Yrijwillip Moopg/ TE HUUR: Amersfoort. Bunschoten. Hoogland. ADVEBTENTIËir. publiek te verkoopen: Die veel Spek en veel Reuzel en veel Vet noodig heeft', kan/, zulks heel goedkoop koopeir in de Nieuwe Winkel, Appel markt, Amersfoort. stelen heeft? Vermoedelijk wel, want reeds lang bereidde hij zich ten oorlog voor. Onze Britsche buurman wil overal den baas spelen, en dat gaat nietdat berokkent hem overal teleurstellingen, ge lijk nog voor weinige dagen is gebleken. HadJ [hij de Transvaal met rust gelaten, dan zou hij den Asjantijn beter in toom hebben kunnen houden. Afrika moet aan de Europeesche be schaving, aan het wereldverkeer worden verbonden. Drie elementen werken daar toe samen het Fransche in het Noorden, het Hollandsche in het Zuiden, het En- gelsche in het Westen en Oosten. Door elkanders rechten te eerbiedigen en elkan ders belangen te bevorderen kunnen zij het doel bevorderen. Doch als zij elkan der in de wielen rijden komt er niets van terecht. BINNENLAND. Gisteren vertrok het eerste stoomschip van de te Amsterdam opgerichte stoom vaartlijn. Voorshands zijn voor zoover daarovef kan worden geoordeeld de resultaten van deze eerste reisbevrachting niet ongunstig. Een twee honderdtal landverhuizers wor den door dit stoomschip vervoerddat met het oog op dit vervoer werd dienstig gemaakt en voorzien van een werktuig om uit zeewater drinkwater te distilleeren. De groote meeting te Amsterdam voor de Transvaal op a. s. Zaterdag zal, naar men ons meldt, zeer druk bezocht worden. Door de 321departementen,derMaatsch. tot N. v. 't Alg. die aan de stemming heb ben deelgenomen (2 verklaarden er zich van te onthouden) zijn gezamenlijk uitge bracht 998 stemmen, verdeeld als volgt: Op den heer mr. A. Kerdijk 460, op den heer van Gorcom 193, op den heer P. Bruyn 845. Daar geen volstrekte meerderheid is verkregen, heeft het hoofdbestuur beslo ten, dat een herstemming moet plaats heb ben tusschen de heeren Kerdijk en Bruyn. De departementen zullen hiervan per circulaire in kennis worden gesteld en uit- genoodigd hunne beslissing in te zenden uiterlijk 1 April e. k. Men schrijftt uit Maastricht van 28 Fe bruari aan de N. R. CtHeden avond bezocht een gevangenbewaarster een vrou welijke gevangene, die tot 6 maanden ge vangenisstraf veroordeeld was. Deze ver zocht aan de bezoekster verlof een glas water te mogen halen; nadat dit toege staan was, wist ze een bezemsteel zoodanig tegen de celdeur te spannen, dat de be waarster opgesloten zat, zonder dat deze het bemerkt had. Toen dat water halen de ze laatste te lang voorkwam en zij de deur tevergeefs poogde te openen, maakte zij ge rucht en werden er onmiddelijk door de ach ter de gevangenis gekazerneerde maréchaus- sées nasporingen gedaan, ten einde de voort vluchtige weder in handen te krijgen. eene herinnering aan een genoten geluk. „Ohet is toch zoo heerlijk om te beminnen en bemind te wordenNog ge durende eenige oogenblikken bleef de dweepende uitdrukking op het gelaat der tante aanwezigtoen maakte zij weer plaats voor de gewone energiewaardoor zij de huishouding van haren broeder zoo uitmuntend wist te besturen. „Kindzeg mij dit eene nu maar. Ik heb tot hiertoe nog niets anders dan ontwijkende antwoor den van u gekregen, is uw gevoel voor den heer von Triks werkelijk van een' ernstigen aard?" „Gevoel het meisje sprak dat woord uit, als of zij er in de verste verte de beteekenis niet van begreep. „Gevoel, genegenheid, ik weet werkelijk niet eens wat dat is, maar ik geloof dat Oom het goed met mij meent, hij zegt dat de heer von Triks een edelman is, die in zeer goede omstandigheden verkeert, zoo dat mijne toekomst als het ware verzekerd is." „En is u dat werkelijk voldoende? - vraagt gij dan in het geheel niet naar de uitspraak van uw hart „Ik heb tegen Oom gezegd, dat ik niets tegen zijne beweegredenen wist in te brengen, maar dat ik den heer von Triks onmogelijk kon liefhebben." „En hij, uw Oom, wat heeft hij daarvan gezegd Wordt vervolgd.) Het was hun gebleken, dat zij uit een openstaand raam op den muur was te land gekomen, die de scheiding maakt tusschen den gevangenistuin en het belendende erf der paters Minderbroeders. De maréchaus- sées doorzochten de kerk en den tuin dier paters zonder resultaat, en zij waren reeds lang beducht dat de gevangene ontsnapt was, toen de directeur die intusschen ook was toegesneldzijn logé in zijn hof vond. De vrouw heeft zich waarschijnlijk in beide tuinen vergist en een gewaagden sprong gedaan, zonder haar doel te bereiken. Ze werd natuurlijk weder in de gevangenis opgesloten. De Collecte ten behoeve der Noodlij denden door den Watersnood, heeft in de gemeente Soest opgebracht de somma van f 286.01. In een der kunstzalen van Arti et Ami- tiae te Amsterdam is voor de leden en geïntroduceerden het portret van professor Nicolaas Beets, door mej. Therèse Schwart- ze geschilderd, tentoongesteld. Yele der qualiteiten, die wij indertijd in 't portret van nu wijlen Frederik Muller opmerkten en prezen, troffen wij ook in dit aan, hoe uiteenloopend ook de origineelen zijn welke voor die beide doeken poseerden. Mej. Schwartze behoeft hare werken niet te teekenen: zij dragen de deugdelijke mer ken van haar onmiskenbaar zeer oorspron kelijk talent. Breed, stout en krachtig is ook weder deze beeltenis; de kleur waar, en zonder te vervallen in 't geen zeker Duitsch criticus eens: „eine gewisse hol- landische Detailinalerie noemde; hoe diep bestudeerd en met welk een fijn ge voel zijn die détails weergegeven, welke den onbedriegelijken stempel der waarheid op de af beelding drukkenZoo trof ons ook weer in dezen kop de meesterlijke wijze waarop 't voorhoofd behandeld is. De uitdrukking van 't gelaat moge min der met eene afbeelding in den professo ralen toge strooken, wij willen dit niet wraken, want de dichter en de humorist, de buitengewoon begaafde mensch, naar hart en -hoofd, spreekt ons toe van dit doek, en wel zóó, dat zij die 't voorrecht hebben hem persoonlijk en in zijn geluk kigste, meest opgewekte oogenblikken, te kennen, zullen uitroepen: „dat is onze Beetsen wie hem alleen uit zijne schriften kennen den man voor zich zul len zien, wiens beeld beantwoordt aan dat, hetwelk voor den lezer als uit zijn wer ken oprijst. In het oog vooral is het le ven met treffende waarheid weergegeven. Oogen sterven niet!" heeft de Deensche dichter Andersen ergens gezegd, en die woorden kwamen ons onwillekeurig voor den geest toen wij voor dit portret ston den. Geen indruk toch blijft ons langer bij dan die van het oog dat de spiegel der ziel is; en toen wij reeds de kunst zaal verlaten hadden, waren wij nog onder de werking van dien blik. Het palet der kunstenares is hier de spiegel geweest, en haar penseel de tooverstaf waarmede zij het beeld der ziel heeft aanschouwelijk gemaakt! Amst. Ct. GEMENGD NIEUWS. In den nacht van Maandag op Dinsdag heeft men te 's Gravesande getracht bij den rijksontvanger in te breken. Een der ruiten van het kantoorraam heeft men eerst met zeep besmeerd en daarna uit gesneden. Yervolgens zijn er twee gaten in het blind geboord. De ontvanger bewe ging hoorende, doorzocht zijn huis, waar door de inbraak verijdeld is. In de vorige week is door den burge meester van Wanneperveen proces-verbaal opgemaakt tegen een tal personen, wegens verblijf in de herberg na sluitingstijd. Onder die personen waren ook de beide gemeen telijke veldwachters. Te Maastricht zijn Zondag gearresteerd een dame en een heer, die in een voor naam hotel hun intrek hadden genomen en zich aan diefstal ten nadeele van den hotelhouder hadden schuldig gemaakt. Ter gelegenheid van het carnaval heeft de sociëteit Momus te Maastricht 2000 brooden aan de armen uitgereikt. Zeer toevallige omstandigheden leidden bij een der ingezetenen van Franeker tot de verdenking van dieverij der winkelbe diende. Al naarmate dat daaromtrent een onderzoek werd voortgezet, werd het ver moeden bevestigd en kwamen zaken van meer ernstigen aard te voorschijn, totdat eindelijk gegronde redenen gevonden wer den, om haar aan de politie over te le veren. Deze, het onderzoek in 't politie bureau voortzettende, vond in de pijpen harer onderbroek, die ongetwijfeld eene deugdzame moet geweest zijnvoor een waarde van f7.aan centen. Na gedeel telijk hare misdaad bekend te hebben, is zij gevankelijk naar Leeuwarden getrans porteerd. A. v. d. W. en vrouw waren te Mak- kiuga naar een paar vrienden geweest en hadden hun eenig kind van 3 maanden bij zich. Om het te behoeden voor de koude werd het kind flink ingepakt en wel zoodat, toen men te huis kwam het kind tengevolge van verstikking het leven had verloren. Fanny, een van de grootste karpers in den vijver van Fontainebleau, bij alle Parijzenaars bekend is overleden. Het dier zag, naar men verzekertonder Frans I het levenslicht. Een familie te Pesth is in bezit van de viool van Lodewijk XIV, die indertijd op bevel des konings gemaakt is door den beroemden fabrikant Amati. Tot 1789 was die viool in Parijslater is zij in bezit gekomen van den virtuoos Lipinsky, die haar aan zijne familie legateerde. In de jongste uit China ontvangen be richten wordt melding gemaakt van eene poging om het keizerlijk paleis te ver nielen, die gelukkig nog tijdig genoeg ontdekt werd om haar te verijdelen. Onder het dak heeft men eene groote hoeveelheid buskruit en ontvlambare stoffen gevonden, en een persoon in hech tenis genomen, die men voor een der medeplichtigen aan het complot beschouwt. ALLERLEI. Een reiziger die per centraalspoor van Haltem naar Utrecht ging, zei tot zijn vriend. „Nu ik deze stad verlaat is het of er 100 pond op mijn hart drukt." „Houdt u toch stilzei de andere „als ze dat hooren dan moet je nog voor overwicht betalen." Iemand vroeg aan een zeker geleerde waarom de echo van het vrouwelijk ge slacht was. „Omdat zij, evenals de vrouw, altijd het laatstewoord wil hebben," luidde het antwoord. BURGERLIJKE STANDEN. Geboren 24 Feb. Thomas Hendrikus Johannes, z. van Jacobus Wilhelmus Put man en Weijmpje van Wijk. 26. Cor nelia Johanna, d. van Hendrik de Gans en Hillegonda Jochems. 28. Martin Frederik, z. van Aaldrik Ahlrichs en Hen- drikje Nijeboer. Johanna, d. van Reijer de Wit en Hendrika Bos. Jordanus, z. van Jan Teunis Breemer en Maria van Leuven. 1 Maart. Johannes Cornelis Josephus, z. van Adrianus van Luijn en Barbara Clara Maria van der Mast. 2. Eva Gerarda, d. van Frans Willem Meijer en Janna Jacoba van Someren. Elisabeth, d. van Johannes Willebrordus Heere en Johanna Spier. 3. Cornelia, d. van Gerardus Westhof en Mechteld van Doorn. Ondertrouwd: 25 Feb. Jonkheer Mr. Pieter van Foreest en Catharina Louisa Momma. Gehuwd2 Maart. Jan van den Hoek en Jannetje Renes. Hendrik Jansen en Woutertje van Kommer. 3. Kors Schim mel en Korneliske Spijker. Overleden24tFeb. Fransijna van Hun- telaar, 78 j., echtg. van Hendrik van Sloo- ten. 25. Reintje van Essen, 81 j., wed. van Johannes van Zeijst. 26. Cornelis Schrasser, 58 j., echtg. van Geertruida van de Vathorst. 27. Hendrikus van der Vel den, 5 m. Richardus Franciscus Kok, 37 j. echtg. van Johanna Catrina Agatha Dirkse. 1 Maart. Elisabeth van der Thien, 52 j., ongeh. Soest. Ondertrouwd: Geene. GetrouwdGeene. Geboren: 19 Febr. Wilhelmus, z. van Pieter Hartman en Alida Kok. 20. Aalt, z. van Nicolaas Polman en Everdina Mandersloot. 21. Wouter, z. van Jo hannes Tolboom en Wilhelmina van Dor- resteijn. 26. Reijertje, d. van Johannes Westerveld en Adriana Roeten. 27. Gijsberta Maria, d. van Dirk Dreumer en Maria Jacoba Rosier. 1 Maart. Dirk, z. van Hendrik Smorenburg en Jacoba Veenendaal. Overleden20 Febr. Cornelis E'oben- horst, oud 10 d. 23. Jacobus van Dijk, oud 5 m. 25. Cornelis Anthonius Kamerbeek, oud lm. 26. Hendrikje Bakker, geh. met Teunis van Tulpen, oud 42 j. Petrus Ebbenhorst, oud 16 d. 27. Maria Overhuizen, oud 58 j. Levenloos aangegeven een kind van het vrouwelijk, geslacht van Pieter Schouten en Catharina Visser, geboren 2 Maart. Bevallen: Jaapje Hoolwerf vrouw Hen drik Nagel, d. Ondertrouwd, Gehuwd en Overleden: Geene. Bevallen: 25 Febr. G. Kuijer, vrouw van D. Uppelschoten, d. 26. H. van de Grift, vrouw C. Kuijer, Az. d. 2 Maart. A. Ebbenhorst, vrouw R. W. A. van de Burgwal, z. GehuwdGeene. Overleden: 1 Maart. Cornelia Sas, oud 3 maanden. MARKTBERICHT. Amersfoort, 4 Maart 1881. Tarwe f 9,50 Èt f 11,—. Rogge f7.75 k f8,50; Boekweit f6,75 h f 7,90; Ap pelen f 0,a f 0,Aardappelen f 2,50 k f2,75 per HL.Hoendereieren f3,00 h f 4,00 de 100 stuks; Boter f 1,65 1,85 per Kilo. HULPBANK TE AMERSFOORT' Tot het geven van gelden ter leen zal eane Com missie uit het bestnnr op MAANDAG, den 7 MAART aanstaande, 's namiddags van half twee tot hal/drie, zitting honden in een der localen van het Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kannen aanmelden. Inlichtingen zijn te bekomen bij de ondergeteekenden en bij verdere leden van het bestuur, de Heeren B. E. Herechel, W. A. CroockewitM. van Beet, en Jhr. Mr. H. J. L. van Sasee van Teeelt. Mr. J. VAN DER LEEUW, Precedent. J. APELDOORN, Penningmeeeter. J. C. LEINWEBER Secretarie. De Deurwaarder J. C. KLEBER te Amersfoort is voornemens op DingS- dag, deu 8. Maart 1881, des morgens ten 10 ure, op de Hofstede KAM- POORD, gelegen onder SOEST aan den straatweg van Amersfoort naar Utrecht, nabij eerstgenoemde plaats dSt» 50 OOIJEN met flffft LAMMEREN, 30 farYT eenjarige HAMELS, iMittlti 9 guste OOIJEN, 4 vette KOEIJEN, een VOSPAARD, een oude en een jonge HERDERSHOND, een JACHT- en WAAKHOND, 20 KIPPEN en HAAN, 2 BOERENWAGENS met opzet, een STORTKAR, een span nieuwe EGGEN, 2 PLOEGEN, een SNIJMACHINE, een KOEKBREKER, een HAVERBREKER, een WANMOLEN, een KARNTOESTEL, PAARDENTUIGEN, een partij HOOI, STROO en ongedorscht KOORN, 15 mud POOTAARDAPPELEN, circa 100 voer SCHAPENMEST en 100 voer KOE MEST, voorts DEELGEREEDSCHAP- PEN, enz. Breeder bij billetten. nog eenige, zoo goed als nieuw ge bouwde WERKMANSWONINGEN aan het Monnikenpad. Elk ongeveer 30 roeden Bouwland. Te bevragen bjj N. HEYLIJGERS, Krommestraat alhier.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 2