NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Amersfoort, Baarn, Banroten, Eenes, Hamersyeló, Hoevelaken, Hooiland, Lensden, Soest, Sctterpzeel, Stontenbnrg, Yunrsclie en ffoieierg. Woensdag 2 Maart 1881 No. 17. Advertentiën kunnen Inge zonden worden tot uiterlijk morgens SV3 uur des Woens dags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts drie maal in rekening gebracht. De Toren van Treviso. VIII. &MERSF00RTSC1E COURilT. Advertentiën van 16 regelsJ O,AO. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden ƒ1,—. KJItSCVerA. UK. §BothoUWer Voor het Buitenland0,07'. Franco door het geheele Kijk.1,10. Iedere regel meer 0,05, Afzonderlijke nummers 8 Cent, TB AMERSFOORT. Reclames per regel0,20, Dit Blad verschijnt des Wotmdagt- en des Zaterdags. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Woensdag zijn bij het instructie batal jon te Kampen in dienst gesteld 36 jon gelingen en 2 tamboers. Tegen 2 Maart zijn nog 8 volontairs opgeroepen. In een gezin te Ameide, waar onlangs een dochter aan de pokken stierf, zijn thans ook de andere volwassen kinderen door de ziekte aangetast. De ouders had den uit gemoedsbezwaren de kinderen niet laten inenten. Door den Raad van Wageningen is beslo- en, geheel voor eigen rekening, te leggen een stoomtramweg van daar naar het sta tion Ede. Reeds zijn eenige terreinen voor station enz. aangekocht. de wagen van Van Gend en Loos scho ven als kokers in elkaar, en het door- loopende rijtuig naar Den Haag werd zwaar beschadigd, zoodat het veel moeite koste een daarin zittende dame, die het bewustzijn had verloren, er uit te verlos sen. De overige reizigers kwamen met den schrik vrij. Van het treinpersoneel werd de machinist licht, de stoker ernstig gekwetst. De weg is niet gestremd; de in het zand geloopen wagens zijn van de rails gebracht en het staande gebleven gedeelte is door een locomotief weggehaald en naar Rotterdam gevoerd, waar het te 2.15 aankwam. De stoker werd daar on middellijk naar het Ziekenhuis vervoerd. Amersfoort, 2 Maart 1881. Maandag 1.1. werd de 84ste verjaardag van Z. K. H. Prins Frederik alhier ge vierd. Van vele gebouwen wapperde de nationale vlag. Z. M. heeft tot Kommandant van het 3e reg. veld-artillerie benoemd, den luit.- kolonel J. J. J. C. Baron Taets van Ame- rongen, Kommandant van het corps rijd. artillerie; tot Kommandant van het corps rijd. artil., den majoor der rijd. artil. Jhr. W. F. G. A. von Pestel. De Heer C. P. Burger, arts te Rotter dam is door het hoofdcomité van het Roode Kruis als vijfde geneeskundige aan de expeditie naar Zuid-Afrika toegevoegd. BINNENLAND. Met betrekking tot het bij de Tweede Kamer ingekomen gewijzigd ontwerp tot beteugeling van het misbruik van sterken drank vernemen wij nader, dat de Regee ring ten einde aan verschillende bezwaren, in het voorloopig verslag ontwikkeld, te gemoet te komen, aan de voordragt een FEUILLETON. z/Mooi, heel mooi, een grootsche ge dachte," sprak de redakteur, //als gij mij zulks wilt veroorloven dan vermeld ik in een der volgende nommers die belangrijke gebeurtenis nog eens op nieuw, en voeg er dan tevens bij op welke manier gij uw.e dankbaarheid aan den hemel, voor uwe wonderbare redding wilt vereeuwigen." z/Doe dat, lieve Hewald, doe dat, en ver geet toch vooral niet om melding te ma ken van de omgangen des torens, en de gaanderij waarvan de Engelschman z/Stil, stil. Wees er van overtuigd, dat ik niets zal vergeten, niet het minste. Maar nu heer von Ehrenfels, mij dunkt dat wij hier best verkouden kunnen worden, zou het niet wenschelijk zijn om een minder tochtig plekje te gaan opzoeken?" Zij gingen nu samen naar beneden. De anderen hadden hen namelijk reeds verlaten, dewijl zij gebruik gemaakt had den van het drukke gesprek hetwelk hun gastheer met den redakteur voerde, om ongemerkt hunne terugkeer naar een war mer plekje te kunnen bewerkstelligen, het geen nu ook het voornaamste streven van den redakteur der conservatieve courant meer beperkte strekking heeft gegeven. Terwijl volgens het oorspronkelijk ontwerp de beperkende bepalingen van toepassing zouden zijn op allen verkoop van sterken drank bij hoeveelheden van minder dan vijf liter, is dat cijfer thans tot twee liter teruggebragt. Ook op logementen zullen de beperkende maatregelen niet van toe passing zijn. Aan den anderen kant echter zijn de bepalingen nog verscherpt. Artikel 2, waarbij aan de gemeentebesturen de be voegdheid werd gegeven om het aantal verkoopplaatsen niet te beperken, is in dien zin gewijzigd, dat in de wet zelfs het maximum van het aantal verkoop plaatsen in de gemeente naar het zielental wordt voorgeschreven, terwijl aan de ge- meentebestnren de bevoegdheid wordt ge geven beneden dat maximum te gaan. Ook wordt aan de vereeniging van drank verkoop met winkelnering op meer af doende wijze een einde gemaakt dan in de oorspronkelijke voordragt. Mr. W. H. Dullert heeft zijn biblio theek aan de Tweede Kamer vermaakt. Een inwoner van Numansdorp, P. de Lange, viert in deze week zijn 101 ver jaardag. Er doen zich te 's Bosch bij het gar nizoen gevallen van typhus voor. Dien tengevolge zal een onderzoek naar het drinkwater worden ingesteld, hetgeen na de overstroomingen ook elders niet. over bodig zal zijn. geworden was. Hij echter had zijne re kening buiten den waard gemaakt want aan den voet van den trap gekomen zijnde, vatte Ehrenfels hem bij den arm, en hield hem nog eenigen tijd in de ronde kamer gevangen, terwijl hij hem naar de glazen deur meetrok, waarvan hij de sleutel om draaide en die opende. Zij stonden nu samen op het balkon, waarvan men den steiger reeds had weg gebroken. Onder hen gaapte eene afgrond die hier minstens veertig voet diep was, hetgeen de oorzaak was dat de redakteur, zoo dicht mogelijk bij de deur bleef stil staan, terwijl Ehrenfels met den voet op den uitersten rand van den steenen vloer bleef rusten. z/Ga toch niet zoo ver naar voren, gij zoudt wel eens duizelig kunnen worden," zeide de eerste. z/Och kom, ik ben niet duizelig, ook plaagt mij de verveling niet, zoo als dien Engelschman, Ziet gij heer von Hewald, hier laat ik nu een omgang maken, dan wordt de toren van zelf spitser, en loopt van het platform naar boven rechtstandig uit, op die manier zal hij geheel en al op dien uit Italië gelijken. Ook de hoogte zal wel zoo wat ongeveer dezelfde zijn, misschien wel iets minder, maar toch al tijd hoog genoeg om diegenen die hier afspringen onder de dooden te mogen tellen." Door de studenten der Theol. school te Kampen is voor de watersnoodlijdenden f 115 bijeengebracht; in hun kerkgebouw werd voor dat doel f 246 gecollecteerd. De trein van den Rijnspoorweg die Zaterdag morgen te 11.25 van Amster dam vertrok en zich ten 12,3 te Harme ien vereenigde met dien van 11,40 uit Utrecht, is even daarna bij Woerden gede railleerd. Den geheelen morgen was men aldaar bezig geweest met werkzaamheden aan een nieuwen weg naar het centraal goederenbureau en de trein, die te Woer- deu niet moest stoppen, rende in volle vaart tegen den wissel op en liep in het zand. Een hevige schok, gevolgd door gekraak van brekende wagens, kondigde den rei zigers het onheil aan. De bagagewagen, In de Eerste Kamer heeft de interpel latie van den Heer Schimmelpenninck van der Oye, omtrent de houding der Neder- laudsche Regeering in de zaak van de Transvaal plaats gehad. De Minister van Buitenl. Zaken gaf eerst een geschiedkun dig overzicht, om te constateeren, dat uit een internationaal oogpunt de Nederland- sche Regeering evenzeer als elke andere Mogendheid buiten staat is rechtstreeks zich te opponeeren, daar ook Nederland buiten de twistende partijen staat. Reke ning houdende met de sympathie in Ne derland voor de Transvaal, heeft hij zich vergewistdat het bewerendat Engeland bemiddeling wenscht^, onjuist is, en dat zelfs een meer direct aanbod tot interventie door Engeland zeer pertinent zou worden afgewezen. De Nederlandsche Regeering is bereid te doen, wat zij zonder het eigen- De redakteur zeide dat hij nu van alles genoegzaam onderricht was, en beide hee- ren volgden de gasten die hen reeds waren voorgegaan. IV. Lilly leunde tegen een der vensters der benedenverdieping. Zoo lang het jachtge zelschap zich tot de afreis gereed maakte, de aan den trap wachtende sleden besteeg, en deze of gfne der jonge heeren een blik vol verlangen op het huis sloeg, had zij zich zooveel mogelijk achter in de kamer teruggetrokken, maar toen de stoet onder het vroolijke geklingel der bellen, en het klappen der korte zweepjes der sleden, door het parkhek verdwenen was, trad zij vooruit, boog het hoofd, en liet eindelijk het reine schoongevormde voorhoofd tegen de ruiten aanleunen. De koude scheen het meisje goed te doen, zij ademde ruimer, of zou misschien de zucht die thans aan hare borst wat meer lucht scheen te geven eene andere, beteekenis kunnen hebben? Zij wendde zich om en staarde nu eenige oogenblik- ken op een bloemruiker die uit bijzonder schoone witte rozen en liefelijk geurende viooltjes bestond, hij stond op een hoek tafeltje en vervulde de kamer met zijne heerlijke geuren. Hoe veranderde nu eensklaps haar ge zicht de wangen die te voren reeds bleek waren, verloren nu nog daarenboven de wei nige kleur die zij bezeten hadden, en werden door eene vale lijkkleur overtogen, de lippen welke eenigszins geopend waren, zoodat men de fraaie witte tanden zien kon, werden stijf op elkander gedrukt, de schitterende donkere oogen zagen er uit, alsof zij allen achter grond verloren hadden en slechts onbestemd rondkeken, en op het bleeke voorhoofd ver toonden zich diepe rimpels, die wel wat aan het merkteeken op het voorhoofd des graven von Ahlden deden deuken, van wien zijne vrienden altijd zeiden, dat hij door de natuur zelve geteekend was geworden. Zij nam den ruiker op en trad er mede naar den haard. Toen het meisje zoo voor het vuur stond, en in de vlammen staarde, hoorde zij niet dat de deur geopend werd en eene be jaarde dame op den drempel verscheen. Deze laatste was lang en vrij zwaarlijvig, zij had een opgeruimd goedaardig gelaat, vroolijk lachende en een mond waaraan te zien was, dat de eigenares daarvan, zeer veel van eene goede tafel hield. Iets bij zonders aan haaf waren de kleine, mollige handjes die zeer goed onderhouden bleken te zijn, en aan wier vingers eene menigte ringen van verschillende waarde prijkten. Tante Barbara, want zij was de dame, droeg die kostbaarheden juist niet om zich

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 1