NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Amersfoort, Baan, Biscloten, Eomaes, Hamersveló, Hoevelaken, Hoogland, Lensden, Soest, Schurpenzeel, Stontenttnrg, Vuursclie en ffondentierg. Woensdag 16 Februari 1881. No. IS. Tiende Jaargang. Uitgever: A. M. Slothouwer, Advertentiën kunnen inge zonden worden tot uiterlijk 's morgens SV2 uur des Woens dags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts drie maal in rekening gebracht. b van de Visscherij op spiering met het kruisnet, welke geoorloofd blijft tot den 1. Mei aanstaande, doch slechts zal mo gen worden uitgeoefend buiten de Waard- barrière te Utrecht, tusschen de Groote sluis en de Roodebrug, en te Amersfoort van de Koppelpoort tot aan het gebouw, genaamd de Spijker, van des middags 12 tot des avonds 10 ure. De Toren van Treviso. Zitting van den Gemeenteraad van Amersfoort van Dinsdag den 15 Febr. AMERSFOORTSGHE COURANT. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f 1,—. Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers 3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags- en des Zaterdags te Amersfoort. Advertentiën van 16 regels0,40. Voor het Buitenland0,07s. Iedere regel meer 0,05. Reclames per regel0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. De Burgemeester heeft het genoegen te berigten dat bij hem nader is ontvangen voor de lijdenden door den Watersnood de opbrengst van eene soirée, gegeven door eenige heeren en dames te Amersfoort ten bedrage van f415,25; van W. J. in muntbillet f 10,van Mevr. W. als gecollecteerd op de Zondagsschool der da mes en van den Heer Gr. f21, Hij zegt daarvoor hartelijken dank. H Feb,. 1881. ™ï5k. OFFICIËELE PUBLICATIE. De Commissaris des Konings in de pro vincie Utrecht, Gezien het besluit van heeren Gedepu teerde Staten der provincie Utrecht, dd. 3 February 1881, no. 48 Gelet op art. 11 der wet van 13 Junij 1857 (Staatsblad no. 87), Brengt bij deze ter kennis van de be langhebbenden lo. Dat de Visscherij in de binnenwa teren, waaronder ook worden verstaan ri vieren, door sluizen afgesloten, binnen deze provincie wordt gesloten van 1 Maart aanstaande tot 1 Junij daaraanvolgende, FEUILLETON. met uitzondering: van de Visscherij door middel van a. palingfuiken, aalkorven en aaldobbers, van die met het schepnet of de gebbeom kleine viscbjes te vangen tot aas voor de aaldobbers 2o. Dat de jacht op eenden (Art. 15, litt. h, der aangehaalde wet) voor dit jaar zal worden gesloten op 1 Maart e. k. met zons-ondergangna welken tijd ook het kooijen niet meer zal mogen worden uitgeoefend zullende de kooieenden op gesloten of gehokt moeten zijn tot 1. Mei aanstaande. 3o. Dat de jagt op ander waterwild (Art. 15, lett. d en f, dier wet) in de provincie Utrecht zal worden gesloten 10 April 1881, met zonsondergang. 4o. Dat het Weispel van kwartelen met steekgaren of vliegnet Art. 15, litt. e, der wet) zal mogen worden uitgeoefend van 1 Mei tot 15 Julij e. k. En, ten einde niemand eenige onwetend heid hiervan voorwende, zal deze worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is. Utrecht, den 7 Februarij, 1881, De Commissaris des Konings voornoemd, DE VOS VAN STEEN WIJK. IV. Zij kwamen dus op het slot van den graaf aan, en vonden daar verscheidene landedellieden uit den omtrek, die op de terugkomst van den heer des huizes ge wacht hadden, ten einde het laatste nieuws uit de residentie te mogen vernemen, nog een glas samen te drinken en misschien nog wel een spelletje te doen. Het gezelschap was met uitzondering der beide neven bij zonder geanimeerd, de flesch ging druk rond, en niemand behalve von Triks merkte iets van de ontstemming der twee vrienden. Men scheide niet, voordat de morgen reeds lang was aangebroken. De gasten reden weg, en slechts de beide bloedverwanten en von Triks bleven bij eene juist opengetrokkene flesch champagne samen over. Wat hier verhandeld werd wist niemand. De oude Johan meende eenige vreemde uit drukkingen gehoord te hebben als „het moet tot eene beslissing komen," en „indien het niet anders kan dan maar met geweld." Toen was Eckhofen met den graaf naar de slaapkamers gegaan, en hier was tusschen de beide vrienden van eertijds zulk een hevige twist ontstaan, dat al de bedienden, die in het groote gebouw aanwezig waren, Voorzitter de Burgemeester Mr. F. H. van Persijn. Tegenwoordig 13 leden; af wezig waren met kennisgeving de heeren van Rosenthal en Scheltus, om gezondheids redenen. De notulen der vorige vergadering wor den na lezing goedgekeurd. Aan de orde van behandeling is het derde aanvullingskohier van den hoofde- lijken omslag over 1880, dot met alge- meene stemmen wordt vastgesteld tot een bedrag van f 69.59ys. Verzoek van het bestuur der afdeeling Amersfoort van het Utrechtsch genootschap voor landbouw en kruidkundeom eene geldelijke tegemoetkoming in de onvermij delijke kosten, verbonden aan de uitvoering van 't plan om het 25jarig bestaan der afdeeling feestelijk te herdenken door het houden van a. eene bloemententoonstelling op 3 Aug. b. eene keuring van tuigpaar- den en eene ringrijderij op 4 Aug. en c. eene groote veetentoonstelling op 5 Aug. In hun daaromtrent uitgebracht advies geven Burg. en Weth. te kennen dat de afdeeling steeds hare boste pogingen heeft aangewend tot bevordering van landbouw en veeteelt ook te Amersfoort, en dat ten toonstellingen indirecte voordeelen opleve ren voor de gemeente, weshalve zij vermee- nen dat er wel termen bestaan, door het verleenen van een oelage ad f300 aan het gedaan verzoek te oldoen. De heer Zandijk (Secr. der afd.) betuigt de woordenwisseling hadden kunnen hooren. Nog langen tijd moest Triks wachten op de uitbarsting van den hartstocht, welks vlam hij zoo ijverig had aangewakkerd, en toen hij dacht dat het tot het uiterste gekomen was, stond hij op en begaf zich naar het tooneel van den strijd. Als hij op het oogenblik waarin hij in de leeszaal voor de deur van de slaapkamer stond te luisteren, door een tooneelspeler had kunnen bespied worden, zoo zou deze nooit een beter model voor een Jago-masker hebben kunnen vinden, Maar wat deed het gelaat van den huichelaar zoo eensklaps als van schrik verstijven Hij lag het oor tegen het sleutelgat aan, maar vernam niets anders dan een onverstaanbaar gefluister. Hij bleef nog eenige oogenblikken staan, maar toen werd zijne nieuwsgierigheid hem toch te sterk, en hij trad binnen. Aan de ons reeds bekende tafel in de donkere ka mer met de sombere roode gordijnen en de kandelabers van eikenhout waren de beide neven rustig naast elkander gezeten. Op beider gelaat was een weemoedige glimlach op te merken, slechts de bleeke gelaatskleur deed bij beiden zien dat er een zware storm had plaats gehad. Op hetzelfde oogenblik toen von Triks binnen trad, drukten zij elkander over de tafel heen de hand. Beteekende dit eene verzoening? Jago werd er boos om, hij begon te twijfelen, zijne ingenomenheid met het voorstel van B. en W.herinnert er aan dat hier sedert 1874 geene tentoonstelling van wege de afd. is gehoudenwel eene in 1875 te Baarn alwaar het gemeente bestuur een subsidie gaf van f 200. De spreker is van oordeel dat tentoon stellingen gunstig werken op den land bouw en houdt zich overtuigd dat men ook in de nu aangewezen gemeente Amers foort meerderen bloei daardoor verwachten mag, zoodat eene tegemoetkoming in de vele onkosten z. i, aanbeveling verdient. Het door B. en W. gedaan voorstel wordt daarop met algemeene stemmen aangeno men. Tot lid van het college van curatoren over het progymnasium wordt bij eerste stemmiug benoemd Ds. D. P. M. Gras- winckel met 8 st. "Verder erlangden de heeren J. P. G. Kok 2. Mr. J. van der Leeuw, Dr. N. Meursinge en Dr. P. Smits elk 1 st. Stembureau voor de verkiezingen in 1881 worden volgender wijs samengesteld: Tweede kamer der Staten generaalde heeren Neder meij er van Rosenthal en Met horst, leden, Herschel en van Beek, plaats vervangers, tevens leden voor de verkiezing van gemeenteraadsleden, en de heeren Scheltus en Lagerwey, plaatsvervangers voor de raadsverkiezingen. De overige le den van den raad worden aangewezen om bij verhindering van de benoemden op te treden in het stembureau. Ingekomen zijn eene kennisgeving van Gedep. Staten, dat het rijksvoorschot van 30 pet. krachtens art. 45 der wet op het niet alleen aan de twee bloedverwanten, maar ook aan zijn eigen vernufthij wilde eenige bedarende woorden tot hen spreken, maar de moed ontzonk hem, toen de graaf hem te gemoet trad, hem de hand gaf en met overgroote beleefdheid naar de deur wees. „Niet waar, mijn lieve von Triks, gij zult het mij immers wel vergeven als ik u doe opmerken, dat uwe slede reeds uren lang voor de deur wacht. Gij zult, even als ik, wel van het bal en al de daaraan verbondene genietingen zeer vermoeid zijn. Ik wil u daarom ook zeer gaarne laten gaan, mis schien wilt gij mij weer eens spoedig met een bezoek vereeren." Daarna was de graaf met zijn gast naar de veranda, die voor het huis lag, heen gegaan, had zelf bet portier der slede geopend en eer von Triks van zijne verbazing bekomen was, reed hij reeds door het park hetwelk de grafelijke bezitting van den grooten weg afscheidde. Niettegenstaande al de vermoeienissen welke dien dag gekenmerkt hadden, kon de heer von Triks den slaap maar niet vatten. Onrustig woelde hij rond op zijn leger, de gedachte aan zijne klaarblijkelijke nederlaag belette hem om in te slapen. Zijns inziens was het duidelijk bewezen, dat de neven, nadat hun toorn uitgewoed had, zich weder verzoend hadden, en elkander volkomen vrij- I heid van handelen hadden gelaten; de oude, zoo langdurige vriendschap had dan toch eindelijk de overwinning over de booze.door jaloerschheid opgewekte driften behaald. De wijzer der pendule wees reeds het tiende uur van den voormiddag aan, eer de vermoeide de oogen kon sluiten, en toch zou het hem zelfs nu niet vergund worden om rustig te mogen uitslapen. Tegen zijn uit drukkelijk verbod trad een bediende zijne slaapkamer binnen, en nog wel zeer driftig, zonder zich ook maar in het minste om de toorn van zijnen heer te bekommeren. Woe dend vloog von Triks op. „Zijt gij nu heel en al gek geworden, knaap Wie heeft u gelast om mij te komen storen? Gij weet heel best, dat gij niets an ders te doen hebt dan mijne bevelen op te volgen Vergeef mij, genadige heer, maar er is een ongeluk gebeurd, een verschrikkelijk groot ongeluk De rijknecht van graaf Ahlden reed daar net naar de stad zoo hard als het paard maar kon loopen," hier hield de man stil, de schrik scheen zijne tong als verlamd te hebben. »Nu, komaan, wat verder?" riep von Triks die rechtop in zijn bed zat en wiens oogen zoo wijd mogelijk geopend waren. Mijnheer de graaf is met den heer von Eckhofen uitgereden om te gaan jagen, toen is het geweer von den heer von Eckhofen aan een tak blijven hangen, afgegaan en

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 1