Hoogland. Bunschoten. Woudenberg. trapsgewijze verminderingen te brengen bestaanbaar met het algemeen belang dan zou er weinig te wenschen overblijven. Maar deze bepalingen bleven tot dusver niets meer dan een doode letteren bij gebréke van het noodige toezicht soms ook wel bij oogluikinghebben niet zelden de grofste misbruiken plaats. De verdeeling der openbare heerendiensten door de dessa-hoofden geschiedt vaak hoogst willekeurigen dat aan pant- jènsdiensten vaak meer wordt gevorderd dan voorgeschreven iswordt door velen bevestigd. Het is dan ook niet zonder reden dat in 1874- de Gouverneur-generaal Lou don een voorstel tot geheele afschaffing deed. De toenmalige Minister van Kolo niën Fransen van de Puttekon zich met dat denkbeeld vereenigendoch zijn opvolgers sloegen den breeden langen weg van het „nader onderzoek" ineen weg welks einde thans nog niet te zien is. Dat er bezwaren bestaan tegen de totale opheffing der pantjèndienstenkan niet worden ontkend. Toch is het zeer te wenschen dat de Regeering deze be langrijke rangelegenheid niet uit het oog verliest, want, zoowel in Indië als overal elders is de belasting in arbeidonder welken vorm ookde onvruchtbaarste heffing die men bedenken kan. OFFICIËELE PUBLICATIE. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort Gezien de aanschrijving van Heeren Gedeputeerde Staten der provincie Utrecht van den 17 Februari 1881, no. 5, (Pro vinciaalblad No. 26), betreffende het ne men van maatregelen tegen de verspreiding van pokken Brengen ter kennis van de ingezetenen, dat het feit dat de pokken, welke in de gemeenten Ameide, Hoogvliet, Meerkerk, Culenburg, Gorinchem en Vuren heerschen, de vrees doet ontstaan, dat deze hoogst besmettelijke ziekte ook naar de provincie Utrecht en derhalve ook nat"1 deze gemeen te kan worden overgebracht, en dat naar het oordeel van den geneeskundigen Inspec teur in de koepok-inenting het middel is gevonden, wanneer het algemeen wordt toegepast, die hoogst gevaarlijke ziekte af- teweren of althans hare verspreiding te- gentegaan, terwijl, indien de ziekte zich eventueel vertoont bij de gevaccineerden, haar karakter veel goedaardiger en minder gevaarlijk is dat ééne in de jeugd verrichte vaccina tie de ingeënten niet altijd voor het ge heele leven beschut, doch na verloop van eenige jaren zich bij vele personen als het ware eene nieuwe vatbaarheid voor de pokziekte ontwikkelt, welke vatbaarheid door eene nieuwe inenting (herinenting, revaccinatie) moet worden bestreden. Burgemeester en Wethouders achten het derhalve noodig, daar de Pokken, zeer oneigenlijk genoemd kinderziekte, geen leeftijd verschoonen, zoowel het kind als den grijsaard aantasten, tot inenting of heriuenting aantesporen, en den ouders aantebevelen het vaccineeren hunner kin deren niet uittestellen tot den leeftijd waarop deze de school zullen bezoeken, maar zulks ten spoedigste te laten ver richten. Amersfoort, den 25 Februari 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, W. L. SCHELTUS. VAN PERSIJN. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort Gezien de aanschrijving van den heer Commissaris des konings in de provincie Utrecht, van den 17. Februari 1881, no. 3. N. M. en S. (Provinciaalblad No. 25), Brengen ter kennis van de belangheb- niet geheel en al moge verloren gaan, zoo laat ik dezen toren hier, waar wij nu staan, naar het model van den Italiaanschen ver anderen, zoo dat ik in het vervolg hiervan altijd eene getrouwe afbeelding voor bogen hebook wil ik een steen, waarop de ge beurtenis zelve in korte woorden vermeld staat, onder aan den voet van den muur doen inmetselen, en dan zullen wij nog eens een vroolijk feestmaal hebben, waartoe ik de heeren reeds bij voorbaat uitnoodig om den naam van den Toren van Treviso met mij vroolijk te herdenken." Wordt vervolgd). benden, dat, vermist de keuze uit lote- lingen die zich voor de Zeemilitie aangemeld hebben, overgelaten wordt aan de officieren van Marine, met de overne ming der zeemiliciens belast, het overbo dig is voor den vervolge verzoeken om inlijving bij de zeemilitie aan het Depar- temeni ven Marine te richten, en dat zoo danige aanvragen, ter vermijding van noo- deloos werk en onnoodige kosten, buiten beschikking zullen gehouden worden. Amersfoort, den 25. Februari 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, W. L. SCHELTUS. VAN PERSIJN. Amersfooit, 25 Februari 1881. De opbrengst van het Assaut en Car- roussel, j.l. Maandag door H.H. officieren van het Reg. Rijd. Art. ten voordeele der algemeeue armen gegeven, bedraagt na af trek der onvermijdelijke kosten 282.05; welk bedrag aan den Heer Burgemeester dezer gemeente is ter hand gesteld. Den heer B. van Leer alhier, die reeds op verschillende nationale en internationale tentoonstellingen bekroond werd voor zijne verschillende tapijtsoorten en in het bizon der voor Bouclé, viel thans weder eene dergelijke onderscheiding te beurt. Door de jury der Exposition Internati onale Bruxelles 1880 werd hem een bron zen medalje toegekend. Den 28 Februari 1.1., des ochtends ten 5 ure, ontsliep de heer W. H. Dullert zacht en kalm. Nederland verliest een man van beteekenis in den ontslapene. Het is algemeen bekend en erkend dat de heer Dullert als voorzitter der Tweede Kamer een eenig man was, en nog onlangs gaf hij een treffend bewijs van zijn edel karak ter in den bekenden brief aan den heer de Casembroot. Zijn verlies zal diep ge voeld en oprecht betreurd worden door zijn betrekkingen en zeer talrijke vrienden. Gaarne maken ook wij melding van het geen waartoe jhr. de Casembroot, lid der Tweede Kamer, zich bewogen gevoelde en volbracht tegenover den ontslapen heer Dullert. Genoemde heer heeft den waar- digen overledene de hand tot afscheid ge drukt toen de bewustheid nog bij den lijder bestond. Zulke voorbeelden van edelaardi- gen zin door zoo hooggeplaatsten gegeven, strekken hun tot groote eer niet alleen, maar moeten gunstig werken op anderen. Het dwingt achting af. De begrafenis van het stoffelijk over schot des overledenen zal Maandag plaats hebben. Het is van bijna algemeene bekendheid dat op het gebied der Photographie in de laatste jaren aanmerkelijke schreden zijn voorwaarts gedaan; maar dat, waar weini ge jaren geleden het Buitenland nog de specialiteit was tot het vervaardigen van groote poióretten, tegenwoordig Nederland daarbij niet behoeft achter te staan, is wellicht niet zoo algemeen bekend. Wij wijzen daarom naar een attelier waar wij bewaarheid zien, dat niet altijd wat van verre komt het beste is. Wij bezitten aan den Soesterweg een Photographisch-Attelier van den Heer J. H. Wentzel alwaar wij portretten za gen, gemaakt naar zeer oude en ver bleekte visitekaartjes in levensgrootte weergegeven, zoo schoon afgewerkt en zóó goed het leven gelijkend, dat wij verwachten mogen dat ons land ook op dat gebied de kunstbroeders in het buiterland met vasten hand voorbij roeit. W. C. Donderdag avond werd in de vergade ring van het Dept. der Maatsch. tot Nut van 't Algemeen alhier, tot algemeen Se cretaris der Maatschappij gekozen, de heer P. Bruijn. De Stoomboot, Burgemeester van Amersfoortis gisteren behouden te Am sterdam aangekomen, veertien achtereen volgende dagen werden vergeefsche pogin gen aangewend 'om door het ijs in de Zui derzee te varen. Dat de stoomboot zijne geregelde vaart hervat heeft, komt zeer zeker ten voordeele en gerieve van den handel. SPAARBANK. Het Bestuur van de Spaarbank te Amersfoort zal zijne gewone zitting hou den op Maandag 28 Februari e.k., op het Raadhuis, des namiddags van 121 uur. A. J. BOS, Secretaris. BINNENLAND. De directeur der Fratische opera te 's Hage, de heer Voitus van Ham me, is in onderhandeling met mejuffrouw Sarah Bern hardt, om in de maand Mei te Amsterdam en te 's Gravenhage eenige voorstellingen te geven. Sarah Bernhardt moet ook altijd nog aan hare belofte voldoen om een voorstel ling te geven ten bate van de algemeene ar men te Amsterdam. In den nacht van Zondag op Maandag is op het standbeeld van Spinoza te 's Hage een lauwerkrans met witzijden strik neergelegd, ter herinnering r-.n zijn sterf dag. Het Vad. meldt, dat de illuminatie Za terdagavond ter eere van den verjaardag des Konings te 's Hage ontstoken, al heel weinig schitterend was. De eerste expeditie van de Nederland- sche Yereeniging Het Roode Kruis, zal den lsten Maart uit Londen naar het tooneel des oorlogs vertrekken. De verpachtingen van wei- en hooiland, hebben te Tiel een aanvang genomen. Men verneemt, dat de pachtsommen gemiddeld van 10 tot 20 pCt. hooger zijn dan verleden jaar. Verleden Woensdag heeft men in de Haar immermeer een ooievaar gezien. Len tebode, of een vogel die zijn tijd vooruit is? Het Rijnvaartcomité te Amsterdam heeft in een uitvoerig adres aan de Tweede Ka mer het verzoek toegelicht om het wets ontwerp tot verbetering der Keulsche Vaart, dat in de vorige maand is ingediend, te verwerpen. Er is een beoordeeling bijge voegd van prof. Henket te Delft, die mede het ontwerp afkeurt. Het adres wederlegt de bezwaren die den min. van waterstaat hebben bewogen de richting naar de Bovenwaal te verla ten: de lange duur van het werk en het beperkt doorvoervermogen. Hij beroept zich daarbij op de reeds bij herhaling aan gevoerde gronden en wijst er tevens op dat de Waal verbetering van veel langer adem zijn zal dan de minister meent. Verder doet het adres uitkomen dat de minister de kosten wel lager raamt, maar alleen door de noodige verbeteringen hier en daar achterwege te laten en de ontei gening te laag te stellen. De kwelbezwaren van den hoofdingenieur Waldorp worden door prof. Henket uitvoerig op grond van nieuw onderzoek en van andere kanalen wederlegd; evenzoo het bezwaar van den rivierovergang. Dan wordt krachtig geprotesteerd tegen de bewering des ministers, dat een omweg van 8x/2 uur onbeduidend is op eene reis van Mannheim. Het doel der Rijnvaart is het comité schroomt bijna zulke axioma's neer te schrijven niet Mannheim aUeen, maar de geheele Rijn. Voor Ruhrort bijv. waar mede het verkeer het grootst is, geeft het een verschil van 22 pCt. opwaarts en 33 pCt. afwaarts! Ook het Noordzeekanaal is aangelegd en reeds door Willem I noodig geacht om tijd te winnen, die op het Noordhollandsche Kanaal verspild werd. Alleen de kortste weg kan baten, wil ons land tegenover de spoorwegpolitiek van Pruisen zijn aandeel in den wereld handel behouden. Voor den localen han del en scheepvaart is de tegenwoordige Keulscha Vaart voldoende; de 12 of 14 millioen waren voor de verbetering daar van weggeworpen geld. Men spare dus de millioenen en late den buitenlandschen handel kwijnen, of men voege er een paar millioen bij en grave een nieuw kanaal. BUITENLAND. Uit den Transvaal niet veel nieuws. Wat er zal gebeuren is nog niet te voorzien. Het Israëlitische kerkbestuur te Nieuw- Stettin heeft een premie van 1000 Mark uitgeloofd op de ontdekking van den kwaad willige die de Synagoge aldaar in brand heeft gestoken. Een telegram van 10 dezer van de kust van Guinea stelt den oorlog met de Ashan- tijnen als onvermijdelijk voor. Waarschijn lijk is hij reeds begonnen. GEMENGDE BERICHTEN. In een Chinecsch blad vind men ver meld, dat de Keizer van China, nu 10 jaar oud, in zijn stallen bezit 98.000 paarden, 6720 kameelen, 12.100 ossen en 248.000 schapen. Die Keizer, Quang-Su geheeten, regeert over 350 millioen on- derdamen. De bevolking van 4 HemeRche Rijk is grooter dan die van geheel Europa. Wilde deze Vorst al zijn paarden berijden, dan zou hij, zoo jong als hij is, even als zijn paarden, overleden zijn voor dat de beurt aan het laatste ros gekome waren. Dat aantal paarden is grooter dan dat van de cavallerie van het Pruisisch of Fransche leger. Ging Quang-Su op reis, dan zou zijn bagaadje, hoe talrijk ook, niet voldoen de zijn om de 6720 kameelen te belasten. De ruimte die den Haag van Parijs scheidt, zou men trouwens voor zulk een envolutie behoeven. De Keizer, die na tuurlijk maar één maag heeft, zou gedu rende zijn geheele leven zijn 12.100 ossen en 248.000 schapen niet kunnen verorbe ren. Te Marseille is overleden de bekende koopman Arnaud. Zijn vermogen wordt op 9 millioen francs geschat. Bij de loting te Waalwijk werd door twee lotelingen No. 18 getrokken. Hoe vreemd ook, is het niettemin waar. Het is de vrarg of er niet een nieuwe loting zal moeten plaats hebben. BURGERLIJKE STANDEN. Geboren: 17 Feb. Gijsbertus, z. van Ni- colaas van Meeteren en Francina van Leu- verden. 18. Gerritje Maria, d. van Jan Hannesse en Christina Johanna Barbonus. Billetje, d. v. Hendrikus Elschot en Johan na Helderman. Cornelia, d. van Gerrit van Beek en Jannetje Rennes. 19. Arend Johannes, z. van Johaunes Boode en Johan na van Essen. Gerardus, z. van Johannes Meijer en Cornelia Elisabetha Roelofse. 21. Willem, z. van Tijmen van Dijk en Geertruida van Dijk. Jan, z. van Karei de Goede en Alijda Hemink. 22. Dirk Antonie, z. van Arie Lambrechts en Grietje Veldkamp. Evertje, d. van Gerrit van de Pijpekamp en Willemijntje Wagensveld. 24. Adrianus, z. van Martinus van Dijk en Petronella Gouw. Gehuwd: 24 Febr. Hermanus Welling en Christina Maria Schreuder. Franciscus Meijer en Elisabeth Zevenboom. Johan nes Franciscus Sleurink en Hendrika Tom mei. Overleden: 18 Febr. Godert Jan Adolf v. Hardeveld, 21 m. Cornelia Elbersen, 57 j., ongeh. Geertruida Veenendaal, 39 j., echtg. van Johann Kammeijer. 19. Eve- rarda Hagenbeuk, 3 j. 20. Johanna van Velzen, 52 j. echtg. van Hermanus van Nimwegen. 21. Willem Kammeijer, 7 d. 23. Maria Riksen, 18 j., ongeh. Bevallen: 20 Feb. D^kje Vervat, vr. van I. L. Groenewoud, d. Overleden: 20 Feb. Wouter Koller, 6 j. Ondertrouwd: Cornells Duijst met Rein- tje Koelewijn. Bevallen: 22 Feb. Janna Honders, geb. Brouwer, d. Ondertrouwd: 18 Feb. Lammert van Broekhuizen, 89 j. en Klaasje Broekhuizen, 22 j. Gehuwd: 19 Feb. Gerrit van Voorthuizen, 29 j. en Maria van Wofswinkel, 3C j. Overleden: 19 Feb, Levenl. aang. k.m.g. van Evert van Ede en Evertje Gaasenbeek. De Burgemeester van Amersfoort heeft het genoegen te herinneren, dat hij voor de lijdenden door den watersnood in het geheel heeft ontvangen verschillende bij dragen van ingezetenen te zamen ƒ461,57 de opbrengst van eene Soirée, gegeven door eenige heeren en dames te Amersfoort415,25 en de zuivere opbrengst van eene voorstelling, gegeven door de vereeniging „Oefening baart Kunst"70,55 te zamen f 947,87 en te berichten, dat hij dat bedrag aan de vereenigde Algemeene Commissie te Amsterdam heeft overgemaakt. De Burgemeester voornoemd, VAN PERSIJN. 24 Februari 1881.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 2