NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Amffiort, Baan, BiaMa, Ehks. BaiamË, Eoswlifa, Hovdaid, Lsuslti Zaterdag 16 April 1881. NIEUWE 1, I, Een nabetrachting. No. 31. Tiende Jaargang. Uitgever: A. Af. Slothouwer, Advertentiën kunnen inge zonden worden tot uiterlijk 's morgens S'/2 uur des Woens dags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts drie maal in rekening gebracht. De Toren van Treviso. AMERSFOORTSCHE COURANT Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f 1, Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers 3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woextdags- en des Zaterdags. te Amersfoort. Advertentiën van 18 regelsJ 0,40. Iedere regel meer O,OS. Voor het Bnitenland0,07'. Reclames per regel0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Menigmaalals wij de langdurige dis- cussiën van de Tweede Kamer gedurende de laatste weken met eenige aandacht en de aan een journalist passende belangstel ling volgden, hebben we aan een schaak spel gedacht. Aan de eene zijde van het bord zit de Regeering met haar aanhangige voorstellen en nog andere, met den sluier des geheims bedekte plannenaan den an- deren kant staat de natie, met haar veler lei, waaronder zeer dringende, behoeften. Maar de laatste schuift zelve de stukken niet: haar vertegenwoordigers zijn voor haar opgetreden, en doen de zetten in het zoet vertrouwen, dat hun committenten op den gang van het spel geen aanmerkingen te maken zullen hebben. In hoeverre die meening juist is, zul len we thans niet beoordeelen; dat kun nen we eerst, als het #Koning schaak en mat" is uitgesproken. Evenmin zullen we beweren, dat onze vergelijking in alle op zichten juist istrouwens, dan zou zij haar karakter van vergelijking verliezen. Alleen willen we, terwijl partijen voor een wijle rust genomen hebben om gedurende het FEUILLETON. XX. De oude heer vervolgde nu zijne toespraak met oprechte hulde te brengen aan de echte ware liefde, waardoor dit huwelijk ontstaan was, en deze woorden schenen al zeer zon derling te klinken uit den mond van den ouden jongeheer, die men altijd als een vropt wenhater beschouwd had. De uitwerking die zijne woorden op de gasten maakte, was al zeer verschillend. Als hoofdpersonen dezer gebeurtenis werden door de meeste gastennadat de spreker hen van huDne( dwaling omtrent zijn eigen persoon vol komen overtuigd had Lilly en von Triks aangezien. Triks' ontevreden gezicht begon ook langzamerhand weer op te klaren, hij kon er immers nu bijna niet meer aan twijfelen wie de bedoelde personen waren. Lilly daarentegen keek angstig en smeeken- de haar oom aanmaar toen zij bemerkte dat zij hier waarschijnlijk op niet veel bij stand rekenen kon, zoo trachtte zij troost te vinden bij haar buurman toen zij met schrik opmerkte dat diens plaats ledig was. In het begin schemerde alles het meisje voor de oogen; alle moed ontzonk haar, doch dit gevoel van hulpeloosheid duurde niet langzij herstelde zich spoedig Paaschreces nieuwe krachten voor aanval en verdediging te verzamelen, een blik slaan op den stand van het spel. De rentewet is dan „voorloopig ge schorst." De Minister van Financiën heeft eenmaal verklaarddat hij de rentebelas ting beschouwt als den hoeksteen van zijn plannenkomt deze alzoo niet tot stand dan is er van dezen Minister niets meer te verwachten en zal er wederom een finan- ciëele specialiteit onder de Groene Tafel zijn weggedoken zonder dat onze financiëele toestand, onderwerp van zoo langdurige en herhaalde klachten, eenige verbetering van blijvenden aard heeft ondergaan. Wat den heer Vissering heeft bewogenons gedu rende een paar weken voor een geducht vraagteeken te plaatsen, is niet gemakke lijk te zeggen immers, de amendementen door de Tweede Kamer na uitvoerige ge- dachtenwisseling aangenomen, zijn geen van allen van dien aard, dat zij de tot standkoming van de wet ernstig in den weg staan. Dat de volgende artikelen thans eenige omwerking behoeven, is niet on waarschijnlijk, en daarom hopen we ook, dat dit de eenige reden van het uitstel is geweest. Ware de schorsing hier, gelijk in andere gevallen niet zelden plaats heeft, de voorloopster van het //Ontslag" we zouden dit met de meeste levendigheid betreuren. En, waartoe zou het ook dienstig zijn Het is toch vrij duidelijk gebleken, dat de meerderheid der Tweede Kamer het beginsel der rentebelasting niet vijandig gezind is, al bestaat ook ten aanzien van de uitvoering meer verschil van gevoelen keek in de rondte, en zag nog juist hoe de hooge gestalte van den graaf, door het donkere voorhangsel dat voor den uitgang der kamer hing en- dié tot den kamer die in het oostelijk gedeelte van het huis toegang gaf, verdween. VIII. \Langzaam en met starende oogen als ware hij een nachtwandelaar geweest, was von^Ahlden door de /lange jeeks van ka mers heen gegaan. Hij zag de schilderijen niet van uit wier lijsten zijne voorvaderen op hem Deerzagen want de familie Ahl- deö. en Ebrenfels waran sedert eeuwen Saiè elkander vermaagschapt geweest, hij zou zelfs als hij de sombere aangezichten die dóór die vergulde lijsten omgeven wa ren, nauwkeurig bekeken had, zeer be langrijke vergelijkingen hebben kunnen maken: bij allen vond men dien zachten, bijna vrouwelijken trek om mond en kin; en Ook daarenboven in scherpe tegenstel- *ling daarmede de sombere oogen enhet voorhoofdmet de scherp geteekende lijnen daarboven. De oude Ehrenfels zelf had eene geheel andere uitdrukking in zijne trekkenmaar hij, graaf Egon rön Ahl- den was aan het erfdeel der familie tot op den huidigen dag volkomen trouw ge bleven. dan voor het leven en de gezondheid der wet passende is. Zou ook hier weer de onverenigbaarheid van verschillende //per soonlijke meeningen" de klip worden, waar op deze wetsvoordracht stranden zal? Moet de natie wederom vergast worden op het droevig schouwspel, dat gemis van sa menwerking elke noodzakelijke hervorming tegenhoudt? Voor de eer van ons Parle ment, voor de waardeering van het con stitutioneel regeeringsstelsel in Nederland, hopen we dat die nieuwe teleurstelling ons zal worden gespaard. Want, de rentebelasting is inderdaad onmisbaar, omdat versterking van onze gewone inkomsten niet langer mag uit blijven en deze langs geen anderen weg kan gevonden worden. De behoeften der schatkist zijn klimmende, zij het niet op dit oogeDblik, dan in de allernaaste toe komst. Of meent iemand nog dat er geen dringende, allerdringendste noodzakelijkheid bestaat de nieuwe waterwegen in orde te brengen, zonder welke het voor ons land onmogelijk wordt langer met eenig succes de mededinging vol te houden tegenover België dat ons op zijde en voorbij streeft, tegenover Duitschland dat door zijn spoor weg- en toltarieven onzen handel den bo dem in zal slaan, indien we niet intijds zorgen te water meester te blijven van den handelsweg? Voor den Rotterdamschen Maasmond wordt een offer geëischt van 30 milloen gulden, en als Nederland te arm is om zich die uitgave te getroosten, dan moet het ook maar een meer bescheiden positie gaan innemen te midden van de volken Hoe meer hij den torenkamer naderde, des te flauwer werd de verlichting der kamers. De eersten waren bijna zoo hel der licht geweest als de zaal zelvedadr toch brandde een veelarmige kroon, waar van de afhangende kristallen zoo vroolijk in het licht der kaarsen schitterden, ver der was er Diet zoo goed meer voor de verlichting gezorgden in de torenkamer eindelijk zag men niets anders dan het zwakke licht hetwelk van de lamp die aan den zolder hing afstraalde. Hel' scheen alsof Ahlden vrijer adem haalde toen hij de eenzame kamer bin nentrad waarheen het gedruisch der vroolijke gasten onmogelijk kon doordrin gen. De stilte van het vertrekde schemering die er in heerschte de kale leege muren zonder eenig versierselen de met donkere kussens belegde divans die er om heen liepen, eindelijk de hooge boogvormige vensiers, waarlangs de winter storm huilde, dat alles was juist in over eenstemming met den zielstoestand van den somberen man, die zich met een diepe zucht op een der zachte divans liet neder- glijden. Zijne lippen mompelden onverstaanbare woorden zij klonken als een teruggedre vene klachtals een afscheid van alles wat hem dierbaar geweest wasals een vaarwel aan al het aardsche. En de wind van Europa. De quaestie van het Amster- damsche Rijnvaartkanaal vraagt met aan drang naar een oplossing: de RegeeriDg heeft een voordracht aangeboden die waar- nooit tot wet zal worden ver- scni heven, want onze handel heeft den kort- sten weg noodig en dien geeft het ont werp niet: door de Geldersche vallei moet de Rijn worden bereikt, of er wordt half- werk gedaan, en daarvoor mogen de milli- oenen niet beschikbaar komen, zoodat, indien deze Regeering niet toegeeft, zij ook wel het genoegen zal moeten missen de definitieve Rijnvaart-Kanaalwet mede te onderteekeneu. Maar hoe dit zijalweer zullen vele millioenen noodig zijn, en een volk dat in zijn toekomst vertrouwen stelt mag voor zulk een offer niet terug deinzen. En het zal ons waarlijk geen moeite kosten het geld voor die kolossale werken geleend te krijgen, doch we moe ten ook terstond denken aan de betaling der renten. Daarvoor is vermeerdering der inkomsten noodzakelijk, die, gelijk we hierboven zeidenalleen door rentebelas ting is te vinden. Alzoo, wie de kanalen wil, moet ook de rentewet willen. Wij achten beiden onafscheidelijk verbonden, zóó onafscheide lijk, dat wij bij intrekking of verwerping der laatste, het zeer zouden betwijfelen of er in de eerste jaren wel sprake kon ko men van verbetering onzer gemeenschaps wegen te water. De Volksvertegenwoordiging speelt dus hoog spel. Aan haar de verantwoordelijk heid als zij haar stukken op het schaak bord zoo plaatst dat de Minister de partij begeleidde die treurige, smartelijke toonen, dan eens zacht steunend en suisend en dan weer met een luid jammerlijk gehuil, als verstond hij den eenzamen, wiens hart zoo tot stervens toe vermoeid wasen die nu de handen voor het gezicht sloeg zonder te bemerken dat hij door die be weging den hechtpleister los trok, waar door het bloed weer begon te vloeien. Plotseling stond hij op, hief de handen smeekend omhoog en riep op een hart- verscheurenden toonvIk kan het niet doen I KurtKurtde herinnering aan uaan uw dood houdt er mij van terug." z/Egon 1 goede hemelwat ziet gij er uit 1" De graaf spande al zijne krachten in om zich te bedwingenhet gelukte hem. Als nu maar zijn gelaat niet zoo verwrongen en niet zoo bebloed geweest wareZelfs zijne stem had hij wederom geheel in zijne macht, er was niet de minste drift in te bespeurenmaar was om zoo te zeggen zonder klank toen hij tegen Lilly sprakdie daar voor hem stond met een ontevreden gezicht en de beide handen op den rug even alsof zij iets voor hem verborgen hield. z/Gij zijt verschrikt, lieve I ik moet er ook wel vrij akelig uitzienwant hij merkte dat zijne dunne witte handen met bloed bevlekt waren. //Vergeef mijik ben heel onvoorzichtig geweest, ik heb

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 1