Amersfoort, Baan, Bunschoten, Eemnes, Hamersvi, il, Stout t, Woensdag 5 Januari 1881. No. 2. 9 Tiende Jaargang. Uitgever: A. M. Slothouwer, Advertentiën kunnen inge zonden worden tot uiterlijk 'g morgens 8VS uur des Woens dags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts drie maal in rekening gebracht. De laatste dagen van 1880. Een stem uit het land van Heusden en Altena, over den Watersnood. FEUILLETON. Belangeloos en Trouw. Abonnement»prijs voor Amersfoort per 3 maanden 1, Franco door het geheele Kijk1,10. Afzonderlijke nummers 3 Cent. Dit Blad verschijnt dea Wotntdagt- en des Zaitrdagt. TB AMKRSFOOBT. Advertentiën van 16 regels Iedere regel meer Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën rende men den dag vóór de uitgave in. j 0,40. 0,05. Dagen lang waren de haven en de draai brug het punt van samenkomst van Heus- dens ingezetenen om den meerderen of min deren was te bespreken en de waarschijnlijke gevolgen van een en ander te voorspellen. Drie menschengeslachten waren bijna voor bij gegaansedert een dijkbreuk in den omtrek had plaats gehadmen mocht pra ten over den toestand in het N.O. der Provincie, over het gevaar voor Gelderland van gevaar voor het land van Heusden en Altena was geen sprake. Wel liepen er voor een paar dagen geruchten van een bedenkelijken kwel in den dijk van Nieuw- kuijk, en was er voor het oogenblik een paniek in dat dorp, maar de berichten van officiëele zijden waren weldra zoo gerust stellend, dat het geheele geval spoedig ver geten was. Maar dat zou anders worden. Op een paar zoele dagen, met een gemid delde temperatuur van pl. m. 12" te warm, was storm te wachtenhij brak dan ook in den nacht van 29 op 30 December verschrikkelijk los. ADgstig lag alles te XII. De man die in het rijtuig zat, sprong er nu uit, en beval aan den koetsier, om paard en wagen in den stal van de re stauratie onder dak te brengen, en aldaar zijne terugkomst af te wachten, toen ging hij zelf met haastigen tred naar den oever van het meer. Weinige oogenblikken later roeide hij in een bootje naar den Schild- hoorn, die omstreeks een half uur van daar verwijderd was. Het was Gustaaf Helm, dien de volgen de uren eene beslissing voor geheel zijn leven moesten brengen. Wel sidderde hem het hart, wel kromp hij smartelijk ineen als hij aan Ella dacht, maar zijn besluit stond toch onwankelbaar vast. Hij kon niet tegen zijne innigste overtuiging han delen. Noch de dringende woorden van rijn vriend, noch de zekerheid dat hij door Ella bemind werd, konden hem van den weg afbrengen, dien zijn plicht hem ge bood in te slaan. Zou Hedwig, wanneer hij haar beken de, dat zijn hart aan eene andere toebe hoorde, niet vrijwillig en trotsch zijne hand j weigeren, al zou haar hart ook daaronder] breken? Mocht hij nu echter zijn geluk luisteren naar het geweldig bulderen van den wind, toch duchtte men geen gevaar. Om half vier in den morgen kwam bij het Dijkbestuur bericht, dat het niet goed was met den dijk bij Nieuwkuijk. Twee leden trokken er dadelijk heen, de Voor zitter en een der Heemraden. Om vijf uur begonnen de Herptschen hun vee in de stad te drijven, en akelig klonk het geloei en de drukte in de bijkans tastbare duister nis. Alles was op de been en stroomde naar buiten. Daar kwam het aanrollen als een bruisende zeenu dit kamp onder dan dat kamp, nu dit huis, dat dat huis, stijgende, wanneer het een weg ontmoette, en met daverend geweld er over heen stor tende, wanneer het de kruin van den weg had bereikt. Wij behoefden niet te vragen naar officieus noch naar officieel bericht het was daar vóór ons, tastbaar, dreigend, als een bode van naderend onheil. Het was de doorbraak, en nog, terwijl wij dit schrijven, is het ons gedeeltelijk onbekend wat hij in den beginne vernield heeft. Weldra liet de Burgemeester de nood klok luiden om het benedenland te waar schuwen, want het water ging voort, snel gelijk de gedachtealles overweldigende en liep in het begin iedereen naar Oud- Heusden en Herpt, nu was de menschen- stroom gekeerd naar de Wijksche poort; ook van daar uit zoover men zien kon, begon alles een barre zee te gelijken. Spoedig waren de straten en pleinen vol met vee en vluchtende huishoudens, het geen alles onder dak moest worden gebracht en men was er op bedacht, voor de stad zelf te zorgen, terwijl er nog tijd en ge- koopen met de levensvreugde van een meisje, dat reeds alles voor hem had op geofferd? Neen, nog liever ellende dan nog eene zaligheid, die zoo duur gekocht moest worden! Het edele bewustzijn dat men zijn plicht getrouw volbrengt, schenkt een inwendigen vrede, die geene schatten ter wereld aan hem kunnen schenken, die gewetenloos handelt en zijne plichten kan verloochenen. En daarenboven, was hij dan geen man, kon hij zijne hartstocht niet onderdrukken, kon hij misschien niet nog wel aan de zijde van Hedwig gelukkig worden?" Dergelijke gedachten hielden hem bezig terwijl hij het bootje naar den tegenover- liggenden oever stuurde. Daar aangekomen zijnde wierp hij zich in het gras neder. Het was nog slechts even over vijven, vóór zes uur kwam Hedwig zeker niet ter be stemder plaatse, en al gebeurde dat dan ook nog, zoo kon hij immers binnen tien minuten den Schildhoorn, die van hier uit zeer duidelijk te zien was, gemakkelijk be reiken. Tot hiertoe had hij nog niemand zijner bekenden ontmoet. Hij bad met het rijtuig tot aan de restauratie aan den voet van den Schildhoorn kunnen rijden, maar ten einde iedere toevallige ontdekking van zijn doel en zijn voornemen, zooveel mogelijk te ver ijdelen, had hij besloten om den laatsten af- legenheid was. Zoo toch het plan ware doorgezet, dat sommigen opperden om aan den Kattendijk het water tegen te houden, dan was hier zeker binnen weinige uren meer dan een Meter was gekomen, en dan zou het wellicht te iaat geweest zijn. Alle man was bezig, aan de poorten, aan de Bromsluis, aan de spuien; met loffelijken, niet te waardeeren ijver zag men den Bur gemeester overal voorgaandat stelt de burgerij op hoogen prijs. Eindelijk kwam er ook bericht van den doorbraak. Het bleek dezelfde plaats te zijn, waarvan een paar dagen vroeger het gerucht van doorbraak was geweest. De Peperstraat, een heele rij arme hutten, was het eerste offer, in den nacht circa 2 uur, van daar links en rechts Nieuwkuijk, Vlijmen, Haar steeg, Drunen, Elshout, Herpt, O.-Heusden, Heesbeen, Doeveren, Eethen, en nu wel licht al verder en verdertot die heele vruchtbare en rijke kom, door zware dijken, als door reuzenarmen omvat, in een groot meer is herschapen. Nu is het alleen maar de drukte en de beweging, die ons treffen, maar dan komt de ellende; tiet in het ge heim maar in hare gansche naaktheid voor iedereen zichtbaar. Wat angst moet er worden doorgestaan in een nacht als den voorbij gegane, er schijnt geen einde aan te zijn, de regen klettert onophoude lijk neer en velen zitten zonder vuur, mis schien ook zonder brood. Reeds gister avond werd er dan ook reeds een Wa tersnood-commissi e geconstitueerdbe staande uit de leden van den Gemeente raad de Regenten van de Godshuizen de HH. D. Duijser, S. Verhagen, M. de stand te water af te leggen. Dat scheen hem veiliger toe, ook deed de lichamelijke in spanning van het roeien hem bepaald goed; zij was voor hem eene soort van tegenwicht tegen de groote inspanning en opgewonden heid der zenuwen. Helder teekende zich de Schildhoorn tegen den donkeren met dennen begroeiden achter grond af. Gustaafs droge en brandende oogen bleven voortdurend op hetzelfde punt staren, het scheen hem toe als zou hij daar ieder oogenblik een licht kleedje kunnen zien ver schijnen en eene slanke vronwengestalte den heuvel bestijgen. Hij kon het niet langer uit houden, maar sprong weder in de boot en greep naar de riemen. Tien minuten later stiet de voorsteven van het schuitje tegen het oeverzand dat zich aan den voet van den Schildhoorn uitstrekte. Gustaaf ademde diep, en beklom toen moedig den heuvel. Die korte afstand tot aan den top, viel hem toch zeer moeielijk en dikke zweetdroppelen parelden op zijn voor hoofd toen hij de zuil bereikt had. Hij keek rond. Er was niemand in de nabijheid. Daar beneden, ginds aan den oever, in het boscb, en op het meer weerklonk telkens een luid juichen, zingen en lachen. Gustaaf wierp zijn hoed op den grond, leunde met over elkander geslagene armen tegen de zuil aan en staarde naar de zon die ginds aan den gezichteinder ten ondergang neigde. Hij deed Jongli, P. J. van Bokhoven en L. J. Veerman, de laatste als Secretaris in plaats van den Heer Sprengers, die bedankt had. Er zijn dus mannen bij, die, behalve dat zij wat willen ook wat kunnen en wat durven aanpakken, en dat is bier noodig. Brood is gebakken in massa's, booten zijn gevraagd uit Gorinchem, wat hier beschik baar was is nu, half acht in den morgen, reeds uit, naar Genderen, naar Doeveren, naar de Hoeven om levensmiddelen te brengen om hulp te verschaffen. De gevraagde hulp uit Gorinchem is reeds aangekomenvan de laatste plaats kwamen hier hedenmiddag 10 booten met 17 visschers aaD, om de bewoners der onder water staande dorpen van brood en andere levensmiddelen te voorzien. De Waters- noods-commissie uit Gorinchem bezocht heden onze stad: 1700 brooden werden door haar mede gebracht, ten einde aan behoeftigen te worden uitgereikt. De Commissaris des Konings kwam heden middag ten twee ure per stoomboot alhier aan, ten einde zich ook hier persoon lijk te overtuigen van de vreeselijke ramp. De Watersnoods-commissie van Heusden zond heden middag de stoomboot #Maas- stroom" naar Haarsteeg om daarwaar het meest noodig was, hulp te verleenen en in de dringendste levensbehoeften te voorzien. Te Haarsteeg aangekomenvertoonde zich een schouwspel, dat zells den hard- vochtigsten week zou maken. Het dorp zelf staat geheel en al blank bijna alle buizen zijn thans verlaten, wat vluchten kon is naar den dijk gevluchtde meesten wat hij kon om zijn moed voor dien laatsten en zwaarsten strijd te versterken. ,/Neen," zuchtte hij," nooit zult gij het vernemen, mijn arm dapper meisje, dat mijn hart aan een andere toebehoort. Ik zal er naar stre ven om u gelukkig te maker, zoo geluk kig als gij verdient te zijn, ik zal U beloonen voor wat gij voor mij gedaan en voor mij geleden hebt. Kom, Hedwig! mijne armen zijn voor u geopend." Een wonderbare vrede daalde nu in zijn bait. De avondwind, die bij den ondergang der zon wat meer aanwakkerde blies hem langs het verhitte voorhoofd, terwijl hij daar zoo onbewegelijk en als droom end de laatste stralen der ondergaande zon opving, hij was te zeer in gedachten verzonken om het heer lijke schouwspel te kunnen genieten dat het wegzinkende zonnelicht, nog steeds door rooskleurige wolkjes omgeven, hem te aan schouwen gaf. Een diepe vermoeidheid over viel hem, als of de laatste zoo krachtige in spanning, die dat moeielijke besluit hem ge kost had, zijne zenuwen geheel en al had afgemat. Verward en als in schaduw gehuld, zonder scherpte of pijnlijke helderheid trok ken afwisselende beelden het oog zijner ziel voorbij, hij verkeerde als onbewust in een droom. Dieper en dieper zonk de zon onder maar Hedwig kwam niet. Daar deden hem eensklaps vroolijke stem men vergezeld van een zilver helderlachje,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 1