NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Amersfoort, Baan, Mn!, tams, lamoroolfi, lomlata, BooM Lensden, Soest, Woensdag 30 Maart 1881 No. 25. Tiende Jaargang. Uitgever: A. Wi. Slothouwer, Voor menschen die graag1 sparen. AMERSFOORTSCflE COURANT. Abonnementsprij» voor Amersfoort per I mssndsn f 1,—, Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers 3 Cent. Dit Blad verschijnt des Wotmdagt- en des Zaterdags. y Tl AJuxrstoort. y Advertentiën van 16 regelsJ 0,40. Ieders regel meer O,OS. Voor hst Baitenland0,07S. Beslames per regel0,30. Groote letters norden berekend naar plaatsruimte. 1 April, de dag waaraan voor het Ne- derlandsche volk een belangrijke geschied kundige herinnering verbonden is, heeft nieuwe beteekenis gekregen, nu het den Koning behaagde, dien dag aan te wijzen voor het in werking treden van de Rijks postspaarbank en niet gewaagd js de voorspelling, dat hij nog na jaren, zal wor den herdacht als de geboortedag van een instelling, zegenrijk voor vele^.,. De rijks-postspaarbank! Ee,ne voortreffe lijke zaak. Want zij zal /je gelegenheid tot veilige belegging vai?, spaarpenningen openen op zóóveel plaaf^gj), die vroeger daarvan verstoken war^n. Waar tot heden ijverige menschenvrjfen(}en met prijzens waardige inspanning geiracht hebben, naar de mate hunner, krachten in de behoefte te voorzien, zaM zjj n0g vrjj wat beter die behoefte bevre (jjgen. Zij biedt voordeelen, die de best;Piall(je spaarbanken, ondanks alle inspanning van jen kant der bestuur ders, niet bie jen kunnen. In één woord zij is een uitstekend middel, om het spa ren bij ons vojk meer algemeen te maken, en daardoor;. ^et stoffelijk en zedelijk wel zijn van dij,jzen(]en jn den lande krachtig te bevorde reiK Als de regeering en de staten-generaal daarvan niet doordrongen waren geweest, zou de/ zaak niet zijn tot stand gekomen. WantV heei Wat moeielijkheden zijn er aan verbanden. Voor de postbeambten, die toch re<yFs met werk overladen zijn, wordt het S .en geringe vermeerdering van arbeid, nu zij voor u en een ander, die sparen of zijn geld terugvragen komt, bijna den ganschen dag gereed moeten staan. Wat tal van brie- ven over spaarbankzaken zal door de handen dier beambten moeten gaanEn dan de boekhouding, die te Amsterdam moet wor den gevoerdVerbeeld u slechts, één i groote spaarbank voor geheel Nederland Vals een reusachtig lichaam, dat links en !rechts, van Delfzijl tot Vlissingen, en van «en Helder tot Maastricht, zijn armen uitstrektMet die armen de hand reikend aan allen, die hun kleine geldbedragen i veilig en rentegevend beleggen willenen al dat geld overbrengend naar Amsterdam, waar het met de meeste zorg moet wor den beheerd! Al komt er een millioen inleggers, toch wordt van al hetgeen zij inbrengen te Amsterdam boek gehouden dat is geen kleinigheid, nietwaar? Maar daarvan zal het publiek niet veel .merken. Wie inlegger in de rijks-post- srbank wenscht te worden, behoeft er wJaarlijk geen reis naar de hoofdstad om ^'je maken. Al wat van hem gevergd wordt, is dat hij naar het naastbij gelegen kan toor of hulpkantoor der posterijen zich hegeve. Als hij daar maar opgeeft, wie wat hij is, wordt hem kosteloos een en spaarbankboekje uitgereikt. Daar overhan- Maakten wij in ons Yorig No. van de rijks postspaarbank eenige melding, gaarne voldoen wij aan het tot ons gericht verzoek dit geschrift, 't walk met I April a.a. van Rijkswege gratis wordt uitgegeven, geheel in onze kolommen op te nemen. digt hij het geld. aan den postbeambte, die het bedra.'g inschrijft in het spaar bankboekje., Om het overige heeft hij zich n'.et te bekommeren. De postbeamb ten zorgen er wel voor, dat bij de directe tt- Amsterdam bekend wordt wat er is i' gebeurd. Bij die directe wordt natuurlijk ook berekend de rente, waarop de inlegger aanspraak heeft. Als deze er maar aan denkt, ééns in het jaar en wel inden loop der maand, gedurende welke hij in legger is geworden zijn spaarbank boekje naar Amsterdam te zenden, wordt de rente daarin bijgeschreven. En intus- schen kan hij er op rekenen, dat, als hij later zijn geld weer noodig heeft, het hem dadelijk of binnen weinige dagen zal wor den terugbetaald. Dat die terugbetaling zonder fout ge schieden zal, daarop kan hij inderdaad ge- rust zijn. Want in de wet, waarbij de rijks-postspaarbank in het leven werd ge roepen, is uitdrukkelijk geschreven: //De staat waarborgt zonder eenig voorbehoud aan de inleggers de teruggave hunner inla gen en de betaling der aan hen verschul digde renten." Van eenig gevaar, dat het toevertrouwde geld verloren zou gaan, kan dus geen sprake zijn. In een brandkast met driedubbel geheiraslot kan het niet zóó veilig liggen als in 's lands schatkist. Niemand kan er een bergplaats voor vin den, die hem zóó geheel van alle bezorgd heid voor het behoud zijner spaarpennin gen bevrijdt. Als de inlegger zijn spaar bankboekje maar zorgvuldig bewaart, kan hij het te alleu tijde weer te gelde maken. Wie van de rijks-postspaarbank gebruik wenscht te makenbehoeft dus slechts zich te vervoegen aan eenig kantoor der posterijen. Dat wil zeggen zoo zal het na korter of langer tijd worden. Niet ter stond. Keulen en Aken zijn niet in één dag gebouwden een zóó wijdvertakte instelling als een spaarbankwerkende voor het gansche rijkkomt niet binnen enkele maanden tot volle wasdom en groei. Zóó onredelijkdat te verlangenkan niemand wezen. Meer eischen mag men niet dan dat zonder tijdverlies geschiede wat onverwijld geschieden kan. Maar die eisch komt dan ook tot zijn volle recht. Reeds dadelijk worden alle post en bijkantoren voor den dienst dezer spaarbank openge steld. Daarnaast een zeker aantal hulpkan toren. Maar het vermeerderen van het ge tal dezer laatste vordert eenigen tijd. De uitbreiding zal een geleidelijkegeen on- noodig langzame zijn. Het netwerk der gelegenheid tot het inbrengen van spaar gelden dat over ons land wordt uitge spreid zal allengs de leemten verliezen die er voorhands nog in blijven. Kleine plaatsen die in dit netwerk voor 't oo- genblik nog niet worden opgenomen, zullen in het voorrecht van grootere gemeenten gaan deelen. En zoo zal de dag aanbreken, waarop in den letterlijken zin des woords kan worden verklaard geen plaats is er meer in Nederland waar niet de staat zelf zijn burgers de gelegenheid geeft, hunne spaarpenningen aan zijn hoede toe te ver trouwen. En let er wel op hoe ruim die wordt gemaakt. Vooreerst uren waarop gelegenheid wat betreft de dagen en men voor spaarbankzaken terecht kan aan de kantoren welke voor dezen dienst zijn opengesteld. Voor al die kantoren geldt in dit opzicht hetzelfde. Eiken dag, zon en feestdagen niet uitgezonderdzal een ieder er welkom wezen. Als men maar niet komt vóór 9 uur 's ochtendsnoch na 9 uur 's avonds, en mits maar binnen den tijd gedurende welken het kantoor voor gewone postzaken toegankelijk is kan een ieder zelf zijn uur kiezen en gaan, wanneer het hem 't best schikt. Dus: de man behoeft er zijn werk niet voor te verzuimende vrouw er haar huishouden niet op een ongelegen uur voor in den steek te laten en desnoods kan het kind tusschen de schooltijden de inlage gaan doen. Dus ook: wie geld beschikbaar heeft, kan het dadelijk kwijt raken behoeft het niet zelf te bewaren tot den volgenden dag en heeft zich niet bloot te stellen aan de verleidinghet aan onnoodige dingen of erger te verknoeien. Het voor deel hiervanter bevordering van het sparen springt te scherper in het oog als er bovendien nog op gewezen wordt dat door middel van deze rijksinstelling ook zeer kleine bedragen kunnen worden ter zijde gelegd als een appeltje voor latereu dorst. Inlagen in geld mogen weliswaar niet kleiner zijn dan 25 cents; en in het belang eener eenvoudige administratie wordt er zelfs op aangedrongen, die geld- inlagen uitsluitend uit 25 cents of veel vouden daarvan .50, f.75,/ l. f 1.25, enz.) te doen bestaan. Maar er is iets op bedachtom te gemoet te komen aan hen, voor wie 25 cents tegelijk nog te bezwarend is. Dat ,/iets" zijn formulieren daarvoor ingerichte kleine stukken papier die kosteloos verkrijgbaar zijn. Zij bevatten 20 vakjes voor evenzooveel frankeerzegels van 5 cents. Alleen dezegeen frankeer zegels van meer of minder mogen er op worden geplakt. Maar wie dan ook van zulk een formulier zich heeft voorzien heeft slechtszoovaak hij vijf cents kan afzonderen, zulk een frankeerzegel te koopen en liet er op te hechten in een der aan gewezen vakjes. Hij gaat daarmede voort totdat het formulier vol is d. w. z. totdat hij aldus een gulden aan 5 cents frankeerzegels bijeen heelt; en als hij dan met zijn spaarbankboekje aan het kantoor komtwordt het formulier aangenomen en wordt het bedrag van een gulden in het boekje ingeschrevenzoo goed als of een werkelijke gulden op de toonbank werd neergelegd. Zoo zal de zuinige huisvrouw in een gezinwaar het koper de waarde heeft van zilver voor anderen, de luttele bedragen, welke zij van dag tot dag ver mag af te zonderengaandeweg kunnen omzetten in een voorloopige belegging, die zij in de spaarbank storten en rente- gevend maken kan, zoodra de stuivers tot een gulden zijn gegroeid. Langs dien weg kan het vaak ingewikkelde en tijdroovende beheer eener schoolspaarbank, tot onbetee- kenende afmetingen worden herleid. Wie kleine fooien te geven heeft en die in den vorm van formulieren met postzegels geven wil, kan daardoor menigeen het goede pad wijzen. Kortom, deze formulieren kunnen als zooveel kleine beekjes, die op hun weg naar de groote rivier het land vrucht baar helpen maken, om daarna saam te vloeien in een machtigen stroom nut stichten in tallooze gezinnen en tevens de aanvoerkanalen zijn voor die vermeerdering van volkswelvaart en volksgeluk, die van een zoo algemeen mogelijke beoefening van de deugd der spaarzaamheid het noodwen dige en heilzame gevolg is. Men vergete trouwens niet, dat deze spaarbank werkt voor het gansche land. Met andere woorden al heeft men b. v. te Utrecht zijn spaarbankboekje gekregen, toch kan men op datzelfde boekje te Leeu warden zoo goed als te Middelburg, te Alkmaar zoo goed als te Venlo, verdere inlagen doen of terugbetaling van het in gebrachte erlangen. Wie naar elders ver huist; een dienstbode; die in eene andere stad in betrekking komt: een schipper die het land doortrekt; een polderwerker, die van de eene stad naar de andere zich ver plaatst; een werkman, die door zijn werk gever tijdelijk op reis gezonden wordt zij allen hebben slechts hun spaarbank boekje mee te nemen, om ook overal el ders, mits er slechts een postkantoor of een voor den dienst der rijks-postspaar bank geopend hulpkantoor is, een post beambte te vinden, die hun geld in ontvaugst neemt, of hun terugbetaalt wat zij te goed hebben. Dat bij een zóó omvangrijke instelling als deze enkele voorzorgsmaatregelen genomen dienen te worden om tegeu misbruiken te waken, ligt voor de hand. Dat spreekt zóó zeer van zelf, dat men gaarne daaraan zich onderwerpen zal. Ook ten aanzien van te rugbetalingen, al moet daardoor eene ver traging van eenige dagen ontstaan. Voor den goeden gang van zaken is dat tot zekere hoogte niet te vermijden. Maar dat het ook in dit opzicht zoo geriefelijk ge regeld is als met de eischen van orde en voorzigtigheid slechts eenigszins bestaan baar scheen, bewijst het volgende. Binnen het gebied van het postkan toor, waar het boekje 't eerst is uitge geven, kan de inlegger zijn geld mits niet meer dan f 10 in de 7 dagen, en mits niet uitmakend het geheele bedrag van zijn tegoed rechtstreeks en zonder las tige formaliteit door den postbeambte te rugbetaald krijgen. Ja, indien hij voor goed naar elders verhuist, zal bet hem op zijn verzoek in zijn nieuwe woonplaats even gemakkelijk worden gemaakt. Slechts wan neer hij uitbetaling verlangt in een ande re gemeente, of wanneer het een terug betaling van meer dan f 10 betreft, of wanneer het geheele tegoed door hem wordt opgevraagd, moet hij of liever, moet de postbeambte voor hem zich eenigen meerderen omslag getroosten. Dan is noodig een schriftelijke aanvrage, die de postbeambte opmaakt, laat onderteeke nen en opzendt aan den directeur der rijks-postspaarbank te Amsterdam, die een order van betaling doet toekomen aan den

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 1