NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Amersfoort, Ban, Bnnschoien, Eenes, Baierali, ianlatea, HooM Lensden, Soest, tl, Zaterdag 26 Maart 1881. No. 24. Tiende Jaargang. UitgeverA. Al. Slothouwer, Advertentiën kunnen inge zonden worden tot uiterlijk morgens S'A, uur des Woens dags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts drie maal In rekening gebracht. Het geneeskundig Staats toezicht en de Volksschool. De Toren van Treviso. xv. AMERSFOÖRTSCHE COURANT. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 8 maanden f 1, Franco door het geheele Kijk1,10. Afzonderlijke nummers 8 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags- en des Zaterdags. TB AMBRSFOOBT. Advertentiën ran 18 regel,J 0,40, Iedere regel meer O.Ot. Voor het Biitenlind0,07'. Beelamee per regel0,10, Groote lettere worden berekend neer pleetiruimte. In een ingezonden stuk aan //De Wek ker, nieuwe bijdragen voor het onder wijs," klaagt de heer dr. S. Sr. Coronel er over dat de Regeering, bij het vast stellen van regelen voor den schoolbouw, precies heeft gedaan alsof er geen genees kundig staatstoezicht bestond. Die klacht is zeer rechtmatig, en de wijze waarop de schrijver haar toelicht, moet bij ieder instemming vinden. Iemand, die wellicht nooit iets van schoolhygieine heeft gelezen, althans door den aard van zijn opleiding en werkkring nooit in de ge legenheid was eene ernstige studie over dit veelomvattend en hoogst gewichtig onderwerp te maken, moet voortaan beoor- deelen en beslissen, hoe of hoe niet onze scholen voortaan gebouwd of verbouwd oeten worden. De districtsschoolopziener moet de plannen en bestekken van school gebouwen en ouderwijzerswoningen be- oordeelen, beslissen of de verlichting, de luchtverversching en verwarming voldoende en doelmatig zijn, of de schoolbanken aan FEUILLETON. Hij kon misschien de helft van den korten weg reeds afgelegd hebben, en ging op de teenen staan, terwijl hij eene kleine hoogte besteeg waarop laag hakhout groei de, toen de sneeuw plotseling in de lucht vloog, alsof zij door een hevigen wervel wind in de hoogte werd geworpen, de graaf had nauwelijks tijd om het geweer tegen de wang aan te leggen, een woedend ge brul, een knal en een gerochel, toen was alles stil en de lichte sneeuwvlokjes vielen neder op de lichamen der beide vijanden alsof zij die met één lijkkleed wilden over dekken. VI. De laDge reeks van sleden, waarop het jachtgezelschap terugkeerde, reed in lang- zamen draf naar Hohenbruch. De gasten waren, op verzoek van Ehrenfels, den voor uitrijdenden heer von Triks gevolgd, terwijl de gastheer zelf, met den nog altijd be- wusteloozen graaf en Johan op eene daar toe bijzonder goed ingerichte slede, den stoet volgde. De oude bediende echter had na het ongeluk aan niemand de zorg voor zijnen meester willen overlaten. Men had de hygieinische eischen beantwoorden. Op zijn voorstel kan de minister ontheffing van sommige bepalingen geven. Hij moet beslissen hoe privaten en urinoirs in quaes- tieuse gevallen moeten ingericht wor den, enz. 't Is inderdaad zoo, de bevoegdheid van den Inspecteur vau het Geneeskundig Staatstoezicht is reeds in de wet op het Lager Onderwijs gebrekkig geregeld. Art. 5 bepaalt, dat geen lager schoolonderwijs wordt gegeven in localen, welke door dien Inspecteur als schadelijk voor de gezond heid zijn afgekeurd, en schrijft vervolgens de behandeling voor ingeval in zijn uit spraak wordt berust. Maar wij vinden daar niet vermeld, in hoeverre het iuitiatief bij dezen titularis wordt gevonden: of hij lijdelijk heeft af te wachten, dat door een der belanghebbende partijen, ouders, hoofden van scholen of leden van het Rijks- schooltoezichtde aandacht wordt geves tigd op den toestand van een schoolgebouw en eerst dan zijn oordeel uitspreekt, dan wel, of hij krachtens zijn ambt be voegd is ten allen tijde de scholen binnen te treden om een onderzoek in te stellen naar alles wat op de hygieinische inrich ting betrekking heeft, en daarna een zelf standig oordeel te brengen ter kennis van de autoriteiten. Dit laatste is de rationeele weg: wil wachten totdat het geneeskun dig staatstoezicht er bij wordt gehaald, dan kunnen jaren lang allerlei verkeerde dingen worden bestendigd, tot groot nadeel van het lichamelijk en zedelijk welzijn der jeugd. hem gevonden terwijl hij bij hem neder- knielde en zoo hard mogelijk om hulp riep, zij hadden geholpen om den bewus- teloozen naar den grooten weg te brengen, toen hij echter op de slede zou nedergelegd worden, deed de oude dit zelf zoo zorgvuldig mogelijk, terwijl hij hem iu de medegebrach te wollen dekkleeden wikkelde, en het bovenlijf in zijne armen nam, om het stooten en schommelen der slede nog zoo veel mogelijk onschadelijk te maken. Er heerschte in deze eenzame slede eene zeer eigendommelijke stilte. De voetstappen der paarden en het voortschuiven der slede werden door den verschgevallen sneeuw bij na onhoorbaar gemaakt, zelfs het geluid der bellen klonk dof, te midden van de dicht nedervallende vlokken. Gevaarlijk was deze rit in het geheel niet. De straat weg werd door hooge boomen die ter we derzijde stonden, scherp afgeteekend, zoo dat men met gemak de greppels vermij den kon, waarvan men ook weldra geen enkel spoor meer zag. Gedurende langen tijd waren zij zwijgend voortgereden, totdat Ehrenfels eindelijk de stilte afbrak, en den ouden Johan verzocht om hem den geheelen loop van dit onge val eens duidelijk uiteen te zetten. Toen de bediende eindelijk met een diepe zucht het verhaal ten einde gebracht had, kreeg de slede niettegenstaande het zoo voorzichtig wenden van den koetsier een' Maar nog erger is hetdat in het gan- sche Koninklijk Besluit van 30 Augustus 1880 regelende den bouw en inrichting der localen waarin lager schoolonderwijs wordt gegeven van het geheele genees kundig staatstoezicht met geen enkel woord wordt gerept, 't Is als of de Minister het er met opzet buiten heeft willen houden. Zelfs is er niet eens bepaalddat de districts-schoolopziener op het bestek voor den bouw of de verbouwing eener school het advies van den geneeskundige behoort te vragen, alvorens hij zijn toestemming geeft tot de uitvoering. Wel mag voor ondersteld worden dat hij het in zeer veel gevallen zal doen ten einde een gemotiveerd oordeel te kunnen uitspreken over onder- deelen waarvan de kennis buiten zijn be reik ligt, maar een verplichting is dit geenszinsen ookals de schoolopziener niet van plan is zich naar de zienswijze van den geneeskundige te schikken, dan belet niets en niemand hem het advies eenvoudig voor kennisgeving aan te nemen. Zoo zou het kunnen gebeuren dat er nieuwe scholen werden gebouwd die reeds terstond konden worden afgekeurd, in aan merking genomen de groote rekbaarheid waardoor sommige bepalingen van het Ko ninklijk Besluit zich onderscheiden. Voor een man als dr. Coronel, die zich ten op zichte van de schoolhygieine zoo verdien stelijk gemaakt heeft en nog maakt is dat waarlijk wel iets om uit zijn vel te springen. Die geringschatting van medische des kundigen is geen op zichzelf staand feit: hevigen schok. Juist wilde Ehrenfels den koetsier eene in zijn oog wel verdiende berisping doen hooren, toen Johan eens klaps vol vreugde uitriep z/Heer in den hemel, de graaf is weer tot zich zeiven gekomenHet schijnt mij toe dat hij zich bewogen heeft. Hij ademt weer als een gezond sterk menscb." De waarneming van den ouden man scheen zich te zullen bevestigen. In den aanvang bemerkten de angstig luisteren den niets anders dan eene moeielijke steunende ademhaling, alsof er een berg op de borst des gewonden drukte, toen werd de adem regelmatiger en niet meer door gesteun afgebroken, totdat eindelijk, wel is waar langzaamhet bewustzijn bij den onmachtigen terugkeerdedie zich klaarblijkelijk moeite gaf om te weten waar hij zich toch wel bevond. Na veelvuldige vergeefsche pogingen ge lukte het hem toch eindelijk om zich met behulp van Johan te kunnen oprichten. z/De heer graaf bevindt zich in de slede van den heer von Ehrenfels, sprak de be diende om zijn geheugen ter hulp te komen z/het wilde zwijn heeft uwe genade erg toe getakeld, maar nu is er, geloof ik, geene rede tot vrees meer. Als God het wil zal alles weer goed worden, binnen een kwar tiertje zijn wij in Hohenbruch, en daar zal de graaf kunnen uitrusten." De naam van Hohenbruch bracht eene men treft haar aan bij hoogere en lagere autoriteiten, en in niet mindere mate bij niet autoriteiten. Men beschouwt den ge neesheer, niet als hij met potlood en receptenboekje in de hand gereed staat om iets voor te schrijven, maar als hij wen ken geeft van praeventieven aard, die, werden ze opgevolgd, het gebruik van ge neesmiddelen onnoodig zouden maken, als den man, die altijd overdrijft en over vraagt, die in alles gevaren ziet, die kleingeestige waarschuwingen en verma ningen ten beste geeft, welke geen inensch kan opvolgen. Zoo gaat het in het parti culiere leven, en ook met betrekking tot de publieke zaak. Dringt de geneeskundi ge aan op goed drinkwater, dan zeggen de regenten//Ons water is zoo kwaad niet: we hebben er altijd van gedronken en zijn toch niet dood gegaan. Vraagt hij reiniging van grachten, men laat hem pra ten Spreekt hij een ongunstig oordeel uit over eenig voedingsmiddel, men gebruikt er geen lood minder om. En ieder weet, hoe lang en onvermoeid de mannen van studie hebben moeten prediken in de woestijn, eer onze landgenooten tot het begrip waren ingegaan dat de hoeveelheid licht, versche lucht, ruimte enz. voor schoolgaande kinderen beschikbaar gesteld geen onverschillige zaak is. Nog hoort men hier en daar mompelen dat het «groote gekheid is, die scholen, waar alles zoo in de puntjes moet zijntoen wij jongens waren, zaten we in een schuur of een hok, en we zijn toch goed terecht gekomen." Een oogenblik is de regeering op den grootere verandering in den toestand van den verwonden te weeg, dan al de pogingen van Johan en van het overige jachtgezel schap door wrijven met sneeuw en het in gieten van sterken wijn hadden kunnen te voorschijn brengen. Hij richtte zich bijna zonder eenige hulp op, en scheen weldra zijn geheelen toestand zeer duidelijk te begrijpen. Ehrenfels maakte van dit stilzwijgen gebruik om nu zelf een gesprek aan te vangen, en zijn neef, gelijk hij hoopte tot andere en be tere gedachten te brengen. «Nu, mijn lieve neef! hoe gaat het laat het hoofd nu maar niet hangenDrommels ik ben haast jaloersch op U, zulk een wild zwijn is bij menschengeheugenis niet gescho ten, en dan nog door hetzelfde getroffen, en van onder zijn lichaam weggehaald te moe ten worden. Dat is eigenlijk voor een' goed jager veel te veel geluk op eens." Toen de aangesprokene op deze wel wat zonderlinge woorden het stilzwijgen bleef bewaren, voer Ehrenfels met zijne troostredenen aldus voort: «Gij weet waarlijk zeer goed met de kogels om te gaan I Het eerste schot was wel is waar wat te hoog naar het schouderblad gericht, toch heeft het nog evenwel de hart kloppen geraakt, maar het tweede, vlak van voren, midden in het voorhoofd gemikt, dat noem ik schieten als een keizer. Hij moest midden in zijn vaart, plotseling weg geweest zijn, denk ook eens aan hij heeft U niet eens kunnen slaan."

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 1