Het Gerechtshof te Leeuwarden heeft, in een hooger beroep, beslist dat laster bestaat ook wanneer de betrokken woor den niet op een openbare plaats zijn uit gesproken mits zij slechts op zulk een openbare plaats kunnen zijn gehoord. Verkooping van Vaste Goederen. Zaturdagavond 29 Januarij 1881 in //HET Valkje" te Amersfoort. Notarisde Heer A. H. DRIJT- HOUT VAN HOOFF. 1. 2. 3. 4. 5. Een huis en erf met tuin, aan de Kampstraat. Een huis met tuintje, in de Oliestceg Een huis met tuintje, in de Oliesteeg Een huis en erf, aan de Kampstr. Een huis met erf en tuin, aan de Singel Een huis met erf en tuin, aan de Singel I ƒ5760,-. 3710,—. 3990,—. ƒ13460,—. Notarisde Heer Mr. J. DE LOUTER. 7 perceelen Bouwterrein met huis, in de Watersteeg, als: No. 1ƒ2510,—. 2, 3 en 4, in massa 3180, 5, 6 en 7, u 3080, 8770,- BINNENLAND. Te St. Maartensdijk heerschen de maze len epidemisch. Te Assen heerschen de mazelen zoo al gemeen, dat bijna alle scholen aldaar ontvolkt en tijdelijk gesloten zijn. Een vraag. Als het verzet der Trans- vaalsche Boeren tegen onwettig gezag van een vreemden overheerscher rebellie te noemen is, hoe zouden wij dan moeten noemen 't verzet onzer voorouders, waarop wij zoo trotsch zijn, tegen een overheer scher wiens gezag althans nog op wettige grondslagen rustte Wie durft hier een antwoord geven, dat geen veroordeeling inhoudt van de houding van het hoofdbestuur van het Roode Kruis. (R. N.) Te 's Hage zijn bij de collecte voor de noodlijdenden door den watersnood twee bapkbiljetten van f 1000 gecollec teerd, in een enveloppe gesloten. Bij verschillende wapens en dienst vakken wordt een promitie in de hoogere rangen verwacht. Zaterdagmorgen werd op het ijs nabij de Haarlemmersluis te Amsterdam het lijk gevonden vaneen pasgeboren kind. 'tWas met het gezichtje aan 't ijs vastgevroren. Er is een sollicitant naar de betrekking van Groote Mogendheid, namelijk Spanje. In 't bewustzijn zijner grootheid op pervlak en dichtheid van bevolking meent het op gelijke lijn te mogen ge plaatst te worden met Italië. Of Spanje nu ook examen zal moeten afleggen om toe gelaten te worden, dan wel wegens zijn voortreffelijke antecedenten die eereplaats waardig geacht wordt? de kamer van het eene einde tot het andere op en neder te loopen. Hij lette er niet eens op dat de deur open ging en een bejaarde grijze bediende binnentrad, die in nederige houding bleef staan en in afwachting van de bevelen zijns meesters tot dezen" opzag eerst na een herhaald hoesten gelukte het hem de opmerkzaamheid van den graaf tot zich te trekken, deze trad toen weder op de tafel toe, en na den ouden man eerst eeni- gen tijd ernstig en strak te hebben aange keken, vroeg hij eindelijk ^Welken datum hebben wij heden?" Het scheen wel dat hij de nieuwspapieren niet vertrouwde, op wier hovenrand toch zeer duidelijk de plaats enden dag der uitgave ver meld stond. ,/Den vierentwintigsten Januariklonk het dof en aarzelend uit den mond van den bediende. De grijsaard had er zich nog eerst eenige oogenblikken op moeten be denken, maar toen hij er eindelijk bij zich de zekerheid van gekregen had, overtoog eene vale bleekheid zijn rimpelig gelaat //Mijnheer de graaf mag heden niet op de jacht gaan," zeide hij driftig. Betreffende den moord gepleegd op een 21 jarig meisje te Nietap bij De Leek worden in de Groninger bladen verschil lende bijzonderheden meegedeeld. De ver- moorde, zekere Trientje Meinema, had sedert eenigen tijd verkeering met een jongeling van De Leekeen verkeering die haar oom, zekeren H. Meinema, bij wien zij inwoonde, niet aanstond. Hij moet zich er tegen verzet en 't meisje bedreigd hebben. Hoe dat zij, Woensdag morgen circa 7 uur hoorden de buren van Meine ma schieten. Zij dachten dat het op vogels was maar spoedig bleek dat anders, want Meinema kwam zijn buurman halen om eens te komen kijken naar Trientje //met wie het niet goed was." Een geneesheer werd dadelijk gehaald en hij kon alleen den dood constateeren. Een kogel was den mond ingegaan en in 't hoofd vast geraakt. De politie achtte het in de gegeven omstandigheden geraden den oom in arrest te nemen. Gisteren morgen heeft hij ge tracht zichzelf van kant te maken en zich een wonde aan den hals toegebracht. Zijn toestand is echter niet gevaarlijk. Omtrent de a. s. ijsopruiming in de rivieren vernemen wij, dat dit binnen en kele dagen met kracht zal aangevat wor den. Behalve de rammonitors Haai en Pan ter, die vanwege de Marine daartoe zijn aangewezen, zijn van de firma L. Smit en Co. te Alblasserdam evenals in het vorige jaar in dienst genomen de raderbooten Hel- levoetsluis en Maassluisterwijl waarschijn lijk nog een derde, de Zeeland, tot het zelfde doel zal moeten dienen. Bovendien zullen het korps mineurs en sappeurs en de torpedokompagnie medewerken. De voorbereidende maatregelen zijn reeds ge nomen en de kommandanten der rammo nitors aangeschreven naar hun bestem ming Rotterdam en Moerdijk te vertrek ken, terwijl de firma L. Smit en Co. ge last is haar booten gereed te houden en de buitengewone opzichters van den wa terstaat, die op de genoemde vaartuigen dienst moeten doen, reeds zijn aangewezen. Vad.) De moordenaar van Marius Boogaardt is, volgens de Haagsche kroniek der iV. Gr.Ct. sedert zijn veroordeeling be wonderenswaardig kalm en heeft geeu ander verlangen, dan dat zijn beroep in cassatie zal worden ongegrond verklaard. Nu, daarvoor bestaat alle kans, want op het voorname punt, dat de advokaat zal bepleiten de uitlegging door het Hof aan de premeditatie gegeven is de ju risprudentie van den hoogen raad sinds lang gevestigd. De Jongh is zoozeer op zijn gemak in zijn gevangenis-kleeding, dat hij dezer dagen, toen de schoorsteen in zijn cel geveegd werd, den daarmee belas ten persoon allerlei inlichtingen vroeg omtrent zijn werk. Hij ging er met de handen op den rug, tegen den muur bij staan en sprak met een belangstelling en vrijmoedigheid, alsof hij meende er den eerlijken werkman genoegen mee te doen. In de zaak Bouman is de instruktie volgens denzelfden schrijver flink aan den gang en reeds nu moet ad eviden- tiam bewezen zijn, dat alleswat die getuige heeft verklaard, pure verzinsels waren, met geen ander doel dan om zijn aanspraken op de uitgeloofde premie z/Wat, ik mag niet?" //Vergeef mij, genadige heer, maar ik meen eenig recht te hebben om U te mogen waar schuwen. Ik ben immers reeds sedert bijna vijftig jaren in dienst der grafelijke familie geweest, heb ik het dan niet aan den over ledenen heer graaf, uw vader beloofd om U trouw te blijven dienen, en altijd voor U te zorgen. De heer graaf moet voor van daag de jacht maar stilletjes vergeten, want zij zou hem toch volstrekt niets goeds aan brengen." z/Maar waarom zou ik dan toch wel t'huis moeten blijven? denkt gij dat wij slecht we der zullen krijgen z/De heer graaf zal mij uitlachen, en zal mij een bijgeloovigen gek noemen, maar toch moet het gezegd worden, er zijn leelijke voorteekenen geweest. Heb ik dan niet van bloeiende tuinen gedroomd, en van afvallende bloesems die vervolgens sneeuw werden. Toen ik wakker werd huilde Veldman, en liep met zijn staart tusschen de pooten, in plaats van tegen de maan te staan blaffen zoo als iedere flinke hond doen zou. Dat zijn alle maal booze en leelijke teekenen." van f 10000 voor het aanwijzen van den waren schuldige te versterken. Immers zoo hoor ik reeds bij de voorloo- pige instruktie der zaak de Jongh had zich Bouman aangemeld om den heer van der Smissen, toen reeds naar Indië vertrokkenals vermoedelijk bedrijver van den moord aan te wijzen. Maar al dadelijk bleek toen, dat er geen grond hoegenaamd voor was. Waarschijnlijk zal intusschen bij het proces Bouman nog heel wat meer nieuws aan het licht ko men omtrent andere personen, die in de instruktie der zaak de Jongh veel van zicb hebben doen spreken. Als een niet onaardige bijzonderheid wordt ons gemeld, dat in den strengen winter van 1768 op 64 de burgemeester Pieter Koopmans van Bolsward, op eenen dag, voor den Stadhouder Willem IV van 's Gravenhage een brief overbracht naar Leeuwarden aan zijn moeder Maria (de be kende Marijkemui). Hij was reeds ten 4 ure te Leeuwarden, en kraste toen nog zeer fraai de voorletters van zijn naam in de ijsbaan. BUITENLAND. In den Transvaal is het in de vorige week in de Langnekpas tusschen de En- gelschen en de Boeren tot een treffen ge komen. Van de eerstgenoemden hebben 870 man infanterie en 170 man cavallerie roet zes stukken geschut deelgenomen aan den aanval op de positie der Boeren, die een steilen heuvel hadden bezet. Alle be reden officieren, die den aanval hebben medegedaan, zijn, volgens de depêche, ge vallen. Als gesneuveld worden vermeld een kolonel, een majoor en drie luitenants, als gewond een majoor, een kapitein en een luitenant. Van de manschappen werden er 181 buiten gevecht gesteld. Deze tijding heeft in Engeland niet wei nig neerslachtigheid veroorzaakt. Hoezeer sommige Engelsche bladen ook de annexatie van den Transvaal sterk afkeurden, laten zij nu niet onduidelijk doorschemeren welk een spijt zij gevoelen, dat door de Engelsche wapenen zulk een nederlaag is geleden. Een nieuwe bijdrage ter kenschet sing van den toestand in Ierland. Vier individuen, die onder zware verdenking van den moord op lord Monntmorres ge pleegd te hebben, gevangen genomen wer den, moesten weer op vrije voeten worden gesteld, daar de getuigen niet tot het afleggen van verklaringen tegen de be schuldigden te bewegen waren. Mevrouw Paulina Wilm, geboren her togin van Wurtemberg, wier huwelijk met dr. Wilm in het vorige jaar zooveel opzien baarde, is thans bevallen van een dochter. Er werd Zaterdag te Berlijn weer een an tisemitische vergadering gehouden door aanhangers van Richard Wagner. Deze schepper der z. g. Zukunft-Musik en tevens Jodenhater op kunstgebied, heeft ook zijn aandeel aan de dwaze anti-semi- tische beweging. Maar het is hem nog niet gelukt om het schoone door Joodsche componisten aan den kunst geschonken, door zijn machtwoord onschoon te maken, z/Groote dwaasheid, alles wat gij daar staat te babbelen Ik begrijp niet wie U al dien onzin in het hoofd heeft gebracht zeide de graaf toornig. //Dwaasheid en wie mij dit in het hoofd heeft gebracht Er bestaan dingen tusschen hemel en aarde die wij niet kunnen begrij pen, maar het is heel gemakkelijk om ze zoo maar dadelijk weg te redeneeren. Mijne grootmoeder zaliger" //was eene brave vrouw maar vol oudewij venpraatjes, waarme de zij U den kop vol heeft gebabbeld." Nu was het op eens gedaan met de be daardheid van den oude man. Zijne groot moeder, wier nagedachtenis hij zoo heilig hield, mocht door niemand, zelfs niet door den graaf zeiven bespot worden. //Mijnheer de graaf mag de woorden der zalige vrouw geene oudewijvenpraatjes noe men, want alles wat zij zeide was goed en verstandig, en gewoonlijk door haar zelve ondervonden, want zij heeft heel wat beleefd en heel wat gezien wat betreft boven na tuurlijke dingen, teekenen en voorgevoe lens." //Spreekt gij ook uit eigene ondervin evenm in als hij de eenige profeet in j;rn kelijkheid is of kan zijn. aau aan; gedi heb In het kanton Bern is de strijd lev,, dig tusschen voor- er, tegenstanders doodstraf. De argumenten voor en te aangevoerd, zijn de overbekende, t een der bladen wijst er op dat in de meenten die sterk ijveren voor de we invoering der doodstraf, een onder; behoorde ingesteld te worden, naar de ze hoe daar in de materieele en intelle eele behoeften der aan haar zorg toe; trouwde jeugd wordt voorzien. Het blad meent daarmede de oorj der misdaden in 't hart te treffen. Volgens de Temps zijn de volge vredesvoorwaarden aan Peru en Bol opgelegdAfstand van Autofagasta; ov gave van de vloot der geallieerden; o logsvergoeding van 750 millioen, waar 500 te betalen door Peru en 250 Bolivia; tot aan de volledige afdoen^ dezer gelden zullen de Chileensche tr pen Callao bezet houden en zal Chili exploitatie van guano, koper en salpe: verrichten. De Augsh. Zt. deelt een bericht me uit Triest waaruit kan blijken hoe di door velen gedacht wordt over een inv m n, van Garibaldianen of Irredentisten. berichtgever zegtIn Triest zijn geene as d hangers der Irrendenta, behalve onder i g straatjongens! Garibaldi zou met zijne vi z scharen niet de minste sympathie vindt fj met het Oostenrijksche bestuur is me,.. v hi daar tevreden. Wel echter kan hij in Adriatische Zee eene oude bekende on o moetten: de Oostenrijksche oorlogsvloo d die hem reeds in 1849 de meeste zijns i schepen wegnam en hem zeiven gevange j gemaakt zou hebben, indien hij niet doc 5 een gelukkig toeval had weten te' ontk men. Generaal Skobeleff, de overwinnaar de Tekko-Turkomannenis door den keizt van Rusland benoemd tot generaal de infanterie en begiftigd met het ridderkru: 2de kl. van de orde St. George. GEMENGDE BERICHTEN. Een Engelsch blad verhaalt, dat te Liverpool iemand in een worst eea menschenvinger vond. Hij bracht dil ter kennis van de politie en hij ingesteld onderzoek bleek, dat bij het maken var worst een jongen zich den vinger had afgehakthij was naar het hospitaal gebracht en in de verwarring was dt vinger in de worst terecht gekomen. Aan de loting voor de nationale mi litie zullen dit jaar deelnemen twee paai tweelingbroeders uit een gezin te Lek- kerkerk. Het eene paar werd in Januari, het andere in December 1861 geboren, Verleden jaar ontstond er brand bij den landbouwer S. onder Duiven zware verdenking rustte op de dienstbode, doch voldoend bewijs ontbrak. De jus titie had echter nog iets anders met haar te verrekenen, en na veroordeeling werd zij naar den Bosch gebracht. Aldaar was geen plaats voor haar in de gevan genis, zoodat zij naar Maastricht moest. ding spotte de graaf. //Mijnheer de Graaf vraagt of ik zelfs ook wel ooit dergelijks ondervonden heb en in het gezicht van den man zag men nu vreemd soortige trekkingen komen, die elkander met bliksemsnelheid achtervolgden, hij gaf de spotternij met de noodige rente terug. ,/Nu ja, het is nog niet eens zoo lang geleden, toen had ik denzelfden droom als heden, en bij mijn ontwaken huilde de hond ook met den staart tusschen de pooten, maar het was Veldman niet, dat dier heette Tref, en was reeds het eigendom van den heer graaf zali ger geweest. Mijnheer de graaf zal zich dien hond zeker nog wel herinneren De man met het teeken op zijn voorhoofd zeide niets. Hij trad eene schrede achteruit, en wenkte dat de bediende mocht voortgaan. vJa, ja, mijnheer de graaf zal het beest nog niet vergeten hebben. Hij heeft menig stuk aangeschoten wild voor U opgehaald. Aldus was alles toen juist zoo als heden. De droom, de hond, en de heer graaf tegen zijne gewoonte vroeger op dan zijn bediende. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 2