zaak uit te laten, zelfs tegenover zijn ver dediger, en hij belooft op de terechtzitting alles wel behoorlijk te zullen zeggen. Men is in het Amstel-Hotel in gespan nen verwachtingde Koning van Italië die zich in streng incognito thans te Pa rijs bevindt, zou wellicht op gelijke wijze Amsterdam bezoeken en dan mogelijk de gast van het Amstel-Hotel zijn. De verzameling van stukken betrekke lijk de pogingen in de laatste jaren aan gewend, om het Noordzee-kanaal door de Geldersche vallei met den Bovenwaal in verbinding te brengen, uitgegeven op last van het Gemeentebestuur van Amsterdam, is Zaterdag verschenen en ter stadsdruk kerij verkrijgbaar. De verzameling vormt een boekdeel van 487 bladzijden. Te Assen is iemand wegens dronkenschap veroordeeld, die reeds minstens 200 von nissen deswege achter den rug heeft. Aan de Regeering zal een subsidie van f 5000 worden gevraagd, om ons land op de vee- en zuiveltentoonstelling te Bir mingham even goed te doen vertegenwoor digen als dit jaar ie Londen. Met 36 tegen 3.0 stemmen, is in den Rotterdamschen gemeenteraad besloten op de scholen, waar meer uitgebreid lager onderwijs wordt gegeven, een uniform schoolgeld van f 40 te heffen. Bij gelegenheid van het Kerstfeest zal dit jaar weder in het paleis //Het Loo" een fraaie kerstboom door H. M, de Ko ningin worden opgericht. Reeds zij een aantal kinderen uitgenoodigd. Te Gorinchem is officieel aangifte ge daan, dat aldaar een persoon aan de pok ken is overleden. In Limburg bestaan thans 67 kloosters. In het onder Meersen gelegen kloo ster w Maria waard" is de typhus uitge broken 30 kinderen zijn reeds door die ziekte aangetast, terwijl een is bezweken. De overigen zijn naar de ouderlijke wo ning vertrokken. Het gedenkteeken door de vrienden en kameraden der marine aan de nagedachte nis van wijlen den luitenant der marine L. R. Koolemans Beijen gewijd, is Zater dag te Nieuwediep aangebracht en zal met het stoomschip der marine Koningin Emma naar Indie worden overgevoerd, om te Makassar op zijn graf te worden geplaatst. GEMENGDE BERICHTEN. Te Delft viel Donderdag een 5-jarig meisje in de gracht. Toen er niet spoedig hulp kwam en het kind begon te zinken, sprong het 7-jarig broertje er dapper bij. Gelukkig voor beide kinderen kwamen er toen nog tijdig twee mannen toesnellen, die beiden er uithaalden. bedekte het gelaat met beide handen. //Gij hebt ongelijk," sprak zijn geweten tot hem. z/De opoffering van haar levensgeluk kan slechts door een dergelijke gave beant woord worden. Gij waart de eenige steun dien het meisje op deze wereld bezat, gij waart haar Alles, en zij zag van dit ge luk af om u tot een kunstenaar te vor men. En nu, terwijl gij de Vluchten plukt van het zaad, hetwelk zij met haar harte- bloed besproeid heeft, nu denkt gij van die schuld af te komen, door te zeggen dat het. eenvoudige meisje niet in uwe schitterende woning zou passen. Als gij u schaamt om haar aan uwe aanzienlijke bekenden als uwe gade voor te stellen, waarom hebt gij er u dan niet voor ge schaamd haar offer aan te nemen?" Het werd mij afgedwongen," aldus wilde Gus- taaf die inwendige stem beantwoorden, maar het ontbrak hem daartoe aan moed. //Zou het offer dan ook daarom minder waarde hebben?" Hij spiong op en begon weer onrustig heen en weder te loopen. //Ik wil mij beheerschen," riep hij uit, //ik zal dat oproerige hart tot zwijgen bren gen. Schuld blijft schuld, zij veroudert niet, maar blijft ons voortdurend in ons geweten aanklagen, zij moet betaald wor den en ik zal de mijne ook niet onvoldaan laten." Een ontvanger de registratie in de buurt van Zutfen verkocht onlangs verbeurd Ver klaarde stroopersgeweren enz. Toen een der koopers naar zijn naam en beroep gevraagd werd, gaf hij voor 't laatste ronduit op strooper, meneer." Een ingezetene van den Helder is we der de dupe geworden van een der ge vaarlijke sigarenbons, die, in den vorm van bankbiljetten aan argeloozen in de handen worden gestopt. De oplichter is spoedig opgespoord en in arrest genomen. Om kinderen 't a, b, c der muziek ge makkelijk en aangenaam te doen leeren is thans in Duitschland het oude kienspel in een nieuwen vorm gebracht, en in een Noten-Lotto veranderd, met andere woor den in plaats van de cijfers zijn op de gebruikelijke kaarten muzieknoten gesteld. Overigens wordt het spel geheel op de zelfde wijze gespeeld. Deze toepassing heeft men aan Ida Thoma te danken. Een boerenknecht uit Kampen is tot drie maanden celstraf veroordeeldomdat hij in een weide een koe had uitgemol ken en zich de melk toegeëigend. Voor het Hof te 's Hertogenbosch stond in de vorige week terecht J. Eagg, schrij ver van een brandbrief aan den burge meester van Maastricht, den heer H. H. Pijlswaarin hij den burgemeester met moord bedreigde, zoo deze hem niet f200 gaf. De beschuldigde was gedurende de te rechtzitting onverschillig en brutaal. De adv.-gen. eischte een tuchthuisstraf voor den tijd van 10 jaren. De verdediger, mr. Leesberggaf zijn leedwezen te kennen voor dezen persoon te moeten optreden; toen hij hem in de gevangenis bezocht, had de beschuldigde hem verklaard geen verdediging noodig te hebben en liever 12 jaar gevangenisstraf dan 2 jaar celstraf te ondergaan. De verdediger beval niettemin beschuldigde in de clementie van het Hof aan. Thans worden al gedrukte brandbrieven verzonden; de directeur der hoogere bur gerschool te Warffum heeft er een ont vangen, waarin hij met den dood wordt bedreigd. 1 Zou dat model ook in den handel komen //Vrouw Hendrikje", die in 't voorjaar in den IJsel bij Deventer zonk, is door den burgemeester aldaar als //strandvon der" verkocht voor f 157,30. Een historisch paard, de witte merrie van den graaf de Chambord, die de ko ning bij zijn intocht te Parijs zou berij den is gestorven. De graaf de Chambord moet nu maar een ander wit paard koopen, dan zal dat ook wel sterven voor hij als Koning Pa lijs binnen is gereden. Men heeft in Londen een statistiek op gemaakt van de personen die in de laat ste vijf-en-dertig jaren in Engeland door z/Maar, o, mijn God waarmede?" zucht te hij smartelijk, //niet met mijn geluk alleen, ook met dat van het schoone on schuldige schepseltje, dat niets anders mis daan heeft dan dat zij mij heeft leeren lief hebben. De slag zal haar vreeselijk tref fen, en toch! het moet geschieden! Tot hiertoe heeft mijn mond nog geen woord van liefde tegen Ella gesproken, nog heb ik mij niets tegenover haar te verwijten. Komt Hedwig op den eersten Pinksterdag ter bestemder plaatsals zij mij nog altijd lief heeft, zoo zal zij de mijne wor den, ik wil mijn woord houden." Hij ademde diep en zwaar. Het was een mannelijk besluit dat hij daar genomen had, een besluit dat zijne ziel van den zwaren last, die hem reeds zoolaDg drukte, had ontheven. De smart alleen bleef nog achter, die kon hij zoo ge makkelijk niet verbannen. Nu werd er aan de deur geklopt, en zonder op het gewone //binnen" te wachten, deed Felix de deur open. Hij groette den vriend har telijk, wierp zijn hoed in een hoek en bleef toen nadenkend voor de half afgewerkte schilderij stilstaan. z/Hm! zijt gij nog niet verder ge vorderd? Zeg eens Gustaaf, zal deze voor uitspringende "Wodan dan eeuwig door de wolken omgeven blijven? De goede kerel mijnontploffingen om het leven gekomen zijn. Het aantal bedraagt veertienhonderd elf mijnwerkers, die door dergelijke on heilen het leven verloren. Het blad van den ex-communeman Blanqui, getiteld Noch God, noch Meester, verschijnt voortaan slechts alle Zaterdagen. Dat is precies nog eens te veel. Rochefort had een meisje uit Zwitser land mede naar Parijs gebracht. Woensdag moest zij honderd francs voor haar meester halen, die zij echter onder weg verloorwaarvoor zij een berisping ontving. Rochefort ging daarop naar zijn bureau; doch hoe groot was niet zijn schrik toen hij des avonds het lijk van het kind vond, dat zich uit wanhoop om het leven ge bracht had. Rochefort moet sedert in een overspannen zenuwtoestand verkeeren. Invalieden geven gewoonlijk aan de die naren van de openbare macht niet veel te doen. De Berlijnsche sigarenmaker Wet- sel, die zich in 't bezit van éen gezond been verheugen kan, maakt daarop echter een uitzondering. In gezelschap van een kameraad maakt hij des nachts straatru moer, waarover hij door een nachtwacht onderhouden werd. Dit was hem niet naar zijn zin, want door zijn makker ondersteund gespte hij zijn kunstbeen los en takelde met dit zonderling wapen den nachtwacht zoodanig toe, dat deze een maand lang zijn dienst niet kon verrichten. De dader werd met anderhalf jaar tuchthuis gestraft. Te 's-Prinsenhage doet zich een geval voor, dat wel tot de zeldzaamheden mag gerekend worden. Twee broeders, welgestelde landbouwers, oud respectivelijk 57 en 56, woonden geruimen tijd in ongehuwden staat bij elkander en werden in hun bedrijf en huishouden bijgestaan door twee dienst meiden. Een dezer laatste, een jonge doch ter van 26 jaren, gaf een poos geleden aan hare patroons te kennen, dat zij haren dienst zou gaan verlaten, omdat zij van plan was in het huwelijk te treden met een metselaar. Reeds spoedig zou daarvan aangifte ge schieden bij dan ambtenaar van den bur gerlijken stand. Deze mededeeling trof beide broeders geweldig. Hadden zij nog niet voor hunne personen aan een huwe lijk gedacht, thans begon een van hen, de oudste, daarover na te denken en deed kort daarop aan de dienstmeid den voor slag om in plaats van met den metselaar met hem te trouwen. De dienstmeid leende aan dezen voorslag gewillig het oor en stemde volkomen toe. Kort daarop ging de dienstmeid, in plaats van met den metselaar, met haren nieuwen minnaar naar het Gemeentehuis en de beide hu welijks-afkondigingen volgde daarop gere geld. Maar er kwam een kinkeltje in den kabel. De bruidegom werd ziek. Nadat hij een tijdje in dien toestand verkeerd had, bragt zijn geneesheer hem de Jobs tijding, dat hij hem, met het oog op zijne gezondheid, moest ontraden om te ziet er nog drommels waterachtig uit. Wilt gij hem met zijne beide raven niet een beetje meer aan den weldadigen invloed der zon blootstellen? Die golvende zee van kleuren, die gij benedenlucht noemt, is de oorzaak dat de oningewijden wel eens zouden willen vragen, of het geen tijd zou worden dat er wat meer licht in dien chaos kwam, men zou haast gaan denken dat uw Wodan de wereld nog niet geschapen had, en er ook uit pure besluiteloosheid nog maar niet toe kon komen." z/Mij ontbreekt tegenwoordig alle schep pingskracht" antwoordde Gustaaf somber. z/Ja, dat kan men je ook wel aanzien," hernam Felix terwijl hij zich zoo gemak kelijk mogelijk in den luierstoel neervlei- de. //Maar wek u dan wat op. Doe het uit liefde voor den armen Wodan, en help den beheerscher der wereld toch eens uit al die kladden en strepen, waarin hij zich klaarblijkelijk maar niets op zijn gemak gevoelt. Zoo iets wordt zelf voor een God op den duur vrij pijnlijk. z/Gij zijt heden al heel vroolijk z/Dat ben ik altijd, beste jongen, altijd Maar gij niet, en dat spijt mij zeer. Gij zijt daarenboven in den laatsten tijd zeer veran derd, gij zijt eene soort van anachoreet ge worden, die het voor groote zonde houdt om eens uit zijn hol te kruipen, ja, waarom niet? trouwen. Menigeen zal misschien denkeu dat dit een heel erg geval ook voor de dienstmeid was, maar het loste zich naar wensch voor haar op. De bruidegom had nog, zooals wij boven zagen, een één jaar jongeren broeder met wien hij zamenwoon- de. Nu begon die broeder op zijn beurt over een huwelijk met de dienstmeid na te denken en weldra legde hij haar zijne gevoelens bloot. De dienstmeid, vermoedelijk gedachtig aan het spreekwoord//Alle goede dingen bestaan in drieën," hoorde ook den derden pretendent goedwillig aan en eindigde met hem het //ja-woord te verleenen. Dezer dagen reeds zullen zij trouwen. Dan zal de vroegere bruidegom der dienstmeid haar zwager zijn, waar mede deze ook al tevreden is. In dit voorval spreekt boven alles ge hechtheid aan eene getrouwe dienstbode, die men voor niets ter wereld missen wil. Waren beide broeders niet genegen om te trouwen, nu het 't behoud hunner dienst meid gold, huldigden zij haar liever als echtgenoote dan haar het huis te zien verlaten. Wel verdienen allen onderling gelukkig te zijnwaarop ook wel kans bestaat, want de eene broeder benijdt aan den andere het huwelijksgeluk niet. Een 17jarige korporaal te Nijmegen, van fatsoenlijke familie, had liefde opgevat voor een meisje in een slecht befaamd huis. Begrijpende, dat het nimmer tot een hu welijk kon komen, kwamen beiden tot het wanhopig besluit een eind aan het leven te maken. Des avonds tegen 10 uur begaf de ongelukkige jongeling zich naar zijn geliefdenadat hij een revolver met zes patronen had gekocht en verder den avond bij een der leden zijner familie in schijn baar opgeruimde stemming doorgebracht had. Nadat zij overlegd hadden hoe de daad te verrichten, schreven zij een door beiden onderteekenden brief, waarin zij rekenschap gaven van de beweegredenen hunner daad. Nu schoot de korporaal het meisje door het hart, zoodat zij terstond een lijk was. Hij zelf trachtte driemalen achtereen zich zelf door een revolverschot te dooden, doch geen der wonden was ter stond doodelijk. Een der bewoonsters van het huis, door een ongewoon geraas ge wekt, kwam toesnellen en vond het meisje dood in de armen van den zwaar gewon den knaap. Er bestaat geen hoop op be houd van zijn leven. Kolonel Drake boorde in 1859 de eerste petroleumbron in Pensylvanie, W3S dus de baanbrekor in zake petroleum. Hij verloor zijn fortuin, terwijl anderen door hem onme telijke kapitalen verdienden. Hij kreeg van den Staat sedert 1864 een pensioentje van vijftien honderd dollars en stierf dezer dagen in betrekkelijke armoede. Zijner meer geluk kige opvolgers zullen te Titusville een stand beeld voor hem oprichten. Hervorming in de kleeding. Een ver maard kleermaker te Londen heeft eene uitvinding gedaan, die zijn roem de kroon opzet. Onlangs is hij op den gelukkigen inval gekomen om een geheel pak te ma ken, dat aan en uit te trekken is: een bij ons heeft men u sedert vijf dagen in het geheel niet gezien. Mijn dikke vader zegt hm hm en schudt het hoofd de bezorgde moeder haalt de schouders op, hetgeen zoo wat beteekenen moet," ja, in hem hebben wij ons ook alweer bedrogen, en geen won der, want de mannen zijn over het algemeen monsters, en Ella jongen, gij zult met mij moeten duelleeren. Ella laat het hoofdje han gen als eene geknakte lelie, en zegt in het geheel niets. Zeg, hoe bevalt u dat nu hij keek daarbij zijn' vriend met zijne helder blauwe oogeïi onderzoekend aan. Gustaaf was naar het venster gegaan en staarde doelloos op de straat. x/Het spijt mij maar men beoordeelt mij verkeerd." z/U verkeerd beoordeelen, wat nu weer Doe ik dat soms ook Felix was opgesprongen en legde beide handen op de schouders van zijn vrind. //Ben ik dan blind als ik zie dat gij zeer veranderd zijt ja ontzettend, zou ik welhaast willen zeggen Wat is er met u gebeurd, wie heeft u beleedigd, wat is u mislukt Als ik uwe cato-geaardheid niet reeds uit Rome kende, dan zou ik gelooven dat gij eene ongelukkige liefde met u omdraagt,hetgeen mij volstrekt niet zou bevallen, en eene streep door mijne rekening zou halen. Wordt verve1 ~d.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2