Bunschoten. moet ,/abandonneereii." De Regeering moet hier winnen: zonder dat loopt de toekomst onzer nationale welvaart ernstig gevaar. Eerst dan, als de Rentewet klaar is, heeft de Tweede Kamer recht tot de Regeering te zeggen: ziezoo, mijne Heeren, nu eens over het Rijnvaartkanaal gepraat: Is het u wezenlijk ernst, dat een lange weg die bijna even veel kost als de kortste en door alle deskundigen aanbevolen verbin ding, net zoo goed is als deze? In dat geval... Maar misschien zult U er nog weieens over denken. Wij voor ons, we willen U gaarne blijven steunen, mits, de hoofd stad des lands worde zoo dicht mogelijk aan den Rijn gebracht. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen zal eene Com missie uit het bestuur op DINSDAG den 19 APRIL aanstaande, 's namiddags van hal/twee tot half drie, zitting houden in een der localen van het Raadhuis, alwaar de belanghebbendeu zich kunnen aanmelden. Inlichtingen zijn te bekomen bij de ondergeteekenden en bij verdere leden van het bestuur, de Heeren B. E. HerschelIV. A. CroockewitM. van Beek en Jhr. Mr. H. J. L. van Sasse van Ysselt. Mr. J. VAN DER LEEUW, President. J. APELDOORN, Penniyiqmeester. J. C. LEINWEBER Secretaris. Amersfoort, 15 April 1881. Naar wij uit goede bron vernemen is den brievenbestellers, aan het postkantoor alhier, eene paaschvreugde bereidt: hun salaris is, voor elk, met f 50 verhoogd; dat zij met de door hen steeds betoonde ijver, vlugheid en welwillendheid zullen blijven voortgaan, zijn wij van overtuigd, waarom het ons zeer aangenaam is dit bericht te kunnen mededeelen. a.s. Maandag, 18 April, hoopt de alge meen bekende bode H. Burmanjer te her denken zijne öOjarige loopbaan als post- en gemeentebode, enz. van Baarn op Amers foort. Het gouden jubilé kan den waardigen grijsaard met eere vieren, die thans nog op 81 jarigen leeftijd met lust en nauwge zetheid zijne zaken vervult. Wij wenschen den man dat hij nog vele jaren terug mag zien op den afgelegden loopbaan, kan het I zijn, in eene aangename rust. Van Dinsdag op Woensdagnacht 11. heeft er eene brutale diefstal plaats gehad in het huis bewoond door den Heer v. d. W., aan de Laugestraat alhier. Uit de kantoor lessenaar is medegenomen f 32,en uit de daaraan grenzende kamer verschillende gouden voorwerpen en een zilveren horo- logie enz. De politie doet onderzoek, wij hopen het haar moge gelukken de dader of daders in handen te krijgen. A Door de vereeniging tot verbetering van kinderbewaarplaatsen te Amersfoort is, op voorstel van het bestuur, met eenparige stemmen besloten tot opheffing van de crèche. Gemis aan belangstelling van den kant der ouders maakte, veeleer dan de finantieele toestand, het voortbestaan on houdbaar van eene inrigting met zoo goe de bedoelingen in het leven geroepen. Z.Exc. de Commissaris des Konings in deze provincie, heeft benoemd voor het jaar 1881 a. tot lid en voorz. der Commissie, be last met het afnemen der eind-examens voor de Hoogere Burgerscholen in de prov. den pleister losgetrokken. Ik bid u echter, breng mijne verontschuldiging aan oom Ehrenfels en ook aan het overige gezel schap overwant ik zal niet meer in de zaal terugkeeren ik wil liever naar huis rijden. Gij weet, ik heb nog een' langen, zeer langen weg af te leggen De laatste woorden sprak hij bijna fluisterend en nauwelijks verstaanbaar uit, toen wendde hij zich langzaam om, keek Lilly met, een langen weemoedigen blik aan en wilde het vertrek verlaten. Daar kwam op eens in de geheele gestalte van het meisje eene zoo groote verandering dat zij op den graaf zelfs in zijne tegen woordige zielstoestand niet nalaten kon om een diepen indruk te makenen hem noodzaakte om te blijven staan. De zoo volmaakt bevallige gestalte scheen te wassen hare oogen fonkeldenzij hief het hoofd open in hare stem die diep uit de borst scheen te komen was alle meisjesachtige schroom en schuchterheid verdwenenvol en krachtig kwamen de woorden haar over de lippen alsof zij uit den mond eener vrouw van middel- Utrecht, welke te Amersfoort zullen ge houden worden, Dr. C. A. Engelbregt, Hoog- leeraar-Dir. der Rijks H. B^rgergerschool te Utrecht; b. tot, leden dier Commissie, de heeren: Dr. H. J. Menalda van Schou wenburg, Directeur der H. B. te Amers foort. Dr. J. L. Hoorweg, Dr. G. J. Le- gebeke, Dr. W. A. van de SandeBakhuijzen, Dr. J. H. Hisgen, W. Kreling, leeraren aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Utrecht. J. C. F. Prikken, W. J. Hakkert., A. M. Kollewijn, Nz., leeraren aan de H, B. te Amersfoort. BINNENLAND. Op de spoorwegen in Duitschland is een maatregel ingevoerd, die ook in het belang van dat land bereizende Nederlan ders kan geacht worden. Het strekt om aan reizigers, die naar een station van een anderen spoorweg wenschen te reizen, maar vertrekken van een station, hetwelk geen rechtstreeksch verkeer heeft met dat hun ner bestemming, de zoo min mogelijk af gebroken voortzetting hunner reis te ver zekeren. Daartoe moet dc reiziger aan den chef van het station van vertrek of aan dien van het station, waar men op den anderen spoorweg overgaat, nauwkeurig opgeven waarheen, langs welken weg en in welke klassen hij reizen wil, hoevele biljetten hij verlangt, hoeveel stuks bagage hij bij zich heeft en het gewicht daarvan. De stationchef deelt alsdan den reiziger mede, tot welk station hij vooreerst gaan kan en seint ambtshalve de noodige ge gevens voor de verdere reis aan dat sta tion. Op dit laatste wordt dan inmiddels zorg gedragen dat de reiziger bij zijne aankomst aldaar alles gereed vindt om zonder verwijl zijne reis te vervolgen. Den reizigers met doorgaande treinen kan deze maatregel zeer groot gerief aanbieden en veel tijd besparen. De agent van politie Hoogendijk te Arnhem bespeurde Woensdag morgen bij het doen zijner ronde dat een werkman bij een uitdrager alhier iets te koop pre senteerde. Ofschoon hij dit vreemd vond, deed hij alsof hij niets bemerkte, doch trad eerst eenige oogenblikken later den winkel binnen om eens te informeeren wat de opkooper had gekocht. Deze, die de voorwerpen, bestaande uit stukken ko per, spoedig had vermoffeld, ontkende iets ontvangen te hebben, doch de agent was hem te slim en haalde de stukkeu die gestolen waren te voorschijn, nam ze in beslag en arresteerde zoowel den koper slagersknecht als den uitdrager. Later bleek, dat dit feit reeds 8 malen had plaats gehadzoodat nu beidende eerste wegens diefstal in loondienstbaar heid, de tweede als heler van gestolen goed, terecht zullen staan. BUITENLAND. De eerste lijst van giften, te Parijs bij eengebracht ten behoeve der noodlijdenden op het eiland Chios, bedraagt fr. 127,500 van zestien inschrijvers. De grootste bij drage is die van de //Banque Ottomane", fr. 25,000; de //Banque de Paris et des Pays Bas" gaf fr. 5000. Men verhaalt wonderen van het getij- baren leeftijd voortvloeiden. z/Egonluister naar mijverlaat mij nu nog nietsta mij toe om mij in uw oog te rechtvaardigen, het is er anders mis schien te laat toe. Gij zijt door mijne overledene oudersdoor tante Barbara en ook door mij miskend geworden. Wij hebben u ontweken gelijk men een mis dadiger ontwijkt. Gij weet waarom alles gebeurd iswij schreven den dood van Kurt von Eckhofen aan u alleen toe. Egonik ben heden morgen getuige ge weest van uw gesprek met tante Barbara, ik weet alles." z/En nu zoekt gij mij op om mij dit te zeggen, Lilly? Er is iets dat gij hadt behoo- ren te vermijden, gij hadt mij die vrien delijke blikken niet moeten schenken, toen ik zoo ellendig naar ziel en lichaam in Hohenbruch aankwam, gij waart toen zoo vertrouwelijk en zoo vol hoop. En nu logenstraffen uwe oogen en uwe woorden al die mij betoonde goedheid. Het is wel zeer hardom mij na alles wat ik reeds geleden heb, ook dit nog aan te doen." Wordt vervolgd.) boek, dat de Belgische dames aan Prinses Stéfanie als huwelijksgeschenk zullen aan bieden. Het is een gebedenboek ongeveer in den smaak als indertijd aan Prinses Charlotte werd aangeboden. De band is te Brussel vervaardigdhij is van prach tig snijwerk voorzien en met kostbare edel gesteenten verrijkt. De tekst beslaat 160 bladzijden van het fijnste kalfsvel en het boek is vervaardigd naar het model van de schoone missalen uit het Bourgondisch tijdvak, met platen van hooge kunstwaarde en van fijnen smaak. Volgens de laatste volkstelling van den ln December 1880, bedraagt de bevolking van het Duitsche Rijk 45.194.172 zielen, tegen 42.727.260 ten tijde van de volks telling in 1875. De toeneming in vijf jaar bedraagt dus 2.466.912. Bovenaan staat Pruisen met 27.251.067 zielen, tegen 25.742.404. Onder aan de lijst staat Schaumbug-Lippe met 35.3-32 bewoners. Nadat aan den hofprediker Stöcker te Karlsruhe van liberale zijde alle lokalen geweigerd waren, om een voordracht te houdenwerd eindelijk toch eene zaal voor hem beschikbaar gesteld. De vrijheid des woords, die aan elke richting toekomt, werd hem ook toen nog feitelijk betwist, want men trachtte door het verspreiden van geruchten nopens te verwachten rustver storingen en het organiseeren van een con cert, ten behoeve der armen, op den eigen avond dat hij spreken zou, hem te bemoeie- lijken. Toch waren 1200 belangstellenden in de zaal bijeen, terwijl nog zeer velen moesten worden afgewezen. Vele officie ren, de Staatsminister dr. Jolly en andere aanzienlijke personen woonden de samen komst bij. De heer Stöcker bleef in zijn rede binnen de grenzen der gematigdheid, j gelijk in de liberale //Badensche Landes- I zeitung" wordt erkend, onder afkeuring I der tegenwerking, welke hem ten deel was gevallen. Ook in Engeland weet men van drank- verbruik mede te spreken, daar het over 1880 niet minder zou bedragen hebben dan de ongeloofelijke som van ongeveer anderhalf milliard gulden, per hoofd ruim f36 en per gezin f180 's jaars. Volgens een gemaakte berekening zou het Britsche rijk met het aan drank uitgegeven geld in zes jaren tijds zijn geheele schuld kun nen afbetalen. Zijne afgezette majesteit, Cetewayo van Zoeloeland, heeft zich geroepen geacht een brief te schrijven aan de Engelsche konin gin om zijn leedwezen uit te drukken over de verliezen, door de Engelschen in de Transvaal geleden. De heer Gorst vroeg Vrijdag avond in het Lagerhuis, of de pu blieke dienst de overlegging van dien brief aan het parlement toeliet; waarop de heer Grant Duff antwoordde, dat daartegen geen bezwaar was. Het parlement zou dan zien dat het een zeer merkwaardige brief was, waarin een zeer mannelijke en waardige toon heerschte: het geachte lid kon slech ter doen dan daaraan een lesje te nemen. Deze steek onder water lokte^'gelach aan de ministerieele zijde uit en een veront waardigd Oh! Oh! van de zijde der oppositie. De Times meldt uit Durban dat vele Boeren in de Kaapkolonie met belasting weigering dreigendaar zij na den vrede met de Transvaal denken dat nu ook de Kaapsche Hollanders voortaan eigendunke lijk kunnen handelen. Sir A Lanyon heeft ultimo Maart te Pretoria een proclamatie afgekondigd, waar bij hij zijn vorige proclamaties te niet doet en het //status quo ante" herstelt. Bij de opening van het Congres in Mexico op 11 April 1.1. gaf de budget commissie haar hoop te kennen op het nakomen van alle financiëele verplichtingen des Staats in het volgend jaar. De voorloopige regeering van Peru heeft den eed afgelegd en haar zetel gevestigd te Magdalena, 2 mijlen van de hoofdstad Lima gelegen. Tot afbetaling der oorlogs kosten door Chili gevorderdwerd voor 200,000 Duro's door de kooplieden getee- kend. De jongste volkstelling in de Vereenig- de Staten geeft bet zielental aan op ruim 50 millioen. In 1860 bedroeg het 32 en in 1865 bijna 36 millioen. Een vermeer dering alzoo van 18 millioen in 20 jaren En toch staat de dichtheid der bevolking daar tot- die van Europa nog slechts alsl 1 4, terwijl zij tot die van Nederland staat als 1 15 ongeveer. Er is dus nog altijd ruimte in overvloed.] Het aantal blanken aldaar bedraagt onge veer 43 V2 millioen, terwijl de overige be-j woners kleurlingen, Aziaten en Indianen| zijn. Van deze laatsten, de oorspronkelijki bewoners, zijn er niet meer dan ruin: 65,000die gedoemd zijn om onder te gaan, al worden er thans ook pogingen aangewend om die ongelukkige natuur kinderen te beschaven, d. w. z. aan de leef- en denkwijze der blanken te ge wennen. GEMENGDE BERICHTEN. Bij Valkenswaard beviel voor eenige dagen de echtgenoote van zekeren land bouwer van 2 welgeschapen kinderen, op 't zelfde oogenblik, dat een koe den boei verblijdde met de geboorte van 2 kalve ren. De verbazing der lieden steeg ter top, toen 't bleek, dat ook het varken dit oogenblik had uitgekozen tot vermeerdering zijner familie en 7 biggen ter wereld hac gebracht. Dezer dagen werden te Ooststellingwerf drie kindaren onder geleide van een politie agent van Amsterdam naar den vader ge bracht. De arme kleinen waren door de moeder, die vóór eenige jaren haar man verliet, te Amsterdam geheel en al aan hun lot overgelaten, nadat de man, met wien zij gevlucht was, haar weder in den steek had gelaten. Een persoon, die te Latune aangehouden is, als de vermoedelijke dader van den moord, op een vrouw dier gemeente ge pleegd, is, zegt men, de eerste magistraat dier gemeente. Sedert eenigen tijd ziet men in de uit stallingen der modewinkels te Parijs levens- groote poppen met papieren toiletten, die nende als monster voor snit en kleuren- schakeering der damesjaponnen. Alles, tot de geringste kleinigheid toe is van pa pier nagebootst, zelfs de kanten, bloemen franjes, enz. Maar op een afstand van wei nig schrede is de illusie volkomen. Deze nieuwe vinding is van eene élégante Pa- rijsche dame en dit heeft haar op een eigen aardig denkbeeld gebracht. Zij maakt toe bereidselen voor een bal, waarop de dame uitsluitend in zulke papieren toiletten mo gen verschijnen. Na zijde en fluweel komt de tijd van hef papier. De heeren echtgenooten zullen we niets niets daartegen in te brengen hebben Te Kampereiland, vanwaar ieder jaai zooveel duizenden ponden hooi naar el ders verzonden worden, schijnt thans al gemeene schaarschte aan dit artikel t( heerschen. Er zijn althans te Kamper eenige scheepsladingen uit Friesland aan gekomen. Bij publieken verkoop brachtei zij vrij hooge prijzen op. In de de Neder-Betuwe wordt de tabak meer en meer opgeruimd. Te IJzendoorr zijn eenige partijen verkocht tegen f IS a f20 per 50 K.G. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren: 7 April. Wilhelmina Cornelia d. van Jan Cornelis van Es en Hendrika vai Vliet. 12. Wilhelmus, z. van Willen Mostertman en Aartje Tameling. Ga briëlle Jeannette Josine, d. van Jonkheei Willem Carel Godin de Pesters en Jonkvrou we Aigline Gabriëlle Doulce Elisabeth di Girard de Mieiet van C'oehoorn. 13. Ge rarda Maria, d. van Boudewijn Brom ei Naatje Krijnen. Ondertrouwd: 14 April. Martinus van dei Heijden en Jannetje Jagtenberg. Johan nes Rosier en Regina Vink. Jan van El dert en Anna Barbara van Hennekeler. Marcus van Plateringen en Johanna Von hof. Gehuwd13 April. Hermanus Hendril Kroes en Jannetje Heere. Overleden8 April. Cornelis van Dier men, 3 j. 10. Frederik Huijgen, 54 j. echtg. van Johanna Phillippina Waltz. 12. Berend Beins, 55 j., echtg. van Antt Maria van Gorkum. Cornelis Richardu: Kerkhoff, 2 m. BevallenJeannette Petronella Reudink

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 2