Amersfoort. Hoe verder de grenzen kunnen worden uitgezet zonder gevaar voor het behoud van onze staatkundige vrijheden hoe beter. Doch elke uitbreidingdie aan dezen laatsten eisch beantwoordt, zal ons welkom zijn. Men trachte dus, door onderlinge gedachtenwisseling wel niet tot een onbereikbare eenstemmigheid maar tot een besliste overtuiging der meerderheid te geraken ènis men zoover been dan is de tijd gekomen om den wetgever onze wenschen kenbaar te maken en op vervulling aan te dringen. OFFICIËELE PUBLICATIE. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gelet op art 265 der gemeentewet, Doen te weten, dat bet derde aanvullings kohier der plaatselijke directe belasting (Hoofdelijken Omslag) over bet dienstjaar 1880 door den Raad is vastgesteld en ge durende acht dagen, te rekenen van he den alle werkdagen 's voormiddags van 10 tot 1 uur des namiddags, op de Secretarie der gemeente voor eenieder ter lezing zal liggen. Amersfoort, den 16 Febr. 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris, VAN PERSIJN. W. L. SCHELTÜS. De Burgemeester van Amersfoort Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat bet door den provin cialen Inspecteur van 's rijks directe be lastingen enz. in Noord-Holland en Utrecht executoor verklaard kohier No. 7. van de personeele belasting over bet dienstjaar 1880/81 aan den Ontvanger van 's rijks directe belastingen alhier is ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet be paalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort, den 18 Februari 1881. De Burgemeester voornoemd VAN PERSIJN. Amersfoort 18 Februari 1881. Volgens Kon. besluit worden met 1 April de staf en hoofdadministratie, de le en 2e batterij van het reg. rijd artill. van hier naar Arnhem en de 3e en 4e batterij van 't zelfde regiment als veld-artill. naar Utrecht verplaatst. Terwijl het garnizoen alhier van af dien datum voorloopig zal bestaan uit het le reg. husaren, thans te Leiden en de 5e en 6e batterij van het le reg. veld-artill. uit Arnhem. De zittingen van den Militieraad zul len in eene der zalen van het Stadhuis te Utrecht gehouden worden als volgt de eerste zitting, bestemd voor het onder zoek der redenen tot vrijstelling van lo- telingen der gemeentenAmersfoort, Hoogland, Leusden, Hamersveld en Stou- tenburg op Woensdag, 16 Maart; Wou denberg op Maandag, 21 Maart; Bunscho ten, SoestBaarnVuursche en Eemnes op Dinsdag22 Maarten de tweede zitting, bestemd voor het onderzoek van de plaatsvervangers en nummerverwisselaars uit de gemeenten: Amersfoort, Bunschoten, der tante om de oude dienstmaagd mee te nemen in den wind geslagen. Zij bezat een moedig, krachtig karakter, zij was wild en uitgelaten als een jongen, en juist daardoor was zij, toen zij nog een kind was, door al hare speelmakkers van het mannelijk ge slacht bijzonder geliefd geworden. Maar he den toch had zij iets onrustigs over zich, zij voelde haar hart kloppen, en tegen hare ge woonte besloot zij om nu maar eens een huurrijtuig aan te roepen. Zij wist dat zij die om den hoek der vol gende straat zou kunnen vinden. Zij had de kerk reeds achter zich gelaten en liep nu de bijna ledige straat door en zoo op de roode lichtjes toe, welke de koetsier reeds aan gestoken hadden. Nog maar weinige schreden en zij zou haar doel bereikt hebben, daar vernam zij plotseling voetstappen achter zich, die haar deden sidderen. Zij wilde vluchten, maar het was alsof er lood aan hare voeten hing, zij wendde zich reeds ter zijde af om een winkel in te loopen, toen de graaf met zijne lange eenigszins gebogene gestalte en met een treurigen blik, dien hij thans op het jonge meisje vestigde, voor haar stond. Hoogland, Baarn, Vuursche, Soest, EemnesLeusdenHamersveld en Stou- tenburg op Woensdag13 Aprilen Woudenberg op Donderdag, 14 April. HULPBANK TE AMERSFOORT' Tot het geven van gelden ter leen zal eane Com missie uit het bestuur op MAANDAG, den 21 FEBRU AKI aanst.'s namiddags van hal/twee tot half drie, zitting houden in een der localcn van het Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden. Inlichtingen zijn te bekomen bij de ondergeteekenden en bij verdere leden van het bestuur, de Heeren B. E. Herschel, W. A. CroockewitM. van Beek, en Jhr. Mr. H. J. L. van Sasse van Tsselt. Mr. J. VAN DER LEEUW, President. J. APELDOORN, Penningmeester. J. C. LEINWEBER Secretaris. BINNENLAND. Het paleis in het Voorhout te 's Hage, door Koning Willem II en door wijlen den Prins van Oranje bewoond, is naar ons nader wordt medegedeeld thané in eigendom aan Z. M. den Koning over gegaan. Het paleis zal echter niet door HH. MM. den Koning en de Koningin betrokken worden, maar is bestemd om, bij eventueel overlijden van Z. M.aan H. M. de Koningin tot woning te dienen. Onder de verbouwingsplannen is begre pen het veranderen der Gothische zaal in een hofkapel. Een bijzonder geval deed zich dezer dagen te Amsterdam op de Vondelkade voor. Laat op den avond hield voor de deur van een geacht ingezetene, aldaar woonachtig, een rijtuig stil, en werd ter stond daarop aangescheld. Een uit dat rijtuig komend heer overhandigde de dienstbode, welke de deur had opengedaan, een pakje, stapte dadelijk weder in het rijtuig en ging verder. Verwonderd over dit geval, zag men het pak na, en bevond het geadresseerd te zijn aan diezelfde dienstmaagd, die het aan de deur in ont vangst had genomen. Toen zij in tegen woordigheid van haar heer het pakje open de, bevonden zij dat de inhoud bestond uit eenige duizenden gulden, met de wei nige regelsdat een broeder van de gea dresseerde dit aan haar toezond, omdat hij bij den dood hunner ouders de kleine erfenis had aanvaard, zonder met zijn zus ter afrekening te doen. Alle renten tot op dien dag toe waren er bijgevoegd. Verder bevatte het bericht noch het een noch het ander omtrent het verblijf van den broeder, die zulk een aanzienlijk gift aan zijn eenige zuster zond. Maandag ochtend is een brutale poging tot brandstichting ontdekt in een schuur, waarin stroo geborgen en vlas bewerkt werd, staande in de bebouwde kom der gemeente Klaaswaal. Toen het werkvolk 's morgens in de schuur kwam, vonden zij langs den planken want een gat in den grond gemaakt, waarin zich eenige gloeiende turfkolen bevonden, waarop afval van vlas was gelegd, terwijl, kennelijk om het vuur spoedig voedsel te geven, de houten gereedschappen aan stuk geslagen en boven een en ander gelegd waren. De justitie doet onderzoek om den dader in handen te krijgen. Uit Venloo wordt gemeld De zucht tot landverhuizing is ook tot hier doorgedrongen. Door de bemoeingen /Lilly," en hij greep haar bij de hand die zij hem tevergeefs trachtte te onttrekken. //Lilly! waarom heeft tante Barbara mij niet willen ontvangen Waarom heb ik U niet mogen zien, indien zij zeiven dan ook te on gesteld was om mij te kunnen toelaten //Verlaat mij graaf von Ahlden Mijne ouders wachten mij, ik dacht dat wij nu op een' leeftijd gekomen zijn, waarop eenzame wandelingen in de schemering volstrekt niet meer passen. Het meisje had hare hand losgemaakt en deed nu haar best om hem voorbij te komen teneinde eene huurkoets te kunnen aanroepen. Wéér trad hij haar in den weg. z/Om 'shemels wil Lilly, waarom slaat gij zulk een' toon tehen mij aan die mij zoo zeer pijnigt; denkt gij dan in het geheel niet meer aan onze jeugd, aan onze vriendschap, aan onze hij wilde nog meer zeggen maar nu aarzelde hij. z/Gij herinnert mij dus aan het verledene, het verlorene, laat ons dat maar laten rus ten. Doe gij uw best maar om alles te ver geten, tenminste indien u zulks mogelijk is. Dat wil zeggen, want laten wij elkander nu van den heer John. Smit, die na 4 jaren geleden van Zwolgen naar Amerika ver trok en zich thans hier ophoudt als ver tegenwoordiger van den heer John. Freland, bisschop van Minnesota, zullen niet minder dan 500 personen uit deze streken op 19 Maart a. s. per stoomschip Belgenland van Antwerpen uit de reis naar de nieuwe wereld ondernemen. Uit Capelle a. d. IJsel wordt gemeld Verleden week kwam alhier de rechter commissaris uit Rotterdam, die het lijk van den landbouwer K. B.in een van de eerste dagen dezes jaars alhier overle den, liet opgraven en daarna de weduwe van den overledene en den weduwnaar B. C.die thans bij haar inwoont, liet ge vangen nemen. Er schijnen vermoedens van vergiftiging te bestaan. In de laatste dagen is de prijs van het hooi in de Tielerwaard f 2 af 3 per 500 kilo gestegen. Bij verschillende dorpen lig gen schepen te laden tegen prijzen, loo- pende van f 18.50 tot 22. De Heer A. F. J. Reiger, wonende op de Bruine Horst, heeft aan de openbare school te Lunteren een geheel nieuwe bibliotheek ten geschenke gegeven, bestaande uit onge veer 250 werken en werkjes van de meest gevierde Nederlandsche schrijvers. De bevolking der gemeente Woudenberg bestond op 1 Januari 1880 uit 1205 mannen en 1086 vrouwen, totaal 2291 zij vermeerderde in 1880 door geboorte met 41 m. 30 v.door vestiging in de gemeente met 49 m.50 v.zij ver minderde door overlijden met 29 m. 17 v.door vertrek uit de gemeente met 76 m.64 v., zoodat de bevolking op 1 Janua ri 1881 bestond uit 1190 m.1085 v., totaal 2275. BUITENLAND. Aan de Pruisisch-Russische grenzen is een gevecht geleverd tusschen Pruisische en Russische soldaten. De aanleiding hier toe gaf het feit, dat eenige Pruisische ja gers, die een hert vervolgden op Russi- schen bodem, deswege door de Russische grenswacht werden aangevallen. De Prui sische grenssoldaten kozen partij voor hun landgenooten en zoo ontstond de worste ling. Door elk der beide Gouvernementen is een commissie van onderzoek benoemd. De Porte is weer aan 't onderhandelen met een groep bankiers over een voor schot van 1,000,000 pd. st. waarvoor maar weer een deel der douanerechten verpand wordt. Het departement van financien te Philippopel heeft aan de Ottomanische bank 32,000 laris overgemaakt als eerste termijn der Oost-Rumelische schatting. Meer dan vroeger hoort men tegenwoor dig weder van de woelingen en het drijven van geheime genootschappen. Aan de z/Golos" schrijft men uit Kiew, dat de toeleg is ontdekt om het tuighuis van het Petschersche fort in de lucht te doen springen. Tier personen, twee mannen en twee vrouwen, zijn in hechtenis genomen zij behooren tot het bond dat zich de //zindelijke arbeidersstand" noemt. In goed verstaan, ik meen, laat ons maar den ken dat al die herinneringen dood zijn, dood, even als Kurt von Eckhofen." Het meisje sprak deze woorden met eene vaste en krachtige stem uit, en staarde den graaf onderzoekend in het treurige gelaat, waarop zich nu een' diep smartelijke trek vertoonde. Zij waren nu bij de rijtuigen gekomen, nog eenmaal greep Ahlden de hand van het meisje en zijne woorden waren zacht, bijna smeekend. z/Heb medelijden met mij, Lilly ik weet niet wat er tusschen ons bestaat, gij zijt vreemd tegen mij zooals ik zulks nooit van u verwacht had. Ik hoopte bij de goede tante en bij u nog eenigen troost te zullen vinden, want mijne droefheid over den dood van Kurt is werkelijk ondragelijk." //Zoo zijt gij daar dan waarlijk bedroefd om? en zij zag hem nu scherp aan treurt gij inderdaad nog om Kurt? als dit dan zoo is, wat kan daar dan de reden van zijn? want het ongeluk zou immers zoo heel gemakke lijk te voorkomen zijn geweest. (Wordt vervolgd.) het begin dezer maand deelde een dagblad van Kiew het bestaan van dit bond en de hoofdbepalingen van zijn programma mede* Het bond komt er rond vooruit, dat alleen in bedreiging, sluipmoord en brandstichting heil is te zoeken. Het wil bij den arbei dersstand een revolutionnairen geest ont wikkelen en daartoe van alle oneenigheid tusschen werklieden en patroons partij trekken. Over het geheel komt dit pro gramma met onbeschaamde rondborstig heid voor zijn doel uit. Ten bewijze dat waar Engeland den voet zet, de inlandsche bevolking wegkwijnt en te niet gaat, diene dat van Diemensland thans geen inwoners meer heeft. In 1804 werd door de blanken het eerste schot ge lost op de inboorlingen, die jacht maakten op Kangoeroe's; dit was het sein tot een verdelgingsoorlog, die niet eindigde voordat 't geheele ras was uitgeroeid. In 1876 over leed de laatste Tasmaansche vrouw, en zoo is in driekwart eeuw onder den invloed van Europeesche beschaving, een geheel volk weggevaagd van de aarde. Een merkwaardige diamant afkomstig uit de velden van Kaapland, is tegen woordig in Engeland ter bezichtiging bij Koningin Victoria. De steen is het eigen dom van zekeren heer Rhodes, die hem in de diamantvelden zeiven voor de arbeiders ten toon stelde en alleen daarmede f 1500 ver diende. Hij weegt 150 karaten. Zijn vorm is twaalfkantig; aan de eene zijde is een stuk van 40 karaten, aan de andere een van 15 karaten afgebroken, terwijl men ook van boven er een stuk afgenomen heeft. Hij moet een buitengewoon fraaien glans hebben en van zoo zuiver water zijn, dat hij de ken ners in verrukking brengt. De Transvalers hebben ondervonden en ondervinden thans geducht hoe gevaarlijk die verrukking is als zij de hebzucht opwekt. Deze draaft dan door dik en dun, ver trapt wat recht en goed is en tracht de rage naar buit te koelen, zij 't ook door bloed. INGEZONDEN. In uwe courant van Zaterdag kwam eene uitspraak voor, door de ondervinding van alle tijden gestaafd, van den wijzen Solon. Het trof mij, dat de laatste woorden van het treurspel van Sophocles getiteld ^Ko ning Oedipus" zoo bizonder hiermede over eenstemden. Volgens de vertaling van Prof. van Herwerden in //de Tijdspiegel" Oct. 1880 zijn ze: Daarom prijst geen wezen zalig, Dat een sterflijk lot ontving, Eer gij, wat aan hem beschikt is Voor zijn laatste dagen, weet. Prijst eerst hem, die 's levens eindpaal Mocht bereiken zonder leed Ik draag al het mijne met m jj zeide Simonides, omdat hij verzen kon maken die goed betaald werdenen geen vrees koesterdedat hij die door schipbreuk zou verliezen. Dit gezegde wordt wel eens aangehaald om te ken nen te gevenhoe goed het isook al is men op het oogenblik rijkeen ambacht te kennen, waarmede men zich, in geval van nood kan onderhouden. Ook welbespraaktheid kan somtijds tot eene voordeelige bron van inkomsten gebezigd worden. Zie Phaedrus 4. 21. BURGERLIJKE STANDEN. Geboren: 10 Feb. Nicolaas Jan, z. van Marinus Lambertus Celosse en Anna Helena Gerarda Wilhelmina Pistorius. 11. Jo hannes, z. van Johannes van der Velden en Petronella Hof. 13. Johannes, z. van Hendrik Verhoef en Johanna van Duijst. 14. Willem, z. van Johann Kammeijer en Geertruida Veenendaal. Cornelis Anto- nie, z. van Jan Renes en Geertruida van Eist. Johan Hendrik, z. van Geurardus Alexander Kilian en Gatharina Rustenburg. 15. Louisa, d. van Willem Abelman, en Cornelia Hesselina de Ruiter. 17. Johan na, d. van Hermanus van der Heijden en Peternel Leeuwenkamp. Jan, z. van Jan Willem Boshuizen en Anna Clara van Ach- terbergh. Ondertrouwd: 17. Kors Schimmel en Korneliske Spijker. -— Aendrik Jansen en Woutertje van Kommer. Overleden: 11 Feb. Gerrit Boshuizen, 73

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 2