NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Amersfoort, Baarn, Biscltoten, Eemnes, taersvelö, Hoevelaken, Hooiland, Lensden, Soest, Sciernenzeel, Stontenlmrg, Yuurseiie en f ondeierg. Woensdag 6 April£1881 No. 28'. Tiende Jaargang. AMERSFOORTSCHE COURANT. Advertentiën Tan 16 regel»j 0,40. Abonnementsprijs voor Amer»foort per 3 maBnden 1,—. Uitgever* A. M. SlotllOUWer ïedere regel meer 0,0». Franco door het geheele Rijk1,10. Voor het Buitenland0,07». Afzonderlijke nummers Cent. TE AMERSFOORT. Reclame» per regel0,80. Dit Blad verschijnt de» Woensdags- en des Zaterdags. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Amersfoort, 5 April 1881. In de vergadering van belangstellenden bij eene goede scheepvaart van de Zuider zee naar Amersfoort, op 5 April 1.1., braebt de Heer C. V. Gerritsen tegen het dage- lijksch bestuur en den gemeenteraad een reeks van grieven in, die alle betrekking hadden op de z.i. slechte behartiging of beter gezegd verwaarloozing der belangen van Handel en Scheepvaart te dezer stede. Belanghebbenden waren tot bijwoning dezer vergadering uitgenoodigd, en hadden aan die roepstem ruimschoots gehoor ge geven. Wij zijn in de gelegenheid gesteld om weer te geven wat door genoemden Heer gesproken werd, en laten het om de belangrijkheid van het onderwerp in zijn geheel volgen. Mijne Heeren! Het geschiedt in overleg met de andere Heeren die met mij de circulaire en ad vertentie onderteekend hebben, dat ik het eerst het woord neem, om u de mededee- lingen te doen, die wij voor den Handel en de Scheepvaart van het grootst belang ge noemd hebben. Het is u allen bekend, hoe gebrekkig er gezorgd wordt voor de bevaarbaarheid van de Eemook in welken staat sedert jaren de monding der Eem verkeert, en eene geregelde scheepvaart belemmer!hoe de schepen, tengevolge van verzandingen, soms weken vóór de monding moeten lig gen alvorens ze de rivier kunnen binnen komen, hoe de schippers na lang wachten gedurig met een twaalftal of meer tegelijk binnenkomen en dan, om hunne plaats van bestemming te kunnen bereikenmoeten jagen. Aan de willekeur dier jagers zijn ze dan overgeleverd doordien er geen reglement of tarief bestaatdat den prijs en het aantal paarden voorschrijft, dat bij een gegeven diepgang moet verstrekt worden. Maar wanneer al die moeilijkheden over wonnen zijn, wacht den schipper nog eene slecht onderhouden haven, en, een tolgeld in den vorm van vuur-, haven- en tongeld, dat bovenmatig hoog mag genoemd wor den. Is het wonder, dat onder derge lijke bezwarende omstandigheden, Handel en Scheepvaart langs de Eem kwijnen en dreigen geheel ten gronde te gaan. Ieder schipper hier aanwezigzou u kunnen vertellen hoevele bezwaren hij maakt, wanneer hij elders aan 't onder handelen is over een vrachtje en verneemt dat hij naar Amersfoort moetEn laat hem er maar tevens als waarheid bijvoe gen, dat de scheepsbevrachters, binnen en over onze grenzen, van hunne billijke be zwaren zoozeer overtuigd zijn, dat ze ge regeld naar Amersfoort de hoogste vrach ten toestaan, en die vrij algemeen 1/4 a 1/2 gulden per lastboven eene andere plaats van gelijken afstandkan gerekend worden. Onder dergelijke omstandigheden gaat de Handel, die de bovenmatig hooge vrach ten moet betalen gebukt en kan de con currentie van andere plaatsen het hoofd niet meer bieden. Maar niet minder wordt ook op deze wijze alle ondernemingsgeest onderdrukt, waarmede onze gemeente toch al zoo sober bedeeld is. Of is het u soms onbekend dat de stoomvaartdienst tusschen hier en Amsterdam met opoffering van veel moeite en groote geldelijke zorg is tot stand ge komen en nog steeds met groote zorgen te kampen heeft, tengevolge van het on wrikbaar besluit van het dagelijksch Be stuur en de gemeenteraad, om geen enkele concessie te doen ten opzichte van het hooge vuur-, haven en tongeld. Hetzelfde lot staat ook de nieuwe onder neming te wachten; ik bedoel den voor genomen stoomvaartdienst op Rotterdam die spoedig zal aanvangen. Beide ondernemingen kunnen niet anders dan het lot der zeilschepen en der geheele scheepvaart langs de Eem deelen, en voor niemand is het eeu raadsel, waarheen slechte bevaarbaarheid eener rivier, eene ondiepe haven en hooge heffingen de schipperij en den handel noodzakelijk moeten voeren. Hier staat dus een gemeenschappelijk belang op den voorgrond en zullen belang hebbenden bij Handel en Scheepvaart sa men moeten gaanom een verbeterden toestand te verkrijgen. Het spreekt van zelf, dat wij ons aller eerst af moeten vragen waar hulp te vin den is, en het antwoord daarop ligt voor de hand„Bij den Gemeenteraad." De gemeente van Amersfoort welke de lasten, de scheepvaart opgelegdlangs de geheele Eem int, en volgens de wet de Éemvaart niet, bij wijze van industrie, tot direct geldelijk voordeel der gemeente mag aanwenden, maar de heffingen in verhou ding moeten zijn tot het onderhoud, de gemeente van Amersfoort zou het aller eerst moeten worden aangesproken. Het is u bekend dat jaarlijks op de gemeente-begrooting 2 a 3000 gulden ge vonden worden als behaald voordeel op de vuur-, haven- en tongelden. Of dit geoorloofd is? Laten wij die vraag voor heden avond onbeantwoord laten, en eens nagaan, hoe hier de belangen der scheepvaart en handel door het dagelijksch Bestuur ter harte worden genomen. Drie jaren geleden wendden eenige schip pers zich tot den gemeenteraad, met ver zoek om het vuur-, haven- en tongeld te verlagen. Een uitvoerig rapport van Bur gemeester en Wethouders aan den Gemeen teraad was daarvan het gevolg. Voor hen die wisten dat het recht tot het heffen dier gelden niet geheel in den haak was, geleek dat rapport zeer veel op een pleitrede, waarbij het goed recht der gemeente om vuur-, haven- en tongeld te heffen „getracht werd aan te toonen." Een dergelijk betoog nu, was onzen Bur gemeester natuurlijk wel toevertrouwd. Of Z.E.Achtb. altijd, en ook nu nog diezelfde wets-uitlegging is toegedaan, wordt door menigeen betwijfeld, en is ook op het oogenblik, voor deze vergadering nog van geen groot belang. Genoeg, dat na deze pogingom het goed recht der gemeente te betoogen het rapport door den gemeenteraad om advies verwezen werd naar de Kamer van Koop- j handel alhier, die na eene breedvoerige motiveering het volgende advies uitbracht „Dat de raad besluite zonder het lot van „het Wetsontwerp betrekkelijk de Keul- „sche \?aart of eene overname van de „rivier de Eem door het Rijk aftewachten. „lo. Het tarief van het vuur haven- en „tongeld zoo laag mogelijk, minstens op de „helft van het tegenwoordige te stellen; „2o. De Haven van de Eem bij deze „gemeente te doen verdiepen, uit te brei- „denenz." leder die belang stelt in den Handel en Scheepvaart wachtte met spanning op het besluit van den gemeenteraad. Wie her innert zich niet de teleurstelling toen be kend werd, dat onze achtbare gemeente raadsleden zich schaarden aan de zijde van het dagelijksch Bestuur, en diens conclu- sien aannamen, die luidden: „lo. Yoorloopig te blijven heffen het „vuur-, haven- en tongeld zooals het thans „geregeld is, daarbij 2o. het lot van het „ontwerp van wet betrekkelijk de Keul- „sche vaart aftewachten." 3o. Zoo dat ontwerp mocht vervallen, de noodige stappen bij de Hooge Regee ring te doen, om te verkrijgen dat de lusten en lasten van de Eem door het Rijk van Amersfoort worden overgenomen. 4o. Zoo ook dit mocht mislukken, na dere voorstellen van 07is in te wachten." Ziedaar het besluit dat genomen werd. Het ontwerp vau wet betrekkelijk de Keul- sche Vaart, is sedert meer dan anderhalf jaar vervallen; of de noodige stappen bij de Regeering gedaan zijn, om te ver krijgen dat het Rijk de Eem overneemt weet ik nietmaar zeker weet ikdat daarvan nog niets is geblekendat de achtbare gemeenteraadsleden nog steeds nadere voorstellen van het dagelijksch Be stuur inwachten, en dat het vuur-, haven en tongeld nog steeds geheven wordt over eenkomstig sub 1 der conclusie. Drie jaren zijn dus voorbij gegaan, zon der dat iets gevorderd is en zonder dat een gemeenteraadslid getoond heeft dat hem de belangen van Handel en Scheepvaart genoeg ter harte zijn gegaan om een einde te maken aan dat inwachten van „nadere voorstellen" van het college van Burg. en Wethouders. Waaraan die leukheid is toe te schrij ven, is mij een raadsel; zeker niet gebrek aan kennis van den handel en wat daartoe behoort, want het ontbreekt den raad niet aan leden met een helder hoofd, een vlug verstand en toegerust met uitgebreide han delskennis en handelservaring. Maar gij allen weet het, dat een be sluit genomen is en hoe betreurenswaar dig dit ook moge zijn, wij moeten er ons aau onderwerpen. De heffing van dat vuur-, haven- en ton geld schijnt niet op zoo hechte rechts gronden te steunenals het dagelijksch Bestuur dit heeft trachten aan te toonen. Hier ter stede worden althans maatregelen genomen om het Gemeentebestuur die rechten te betwisten, en eens aan een zeer bevoegd lichaam de vraag te onderwerpen, die de Gemeenteraad gemeend heeft op -M B advies van het dagelijksch Bestuur, sub 1 van genoemd rapport, bevestigend te kun nen beantwoorden. Eerst na de uitspraak van den bevoegden rechter zal dan blijken of de Raad een verstandig en rechtmatig besluit nam. Dit nu was de belangrijke mededeeling die wij u hadden te doen, en met 't oog dus op hetgeen daaruit kan voortvloeien voor Handel en Scheepvaartverzoek ik nog een oogenblik uwe aandacht, opdat de toekomst voor Handel en Scheepvaart nu voorgoed in de gewenschte richting worde geleid. Het is, te oordeelen naar de voorloopig ingewonnen adviezen, tamelijk zeker, dat de gemeente een eventueel proces zal ver liezen, en het gevolg daarvan zal wellicht zijudat de gemeente Amersfoort alsdan de lusten en lasten van de rivier buiten deze gemeente zal abandonneeren. Ieder onderhoud buiten de gemeente zal alsdan gestaakt wordenhetgeen met 't oog op wat daar nu gedaan wordt wel niet zeer merkbaar zal zijnmaar ieder weet hoe noodzakelijk het is, soms ook kleine onkosten te maken. Om iets te noemenHet ontsteken van het licht bij de monding der Eem in de gemeente Eemnes, zal waarschijnlijk wor den nagelaten. De houding van den ge meenteraad alhier tegeuover de scheepvaart is althans niet vau dien aarddat men met grond mag verwachten, dat hij het licht dagelijksch zal blijven laten ontste ken, hetgeen toch maar zeer weinig kan kosten, vergeleken bij de jarenlange groote voordeelen, die telkens als baten op de gemeentebegrootingen voorkwamen. De gemeente zal dan waarschijnlijk haar havendie nu door gebrek aan voldoend onderhoud, weer veel te wenschen overlaat, in behoorlijken toestand brengen en dan een matig havengeld heffen. Laten wij om dit te verkrijgen, ten minste ons best doen. Hiermede zou dan oppervlakkig niets anders gewonnen zijn dan eene opheffing van het tegenwoordig buitensporig hooge vuur-, haven- en tongeld. Het belang vau den Handel en Scheep vaart brengt echter mededat de Eem goed onderhouden worde, wat de bevaar baarheid betreftdat het binnenkomen van uit zee met alle winden mogelijk ge maakt worde; en dat een reglement en tarief op het jagen worde vastgesteld. Dit alles is te verkrijgen wauneer de Rivier door het Rijk wordt overgenomen. Het is u bekend dat er voorschriften be staan, die het Rijk daartoe kunnen aan zetten; of ik het woord „verplichten" hier bezigen mag, daar ben ik nog niet zeker genoeg van. Met 't oog nu op de vele zaken die zich zullen voordoen stellen wij u voor om alhier eene afdeeling te stichten van de Vereeniging Schuttevaer, en in aanslui ting met die groote invloedrijke vereeniging later, wanneer deze gemeente de rivier de Eem mocht abandonneeren, om alsdan met verzoekschriften uit alle deelen des lands ons te wenden tot de Regeering en tot de

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 1