De opbrengst van de jancy fair, in het Paleis voor Volksvlijt gebonden, mag, met die van de daaraan verbonden verloting, op ongeveer een ton gouds geschat wor den. Het aantal vreemdelingen was zoo groot, dat men in het Amstel Hotel de dienst bodenkamers heeft moeten inrichten tot logeervertrekken, om al de gasten te kun nen herbergen. Door den commandant van het regiment grenadiers en jagers zijn bij gelegenheid van 's Konings verjaardag alle straffen aan militairen van het corps opgelegd opgehe ven. Alleen diegenen kregen geen genade welke voor dronkenschap gestraft waren. In hét thans verschenen verslag van het onderzoekdat de Eerste Kamer het nieuwe Strafwetboek heeft doen ondergaan, in overleg met den Minister van Justitie, lezen we de bijna algemeene ingenomen heid met dit ontwerp. Niettemin zijn er bedenkingen geopperd tegen eenige punten en zoo algemeen dat de Minister heeft verklaard daaraan zijnerzijds te zullen te gemoet komen. Zoo zal hij de intrekking voorstellen van art. 249 bepalende dat ontucht niet vervolgd wordt indien de da der met de minderjarige huwt; voorts een verbeterde redactie van art. 452 en 263 (laster) voordragen. Ook achtte men betere politie-maatregelen noodig om de land- looperij tegen te gaan. Door de verkla ring van den Minister deze punten ernstig te zullen overwegen is de aanneming van het wetsontwsrp zoo goed als verzekerd en daarmede zal een arbeid voltooid zijn, die van bijzonder gewicht op dit gebied is en als zoodanig ook in andere landen erkend wordt BUITENLAND. Terwijl uit Londen wordt verzekerd, dat de Engelsche Regeering met de Boe ren van Transvaal direct onderhandelt, telegrafeert men uit Durbandat Maan dag jl. de Engelsche troepen Langsnek zouden bestormen. Het is niet waarschijnlijk dat generaal Wood dien aanval ondernomen heeft voor dat hij alle beschikbare troepen vereenigd en dan zal hij wel vertraagd worden door gebrek aan transportmiddelen. Uit Kaapstad werd den 19en Feb. het volgende telegram verzonden Yer- plegingsmiddelen worden verzonden. Na- tal en Bloemfontein heelkundigen in dienst, anderen in besprek. Koningin Victoria heeft aan generaal Colley een telegram gezonden, waarin zij hare bewondering te kennen geeft over den moed dien de Engelsche troepen in den veldslag van de Ingogo aan den dag legden en haar sympathie met de gewon den. 't Is heel mooi, maar aan al die sym- leuning had, van welk balkon men echter niet veel meer dan het park kon zien, de wijl dehooge boomen elk vrij uitzicht belem merden. In eenen hoek der kamer bevond echter reeds sedert jaren aan gewoon ge worden; hij sluit zich hij de jongelieden aan, in plaats van zich bij de oude menschen te voegen, bij wie hij krachtens zijn invloed in deze provincie toch bepaald zou moeten be- hooren." /,Och, wathij is eerst dertig jaar oud." z/Maar toch altijd oud genoeg om wat ver standiger te worden, bromde von Ehrenfels en streek zijne grijne snorren met kracht naar de hoogte. Toen echter kwam hem eens klaps iets anders in de zin; //Apropos," zeide hij, ik bedenk daarjuist, dat wij voor don ker niet naar huis zullen terugkeeren, ik zou de heeren wel eens gaarne de veranderingen willen laten zien, die ik voornemens ben om aan den oostelijke toren te doen aanbrengen." De meesten der gasten die rondom de groote tafel aangezeten waren, stonden op en volgden den heer des huizes, de overigen bleven terug, etend en drinkend, om zich op die manier den raad van den gastheer ten nutte te maken, en goed te ontbijten voor men zich op weg zou begeven. Men schreed door verscheidene ruime, ou- derwetsch gemeubileerde vertrekken en kwam aldus in de torenkamer van den heer von Ehrenfels lag. Tegenover den ingang was eene glazen deur, die op een balkon uit kwam, hetwelk thans ter wille van de aan gevangen repeiatiën voor het oogenblik geen pathie hebben de arme slachtoffers van dien onrechtvaardigen oorlog al een bitter beetje. De invoer van gezouten varkensvleesch uit Amerika is in Frankrijk verboden. Met het monumentdat Mile üosne op Pére Lachaise aan de nagedachtenis van Thiers zal oprichtenis een aanvang gemaakt. Het terrein waarop dit monu ment zal verrijzen is 144 vierkante me ter groot en heeft 152.000 francs gekost. Het is rechts van de groote kapel aan den ingang van het kerkhof gelegen. De architect heeft twee jaren gevraagd voor de voltooiing van het werk. Men weet dat reeds sedert lang in Duitschland de jodenquaestie aan de orde van den dag is. Thans heeft men te Nieuw-Stettin (Voor Pommeren) de syna goge in brand gestoken, die geheel is afge brand. Kort te voren had de antisemi- tendrijver Henrice genaamd een lezing gehouden. De opgewondenheid onder de Israëlieten is, naar men kan begrijpen, ontzettend. De in de V. St. gevestigde Hollanders leggen een bijzondere geestdrift voor de Z.- Afrikaansche stamgenooten aan den dag, zelfs zoo, dat het het ons niet zou ver wonderen, of, bij voortduring der vijande- lijkheded, die geestdrift zal zich door krachtige daden uiten. Amerika is juist de tegenhanger van Engeland om paal en perk te stellen aan zulk een uitbreiding van macht. Wat tegen den inlander misdaan wordt trekt zich de blanke minder aan, maar on recht tegen en verdrukking van den blanke, den Europeaan, in verre gewesten, dat kun nen althans geen in Amerika levende vrije zonen van den Dietschen stam dulden. GEMENGDE BERICHTEN. De oorlog die Engeland met den koning der Ashantijnen dreigt, heeft de aandacht meer bijzonder gevestigd op dat oorlogzuchtige volk. Reeds in 1824 versloeg het de Engelschen en belegerde Cape-Coast-Castle, zonder deze sterkte echter te veroveren. Sedert ver liep er een groot aantal jareD, zonder dat de Engelschen in twist met de Ashantijnen werden gewikkeld. In het jaar 1863 ontstond er oorlog, wijl de Engelsche stadhouder van Cape-Coast- Castle weigerde om twee gevluchte sla ven uit te leveren. De veldtogt liep voor de Engelschen toen zeer ongeluk kig af, daar de koorts nog grootere slachting aanrigtte dan de vijand. De laatste oorlog in het jaar 1873 viel voor de britsche wapenen geluk kiger uit. De Engelschen, onder aan voering van hun uitstekenden generaal sir Garnet Wolseley, drongen tot aan Coomassie voort; verbrandden deze hoofd- zich een smalle wenteltrap van gegoten ijzer, welke toegang verleende naar de galerij, en deze daardoor met den toren verbond. De kamer zelve was rond, overal met breede di vans voorzien en men zag er behalve deze zetels geene andere meubelen in dan eene zeer groote tafel, waarboven eene hanglamp met verschillende armen voorzien, was op gehangen. Er was niet veel bijzonders in die kamer te kijken, waarom de gastheer ook aan zijne vrienden nauwelijks tijd liet om een blik te slaan door de ruiten der glazen deur, waar van de gordijnen waren weggetrokken, maar hen uitnoodigde om maar dadelijk met hem den wenteltrap te beklimmen. Op het platteform zag het er nog vrij woest en onordelijk uit, eene menigte ge reedschappen als hamers, beitels, schaven en emmers waren overal verspreid, en aan een touw dat aan een der tuinen was vast gemaakt, zweefde eene soort van arbeiders- werkbak vrij in de" lucht, boven den wel tachtig voet diepen afgrond. Het gezelschap was nu boven gekomen, alleen de justitieraad ontbrak nog. De man was eenigszins aamborstig, en kwam kuchend de laatste trappen op, toen hij om zich heen ziende den warboel gewaar werd, tot welks bezichtiging de gastheer ook hem had uitgenoodigd. Dat U de koekoek hale, wat belet mij of ik doe U een proces aan wegens moed- willigen moordaanslag. Welzeker om zulk een smerig boeltje te zien, maakt gij dat stad van ongeveer 70,000 inwoners en dwongen den koning een verdrag te onderteekenen, waarbij hij zich verpligtte om 50,000 onsen goud als schadeloos stelling uit te betalen en alle aanspra ken op de opperheerschappij over de met Engeland verbonden inlanders op te geven. Hierdoor hoopte men voor altijd in rust met de Ashantijnen te kunnen levenmaar, zooals men ziet, was die hoop ijdel. De Ashantijnen moeten 4 millioen zielen tellen, waarvan verscheidene honderd duizenden krijgslieden. Hun godsdienst en zeden zijn uiterst bloeddorstig; on ophoudelijk worden menschen geofferd, op feesten soms meer dan honderd te gelijk, evenzoo bij de begrafenis van voornamen en nog meer bij de teraarde bestelling van leden der koninklijke familie. Sterft de Koning dan moeten over de honderd zijner dienaars en nog veel meer vrouwen hem volgen. Eens bij eene overwinning op de Fantis werden 3000 man geofferdwaaronder 2000 gevangen Fantis. Het spreekt van zelf, dat de Ashantijnen een vijand zijn, wiens onderwerping voor de Engelschen slechts een zaak van tijd is. Zij zullen den weg naar Coomassie ten tweeden male weten te vinden. Alleen bij de bui ten alle verhouding weinige soldaten die het Engelsche leger uitmaken, komt thans een oorlog met de Ashantijnen voor de Engelschen hoogst ongelegen. Nog weten ze niet hoe zij hun indisch leger met eere uit Afghanistan zullen terugtrekken. Yan de Kaap wordt op spoedige versterking aangedrongen en in Ierland is het volk zoo oproerig, dat zij genoodzaakt zijn alle in Engeland en Schotland beschikbare troepen daarheen te zenden. De Engelsche krijgsmagt is in lang niet meer overeenkomstig met de positie waarop Engeland in de wereld aanspraak maakt en men ziet thans wel in, dat het niet aangaat die toch reeds ontoereikende magt, over alle deelen der aarde te ver snipperen. Bjj de algemeene vreugde over de over winning van Sedan legde een vurig Duitsch patriot te Papenburg in Hanover de gelofte af, dat hij, ter herinnering aan die roemrijke zegepraal, zijn baard niet meer zou laten scheren. Hij heeft die ge lofte trouw gehouden, en draagt nu een baard van anderhalven meter, waarop hij regt trotsch is. Onlangs zond hij zijn por tret aan den Duitschen Keizer, die hem schriftelijk liet bedanken, met den 'wensch, dat zijn vaderlandsliefde in de zelfde mate vermeerderd mogt zijn als zijn baard. Onlangs stond in een der Berlijnsche bladen een advertentie onderhet opschrift Oprecht gemeende huwelijks aanvraag. Een dertigjarig jongman, van goed uiter lijk en met een ruim bestaan, wensch te in kennis te komen met een dame, enz. enz. wij ons lekker ontbijt in den steek moeten laten, het is wat moois." z/Houd u toch maar stil, justitieraad kalmeer u toch, en praat niet eerder voor dat gij weer wat tot adem zijt gekomen, het zou u kwaad kunnen doen." De advokaat volgde den raad van zijn vriend op, terwijl hij zijn zakdoek uit den zak haalde, en de zweetdroppelen afveegde, welke hem niettegenstaande de zeer ge voelige koude en zijne magerheid, toch ruimschoots op 't smalle voorhoofd stonden. Nadat de heer des huizes eens had rond gezien en op al de gelaatstrekken zijner gasten onverdeelde aandacht had gelezen, begon hij met zijne mededeelingen, die natuurlijk alleen op de aanstaande ver anderingen van den toren betrekking had den. Daardoor bemerkte hij in het geheel niet, dat op het gelaat van den justitieraad eene onverholen spotlust te lezen stond, en dat ook de overigen met moeite hun lachen konden inhouden en dikwijls naar eenen anderen kant 'moesten uitzien, om den ouden heer door hunne spotachtige gebaren niet te beleedigen. De heer van Ehrenfels was een recht schapen opgeruimd mensch, die door zijne vrienden zeer hoog geacht werd, maar hij bezat een groot en zeer in het oog loopend zwak; hij behoorde tot die soort van men schen, die gaarne van zich laten spreken, en wier hoogste vreugde is, dat de nieuws papieren van hen gewagen. (Wordt vervolgd.) Adres lett. N. Z. 945, poste restante Han nover. Aan ongeteekende brieven zou geen gevolg worden gegeven. Eene dame te Berlijn, op deze annonce geschreven hebbende, ontving het volgende ant woord Mejuffrouw Gij hebt de goedheid gehad, op mijne aanvraag uwe aanbieding in te zenden. Om de kosten mijner advertentie terug te verkrijgen, zal ik uwen brief verkoopen. Daar ik zelf uit Berlijn afkomstig ben en in de volgende week daarheen ga, zal ik aldaar koopers genoeg kunnen vinden. Ik neem echter de vrijheid, hem het eerst u zelve te koop aan te bieden, en wel voor de som van 5 mark. Wilt gij hem daar voor: koopen, dan hebt gij slechts een bankbiljet- van 5 mark over te zenden on der lett. A K, 315, poste restante aan het postkantoor in de Burgstraat te Hanno ver. Ik geef u tijd van beraad tot den 20 dezer maand. Heb ik het geld op dien dag nog niet ontvangen, dan hebt gij het aan u zelve te wijten dat uw brief in vreemde handen komt, waaruit voor u onaangenaamheden kunnen voortvloeien. A.K.315.» De dame liet dezen brief aan hare fami lie lezen, op wier aandrang terstond eene aanklacht bjj de justitie werd ingediend. Uit het bericht blijkt niet, of de justitie den schrijver in handen heeft gekregen, maar wel dat de brief is openbaargemaakt in afwachting of ook andere dames zulke brieven hebben ontvangen en bereid zijn om ze aan de openbare autoriteit mede te deelen. Maandagochtend 14 dezer heeft men per trein van 11.45 de vluchtelingen uit Noord-Brabant (uit Vlijmen, Hedikhui- zen en Nieuwkuik), op 2 Januari in het Militair Logement te Utrecht opgeno men, doen terugkeeren naar Js-Bosch van de 150 was reeds een 25tal vroeger teruggekeerd. Een man is overleden, 80 jaar oud; in het Passantenhuis was hij plotseling door eene beroerte getroffen; eene vrouw ligt in het ziekenhuis, en eene andere ziet daar hare bevalling nog tegemoet, zoodat haar man met de 5 kin deren, alsook de oude moeder en de doch ter van de zieke vrouw, vonrloopig hier nog achterblijven. Anders is alles ver trokken. Deze verpleegden zijn allen hoogst vol daan over en erkentelijk voor de onder vonden gastvrijheid; zij zien er allen voor spoedig en gezond uit, en men kan hun het lijdendat zij doorgestaan hebben niet meer aanzien. Door de ondersteu ning, welke de commissie te Utrecht van alle zijden ondervonden heeft, daartoe in staat gesteld, zijn allen weder behoor lijk in de plunje gestoken. De school, waarin al dien tijd door een hulponder wijzer van de R. K. school van den heer Compier onderwijs is gegeven aan een 60tal jongens en meisjes, is Zaterdag 12 dezer geslotenmet lust en ijver hebben de kinderen het onderwijs genoten. In het algemeen is het gedrag van de lieden zoo goed geweest, dat het weinig of niets te wenschen overliet. Een gedeelte van de mannen zijn van tijd tot tijd. zonder loon, aan het werk ge steld aan de stadsaschvaalt, om ze niet ledig te laten loopen. In de Londensche Globe van Zaterdag 19 dezer komt het volgende voor »Een militair correspondent vermeldt als een belangrijk feit, dat het zelfs eenige jaren voor de bepaalde vijandelijkheden in de Transvaal begonnen, onder de Hol- landsche boeren de gewoonte was om den sterksten os in hun span van 16 stuks te noemen»Voordomn'd Englismonn." Dit ongelukkige beest werd altijd uitge zocht om de wreede slagen te ontvangen met de zware zweep die de boer bij zich heeft. Terwijl elke zware slag met een geluid als een pistoolschot op zijn bebloe de huid nederdaalt, schreeuwt de voer man Englismonn sEnglismonn 1 Voordomn'd Englismonn 1 Uit Maastricht wordt gemeld: Dezer dagen is hier in het burger zie kenhuis een oud soldaat opgenomen, die bij jong en oud bekend was. Hemanus De Krieger, in 1793 te Gorinchem geboren, was sinds menschen geheugen gepensio neerd, en hoewel hij zijn 87 jaar al achter den rug had, een toonbeeld van militaire netheid, een waar oud soldaat. Te midden van zijn overige eereteekenen als oud krij ger prijkte de Militaire Willemsorde, die

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 2