Hoogland. 11 Febr. Heden morgen werd eene weduwe, moeder van twee kinde ren, dood aan den weg gevonden. De vreeseen Minister te zien aftreden die de zaak onzer nationale defensie ernstig ter harte neemtmag van geen invloed zijn op de beslissing. De zaak moet thans uitgemaakt worden: zij is daartoe volko men rijp. Amersfoort, 11 Febr. 1881. De Burgemeester bericht nog met dank zegging de ontvangst van f 4,95, in coupon, voor de lijdenden door den watersnood. Amersfoort, den 10 Februari 1881. De Burgemeester, VAN PE R S IJ N. Zondag, 13 Febr. e.k., zal de godsdienst oefening in de Remonstrantsche kerk alhier geleid worden door Ds. K. F. Ternooy Apel, predikant bij de hervormde gemeente te Amsterdam. Woensdag avond hield de Heer Douwes Dekker (Multatuli) een voordracht in Amicitia. De zaal was tamelijk goed be zet. Tot onderwerp koos de spreker//le vensbeschouwing." Met onverdeelden aan dacht werd de redenaar gevolgd, en werd hij bij het einde levendig toegejuicht. Dinsdag avond had de uitvoering plaats van het plan door eenige Dames en Hee- ren geopperd om Amersfoorts ingezetenen een aangenamen avond te verschaffen, ten voordeele der watersnoodlijdenden. Een stampvolle zaal legde de getuigenis af van sympathie met dit voornemen. Vlaggen en groene kransen op smaakvolle wijze aangebracht verhoogden den indruk. Door eenige jonge dames werden bij afwisseling schoone muziekstukken op de piano uitgevoerd en op gevoelvolle wijze zangerige liederen ten gehoore ge bracht. Ook de heer de Neut, Kapelmees ter der Rijdende artillerie, gaf ons op nieuw het bewijs zijner talenten, door op meesterlijke wijze de viool te hanteeren, terwijl hij waardig geaccompagneerd werd door den Heer Bekker. Ten slotte had de opvoering van een klein tooneelstukje plaats, dat het grootste succes had te danken aan het buitengewoon natuurlijk spel van den ouden schrijver. Wij zijn overtuigd, dat een tooneelspeler van naam het den geachten dilettant niet zoude ver beterd hebben. Na afloop hiervan bestond er gelegenheid voor de liefhebbers tot dans- vermaak, waaraan door verscheidenen werd deelgenomen. De opbrengst bedraagt zuiver f 415,25, 't welk aan den Edelachtbaren Heer Bur gemeester is ter hand gesteld. Alle lof en eer dus aan hen, die ons in de gelegenheid hebben gesteld kunstgenot te smaken en hunne talenten ten bate gaven aan de lijdende menschheid. Het is eene schoone voldoening medegewerkt te hebben tot een goed doel; aan de ontwerpers en uitvoeders dus komt een woord van innigen dank toe. Vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag, den 15. Februari 1881, des namiddags halftwee. Punten van behandeling: 1. Vaststelling van het derde aanvullings- kohier voor den hoofdelijken omslag dienst 1880. 2. Rekest van het bestuur der afdeeling Amersfoort van het genootschap voor landbouw en kruidkunde om eene gelde lijke bijdrage in de kosten van tentoon stellingen in Augustus a. s. te houden, met advies van Burg. en Weth. 3. Benoeming van een curator over het progymnasium. 4. Bpnoeming van leden der Stembu- reaux voor de verkiezingen in 1881. SPAARBANK. Het Bestuur van de Spaarbank te Amersfoort zal zijne gewone zitting hou den op Maandag 14 Februari e.k., op het Raadhuis, des namiddags van 121 uur. A. J. BOS, Secretaris. BINNENLAND. In de gemeenten Buurmalsen heerschen de mazelen in zoo hevige mate, dat de school moest gesloten worden. Er is een buitengewoon nummer ver schenen van De Werkmansvriendorgaan van het Nederlaudsch Werkliedenverbond Patrimonium bevattende 1een adres aan Zijn Majesteit, onzen geëerbiedigden Ko ning 2. een woord aan de Leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal 3. een adres aan Hare Majesteit de Ko ningin van Engeland4. een woord van sympathie aan onze Hollandsche Broeders in de Transvaal. Op een der bureaux van de Holland sche IJzeren Spoorweg-maatschappij wordt een jongmensch vermist, die na ontvangst van zijn tractement niets meer van zich heeft doen hooren. De vermiste was een oppassend jongeling. De Amerikanen hebben andermaal goed geprofeteerd. Storm, regen en sneeuw heb ben wij gehad en nog. De sneeuwstorm heeft helaas ook slachtoffers geëischt. Men vond den 8sten dezer aan den Leeuwar der straatweg een jongmensch van 25 ja ren, verzorger eene weduwe, dood liggeD, waarschijnlijk door den storm overvallen en van vermoeienis bezweken. Eenige leerlingen der Hoogere Burger school te Zaandam hebben een inzameling gehouden voor de Transvalers, en hebben hun flinke poging bekroond gezien door een opbrengst van f 41, welk bedrag zij aan prof. Harting hebben toegezonden. Dit voorbeeld zal stellig navolging vin den. In de laatste twee maanden hebben zich in de provincie Noord-Brabant niet minder dat tien gevallen van hondsdol heid voorgedaan, en is het gebod tot het dragen van den muilkorf of het vastleggen der honden reeds sedert geruimen tijd in meer dan 80 gemeenten uitgevaardigd, meestal gelegen in de omstreken van Eindhoven en Helmond. Toch kwamen in de laatste dagen weder twee nieuwe ge vallen voor, n.l. één te Boxtel en één te Beek en Donk. De Commissaris des Ko- nings heeft het dus plicht geacht de bur gemeesters tot dubbele waakzaamheid aan te sporen en hun aan te schrijven, om vooral aan de voorschriften der wet van den 5en Juni 1875 Staatsblad no. 110) met klem de hand te houden. De nieuwe in aanmaak zijnde brief kaarten zullen iets langer zijn dan de te genwoordige. De adreszijde van de bin- nenlandsche zal rose, die van de buiten- landsche groen getint zijn. De binnenzijde van beide soorten is wit. Daar er nog'een goede voorraad van de tegenwoordige brief kaarten is, zoo zullen de nieuwe eerst te gen April in gebruik worden genomen. Aan het oude station te Haarlem heeft Dinsdag een treurig ongeluk plaats gehad. De arbeider L. L. Schreurs, die bezig was met het schuren van stangen aan de draai- machine, is door eigen onvoorzichtigheid in aanraking gekomen met den drijfriem, waardoor hij is medegesleept en lusschen de machine geraakt, die hem geheel heeft verpletterd. De ongelukkige, 40 jaren oud, laat eene weduwe en 4 kinderen achter. Ook viel een timmermansknecht van een steiger voor een in aanbouw zijnde villa in het Florapark. Hij is daarbij inwendig belangrijk gekneusd geraakt. Te Gorssel hebben onlangs, na afloop van een boeren erfhuis, eenige jongelieden twist gekregen over een meisje, zoodat zekere J. R. te Gorssel ernstig werd ver wond en mishandeld, tengevolge waarvan hij gisteren is overleden. De verslagene was een eenige zoon. Heden zou eene lijk schouwing plaats hebben. Te Amerongen moet een herstemming plaats hebben tusschen de heeren Godin de Beaufort, die 230 en Beaufort, Burge meester van Woudenberg, die 238 stemmen verwierf voor het lidmaatschap der Pr. St. v. Utrecht. BUITENLAND. De sympathie voor de Transvalers heeft zich zeer krachtig geuit in België; 21 professoren hebben het adres onderteekend dat een beroep doet op het Engelsche volk. Ook is er een open brief aan Belgie's Ko ning gezonden, welks eerste onderteekenaar de bekende prof. Emile de Lavelye is. In dezen brief wordt den Koning in zeer ge paste termen verzocht om bemiddelend op te treden. //Dit zou niet de minst schit terende steen in uw kroon, niet de ge ringste trots uwer afstammelingen wezen Sire! Dit zou niet weinig de toekomst vergrooten voor de nazaten der 3 millioen Vlamingen, die deel maken van uw Rijk De Ashantijnen schijnen het ernstig te meenen met hun verbolgenheid over de weigering tot uitlevering van den gevangen gehouden gezant. De Engelsche comman dant Griffith, gouverneur der Goudkust (Afrika's Westkust)heeft 1250 soldaten te zijner beschikking en deze krijgsmacht zal met 400 man uit Jamaica en Barba dos vermeerderd worden. De koning der Ashantijnen, Coffi Cal- calli, schijnt ook al niet van de Engel- schen te houden en wil het weder wagen, trots de tuchtiging voor weinige jaren van deze ontvangen, onder aanvoering van Wolseley. In een der voorsteden van Edinburgh werd een handelsreiziger in den vooravond door twee mannen aangevallen. Hij wist zich los te rukken en snelde het naburige huis van zijn vader binnen, waarop hij met zijn vader en zijn zuster de schurken ach terna zette. Maar op een eenzame plek keerden dezen zich plotseling om en losten vijf schoten op hun vervolgers, die alle drie zwaar gekwetst neerstortten. Een paar uren daarna werd iemand daar in den omtrek door twee mannen beroofd van wat hij bij zich had, en nog later in den avond werd op den weg tusschen Edin- burg en Leith nog een ander persoon door roovers aangevallen. Te middernacht zagen vier politieagenten te Leith twee verdachte kerels rondsluipen. Zoodra zij op hen toetraden losten de beide mannen eenige schoten op hen, waar door drie hunner gewond werden. Daarop schoot de eene schelm zichzelven voor het hoofd; de ander werd, voor hij hetzelfde kon doen, gevangen genomen. Zij bleken twee Amerikaansche Ieren te zijn en ook de aanrandingen te Edinburgh gepleegd te hebben. GEMENGDE BERICHTEN. Uit de Maas, nabij Maastricht, is het lijk opgèvischt van een persoon uit die stad, die sedert de overstrooming werd vermist. De verongelukte, een marskramer, had zijn mars nog aanhangen. Maandag werd te Capelle a/d IJssel het lijk opgegraven van een ongeveer 30jarig ge huwd man, onlangs plotseling overleden, ten einde een gerechtelijk onderzoek in te stellen, daar men vermoedt, dat ver giftiging heeft plaats gehad. Tot de Parijsche modes behooren thans zilveren sieraden. Men draagt zilveren ket tingen, met of zonder toevoeging van flu weel om den hals, waaraan een mednllon hangt of een kruis of ander sieraad. Evenzoo draagt men zilveren chatelaines, zilveren armbanden, zilveren klokjes in plaats van oorknoppen, zilveren spelden in het haar en meer van dat moois. Terwijl onze landgenooten, die tot herstel van gezondheid in het zuidoosten van Frankrijk of in het noorden van Italië den winter doorbrengen, over eene onge wone koude klagen, waardoor hunne ge nezing zeer wordt tegengewerkt, schrijft men uit Arcachon, aan den zuidwestkust digt bij Bordeaux//Wij zitten in den laatsten tijd met open deuren het is wel buiig, maar toch prachtig weer. De vi ooltjes hebben onder de sneeuw voortge- bloeidtoen in een nacht alles wegdooide, bloeiden zij evenals te voren. De rozen zullen ook wel spoedig weêr beginnen, met Kerstmis hadden wij ze nog. Op dit oogen- blik heeft iedereen de kamers versierd met witte hei, die hier met nieuwjaar al be gonnen te bloeiende paarsche bloeit hier ook, in den zomer." In een dezer dagen openbaar gemaakt schrijven van von Moltke aan prof. Blunt- schli worden de volgende, voor de vrede bonden verpletterende zinsneden aangetrof fen ter verheerlijking van den oorlog: *De eeuwige vrede is een droom, en niet eens een schoone droom. De oorlog is een element der door God gestelde orde. De edelste hoedanigheden van den mensch komen daarbij aan het lichtde moed en de zelfverloochening, de trouwe plichtsver vulling en de geest van opoffering; de soldaat geeft zijn leven. Zonder den oorlog zou de wereld verdorven worden en in het materialisme verloren gaan." Aan vermakelijke boeken, vermakelijk te gen de bedoeling der schrijvers in, is geen gebrek. Wat Engeland betreft, dit heeft vooreerst genoeg aan B. W. Saville's Anglo Israelism, waarin betoogd wordt dat de En- gelschen directe nakomelingen zijn van de tien stammen Israels, en koningin Victoria In een der nissen stond een divan, don kere gordijnen maakten den ingang daar van bijna geheel onzichtbaar. Met uitzon dering van eenige bedienden, die op het dikke en mollige tapijt bijna onhoorbaar op en neder liepen, heerschte de grootst mogelijke eenzaamheid. De graaf nu had dit plekje voor zich uitgezocht, hij zat in een hoek tegen de zachte kussens aan geleund, en had alles om zich heen ver geten. Hij zag niet anders dan die eene beeltenis, welke hij zoo ten volle in zich had opgenomen en die hij tot in alle eeuwig heid zou blijven vasthouden. De heer von Triks was onopgemerkt bij de nis gekomen en legde nu zijn hand op den schouder van den graaf. Deze sprong verstoord op. //Zijt gij het, en danst gij niet? Gij die anders zulk een getrouw vaandeldrager van Terpsichore zijt." ,/Stil! men wordt oud, en vergenoegt er zich mede om de vreugde van anderen te mogen aanzien, men wordt wijsgeer, een op merker, maar apropos," aldus viel von Tnks zichzelven in de rede, alsof hij den toor- nigen gloed die in de oogen van den graaf schitterde niet eens opmerkte, //ik heb daar juist eene zeer belangrijke ontdekking ge daan. Die Eckhofen is een echte don juan; toch schijnt hij het nu ernstig te mee nen; ik moet ook zeggen het meisje is werkelijk de koningin van het bal. Zulk eene onbeschrijfelijke bevalligheid, zulk eene lieflijke jeugdige bloem! zulk eene De graaf werd nu opmerkzaam. Hij zag den spreker scherp aan, en zijne stem had een schellen snijdenden klank toen hij vroeg: ,/Van wie spreekt gij toch?" z/Van wie anders dan van de schoone Lilly Lichtenhain? Eene verschijning die iederen beeldhouwer met nieuwe geestdrift zou bezielen. Men kan het werkelijk Eck hofen niet kwalijk nemen, dat hij, met voorbijzien van alle mogelijke etiquette, op het koninklijke bal de knie voor deze go din buigt. Nu hij is dan ook reeds van het meisje zeker, zij begunstigt hem zoo in het oog loopend dat de overige heeren van spijt barsten." De graaf had de laatste woorden naauwe- lijks gehoord. Hij was beurtelings rood en bleek geworden, nu sprong hij op, en had in het volgend oogenblik de kamer reeds verlaten, terwijl hij de zware zijden por tieres driftig ter zijde schoof. Indien bij het spottende gelaat gezien had dat hem als met de oogen volgde, dan zou hij misschien wat minder haast gemaakt hebben, maar thans trad hij met een woe dende ijverzucht in het hart de zaal binnen. Uit een verwijderden hoek sloeg hij het jeugdige paar opmerkzaam gade. Hij wist niet dat Lilly reeds naar hem gevraagd had, en daardoor de ijverzucht van Eck hofen nog meer had opgewekt, hij zag niets anders dan het vroolijke vertrouwe lijke lachje, waarmede het meisje zijn mede minnaar aanzag, hij zag slechts den blik van hartstochtelijke liefde dien deze op haar vestigde en op denzelfden oogenblik was het heerlijk gevoel eener zoo langdurige en met zooveel dure eeden bezworene vriendschap in een' onverzoenlijke haat veranderd. Op de terugreis van het bal, hield de ele gante heer von Triks zich, alsof hij nieis van de zichtbare ontstemming zijner beide met gezellen opmerkte. De graaf behandelde zijn neef met de meest mogelijke koelheid, en scheen toen zij aan het station gekomen wa ren bepaald te hopen, dat deze hem verlaten en zich van zijne eigene equipage bedienen zou, die tegelijkertijd met de zijne was aan gekomen, en nu bij het stationsgebouw stond te wachten; maar Eckhofen wisselde eenige woorden met von Triks, waarop beide ver gunning vroegen om den graaf te mogen vergezellen. Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 2