NIEUWE NIEÜWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Amersfoort, Baarn, Bnnscboteo, Eemnes, EamersyeM il, Stmt t, Zaterdag 12 Februari 1881 No. 12. Tiende Jaargang. Uitgever: A. JM. Slothouwer, Advertentiën kunnen inge zonden worden tot uiterlijk 's morgens S'/junr des Woens dags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts drie maal in rekening gebracht. FEUILLETON. De Toren van Treviso. m. AMERSFOOEtTSCHE COURANT. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f 1, Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nnmmers 3 Cent. Dit Blad verschijnt des Wotiudagt- en des Zaterdagt. tb Amersfoort. Advertentiën van 16 regels0,40. Voor het Buitenland 0,075. Iedere regel meer 0,05. Reclames per regel0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Van alle Vereenigingen en Bonden, die met taaie volharding streven naar de ver wezenlijking van het denkbeeld dat tot de oprichting aanleiding gafverdient het Antidienstvervangingbond, door den geest driftvollen oud-Minister van Oorlog, Graaf van Limburg Styrum gesticht, wel in de eerste plaats genoemd te worden. Wij gelooven dat het Bond zijn doel bereiken zal, zij het dan ook na jaren strijdens. Immers, het is in de bres ge sprongen voor een heilig beginsel, dat een rechtstreeksch uitvloeisel is van de gelijk heid in rechten van alle Nederlanders. Het is zeker opmerkelijk, dat wij bij al de vrij heid die we hier genieten, die machtige volken ons met grond kunnen benijden, op het punt van maatschappelijke en bur gerlijke gelijkstelling nog zoo achterlijk zijn. Voor een groot deel is zulks daaraan te schrijven, dat ten onzent de maatschap pelijke verhoudingen zich geleidelijk en zonder schokken ontwikkelensomtijds snellen anderen ons wel tijdelijk vooruit, maar om terstond daarna weer lang stil te staan, niet zelden weer achteruit te treden. Doch behalve dat de heer von Triks zich op dienzelfden avond vluchtig aan de zoo algemeene bewonderde verschijning liet voor stellen, nam hij verder geene enkele gele genheid meer waar om haar te naderen. Tegen zijne gewoonte, die hem anders als een kapel rondom de schoone bloemen deed rondzwerven, bleef hij nu op den achtergrond. Wie hem op dezen avond nauwkeurig had willen gadeslaan, zou opgemerkt hebben, dat de beide neven zijne belangstelling geheel en al hadden ingenomen. Onafgebroken volg de hij met de oogen deze beide mannelijke gestalten. Een smadelijke glimlach vertoon de zich op zijn gelaat toen hij zag hoe ijve rig beide in de weer waren om de schoone bloedverwante het hof te maken, en opmerk te hoe eerlijk het meisje hare glimlachjes tusschen hen verdeelde en den een niet boven den ander wilde stellen, hij glimlachte en begon te hopen. Het is opmerkelijk dat de beide neven reeds sedert jaren als bij onderlinge afspraak vermeden hadden, om over het mooie nichtje te spreken, het was alsof zij er voor vrees den om zich over de speelgenoote der jeugd uit te laten, en als zij het soms deden, dan De vorderingen die wij maken zijn om die reden van meer blijvende» aard: zij zijn met ons volksleven samengegroeid. Waar we eenmaal wezen moeten, zullen we dan ook wel komen, al gaat bet niet met sprongen. Het behoud der plaatsvervanging bij de nationale militie is niet langer op goede gronden te verdedigen. Zij, die uitsluitend met de belangen van het leger te rade gaan, moeten erkennen dat de remplacee ring er de slechtste elementen van ons volk aan toevoegt, de beste er uit verwij derd houdt. Bijna week aan week lezen we, dat militairen wegens onverbeterlijk wangedrag uit de gelederen worden weg gezonden. Indien er eens aanteekening werd gehouden, hoeveel percent van de gewone vrijwilligers, hoeveel van de miliciens en hoeveel van de plaatsvervangers en num- merverwisselaars op die wijze aan het „bur gerlijk leven" worden teruggegeven, men zou verbaasd staan hoezeer de vergelijking in het nadeel der laatsten uitviel. Daar komt dan nog bij dat een zeker getal per sonen tot beide eerste categoriën behoo- rende door het slechte voorbeeld der ge woonlijk van geld ruim voorziene rempla- ganten zijn verleid geworden. Ook van een maatschappelijk standpunt beoordeeld, kan het stelsel van dienstver- vanging, den toets der eerlijke critiek niet doorstaan. Reeds in vredestijd is het geven van een bepaalde geldsom geen offer dat op alle burgers gelijkelijk drukt, en evenmin kan dat vergeleken worden bij de opoffering van tijd, die de vervulling van den dienst plicht den minder gefortuneerde oplegt. Nog geschiedde zulks op dien onverschilligen toon van meerderheid waarmede men gewoonlijk over kinderen spreekt. Na het verlaten der kostschool hadden zij samen de hoogeschool bezocht, waren toen op reis gegaan, en niet eer naar huis terug gekeerd, voordat zij het leven met volle teugen genoten hadden, en nu wel wat naar de rust van het huiselijke leven begonnen te verlangen. Weldra werden nu de goede ren der beide rijke edellieden de verzamel plaats van de levenslustige jeugd uit den ganschen omtrek. Er werd gejaagd, wedren nen werden op hel touw gezet, gespeeld, ge dronken, tot eindelijk dit bal aan alles veel te vroeg een einde maakte. De heer von Triks was eene persoonlijkheid, die wel iets van de Jago-natuur,bezat. Wist hij zich al hier en daar vooral bij oudere dames in te dringen, en wel een voetje te krijgen, zoo gelukte hem dit alleen door het fijne, gladde masker dat hij altijd voor haddoch wie hem meer van nabij kende, en vooral zij die zijn zelfzuchtig, boosaardig karakter hadden leeren inzien, vermeden de man zooveel zij maar konden. Op dien bewusten avond van het bal, was hij, na een nauwkeurig op merken op eene zeer listige wijze met zijne operatiën aangevangen. Gedurende eenepau ze trad hij op Kurt von Eckhoven toe en be tuigde hem zijne verrukking over de heer lijke verschijning zijner nicht. „Zij is meer klemt dit, als oorlogsgevaar dreigt. Dan is het dragen der wapenen vooral een plicht die op alle ingezetenen rustreden te meer om te vorderen dat ook allen, voor zqoverre zij door het lot daartoe worden aan gewezen, zich voorbereiden om die taak naar eisch te vèrvullen. Wil echter het Antidienstvervangingbond zijn kansen van succes niet in de waagschaal stelden, dan moet het vooral voet bij stuk hpuqen. Onder zijn leden zijn er niet weini gen, die den algemeenen dienstplicht zijn toegedaan, en daarom gaarne zouden zieD, dat de vereeniging haaf bemoeiingen in deze richting uitbreidde. Dat nu zouden wij ern stig willen ontraden. Persoonlijke dienst plicht, dat wil zeggen afschaffing van de plaatsvervanging onder welken vorm ook, blijve het wachtwoord al wat verder gaat is met de oorspronkelijke bedoeling der op richters in strijd en mag niet in aanmerking komen. In België is een maatregel genomen, die wij ook hier te lande zeer zouden toejuichen, namelijk beperking der vrijstellingen wegens lichte lichaamsgebreken. Valide personen, die minder geschikt zijn tot het dragen der wapenen, worden daar bestemd voor den hospitaaldienst, voor administratieve werk zaamheden, voor diensten bij intendante of hij de veld-telegrafie. Een groot getal voorstanders van de rem placeering redeneeren aldusZoolang de ver pleging van den soldaat, zijn huisvesting, zijn voeding, de behandeling die hij van zijn su périeuren ondergaat, nog zooveel te wen- schen overlaten, is er geen denken aan om de zonen uit den gegoeden stand aan dat al- eene fee, een engel, een dier wezens welke de aarde tot een paradijs maken Indien ik tien jaren jonger was, zoo kon het er wel op loopen dat ik mijDe afgelegde gelofte ver brak en het vroolijke ongehuwde leven om harentwille opgaf." Eckhofen scheen de woorden van den saletjonker nauwelijks ver staan te hebben, hij glimlachte ofschoon hij zelf niet eens wist waarom, knikte met. het hoofd en staarde onafgebroken naar eene der vensternissen alwaar graaf van Ahlden met zijne nicht stond, die blijkbaar samen in een zeer belangrijk gesprek verdiept waren; zijne aandacht werd hoe langer zoo meer gaande gemaakt, zijne oogen begonnen onheilspel lend te schitteren, hij perste de lippen samen, en terwijl von Triks steeds voort babbelde, spiegelde zich op het gelaat van Kurt al de onverzoenlijkheid die aan zijn karakter eigen was ten duidelijkste af, men las er eene woede en een haat op, waarvan zelfs het gevoel der hartelijkste vriendschap het offer moest worden." „Maar dit alles zijn niets dan droomen zeepbellen die het volgende oogenblik uit elkander spatten. Ziet gij, lieve vriend, die twee daar ginds zijn het reeds zeer goed eens de geheele wereld om zich heen vergetende zijn zij niets dan elkander." O, maar dat is al heel sterk; ik zou haast zeggen het strijdt tegen de etiquette. Al beb-» hen de koninklijke hoogheden zich ook reeds les bloot te stellen. Men beginne met die onmisbare verbetering daarna zullen we verder zien. Maar gevoelt men dan niet, dat we op die wijze vervallen tot een hoogst onpractische cirkelredeneering Er is en er wordt voortdurend reeds veel verbeterd. Dat het krachtig optreden en het aanhoudend op hetzelfde aanbeeld hameren van het Antidienstvervangingbond daaraan veel heeft toegebracht, kan niet worden ont kend. Maar de toestand zal eerst dan aan billijke wenschen voldoen, als alle ingezete nen van Nederland, van de hoogsten tot de laagsten, er persoonlijk belang bij hebben. Dan zal er, ook door hen die de koorden der beurs in handen hebben, scherper worden toegezien, en zal het voor geen Nederlandsch jongeling een vernedering zijn als hij zijn plaats in de gelederen gaat innemen. Men beginne dus met deze allerdrin gendste hervormingafschaffing der dienst- vervanging. Wij hebben geen behoefte aan een talrijk legerwel aan een goed georganiseerd leger, waarvan elk lid een man is. Met het hooge oorlogsbudget der laatste jaren kunnen we dat hebben. De Minister Reuther wil de remplacee ring bij de nationale militie behouden, en algemeenen dienstplicht invoeren bij de schutterij. Noch het een, noch het ander voldoet aan ons verlangen. Bij de aanstaande behandeling van de toegezegde militie- en schutterij wetten zal het moeten blijken, hoe de meerderheid der Volksvertegenwoordiging over deze quaestie denkt. naar de zaal van den adelaar teruggetrok ken, zoo is een bal aan het hof toch nog geene plaats om verliefde herderstooneeltjes te vertoonen." De dwaas sprak deze woorden met eene meesterlijk gespeelde afkeuring uit. En toch was dit alles niet eens noodig geweest, hij had de opmerkzaamheid van Kurt niet op dat paartje behoeven te vestigen, want de jonge man had nog geen enkel oogenblik de oogen van hen afgewend. Even goed als Triks had hij het opge merkt hoe de graaf smeekende woorden tot zijne gezellin sprak, alsmede hoezeer deze bloosde en glimlachte, eerst weiger de, maar daarna haren bloemruiker opnam, en dien hoogblozend haren ridder over reikte. De laatste bracht deze aan zijne lippen, vervolgens verborg hij hem tus schen zijne kleederen, en toen hij het hoofd weer ophief, straalde zijn aangezicht met den vollen glans der eerste ware liefde. Hij bemerkte het nauwelijks dat zijn neef zich tusschen hem en zijne nicht indrong, hij dacht misschien wel dat deze laatste den volgenden dans met haar doen moest, als droomend liep hij tusschen de paren door, die zich voor een nieuwen dans begonnen te regelen, en trad vervolgens eene der kleinere zalen binnen, om hier in de eenzaamheid zijne gedachten onge stoord te kunnen regelen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 1