Een herinnering aan het verledene. FEUILLETON. Toren van Treviso. XVII. 2e Kamer, om te verkrijgen dat de rivier door het Rijk worde overgenomen of aan vaard. Een ander doel van de afdeeling zon moe ten zijn, om toe te zien dat deze gemeente raad, die onze belangen zoo goed kent en waarneemt, geen tarief vaststelle voor de heffing van havengelddat het tegenwoordige vuur-, haven- en tongeld nabij komt. Zulk een tarief, dat naar ik gis, aan de goedkeuring van Gedeputeerde Staten, en zeer zeker ook aan die van den Koning moet worden onderworpen, zou de aandacht van de afdeeling Schuttevaer niet mogen ontgaan, en bij te hooge vorderingen, de hulp en in vloed der geheele Vereeniging moeten wor den ingeroepen, om te voorkomen dat die goedkeu-ring er aan geschonken worde. Voor Handelaars en Schippers zal het naar ik hoop duidelijk zijndat een ge meenschappelijk belang hier alleen door gemeenschappelijke samenwerking kan ver kregen worden en noodigen wij u thans uit, om als bewijs van instemming met ons streven, u te willen aansluiten bij de af deeling Schuttevaer" waarvan wij de op richting, om het doel dat hier wordt voor gestaan, gaarne van deze vergadering zagen uitgaan. Hiermede is de taak geëindigddie ik op mij had genomenmocht iemand der aanwezigen deze kwestie nader toegelicht willen hebbendan verzoek ik hem dit kenbaar te willen maken. Eene geanimeerde discussie had er plaats waaraan werd deelgenomen door de Heeren Wolff, Dr. Verloren van Themaat, Huet en Houtzaager. Een voorstel om de ver gaderden te doen uitspreken, dat zij het betreurde dat op eene vergadering waar zoo groote belangen als die van Handel en- Scheepvaart der Gemeente ter sprake kwa men, geen enkel lid van den gemeenteraad tegenwoordig was, en het eenig lid dat nog verscheen, de discussie niet afwachtte, maar na de inleiding reeds vertrok, werd door den leider der vergadering als niet aan de orde beschouwd, en de verdere bespreking er van niet voortgezet. Een krachtige aanmoediging tot oprich ting eener Afdeeling Schuttevaer" ontving de vergadering van den Heer Dr. Verloren, die op den grooten invloed van die Ver eeniging wees, en de vele diensten die zij de schipperij bewijst. Na eenige inlich tingen door den leider der vergaderiug gegevenwerd met algemeen applaus de wenschelijkheid uitgesproken om eene af deeling //Schuttevaer" opterichten, en tra den onmiddellijk een vijftigtal leden toe. Wij hopen spoedig iets van haren arbeid te vernemen en wenschen de jeugdige af deeling eene toenemende levenskracht, waar aan wij, bij zoo groote vatbaarheid daarvoor, niet twijfelen. Op het graf van den Staatsraad Bachiene werd o. a. het woord gevoerd door den In het' salon van Hohenbruch was het talrijke gezelschap aan de lange tafel bont door elkander nedergezeten, heeren en dames jong en oud, alle met vroolijke opgewekte gezichten, allen behalve één. En deze ééne was de élegante onweder staaubare heer von Triks. Wat hielp hem nu zijn frak, die naar de nieuwstemode gemaakt was of zijn geheele zoo onberis pelijke sierlijke kleeding? Al die zorg aan zijn toilet besteed was eigenlijk geheel en al te vergeefs geweest: de heer von Triks gevoelde dat hij hier eene belachelijke rol speelde. Maar hoe was deze verwonderlijke ge daanteverwisseling van het verhevene tot het belachelijke dan toch wel in zijn werk gegaan? Eigenlijk is de verwijdering van het eene tot het andere soms niet meer dan eene schrede ver, en deze schrede had de salet jonker zelf gedaan, toen hij, terwijl zij zich naar tafel zouden begeven aan zijne aan staande bruid den arm geboden had. Wij zeggen, //aanstaande" bruid, dewijl von Triks tot op het oogenblik dat de gasten aan tafel zouden gaan, stellig en zeker over tuigd was, dat Lilly von Lichteuhain hem toebehoorde, omdat haar voogd hem het meisje had toegezegd. De dame zelve had hem zeer bedaard geantwoord, dat haar neef graaf von Ahlden, haar naar tafel zou heer Van Eek, lid der Tweede Kamer en met den overledene behuorende tot Thor- becke's oude garde. Aan Bachiene's poli tieke loopbaan herinnerende, sprak de heer Van Eek de volgende woorden: „Toen vrijheid en vooruitgang zich be kneld gevoelden door staatsinstellingen van verouderden zinmaar wier handhaving door eene onderdrukking en vervolging, waarvan men zich thans moeielijk meer een begrip kan vormen, werd volgehou den, was Bachiene, hoewel hij ambtenaar was en ook de zorg voor een huisgezin had, desniettegenstaande, hoewel hij wist welke gevaren hij daardoor op zich laadde, en terwijl zoovele anderen terugdeinsden een van de eersten die door woord en pen operdijk en krachtig medewerkten om de grondwettelijke instellingen, in wier bezit wij ons thans verheugen in het leven te doen roepen." Het is goed en nuttig, dat het geslacht, hetwelk tegenwoordig den toon aangeeft, eens herinnerd wordt aan de moeielijkhe- den, waarmede de libeialen uit die dagen te worstelen hebben gehad. Men heeft er geen begrip meer van, hoe de toestand was vóór en in de eerste jaren na de grondwetsherzie ning van 1848, en hoeveel er te danken is aan den moed en de volharding van de mannen aan wie wij niet alleen de ves tiging maar ook het behoud en de beves tiging te danken hebben van de milde staatsinstellingen, waaronder wij leven. Hadden de jongere liberalen dat begrip wij zouden zeker minder teekenen van verdeeldheid te betreuren hebben, want die jongere liberalen zouden dan weten, dat hunne voorgangers alleen door dege lederen vast aaneen gesloten te houden, machtig waren en aan alle aanvallen op hunne veste het hoofd hebben kunnen bieden. In onze dagen ziet de liberale partij hare beginselen niet ernstig meer bedreigd. De politiek-reactionaire partij, die er steeds op uit was die beginselen machteloos te maken en af te breken wat in 1848 werd opgebouwd, is verdwenen. Maar de libe rale partij heeft nog altijd voort te bou wen aan het groote werk van vooruitgang. Er is in den politieken, den economischen en den uiaatschappelijken toestand des lands nog zeer veelte verbeteren. En dat werk wordt vertraagd en bemoeielijkt, deels onmogelijk gemaakt door het gebrek aan eensgezindheid en krachtige aaneen sluiting. KENNISGEVINGEN. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gelet op art. 6 der wet van den 2 Juni 1875 (Staats blad no. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat een door Cornelis Antonius van Kalveen ingediend verzoek met bijlagen, om vergunning tot het oprichten van eene Smederij in het perceel alhier gelegen aan de Breede- straat, wijk E, no. 268, op de Secretarie der gemeente ter visie ligt, en dat op Dinsdag, den 19 April aan staan de, des voormiddags te elf ure, gelegenheid ten raad- huize wordt gegeven om, ten overstaan van het gemeen- geleiden. De heer von Triks wilde opstuiven, maar tegen wien? Hij stond alleen, terwijl hij nog daarenboven uitgelachen werd door eene menigte jonge vroolijke menschen, met wie hij gedurende de jacht dikwijls over zijne kleine bruid gesproken had, en er dan nog bijvoegde dat hij wel verplicht- zou zijn om haar naar tafel te gelei den, hetgeen hem helaas! wat van de flesch zou moeten vervreemden, ,/inaar", voegde hij er bij, „wat doet men al niet ter wille van zulk een lief schepseltje?" Op al die vroolijke gezichten vertoonde zich een spotachtig lachje, dat von Triks gold, toen Lilly aan den arm van den graaf von Ahlden naar de tafel toetrad, terwijl Ehrenfels aan von Triks te verstaan gaf dat hem de eer te beurt viel om de oude leelijke freule "Vester von Beveren te mogen geleiden. „"Verlos mij van den booze", bromde von Triks bij zich zeiven, terwijl hij de voor hem bestemde dame met eene overdrevene diepe buiging den arm aanbood. Sombere gedachten vlogen gedurende den maaltijd door zijn hoofd. Toen het hem na den dood van Eckhofen, zoo goed gelukt was om graaf von Ahlden zoowel bij de ouders van Lilly als bij tante Bar bara in verdenking te brengen was hij met al de listigheid die hem zoo zeer eigen was, reeds begonnen om zelf de hand van het sclioone meisje meester te worden, en de zelfzucht en de onbeschaamd heid van zijn karakter bad hem hiertoe niet weinig geholpen. tebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de inrichting intebrengen. Amersfoort, den 5 April 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris, VAN PERS1JN. W. L. SCHELTUS. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gelet op art. 264 der gemeentewet, Doen te weten, dat het oorspronkelijk kohier der plaatselijke dierecte belasting op de Honden over het dienstjaar 1881 voorloopig vastgesteld is en gedurende veertien dagen, te rekenen van heden, alle werkdagen, van 10 tot 1 uur, op de Secretarie der gemeente voor eenleder ter leziog zal liggen, binnen weikeu termijn elk op het kohier aangeslagene bij den Raad bezwaren tegen zijnen aanslag kan inbrengen. Amersfoort, den 4 April 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris, V AN PERSIJN. W. L. SCHELTUS. Amersfoort, 5 April 1881. Om de meerdere kosten te kunnen be strijden, nu het muziekkorps der rijdende artillerie onze stad verlaat, is door korn- missarissen der sociëteit Amicitia voorge steld, eene tijdelijke verhooging der kon- tributie met f 3 voor de gewone en 1,50 voor de buitengewone leden, opdat met. de muziekuitvoeringen van verschillende ka pellen gedurende den zomer, hoewel meer beperkt, zou kunnen worden voortgegaan, bijv. om de 2 h 3 weken, bij afwisseling op Zondag en Woensdag. Met eenparige stemmen op twee na is dat voorstel za terdagavond door de leden aangenomen. Bij het te 's-Hage gehouden examen voor commies der posterijen zijn 7 candi- daten geslaagd waaronder de heer Cool- haassurnumerair aan het postkantoor alhier. BINNENLAND. In de maand Pebruari zijn 4 Neder- landsche zeilschepen en is 1 Nederlandsch stoomschip verongelukt. Door de aandeelhouders in de Amster- damsche Stoomvaart-vereeniging is be sloten die vereeniging te ontbinden. De zeer aanzienlijke gift van f 4000 is in Ned. Indië ter beschikking gesteld van het hoofdcomité te Utrecht voor de noodlijdenden in den Transvaal. Het Beijersch bier blijkt een zware con currentie te vinden in het Nederlandsch- Beijersch fabrikaat, vooral uit Heinekens brouwerij. In de afgeloopen week zijn reeds driemaal eenige wagons met dubbele eimers van dit fabrikaat naar Parijs vervoerd. BUITENLAND. De Engelsche Minister van Buitenland- sche Zaken heeft per post een doodkist in miniatuur ontvangen. Z. Exc. moet met dat cadeautje weinig ingenomen zijn. Van liefde, van eene bepaalde toewijding des harten kon bij den gek zelfs geene sprake zijn, hier kwam hoofdzakelijk zijne ijdelheid in het spel, om diegene te bezit ten welke wegens hare voortreffelijke eigen schappen door allen zoo begeerd werd. Dat zijne zinnelijkheid door de bekoorlijke ver schijning van Lilly opgewekt, was gewor den, behoeven wij hier niet te bevestigen, doch het innige warme gevoel dat hierbij nooit mag ontbreken, was aan den kouden egoïst geheel en al onbekend. Zoo lang Lilly's ouders nog leefden kon hij zich vol strekt niet op een goed gevolg beroemen de voornamemaar toch zeer eenvoudige menschen hielden niets van den pronkeri- gen saletjonker, die, in plaats van zich met het beheer zijner goederen bezig te houden, een der grootste straatslijpers uit de resi dentie was. Zij wenschten hun kind aan een braven, al ware het dan ook aan een minder rijken man als de heer von Triks was, te mogen toevertrouwen, maar, de dood verraste hen kort na elkander, en Lilly stond nu alleen in de wereld, en be zat niets dan een klein vermogeD, zoodat zij wel genoodzaakt was, om de bescher ming harer bloedverwanten in te roepen. Natuurlijk was het tante Barbara, die haar met goedvinden van Ehrenfels een verblijf op Hohenbruch aanbood, en op die wijze was de deur voor haren ouden aan bidder weer geopend. Von Triks was vroe ger reeds een zeer druk bezoeker op Ho henbruch geweest, hij behoorde tot die soort van menschen die nooit spelbrekers zijn, en die ook bij de flesch best hunnen man In de hoofdstad van Rusland doet het verhaal de ronde dat het internationaal revolutionaire gerechtshof niet alleen den Keizer van Rusland maar ook de Keizers van Duitschland en Oostenrijk en de ko ningen van Italië en Spanje ter dood ver oordeeld heeft. Beter hard geblazen dan de mond ge brand. De leden der expeditie die belast was met de opmetingen van een spoorweg door de woestijn Sahara zijn door inlanders vermoord. De Eransche Regeering zal 't wel niet onder zich laten op de schuldi ge stammen revanche te nemen en hen te straffen. GEMENGDE BERICHTEN. Voor eenigen tijd vonden een paar jongens op den publieken weg te Dieren eene portemonnaie met geld. In plaats van bij den burgemeester aaneifte te doen, behiel den en verdeelden zij het geld en gaven de portemonnaie aan den vader van een hunner ten geschenke. Bij vonnis der Rechtbank te Arnhem dd 22 Maart, zijn nu die jongens tot 21 dagen en de vader tot 2 maanden gevangenisstraf. Dit ter waarschuwing van hendie meeneu hetgeen zij vinden ook te mogen behondeu. Het op 7 Maart jl. in de Zuiderzee bij het Keteldiep gezonken tjalkschipmet steenkolen geladen is bij publieke veiling verkocht voor 25 en de lading voor slechts tien centen maar of dat nog wel een koopje is betwijfelen wij want de kooper moet zijn koop zelf vlot maken en bin nengaats brengen. Er zijn door een mevrouw, ten behoeve van de Transvaalsche Boerencadeau ge maakt twaalf Indische kookboeken. De redactie van de Am Ct. nam dit geschenk in ontvangst. Te Londen is een koopman die ver- valschte waar verkochtveroordeeld tot een boete van f 600 omdat hij geen mout maar een suikerhoudend surrogaat in zijn brouwerij had gebezigd. Bij de Vrijdag te Weenen gehouden trekking van Oostenrijksche Loten 1854 is serie 563, No. 44 uitgeloot met fl 100.000. Een geleerde Engelschman beweerd dat levende planten in kamers waar tering lijders vertoeven op dezen eeu gunstigen invloed moeten oefenen. Als men dan maar geen bloeiende plan ten gebruiktwaarvan de uitwasemingen iemand in eene besloten ruimte kunnen doen stikken. staan kunnen, en daarom was hij den ouden heer Ehrenfels altijd zeer welkom. Zijne natuurlijke sluwheid had hem doen inzien dat hij tante Barbara eerst tot vrien din moest hebben, waarom hij haar dan ook sedert lang de meeste oplettendheden be wezen had. De goede vrouw had niets tegen hem in te brengen, zij geloofde wer kelijk dat hij eene goede partij voor haar nichtje zijn zou. Moeielijker viel het hem echter bij den ouden Ehrenfels. In den grond vreesde von Triks zeer voor diens oprechte soms wel wat ruwe manier van spreken, maar hij was nu eenmaal Lilly's voogd, en hij moest dus eerst zijne toe stemming weten te verwerven, hij schreef hem, en kreeg tot antwoord, dat hij ten vriendelijkste tot de jachtpartij werd uit- genoodigden men bij die gelegenheid zeer gevoegelijk over alles wat de verloving betrof zou kunnen spreken. Dit antwoord had Triks bepaald in ver rukking gebracht, ten minste voor zoover re hij voor dit gevoel vatbaar was, en gelijk wij reeds weten, hij was reeds op dien bewus- ten morgen aan graaf von Ahlden zijne aan staande verloving gaan vertellen. Hij had im mers reeds van anderen vernomen dat het jachtgezelschap benevens eenige vrienden uit den omtrek uitgenoodig waren op het diner dat het afloop der jacht zou volgen, men praatte ook reeds van eene op handen zijnde verloving, en het was immers zeer natuur lijk dat daarmede de zijne met Lilly von Lichtenhain bedoeld werd. Wordt vervolgd

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 2