracht. Eerst zijn dood kan Ierland rust geven. ,/üe hel en de duivel," zegt de brief schrijver ten slotte, wier afgezant gij zijt, zullen u niet voor den kogel van een man beschermen, die bereid is alle straf fen van de wet te ondergaan, wanneer hij uwen dood slechts bewerkt heeft." De Parlementsleden Dillon en Davitt heb ben dergelijke brieven ontvangen. Parnell verklaart aan de ontvangst van dreigbrie ven reeds gewoon te zijn. Zaturdag middag verzamelden zich 300 a 400 studenten in de medicijnen op het binnenplein van het universiteitsgebouw te Moscou en verlangden den rector te spre ken, ten einde opheldering te vragen over een gerezen misverstand tusschen de stu denten en de professoren Sneijreff en Ssrnoff. De rector verscheen niet, maar begaf zich naar den gouverneur-generaal. Weldra verscheen de chef der politie, die de studenten sommeerde uit een te gaan, waaraan dezen weigerden te voldoen. Naar men zegt, ontstond er een ernstig conflict tusschen hen en de politie. De gendarmes omsingelden het plein, alle studenten werden gearresteerd onder sterk escorte door de geheele stad vervoerd en in het huis van arrest opgesloten. De eerste ontmoeting der Chileensche en Peruaansche troepen heeft ten gevolge gehad dat de eerstgenoemde werden ge stuit en 550 man verloren, terwijl het verlies der laatste slechts 150 man be droeg. Zoo althans wordt bericht door de kunnen verstaan, //ik ben niet meer de over moedige vroolijke jongeling van vroeger. Gij echter kijkt mij nog altijd met de oude lieve trekken, en met dezelfde heldere oogen aan. Het is ons ongeluk dat gij mijne zuster niet hebt kunnen zijn. Hebt gij mij nog even lief als vroeger, Hedwig Indien gij mij nu zien kondet dan zeker niet. Eene ondempbare kloof ligt tusschen den onervaren jongeling en den man van heden, die beide personen gelijken niets meer op elkander. Moet de man nu het woord gestand doen, dat hij als jongeling gegeven heeft Ik ben niet slecht Hedwig, waarlijk niet, maar mijn hart klopt anders, kan ik het helpen Gij hadt mij niet moeten verlaten!" Hij streek eenige malen met de witte hand over het voorhoofd heen, schudde het hoofd en viel op den leunstoel neder die tegenover het portret stond. ,/Ik ben een dwaze droomer," sprak hij tot zich zeiven, //een schaduw maakt mij bang. Weet ik dan nu al zeker of zij nog eens op het rendes-vons zal verschijnen, of zij leeft, en nog wel eens aan mij denkt? Maar wanneer dit alles zoo is, en mijn hart zegt het mij! O, dat de vergetelheic dan maar voor altijd onze verdere levens dagen mocht omgeven, het is zoo diep treurig als men zich gebonden gevoelt door banden die geene werkelijkheid meer heb ben, en die slechts door bet vermanende, Star en de Herald. Het tweede bataljon Engelsche jagers, dat van Malta terugkeert, zal naar Ierland in plaats van naar Engeland gaan. De Regeering moet ernstig denken over de afkondiging van den staat van beleg in de onrustige districten van Ierland. Er is sprake van dat de Pruisische Regeering aan de dagbladen het opnemen van advertentiën zal verbieden, om daar van een staatsmonopolie te maken. Uit Ischl wordt gemeld, dat aldaar een zeldzaam hevige sneeuwstorm gewoed heeft, die het verkeer schier onmogelijk maakte en groote schade heeft aangericht. De inschrijving ten behoeve van het Panama-kanaal bedraagt het dubbele van 't geen 't publiek was aangeboden. In de laatste zeven jaar hebben de mijnen van de Vereenigde Staten 280 millioen dollars aan goud en 271 millioen a an zilver opgeleverd. BINNENLAND. De Haagsche correspondent van het Paleis van Justitie berichtdat W. M. de Jongh sedert eenige dagen zijn beken tenis grootendeels herroepen heeft, en thans weder volhoudt dat hij wel den brandbrief heeft geschreven, maar den moord niet heeft bedreven. Verder weigert hij zich over de al te teedere geweten als verbindend er kend worden!" Hij berispte zich zeiven over die denkbeelden. Had Hedwig niet met vreugde haar levensgeluk aan het zij ne ten offer gebracht? Was hij haar niet zeer veel dankbaarheid verschuldigd? Kon ja mocht hij weigeren haar die erkente lijkheid te toonen zonder als een schurk te handelen. //Dankbaarheid ja," aldus sprak het daarentegen in zijn hart, //maar niet ten koste van mijn eigen levensgeluk. Toen ik beloofde haar getrouw te zullen blijven, geschiedde dit onder geheel ande re omstandigheden, ik was een arm on bekend jongeling, wien een eenvoudig meis je, en eene nederige huisvrouw het hoog ste ideaal zijner wenschen toescheen, thans ben ik, op grond van mijne zoozeer ver anderde omstandigheden, niet alleen ge- reehtigd, maar zelfs verplicht, om mijn aanspraken vrij wat hooger te stellen. Mijne vrouw moet in stand en opvoeding met mij gelijk staan, zij moet ontwikkeld ge noeg zijn om eene eervolle plaats in mijne woning te kunnen innemen. Kan Hedwig dit doen? Neen! moet ik eene liefde, die mij toescheen te verheffen, nu als een keten beschouwen, en met mij voortslepen. Mag ik de boeien niet ver breken, zonder alseen eerlooze gebrand merkt te worden?" Hij kermde luid door de inwendige smart die hem aangreep, en

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 1