Art. 20. //Hij, die eerst na het intreden van zijn 19de jaar, doch vóór het volbren gen van zijn 20ste ingezeten wordtis verplicht, zich, zoodra dit plaats heeft, ter inschrijving aantegeven bij Burgemees ter en Wethouders der gemeente waar de inschrijving volgens art. 16 moet geschie den." Verzuim van aangifte ter inschrijving wordt gestraft met eene boete vanf 25 tot f 100 en subsidiaire gevangenisstraf van ten hoogste tien maanden. Bij de aangifte van hen, die elders ge boren zijn, wordt de overlegging van eene geboorte-acte gevorderd, tot wier kostelooze verkrijging men zich ter Secretarie dezer gemeente kan vervoegen eenige dagen vóór de aangifte. Amersfoort, den 22. December 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris, VAN PERSIJN. W. L. SCHELTUS. Amersfoort, 28 December 1880. Den 19e Februari 1881 zal de Per manente Tentoonstelling in het Feestge bouw waarover vroeger gesproken is plaats hebben. Het inzenden van goederen kan plaats hebben van af 26 Januari 1881terwijl de inzenders van af 14 Februari gelegen heid hebben hunne étalage's op te stellen. Inlichtingen en inschrijvingslijsten zijn te verkrijgen bij den Exploitant van het Feestgebouw, Albert de Leub, op franco aanvrage. Dezer dagen circuleert alhier een lijst tot deelneming voor een door den Heer de Neut, Kapelmeester van het Muziek korps der Rijd. Artillerie, te geven Concert, op Woensdag 5 Januari a.s., in Amicitia. Wij vertrouwen dat ruim deelgenomen zal worden om het voornemenbij dien lijst uitgedrukt, gedurende dezen winter geregeld Concerten te geven. Scherpenzeel, 23 Dec. Gisterenavond gaf de Zangvereeniging alhier eene uitvoe ring, onder Directie van de Hoofdonder wijzers in en bij deze gemeente. Het programma telde tien nommers waaronder vooral de aandacht boeide //het Meilied" van Brandts Buijs voor vrouwen stemmen, met begeleiding van pianino door den heer Schipper. De moeilijkheden van dit stuk waren door herhaalde repetitiën ge heel overwonnen, zoodat een daverend ap plaus door de zaal weerklonk, toen de laatste accoorden van het instrument zwegen. Het //Eere zij Godwas met het oog op het Kerstfeest ook een der liefste stuk ken en werd zeer zuiver gezongen, evenals het bekende Avondlied. Het laatste stuk was //Heerwij danken U!" eene Motette door de Directeuren uit het Duitsch vertaald, en bewees tot welk eene hoogte de oefeningen in de jeugdige hem zulks ook in zijn hart vernederde, de noodleugen van zijn vriend maar ongemerkt laten voorbijgaan. -Hij was in der daad zeer druk bezig," zeide hij verstrooid, wen ernstiger bezig dan gij wel denkt Ella. Maar zijn uwe ouders niet t'huis z/Zij zijn uitgegaau om de nieuwe schilde rij van Julius Schrader te bezichtigen, gij weet dat die op de bovenzaal der akademie ten toon gesteld is. Gij zult het, voor deze maal maar met mij alleen voor lief moeten nemen." z/En waarom zijt gij niet met uwe ouders meegegaan //O, ik zal de schilderij ook nog wel eens te zien krijgen," zeide zij eenigszins bedeesd, ik vond het niets aardig om u na zulk eene lange afwezigheid aan de deur te laten af wijzen." Dank u, Ella, uwe ouders dachten er dus anders over." Een schalkachtig lachje vertoonde zich om haar mond. "//De ouders zijn dan ook ver schrikkelijk boos op u. Zij denken dat gij wel wat straf voor uwe trouweloos heid verdient. Het zal heel wat in heb ben om hen weer met u te verzoenen." /Waarlijk," hernam hij, ook een vroolij- ken toon aanslaande, //nu, dan mag ik wel bij tijds naar eene goede hulp omzien. Wilt gij mijne bondgenoote zijn Ella Als gij mijne zwakke kracht niet gering schat, dan gaarne." z/Mct u vereenigd gevoel ik mij sterk ge noeg om de geheele wereld te overwinnen riep hij met kwalijk bedwongene ontroering Vereeniging zijn gestegen. Treffend zijn die passages waarin de eene stem het z/Heer! wij danken U!" zingt, en de an dere stemmen bidden //Laat Uwen zegen over ons komen!" Nadat de vergadering door den Heer Kraal was gesloten, met dankzegging voor de groote belangstelling die de Vereeniging bij alle standen ondervindt, bedankte den Heer Boekhoudt de Leden voor het genot, dien avond aan zoovelen geschonken. Eere den Heeren Kraal en Schipper die door hunne belangelooze pogingen den geestelijken bloei van Scherpenzeel zoo zeer bevorderen. Mogen Scherpenzeels bewoners den ijver dier Heeren waardeeren, opdat hun werken vruchten dragen voor de toekomst onzer gemeente. BUITENLAND. De Belgischen bladen bevatten uitvoe rige berichten van een vrij algemeene wa tersnood. Vooral in de provincie Namen is de toestand zeer treurig ten gevolge van de watermassa's door Maas en Sambre aangevoerd. In sommige huizen van de stad Namen stond het water 3V2 M. hoog. De ellende der behoeftige klasse is daar door grooter geworden, ondanks de krach tigste maatregelen om daarin te voorzien. De kleine riviertjes zijn in zeeën her schapen en ook de Schelde is op onder scheidene plaatsen buiten haar oevers ge treden. De laatste beide berichten ver melden gelukkig dat het water valt. Uit het plaatsje Broich (Ruhrdistrict), wordt gemeld dat zekere Rosshoff, een landman, de redder is geweest van vele menschenlevens doordien hij een aanko menden trein liet waarschuwen niet door te rijden, op het ontdekken van een ver zwakking in een dam, leidende naar de spoorbrug over de Ruhr op het traject BroichMülheim. Hij deed die ontdek king ofschoon de avond reeds gevallen was en het is zeer te hopen dat de heer lijke zelfvoldoening welke die man moet smaken, bij het bewustzijn een vreeselijk ongeluk te hebben voorkomen, verhoogd worde door een belooning van meer tast baren aard. Als een belangrijke bijdrage tot de ge schiedenis der antisemitische beweging in Duitschland, een verschijnsel dat op het laatst der negentiende eeuw niet te verwachten was, is te vermelden dat de Duitsche kroonprins aan den predikant Gruber te Reichenbach een brief heeft ge zonden, waarin de toekomstige Keizer zijne tevredenheid, betuigt over de wijze, waarop die Evangeliedienaar in zijne brochure z/Der neue Sturm der Judenfrage" die bewering bestrijdt, het onwaardige van het gedrag harer bewerkers en leiders aantoont. De kroonprins is den schrijver erkentelijk voor zijne pogingen tot het tegengaan van handelingen uit godsdienst onverdraagzaamheid en rassenhaat voort spruitende, en die reeds tot de ergste schandalen, zooals jl. Zondagavond in een openbare vergadering te Berlijn, aanleiding hebben gegeven. De voortdurende verzendingen van troe pen naar Ierland zullen daar met 1 Janu ari het niet onaanzienlijk leger van pl. m. 39,000 man, tot alle wapenen behooren- do bijeen hebben gebracht. De land league breidt zich hoe lang zoo meer uit; het //boycotten" wordt tot zelfs op de politie toegepast en bloedige botsin gen met de troepen schijnen onvermijdelijk, zoodra de Regeering tot handelen over gaat. Uit Leeds meldt de telegraaaf een vree selijk spoorwegongeluk. In de nabijheid dier plaats is een sneltrein met volle vaart tegen een anderen trein gereden. De schok was zoo hevig, dat beide locomotieven als 't ware in elkaar liepen en verscheiden wagens in elkaar werden geschoven, waar bij die van den sneltrein het meest leden; 2 personen bleven op de plaats dood en 40 of 50 werden min of meer zwaar ge kwetst. Het ongeluk werd veroorzaakt doordat de trein die den sneltrein ontmoette zich ten gevolge van een nog niet opge helderd verzuim op verkeerde rails be vond. Nadere bijzonderheden melden het vol gende. Van den sneltrein werden de voorste wa gens letterlijk verpletterd. In een dier wa gens werden de passagiers zeer zwaar ge kwetst en met moeite uit de wagens ge haald. Onder de ernstig gekwetsten bevindt zich een mijnwerker, wiens beide beenen werden gebroken. Zijn vrouw werd dood uit den wagen gehaald. De meeste zwaar gekwetsten zaten in den sneltrein. Achttien zwaar gewonden worden nu te Leeds in hel gasthuis verpleegd. Gelijk bij vele spoorwegongelukken, ont snapte ook hier menigeen op de meest verrassende wijze aan een bijna zekeren dood. Een passagier werd uit de puin- hoopen getrokken zonder het minste let sel te hebben bekomen, terwijl de passa gier vlak naast hem beide beenen verloor en een derde in de onmiddelijke nabijheid ernstige kwetsuren bekwam aan den rug, de dij en het hoofd. In een ander rijtuig werden drie bejaarde vrouwen gevonden tusschen de gespleten en gebroken balken, zoodat men van haar niets zag als hoofd en schouders. Men trok ze met veel moeite uit haar benarde positie en ontdekte, dat zij behalve een paar schrammen niet het minste letsel had gekregen. Zij verwijderden zich alsof er niets was voorgevallen. Een andere passagier, een meisje van een jaar of 15, uit haar neteli ge positie gered zijnde, zocht naar haar hoed, die, naar zij zeide een splinternieuwe was en nog te goed was om te verliezen. Van den schok had zij niet veel gemerkt; zij liep weg, mompelende dat haar ouders uit hun humeur zouden zijn als zij haar hoed kwijt was. De beide locomotieven waren zoo vast in elkaar gereden, dat de pogingen om ze met andere machines van elkaar los te werken tot heden vruchteloos bleven. Het bericht van de nederlaag der En- gelsche troepen in de Transvaal heeft zich bevestigd. Terwijl een 250 man van het 94ste regiment op marsch waren van Ley- denberg naar Pretoriawerden zij door eenige honderden bereden boeren aange vallen en totaal verslagen. Honderd en twin tig werden er gedood of gewond (er moet dus ernstig gevochten zijn), en de rest werd krijgsgevangen gemaakt hoewel, naar 't schijnt, niet allen, daar het officieele tele gram verzekert dat het vaandel van het regiment gered werd. De trein der Engel- schen bestond uit 34 wagens elke wagen met 16 ossen bespannen. Voorop mar cheerde eene voorhoede van 70 man. De troep vormde dus eene lange linie, die op vele punten tegelijk kon aangetast wor den. Tijd tot het vormen van een //leger", door middel van aaneenkoppeling der wa gens, schijnt er niet geweest te zijn. De opstand schijnt dus algemeen en de strijdmacht der Boeren talrijk te zijn, daar zij in drie afdeelingen bestaan: te Heidel- berg, Middelburg en Potschefstroom. Zal de geleden nederlaag nu niet tot wraakne ming leiden, in zekere taal herstel van eer geheeten De gouverneur acht zich veilig te Pretoria, zoo meldt hij, het zal de vraag zijn of dit niet spoedig anders zal worden. Te Kaapstad moet uit Bloemfontein be richt zijn ontvangen, dat de Transvaalsche Boeren den 15en Potschefstroom en den 16en het kamp der Engelschen hadden aangetast. Naar wij hopen zullen de Transvaalsche Boertjes op die wijze weder hunne vroegere zelfstandigheid herwinnen. In Engeland vooral heeft men dit jaar in de Kerstdagen te vergeefs naar //vrede op aarde" gezocht. Volgens mededeeling uit Petersburg aan de //Allg. Nordd. Zeitung," is er geen twij fel meer of met het Russische nieuwjaar komt er eene verhooging van 10 pet. op al de Russische invoerrechten tot stand, de zoutbelasting uitgezonderd, wier verla ging tot op 20 kopeken per pud te ver- wachten is. Ook uit verscheiden oorden van Frank rijk zijn treurige berichten ontvangen over 1 den hoogen waterstand. De gemeenschap is op vele plaatsen afgebroken, doordien de wegen ondergeloopen zijn. Hier en daar is groo.te schade aangericht. fti uit. Zij keek hem vragend aan, een lichte blos zweefde als een schaduw over haar ge laat. Toen boog zij het hoofd voor zijn vuri- gen blik en bladerde eenigszins verward in de teekeningen die voor haar lagen. Hij ging zwijgend tegenover haar zitten. De breede vensterbank was een geschikt hoekje om wat te zitten praten, want men had er gezicht op de straat zoowel als in de ruime vierkante kamer. Terwijl Gustaafs blik ken onwillekeurig voor het deftig en toch zoo sierlijk gemeubeld vertrek heen gle den, kon hij de gedachte niet van zich afzet ten, hoe geheel anders, hoe veel gezelliger en aardiger zulk een kamer er uitziet, waarin eene vrouwenhand alles geschikt en geordend heeft, dan die van een' ongetrouwd man, al is er dan ook nog zooveel tot gemak of versiering op aangebracht. Zijne eigene kamers kwamen hem eensklaps al heel onhuiselijk en slordig voor. Toen wendde hij den blik weer naar het lieve gezich tje van Ella en de smartelijke gedachte dat hij voor eeuwig van haar scheiden moest deed hem het hart ineen krimpen. Het viel hem heden onbeschrijfelijk moe- ielijk om een onverschillig gesprek met haar te houden. z/Mag ik vragen wat uwe belangstelling zoo zeer bezig hield Ella," begon hij om toch iets te zeggen, terwijl hij op de teekeningen wees. ,/En kunt gij dat nog vragen zeide Ella lachend, //het zijn immers uwe eigene schet sen." 1,0, die uit Italië," hernam hij, »ik had haast vergeten dat zij nog in uw bezit zijn zij kunnen echter nergens beter bewaard blijven. Maar zij schijnen mij toch veel te onbeduidend toe, om van iemand, wie dan ook de bijzondere aandacht te verdienen. Het zijn invallen van het oogenblik, en door het krijt maar vluchtig geschetst, schoonheden der na tuur, die het oog als ter loops heeft opge vangen, tooneelen uit het volksleven en zoo al meer, het is eigenlijk een reisjournaal, dat echter niet met de pen maar met de tee- kenstift is bewerkt, een steun voor de her innering der gedachten die mij bezielde, toen ik in werkelijkheid aanschouwde wat deze schetsen slechts^zeer flauw kunnen te ruggeven." z/Neen, neen," zeide zij snel, //ik heb er ook nog eenige eigene kompositiën onder ge vonden, en deze interesseeren mij nog verre weg het meest. Het schaft mij een zeer groot genoegen om een' blik te mogen slaan, in de geestelijke werkplaats van den kunstenaar, om zoo te zeggen zijne geheimste gedachten te kunnen volgen, gedachten die hij maar alleen aan het papier toevertrouwt. Met eenige kennis en een liefdevolle opmerk zaamheid op de geaardheid des kunstenaars, laat zich dat zeer goed doen." En wat vindt gij daar dan Zeer veel dat mij verwondert en bijzonder aangrijpt. In velen dezer zoo vluchtig ont worpen stukkeü, spreekt zoo duidelijk eene sombere, op de schaduwzijde der menschelij- ke natuur doelende phantasie, dat ik er werkelijk voor terug beef. Ik zou zulks nooit achter uw vroolijk uiterlijk gezocht heb ben." Wordt vervolgd.) Hertog Bernhard van Meiningen, na den Duitschen Keizer de oudste regeerende vorst, vierde dezer dagen zijn 80en ver jaardag. BINNENLAND. Ter gelegenheid van den 83en verjaar dag der stichting van het Ned. Zendeling genootschap op den 19 dezerzijn bij den penningm. der onderafdeeling Leeuwar den, van iemand die onbekend wenscht te blijven, ten behoeve van het genootschap, ontvangen drie obligatiën Rusland 1831, ieder a 100 pd. sterling. De Cremers-commissie te Utrecht heeft aan den heer H. de Veer, te Amsterdam, de som van f353.21 overgemaakt. De heer P. M. G. van Hees, secretaris bij het hoofdbestuur der //Maatschappij tot Nut van 't Algemeen", is voornemens uit die betrekking ontslag te vragen. Als zijn opvolger wordt genoemd de heer De Hoop Scheffer, die reeds sedert vele jaren de //rechterhand" was van den heer v. H. Te Rhenen zijn de meeste partijen aard en zandgoed van 't tabaksgewas 1880 ver kocht tegen f 20 per 50 kg. GEMENGDE BERICHTEN. Uit de drukkerij van de ^Arnh. Ct." heeft men op een nacht in de vorige weekdoor inbraakeen bus ontvreemd,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2