JB a am. Bunschoten. Scherpenzeel, Woudenberg. AD VEETEW TIÉN. net niet aan middelen. Dc toezegging is gedaan, de gelden moeten gevonden worden. Een regeering mag geen dingen doen, die veroordeeling verdienen. Woord breuk is nimmer te verschoonen, zoo min bij gouvernementen als bij particulieren. En al mochten nu de tegenwoordige Mi nisters zeggen dat door geen hunner per soonlijk de bedoelde toezegging is gedaan, het feit dat zij den grond niet afstaat stelt haar verantwoordelijk voor de vervulling der belofte. Misschien. wij verzoeken er dringend om, zal een onzer wakkere Tweede- Kamerleden, gebruik makende van zijn recht van initiatief, zich met deze zaak bemoeien. Of wel, er zal over de nni- versiteitsqumstie een interpellatie worden ingediend, eindigende met deze motie »De Kamer spreekt den wensch uit, dat binnen een niet te lang tijdsverloop worde begonnen met de stichting eener nieuwe academie te Leiden, en gaat over tot de orde van den dag." Dan kan het blijken, of in de politieke stroomingen nog plaats is voor de belangen der wetenschap. En als dat niet gebeurt? Dan zal de pers zich haar roeping van strijderes voor recht en billijkheid waardig toonen. Dan zullen al haar organen een parig de stem verheffen ten gunste van een onzer voornaamste brandpunten van beschaving en verlichting. OFFICIËELE PUBLICATIEN. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gezien de eerste zinsnede van ait. 127 der militiewet en art. 71 van het konink lijk besluit dd. 8 Mei 1862 (Staatsblad no. 46), Gelet op de aanschrijving van den heer Commissaris des konings in de provincie Utrecht van den 8. December 1862, no. 1 N. M. en S. (Provinciaalblad no. 157), Herinneren den geestelijken en bediena ren van den godsdienst bij de erkende kerk genootschappen en den studenten in de godgeleerdheid hunne verplichting om, voorzooveel zij als dienstplichting zijn aan gewezen en tengevolge van het getrokken nummer bij de militie ingelijfd moeten wor den, of daarbij reeds ingelijfd zijn, de aan vraag om ontheffing van den werkelijken dienst tusschen den 20. Maart en den 1 April aanstaande intedienen bij den Burge meester der gemeente, binnen welke zij voor de militie zijn ingeschreven, onder overleg ging van het desbetrekkelijk bewijsstuk. Amersfoort, den 19 Maart 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris, VAN PERSIJN. W. L. SCHELTUS. De Burgemeester van Amersfoort, Gelet op het koninklijk besluit van den 17. October 1820 (Staatsblad No. 22) Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat tot het uitgeven van de PATENTBLADEN aan hen die in het jongstverloopen kwartaal van het dienst jaar 1880/81 (van den 1. November 1880 tot en met den 31. Januari 1881) aangif te voor patentrecht hebben gedaan, ten raadhuize zal worden zitting gehouden op Donderdag, den 17. Maart aanstaande, van 's voormiddags 10 tot 1 uur des na middags, en dat de n iet-afgehaalde pa tentbladen door den deurwaarder van 's rijks belastingen zullen worden bezorgd, tegen betaling van tien cents. Amersfoort, den 10 Maart 1881. De Burgemeester voornoemd, VAN PERSIJN." Amersfoort, 12 Maart 1881. Zondag, 13 Maart, zal de godsdienst oefening in de Remonstrantsche kerk al hier geleid worden door den Heer M. J. Mees, predikant te Haarlem. Vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag, den 15. Maart 1881, des namiddags halftwee. Punten van behandeling: 1. Kohier van den hoofdelijken omslag, dienst 1880, met reclame. 2. Verorderingen met betrekking tot de regeling van het lager onderwijs, met re kwesten van den heer Schweinsberg en eenige ingezetenen, aangaande onderwijs in den zang. 3. Rekwest van G. T. van Eek, om afkoop van erfpachtsrecht, met advies van Burg. en Weth. 4. Rekwest van C. Lensing tot aankoop van grond buiten Bloemendal, 5. Ontwerp-besluiten tot afschrijving van aanslagen in den hoofdelijken omslag en de hondenbelasting, dienst 1880. 6. Benoeming van eene onderwijzeres aan de openbare school in de Koestraat. a.s. Mrandag gedenkt Jan van Strij den dag waarop hij vóór 50 jaar bij het wapen der artillerie in dienst trad. Sinds 1842 bij het Reg. Rijd. Artillerie in dienst, ver vult hij tot op dezen dag de betrekking hem opgedragenvoor zooverre het hem zijne krachten toelaten, met lust en ijver. Soest. Door Geurt Reijerse is aangifte gedaan van de geboorte zijner zevende dochter die hij heeft genaamd naar H. M. onze geeërbiedigde Koningin. SPAARBANK. Het Bestuur van de Spaarbank te Amersfoort zal zijne gewone zitting hou den op Maandag 14 Maart e. k., op het Raadhuis, des namiddags van 12-1 uur. A. J. BOS, Secretaris. BINNENLAND. Bij het departement van oorlog bestaat het voornemen, in den aanstaanden zo mer drie forten van de Utrechtsche linie te doen bezetten en geheel te doen in richten, zooals zij in den oorlogstoestand zouden moeten zijn. Waarschijnlijk zullen de bij Utrecht gelegen forten Voordorp, Biltstraat eD Vossegat met de batterij op deu Hoofddijk gekozen worden. Een zoodanige oefening op oordeelkundige wijze geleid, kan zeker hoogst nuttig zijn voor officieren en minderen. De pastoor van het Heike, Zuidwaarts van Roosendaal, heeft een vijftigtal nood lijdenden door den watersnood gedurende twee maanden gevoed en verpleegd en elke geldelijke subsidie, hem door de watersnood-commissie aangeboden, af geslagen. Maandag is het stoffelijk overschot van den heer Ph. Bello, redacteur van »'t Majonn. weekblad", te Lochem ter aarde besteld. Een talrijke schare van vrienden en vereerders uit Deventer, Zutfen, Almelo en andere plaatsen waren bijeen. Verscheiden kransen werden op de lijkkist gelegd. Op 't kerkhof bracht de heer Haitsma Muiier, burgemeester van Lochem, hulde aan den overledene en wees op 't verlies dat de gemeente leed, èn in den burger, èn in den on derwijzer. De heer D. B. Wisselink leeraar aan 't gymnasium te Deventer, voerde mede het woord als vriend van den overledene en namens de loge te Deventer, waarvan de overledene vele jaren 't hoofd was. Diepe rouw klonk uit zijn woorden. In 't sterfhuis werd nog 't woord ge voerd door dr. Ter Haar, leeraar aan de hoog. burg. te Deventer, en door ds. P. van Westhreene, die in de plaats van den vader van den overledene uit Roozendaal was overgekomen. De overledene was een man van veel zijdig talent, en onderscheidde zich reeds in zijn jeugd door buitengewonen aan leg» gepaard met vlugheid en schran derheid. Zijn geboorteplaats is Doesborgh, Hij bezat veel vrienden. Arnhem10 Maart. De telegrafische gemeenschap blijft nog gestoord en het schijnt een zeer zwrar werk te zijn om de vele gebroken palen en draden in zulk een weder spoedig te herstellen. Nu beseft men dubbel de waarde van dat gemeenschapsmiddel. Apeldoorn, 9 Maart. Omtrent mid dernacht werden de bewoners onzer ge meente uit hun eersten slaap gewekt door het alarm der brandklok. De in de kom van ons dorp gelegen bergschuur van den bakker A. Hester stond in volle vlam, omringd door vele andere panden gelukkig bleef de schade bij dit eene perceel, doch de ijver van den spuitgast Westenbroek deed hem zijn leven verliezen; hij werd onder eenige balken begraven en overleed helaas di rect daarnah jj laat een weduwe en kinderen achter. Niet minder dan vier stoombooten zitten nu sedert Vrijdag 11., toen er een sterke sneeuwstorm woedde, vast in het Sneekermeer, een zoo men zegt op het land gejaagd en de andere tusschen groote ijsmassa's beklemd. Van een dier booten heeft zich de bemanning over ijs en land naar Sneek weten te redden. Over de andere maakt men zich ern stig bekommerd, vooral omdat men meent dat er niet weinig passagiers aan boord zijn, in één boot meer dan twin tig, zoodat er ook waarschijnlijk onder zooveel menschen gebrek aan voedsel heerschen moet. Pogingen om hulp te bieden mochten tot dusver uiet slagen. BUITENLAND. Sir Evelyn Woodde man die de Transvalers zoo men zegt eens >een handje" zal gevenis bevorderd tot generaal-majoor. Voor hem, als mensch, hopen wij dat hij nog lang den rang van generaal- majoor en hoogere bij het Engelsche leger zal bekleeden, doch wij vreezen. De bevolking van de Vereenigde Sta ten is sedert het jaar 1799 tot op heden van vier millioen tot vijftig millioen ge klommen. In de Fransche Kamer is bij meer derheid van stemmen in beginsel besloten om de vaccinatie en revaccinatie verplich tend te stellen. Prins George van Hessen is in den ouderdom van 88 jaren overleden. Den 14den April zal de Paus een con sistorie houden, waarin de hier volgende prelaten Ricci, Lasagni, Jacobini Ange en Guarda tot kardinaal zullen worden benoemd. Te Avignon treedt tegenwoordig in een der café-chantauts een zangeres op, die den naam van mademoiselle Gambetta draagt. De prefect van het departement heeft die dame verzocht, om, uit eer bied van den Kamer-president, een ande ren naam aan te nemen. De dame moet echter geantwoord hebben, dat, voor het geval zich de heer Gambetta deze gelijk heid van naam schaamdehij dan maar zijn eigen naam veranderen moest. De dwangwet wordt op Ierland met nadruk toegepast en voortdurend hebben er arrestatiën plaats. Onder de gearres teerden is ook Michael Coy ton, de voor naamste oprichter der Land Leagne. Uit naam der Amerikaansche Republiek heeft hij tegen zijn arrestatie geprotesteerd. Het getal dergenen die tot gisteren in hechte nis zijn genomen wordt op 30 geschat, ook een der advocaten, die Parnell heb ben verdedigd, zekere Nelly, bevindt zich daaronder. De Zwitsersche regeering heeft tot die van Duitschland, Oostenrijk-Hongarije, Frankrijk, Rusland, Italië, Belgie, Luxem burg en Nederland een uitnoodiging ge richt, om in de volgende maand te doen deelnemen aan een conferentie te Bern, ter definitieve vaststelling eener internati onale wetgeving op het vrachtgoederen- vervoer op de spoorwegen. De strenge vorstdie in Februari te Guatemala heerschte, heeft aan de koffie- en suikerplantages voor meer dan een millioen dollars schade toegebracht. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren2 Maart. Hendrik Dirk, z. van Nicolaas van de Roemer en Alida Antonia de Kruijff. 4. Teuntje Cornelia, d. van Aalbert Achterkamp en Cornelia Renes. Herman Petrus, z. van Roelof Jan Graaf en Ariana Schimmel. 5. Goosen, z. van Jo hannes van Eeden en Cornelia Morren. Francina, d. van Willem van den Brink en Maria Bakkenes. Bernardina EDgelina, d. van Johannes den Ouden en Aleida den Ouden. Cornelia, d. van Johannes Koe koek en Anna Petronella Schreuder. 6. Clara Roeloffina Barbara, d. van Dirk van Appelen en Maria van den Bijtel. 7. Everarda Maria, d. van Antonius Johannes Kleinman en Maria Everarda Geesing. Gerrit, z. van Wilhelm Brouwer en Geurtje Langelaar. 8. Elisabeth, d. van Johannes Mulder en Alijda van Plateringen.Frede- rika, d. van Frederik Frederiks en Jansje van Ling. Ondertrouwd 10 Maart. Joseph Bovee en Elisabetha Hendnka Josepha van Leu- verden. Overleden 5 Maart. Elisabeth Heere, 2 d. 7. Philippina Walter van Lutum, 69 j., echtg. van Gijsbert de Vette. 8. Een levenl. aang. kind vrouwl. gesl. van Geer- truida Veenendaal. Een dito dito van Gijsbertus Voorburg en Gijsberta Schoon- derbeek. Geboren21 Febr. Cornelis Wilhel mus, z. van Willem Hoogeveen en Anna Berendina Groeuenberg. 22. Teuntje, d.v. Johanna Kinderdijken JaunigjeVersteeg. 26 Febr. Jacobus, z. van Evert- de Ruijter en Geertje van Klooster. 1 Maart. Wil lem, d. van Geertje Dijkman. OndertrouwdGeene. Gehuwd: 4 Maart. Johannes van den Berg en Hille Adriana Arendsen. Overleden28 Febr. levenl. aangeg. kind van Jan Bieshaar en Marretje Elbert- sen. 2 Maart. Maria Catharina Timmer, oud 1 j. Soest. Ondertrouwd: Geene. Getrouwd: Geene. Geboren: 6 Maart. Adelaide Emma Wil- helmina Therese, d. van Geurt Reijerse en Margaretha Schouten. Johanna En- gelina Geertruida Maria, d. van Johannes Georgius Bootz en Antoinette Catharina Maria Schoppenhauer. 8. Wilhelmus, z. van Pieter Majoor en van Christina Daselaar. 9. Een levenl. aang k. vr. g. van Gerrit Wouters en van Hendrika Mollevangei;. Overleden: Geene. BevallenMaria van Woudenberg, vrouw Willem Koelewijn, d. Fijtje Korlaar vrouw Peter Bos, d. OndertrouwdBart Koelewijn met Jan netje Koelewijn. Evert Muijs met Marretje de Graaf. Bevallen Jannetje Jansen, vrouw van Gerrit de Bruin, z. Hendrika van de Burgt, vrouw van Barend Blanken, d. Aaltje Berkhof vrouw van Jan van de Ham, d. OndertrouwdGeene. Bevallen: 7 Maart. Everdina van Wa keren, geb, van Silfhout, d. 8. Cornelia Koudijs, geb. van Donselaar, d. 8. Maria Cornelia Mulder, geb. van Lunteren, d. Gehuwd5 Maart. Helmerd van Voort huizen, oud 28 j. en Jannetje Steenbeek, wed. Matthijs van de Lagemaat, 35 j. 5. Lammert van Broekhuizen, 39 j. en Klaas je Broekhuizen, 22 j. Overleden8 Maart. Jannetje Druijff, ruim 2 maanden. MARKTBERICHT. Amersfoort, 11 Maart. Tarwe f 9,50 k f 11,—. Rogge f7.75 k f8,50; Boekweit f6,75 k f7,90; Ap pelen f0,k f0,Aardappelen f2,50 k f 3,per HL.Hoendereieren f3,00 a f3,50 de 100 stuks; Boter f 1,50 k 1,75 per Kilo. Getrouwd /v Jhr. Mr. PIETER VAN FORÉlEST"" en CATHERINE LOUISE MOMMA. Amersfoort, 11 Maart 1881. die netjes kan werken, zoo noo- dig met de wasch omgaan en een bur ger pot kan kokennog eenige dagen 's weeks over hebbende zag die gaarne weder aangevuld. Adres letter Q, aan het Bureau dezer Courant.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 2