WINKELHUIS Aan de Transvaalsche Strijders ADVEBTENTIÊN. VERKOOPEN: Een wel ter nering-staand Die veel Spek en veel Keuzei en veel Vet noodig heeft, kan zulks heel goedkoop koopen in de Nieuwe Winkel, Appel markt, Amersfoort, belang van Nederland in de waagschaal te stellen, zou kunnen doen. Zij heeft reke ning gehouden met de eischen der neutra liteit en de eischen van interventie, daar wil tusschenkomst doel treffen, zulks moet geschieden met toestemming en medewer king van beide partijen. De Regeering heeft niet opgehouden van December af, en zal verder niet ophouden bij de Engelsche Re geering invloed aan te wenden om zooveel mogelijk den strijd te helpen beëindigen. De Engelsche Regeering is bewust, dat dé Nederlandsche Regeering bereid zou wezen ten deze bemiddelend op te treden. Posi tief antwoordt hij dus dat de oorlog in de Transvaal aan onze Regeering aanleiding heeft gegeven tusschen beide te treden en dat zij diligent daarin blijft. Nadat de Heer v. d. Oye erkend had de moeielijkheden voor deze Regeering, en hoopte dat zij de aandacht aan de zaak zou blijven wijden, is de interpellatie af- geloopen en de discussie over het straf wetboek aangevangen. BUITENLAND. Gelijk vele onzer lezers reeds zullen vernomen hebben, is er ontzettend nieuws van het oorlogstooneel te vermelden. Colley heeft zich ten tweedenmale in den muil des leeuws gewaagd en is zelf daarbij ge vallen. Wij hadden vrede verwacht, door dienzelfden Colley aangeknoopt. Heeft de verkenningstocht, de zoogoed gelukte, ten doel gehad om zich van het welslagen te vergewissen De feiten doen het veronder stellen, de uitkomst echter is wederom een ontzettende nederlaag voor de Engelsche krijgsmacht. De telegrammen bevatten. Uit Mount-Prospect in Natal, benoorden de Ingogo-rivier, 18 mijlen van Newcastle, deed Colley een uitval en nam te midder nacht een stelling bij Spitskop, Zuidwest- waarts van Langnek. Later zal blijken of het bezetten dier hoogte een overrom peling of een verrassing was. Dit geschiedde in den nacht van Zaterdag op Zondag, in dienzelfden, toen hier, <e midden der feestvreugde, met goed gevolg giften werden ingezameld voor de noodlijdenden ginds. De Boeren vielen hun vijanden aan, dreven hen tot viermalen toe terug en bleven ten laatste meester van de stelling. Zij moeten met een moed en dapperheid gestreden hebben, die eenig is, als men let op het aantal gevallenen van de Engelschen. Vele officieren, ook van hoogeren rang sneuvelden; het 58e regiment Hooglanders werd tot op 7 man vernietigd; Colley zelf is gevallen en van zijn geheele macht, uit zes compagniën bestaande, kwa men slechts 100 man in het kamp terug. Het geschut werd gered en het kamp werd versterkt. De vreesslijke slachting onder de Engelschen aangericht, zou het gevolg zijn geweest van hun gebrek aan amunititie. Hun aanval met sabel en bajonet heeft hen niet kunnen redden. Het medegedeelde zegt meer dan genoeg om aan een slachting te doen denken ge lijk wij geen voorbeeld kennen. Slechts 7 man van een geheel regiment overgeble ven! Dan moet er geen genade, geen ge vangenneming plaats hebben gehad. Uit Kaapstad werd onlangs medegedeeld dat de wakkere Paul Kriiger zijn plannen reeds heeft vastgesteld, indien de oorlogs kans ongunstig voor de zijnen mocht uitval len. Hij zou namelijk met den oudsten zoon van den koning der Zoeloes, Moselekatze, overeengekomen zijn om den Transvalers een nieuw toevluchtsoord te verschaffen, ten noorden der Transvaal, in het Matebele ge bied. Omtrent het gevecht bij Spitsköp ver nemen wij nog dat Colley Zaterdag nacht op te tooien, maar voornamelijk dewijl het gedachtenissen' waren van overleden vrien den of betrekkingen. Van ieder dier glin sterende sieraden wist zij eene kleine ge schiedenis te vertellen en, zij bleven haar heilig om het even of zij uit goud of uit staal gemaakt waren. z/LUlykindwat voert gij nu weer uit „Odie mooie, mooie bloemenZoo snel als hare gezetheid haar zulks maar toeliet was tante Barbara naar den haard geijld, en had op het gevaar af om zich de han den te verbranden, met een moedigen greep den ruiker aan de vlammen ontrukt, de jonge dame echter, scheen de arme bloe men wel zeer zeker aan het vnur te heb ben willen prijsgeven, want zij had ze met overleg juist daarheen geslingerd waar de vlammen het hevigste woedden. Wordt vervolgd.) met 20 officieren en 627 man den Maju- daberg bezette, dien de Boeren onbewaakt hadden gelaten. Zondag morgen werden deze dit gewaar en openden het vuur van onder naar boven, maar het vuur had aanvankelijk weinig uit werking, zoodat Colley ten 11 uur des Zon dags meende dat zij waren afgetrokken, maar zij zetten integerdeel den aanval met kracht door en tegen 21/3 uur werden de Engelschen met hun gering overschot te ruggedreven. Mag men geloof hechten aan een verhaal van een wagendrijver die een tijdlang door de Boeren gevangen is gehoudendan zou hun macht 7000 man bedragen terwijl er .nog 400 uit Oranje Vrijstaat en 300 van Heidelberg weiden verwacht. Ook deze man spreekt van 2 oude kanonnen op Langnek geposteerd, maar 8 werden er uit den Vrijstaat verwacht. Voorts zou er een steenen muur zijn aangelegd over de kruin van den berg, 4 voet hoog en 3 voet breed. Verder bezaten de Boeren vijfhon derd wagens. Zij aten voornamelijk vleesch en hun gezondheidstoestand was goed. Velen wilden gaarne deserteeren, vooral die uit Utrecht, maar de Rustenburgers waren vast besloten tc vechten. Verscheiden Nafalsche Boeren dienden als spionnen. Woensdag wilden drie honderd Boeren Langnek ver laten om vee te Newcastle te gaan rooven en zoo mogelijk de stad aan te vallen, doch Joubert weerhield hen. Wij deelen dit verhaal mede zonder er volkomen geloof aan te hechten. Daily News ziet de toekomst donker in, en gelooft dat deze verschrikkelijke neder laag de verdere operatiën eenige weken zal doen uitstellen. VAN J. Chr. GEWIN. Goddank! het Recht is niet gestorven, Hoe vaak mishandeld en verdrukt. De zegepraal, door Macht verworven, Heeft het den schepter nooit ontrukt. Als 't zwichten moest voor 's Heerschers woeden, Of in diens strikken werd verward, Wist het dat kleinood te behoeden En borg het in der volkren hart. Daar rust het dan doch niet begraven Als 't lichaam, dat niet weer ontwaakt Tot 't schudden van de boei der slaven Het volksgeweten wakker maakt. Als de verdrukte treedt naar voren, Voor vrijheid kampt op 't veld van eer, Doet ook de volkstem luid zich hooren, En biedt aan 't Recht den schepter weer. Die stem is ook door u vernomen, Fier heldenvolk! uwe afkomst waard! Uit half Euroop' tot u gekomen, Trof haar een weergalm van heel de aard'. O, doe die stem en 't zwaard, o dapperen Dat gij rechtmatig naamt ter hand Uw eigen vlag weer spoedig wapperen Door gansch 't herwonnen Vaderland Boog niet mijn hoofd door 't wicht der jaren, Met geestdrift schaarde ik me in uw rij, Eu stond te midden der gevaren Met hart en arm u trouw ter zij. En voor uw vrijheid zonder wijken Hief ik het zwaard met vaste hand, En zou met vreugde zien bezwijken Wie haar zoo driest heeft aangerand. Nu kan ik slechts een lied u wijden, En steunen wie u hulpe biedt U hoopvol gaslaan bij uw strijden. Houdt moed, mijn broede$! wankeleniet! En mocht uw eindkreet zijn Verloren Gij zwichten voor des vjjands macht Dan dreunt hem duizendvoud in de ooren Vloek over wie dat juk u bracht Februari 1881. GEMENGDE BERICHTEN. Het huwelijk van den oudsten zoon van den Duitschen Kroonprins is Zondag jl. met alle statie voltrokken. Dezer dagen werd de gemeente Fourmetot in het departement dér Eure, in opschud ding gebracht door een woedenden krank zinnige. Sedert lang was zekere Denize, land bouwer aldaar, min of meer onderhevig aan aanvallen van krankzinnigheid, welke in deze laatste dagen in geweldigheid en langdurigheid toenamen. Hij sliep weinig en dronk nog minder. Zaterdagavond, in zu!k een aanval, vatte hij zijn geweer en begon in alle richtin gen te schieten. In zijne woning maakte hij een zoo geweldig vuur, dat de vlam boven de schoorsteen uitkwam. Niemand durfde den woedenden man naderen en de buren verkeerden in den grootsten angst. Eindelijk waagde het zekere Quesney, met den geneesheer Touyon, in zijn huis te gaan en hem zijn geweer af te nemen. Quesney, nu met den krankzinnige alleen gebleven, wist niet hoe wegte geraken, en het was slechts met de grootste moeite dat hij het geweer van Denize kon ontvluchten. De openbare veiligheid had opgehou den te bestaande gendarmerie werd ge roepen. Een brigadier en een andere gen darm drongen bij den armen gek binnen, alhoewel zij hierdoor hun leven zeer in gevaar stelden, want nevens het bed waarin de krankzinnige lag stonden een geweer, eene gaffel, een groot mes en verscheidene andere gevaarlijke wapens. Maar de brigadier wist alle vijandelijke houding van den krankzinnige te voorko men, door hem de hand te reiken en te zeggen dat hij hem kwam verlossen van de vervolgingen zijner vijanden, en dat hij hem naar Pont-Audemer vergezellen moest, om voor den rechter zijne getuige nis af te leggen. De list gelukte. Denize stapte in een rijtuig en liet zich naar het krankzinnigen gesticht brengen. Donderdagnacht is brand ontstaan in de inrichting tot verpleging van krankzin nigen te Coudewatergemeente Rosmalen. De lijders waren weldra in veiligheid gé bracht. Door doelmatig aangebrachte hulp heeft het vuur zich bepaald tot het ge bouw waarin de mattemakerij werd uitge oefend welk gebouw geheel is uitgebrand. De justitie was spoedig op de plaats des onheils. Een arbeider uit Zwollerkerspeldie zich op 1 Januari bij het nieuwjaarschie- ten de hand verminkte en sedert in het ziekenhuis te Zwolle werd verpleegdis Woensdag tengevolge der bekomen won den overleden. Potloodteekeningen kan men gemakke lijk onuitwischbaar maken door ze met een zacht penseel te bestrijken met een mengsel van half water en half melk. Yooraf moet de melk goed afgeroomd worden. De teekening of het geschrift daarna droogen op een plat bord. Een 21/, jarig kind te Yenlo speelde tijdens de moeder afwezig was met eenige boontjeshet stak er een paar van in den mondhet gevolg wasdat ze in de keel schoten en het kind dientengevolge stikte. In. den Haag wordt nog steeds veel gebouwd nieuwe huizen in dezelfde straat, meestal naar hetzelfde model. Men gaat hierin zooverdat zelfs de sloten der huisdeuren gelijk gemaakt worden. Onlangs veroorzaakte dit een zonderlinge vergissing. Een der huizen in de Amaliastraat was door een geacht persoon, hooggeplaatst persoon betrokken. Deze was 's avonds uit geweest en kwam omstreeks 12 uren te huis; meen- ende dat hij voor zijn eigen huis stond opende hij de voordeur en ging de trap op naar zijne slaapkamerdoch bemer kte zijne vergissingtoen hij een heer en een dame te bed en in slaap zag liggen. Den volgenden dag lieten de heereq nieuwe sloten aan hunne heisdeuren maken. Een moedige vrouw van jeugdigen leef tijd nog, heeft bij Spandau een beruch- ten dief in hechtenis genomen. Geheel alleen bewaakte de vrouw 's winters eenige afgelegen woningen en eiken avond trouw deed zij haar omgang om te zien of alles veilig was. Dezer dagen vond zij echter een luik geopend en daar er in den laatsten tijd verscheidene diefstallen hadden plaats ge had begon zij boos vermoeden te krijgen. Zij wapende zich met een knuppel en trad op het huis toe. Alle deuren waren opengebrokenzooals zij nu bemerkte. In de eetzaal lagen drie pakken beddegoed en andere voorwerpen bevattende, maar van den dief was geen spoor te ontdekken. Alles was natuurlijk donkerslechts door de geopende deuren drong een zwak maan licht naar binnenplotseling hoorde ze echter uit den kelder een verdacht geluid. Voorzichtig ging zij omlaag en hier zag zij een kerel die bij het Schijnsel eener dievenlantaarn zich te goed deed aan een flesch wijn. De jonge vrouw ontstelde niet, maar sprong terug en sloot de' kelderdeur waarna zij de woning weer verliet om hulp te halen. Buitengekomen echter bemerkte zij dat de man pogingen aan wendde om uit het kelderraam te klimmen. Dat mogt natuurlijk niet en met haar knuppel sloeg zij den man op het hoofd zoodat hij terugviel. Toen riep zij om hulp die echter wegbleef en langen tijd moest zij in doodsangst staan en worste len met den diefdie telkens weer poogde zich uit het raam te werken. Eindelijk daagden een paar mannen op die met haar den inbreker nu een handje hielpen om er uit te komen en hem daar na aan 't gerecht overleverden. De gewezen zwendelaarster Adèle Spit— zeder is thans opgetreden als componiste en orchestdirectrice, onder de naam van Adèle Vito. Sarah Bernhardt heeftin Amerika in 't geheel vier en negentig voorstellingen ge geven, die niet minder dan 319,000 dol lars hebben opgebracht. Een koetsier van de Amsterdamsche Omnibus-Maatschappijdienstdoende op de lijn LeidschepleinPlantagewerd Vrijdagnamiddag gearresteerd. Door Duitschland was 's mans uitleve ring gevraagd. #7 Ju iigmr- Het BESTUUR der ONDERLINGE GLAS- VERZEKERING MAAT SCHAPPIJ gevestigd te Amsterdambe richt hiermede dat de Balans en de Rekening en verantwoording over het boekjaar, geëindigd 31 December 1.1. door H.H. Commissarissen is nagezien en goedgekeurd, en ingevolge art. 29 der statuten gedurende eene maand ter inzage zullen liggen ten kantore der Maat schappij op de Leidscbegracht No. 23, alsmede te Amersfoort bij den Heer EM MANUEL SCHAAP. Amsterdam, 21 Februari 1881. P. SCHLEYER, Directeur. Mr. W. K. VAN DER BREGGEN. Jhr. Mr. B. DE BOSCH KEMPER. W. E. MATTHES. J. G. E. Baron VAN ITTERSUM. Commissarissen. Voor de betoonde liefdadigheid ten behoeve der zieke en gewonde Boeren in de Transvaal, betuigen onder- geteekenden dank, zullende de ontvangen liefdegaven, ad f 97.29'/2 aan het comité van 't Roode Kruis te Amsterdam wor den ingezonden. Mejuffr. H. H.M. en S. P. RIJFSNIJDER. Be Notaris Mr. J. DE LOU- Kjï|§ TER, zal op Zaterdag 12 Maart 1881, des avonds te D/3 ure, in //HET VALK JE" te Amers foort in het openbaar met annexe WONING aan den Singel, hoek Kleine Haag. Bewoond door F. SCHOENMAKER. Dadelijk te aanvaarden. in de Hellestraat, met ruim ACHTER HUIS en groote OPEN PLAATS, samen groot 2 aren 30 centiaren. Bewoond door WOUTER DE WIT. Te aanvaarden 12 Juni e. k.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 2