als hij zich aaii den arbeid wijdt en nie mand behoeft zich voor een eerlijken ar beid le schamen en het is een treurig einde van al die menschen die zich aan den arbeid onttrekken en zich dagelijks meer in de kleine wereld van hun eigen persoonlijk belang terugtrekken. Niets degelijks wordt zonder moedig werken volbracht. De menscb moet zijn wasdom hoofdzakelijk verwachten van dat werkzaam streven van den wilvan het trotseren der bezwaren dat men inspan ning noemten verwonderlijk is het te zien hoe het schijnbaar onbereikbare daardoor wordt verkregen. Die met krachtig vermetelheid de toe komst aangrijpt, maakt van onmogelijk heid werkelijkheid en zijne wenschen zijn slechts de voorloopers van de dingen, die hij volbrengt. De Génestet zegt Vroom en vrolijkfrisch en vroeg Met de zonne wakker Strekt uw handen naar den ploeg Op den grooten akker. Krachtgezondheid raad en daad Voor uw zielenoodeu Is in d' arbeid in de daad U van God geboden. G. J. W. H. OFFICIEËLE PUBLICATIEN. De Burgemeester vam Amersfoort brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat de groote spuit no. 4, op heden uit het St. Agatha klooster aan het Zand is over gebracht naar de bergplaats aan den Singel nabij het Raadhuis. Amersfoort, den 23. April 1881. De Burgemeester voornoemd, VAN PERSIJN. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gelet op de artt. 308310 van het algemeen politie-reglement dezer gemeente, Brengen ter kennis van belanghebben den, dat eene algemeene keuring van de rijtuigen der voerlieden en huurkoet siers door den heer Commissaris van politie alhier, bijgestaan door twee deskundigen, op het Zand zal gehouden worden op Maan dag, den 2 Mei a. s., 's voormiddags half elf, en dat op Maandag, den 9 Mei daar aanvolgende, 's voormiddags half elf, ter zelfde plaatse eene naschouw zal geschie den van de rijtuigen, aan voornoemden Commissaris tijdig op te geven, welke op eerstgemelden tijd niet kunnen worden ver toond. Amersfoort, den 25. April 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris, VAN PERSIJN. W. L. SCHELTUS. BUITENLAND. Mr. Sikes, aan wiens intiatief de post spaarbanken haar ontstaan te danken heb ben, heeft den titel van kniglit (Engelsch ridder) ontvangen; deze titel is geheel persoonlijk en wordt gevoerd door het plaatsen van het woordje sir voor den voornaam. Sir Charles Sikes, een bankierszoon uit Huddersfield, is op 't oogenblik 63 jaren oud, en geeft het zeldzaam geluk zijn denkbeeld met groot succes in zijn vader land en in den vreemde te zien verwe zenlijkt. Binnen acht dagen zal de straf van geeseling opgehouden hebben wettig te zijn in de Britsche legers binnen het moe derland. Binnen drie maanden na dien datum zal dezelfde bepaling ook voor de Britsche garnizoenen elders in Europa, in West-Iudië, Canada en Amerika in wer king tredenen op den eersten dag van 1882 zal de tuchtiging aan den lijve af geschaft zijn overal waar de Britsche vlag waait. De ex-Keizerin Eugenie is Donderdag te Parijs aangekomen en aldaar afgestapt ten huize van den Heer Hausmann. Het Duitsche Rijk had bij het cihde van het jaar 187980 een schuldenlast van 397.526.570 Mark, niettegenstaande de milliardeu, die het eenige jaren te voren van Frankrijk ontving, terwijl de opbrengst van de indirecte belastingen en inkomsten in laatstgenoemd land voor de eerste helft van April de raming met 14.398.000 fres. overtroffen. De geschenken, die de Paus ter gele genheid van hun huwelijk aan den Kroon prins van Oostenrijk en diens bruid zal geven bestaan uit een prachtige tafel in mozaïek voor den Kroonprins en een ma donna voor de prinses. Beide geschenken zijn in de werkplaatsen van het Vati- caan vervaardigd. De bekende Sophie Perowski heeft de treurige eer genoten de eerste vrouw te zijn, die in Rusland door beulshanden is opgehangen. De Russische beul Troloff heeft na de terechtstelling der veroordeelde Nihi listen 250 slagen op zekere plaats van zijn lichaam gehad, daar hij bij het ophangen volkomen dronken was geweest. Toen de dokter hem aanmaande den strop om den hals van een der veroordeelden anders te leggen, antwoordde hijHet doet er niets toe; zoo zal het ook wel gaan. Als ik jou ophang zal ik den strop anders ;gen." Een echte beul. BINNENLAND. Aan het plaatselijk comité te 's Hage voor de Noordelijke IJszeevaart heeft Z. M. de Koning een aanzienlijke gift doen toekomen tot ondersteuning van den aan staanden vierden tocht der Willem Ba rents. Evenzoo stelde Z. M., alsmede Z. K. H. Prins Frederik, eene groote gou den medaille ter waarde van honderd gul ruimdheid nu eens een zeer knorrig gezicht zette. Zij hield een brief in de hand die de oorzaak van hare kwade luim scheen te zijn; want, nadat zij de regels nog eens vluchtig doorloopen had, wierp zij dien met een be kommerden zucht op het voor haar staande werktafeltje. Toen stond zij op, kruiste de armen anet de kleine mollige handjes over de borst, en begon met groote stappen, en met een na denkend gebogen hoofd de kamer op en neder te loopen. Zij scheen er niet aan te denken dat zij nog schoenen aan had die door den dorps-schoenmaker uit Hohenbruch gemaakt waren. Dat- trappelde en dreunde, zoodat de plankenvloer er bepaald onder kraakte, en de justitieraad, wiens studeer kamer er vlak onder lag, ijlings opstond en naar boven snelde, om te zien wat zijne vrouw toch uitvoerde. Barbara was juist dicht bij de deur ge komen, toen deze plotseling geopend werd en haar echtgenoot voor haar stond, die haar met onrustige, ja zelfs angstige blikken aan zag en haar vol deelneming vroeg wat haar toch scheelde. „Ik dank u wel voor uwe deelneming, lieve Philip, ik ben Gode zij dank heel wel, ten minste wat mijn lichaam betreft, maar gij ziil mij nu in zulk een opgewonden toe stand, dat u zulks, mijne gewone bedaard heid in aanmerking genomen, wel eenigszins L moet verontrusten, gij zult de oorzaak hier van echter zeer goed begrijpen, wanneer gij dezen brief maar eerst gelezen hebt." Ver volgens trad de dame op het werktafeltje toe, nam er den brief af die de oorzaak van hare hevige ontroering geweest was, en reikte denzei ven haren echtgenoot toe. „Welnu komaan,, dan mag men het meisje waarlijk wel geluk wenschen, zij krijgt een voortreffelijken man, zes voet hoog en die nog daarenboven in zeer gunstige omstan digheden verkeert. Ik heb dit nog onlangs uit de hypotheek-boeken ten duidelijkste kunnen opmaken. Harthausen is niet met de minste schulden bezwaard." „En hebt gij anders niets op dien brief aan te merken „Niet dat ik weet! Graaf von Ahlden heeft bij uw broeder als voogd van Lilly aanzoek om hare hand gedaan. Deze wil hem zijne toestemming wel geven, indien gij, als hare tweede moeder u daarmede ook zoudt kun nen vereenigen. De schrijver beweert nog daarenboven van de wederliefde zijner uit verkorene reeds bepaald zeker te zijn, en daarom zie ik niet in hoe von Ehrenfels bij eenige mogelijkheid iets anders zou kunnen schrijven, dan om hem te veroorloven om zich persoonlijk tot u te wenden om hier zijn heil te zoeken. „En begrijpt gij dan niet in welk eene verlegenheid mij dit brengen moet Ge den beschikbaar voor de Tentoonstelling der Tvventsche lanrl bouw maatschappij, te houden bij gelegenheid van het congres te Delden. H. K. H. Prinses Hendrik neemt flink in beterschap toe. Andermaal is te Vuren een geval vau pokken, met doodelijken afloop, voorgeko men bij een niet gevaccineerde vrouw. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft te Zutfen een hevige brand gewoed in het nieuwe spiegel- en meubelmagazijn van den heer D. Vreedenburg. Daarbij zijn twee bovenverdiepingen geheel uit gebrand. Aan de armen der Hervormde gemeen te te Amsterdam, is door wijlen een vroe gere stadgenoot een legaat vermaakt van f5000. In het begin van dit jaar waren er te Schiedam 364 branderijen, met inbegrip van eene stoom branderij, die voor 15 ge teld word. Er werden 444,366,610 liter gedistilleerd gemaakt a 50 pCt. tegen 444.547.416 Titer in 1879. Commentaar is overbodig. Donderdag zijn van wege het genootschap „Natura Artis Magistra", ten overstaan van een bevoegd ambtenaar, in den IJssel bij Zutfen, wederom een 160.000-tal jon ge zalmen losgelaten. In 't vorig jaar werden niet minder dan twintig millioen nieuwe centen aangemunt. Wij achten het thans meer dan tijd ge worden, om eens ernstig, zeer ernstig te gaan denken aan de opruiming van de oude centen. De gezamenlijke predikanten der Ned. Herv. Gemeente te Amsterdam, hoezeer ook in verschillende richtingen, hoewel ook langs onderscheidene wegen, op ver schillende gronden en door zeer ongelijk soortige beweegredenen daartoe geleid, spreken 't bij gelegenheid, dat de gemeen te wordt opgeroepen om de eerstvolgende tien jaren hierover te beslissen, als hun eenparig gevoelen uit: dat zij de opheffing van het kiescollege wenschelijk acnten. GEMENGDE BERICHTEN. De beroemde Engelsche beeldhouwer Bechin heeft een afdruk gemaakt van het gelaat van lord Beaconsfield en wel voor namelijk met het oog om dienst te doen voor het groote standbeelddat ter na gedachtenis aan den grooten staatsman eerlang op zijn graf te Hughenlen zal geplaatst worden. Hartverscheurende bijzonderheden bren gen de brieven uit Chios over de jongste aardbeving de hevigste, der laatste tijden. Wij ontleenen er het volgende aan. In de stad hebben de citadel de fa- briekswijk Aplotaria en de wijk Atzikies de verschrikkelijkste gevolgen van de ramp ondervonden. Veertien Turksche vrouwen, die, ter gelegenheid van een godsdienstige plechtigheid gebeden waren gaan zeggen in een oratorium (mevloud) te midden van het kasteel zijn verdwenen onder de brokstukken van dit historisch monument en men heeft nog geen spoor gevonden van de 100 of 150 familiën, die dat blok huizen bewoonden. Eén levend wezen is nog van onder de ruïnen weggehaald een lief meisje van 18 jaren, de ongelukkige had gedurende dertig uren daaronder ge legen geperst tusschen twee lijkeneen uur na haar bevrijding gaf zij den geest in de armen van haar vaderdie haar laatstcn ademtocht btantwoordde dooreen vreesselijk gillende man was kraukzin- nig. In de Aplitaria-handelswijk zijn weinig huizen op hun grondvesten blijven staan; familiën van tien of vijftien personen zijn geheel omgekomeno. a. die van den Belgischen consulterwijl de Grieksche consulaire ambtenaar en zijne vrouw ern stig gekwetst werden. In de Atzikieswijk zijn ook vele wonin gen omvergeworpen en de overige zijn allen zeer ernstig gescheurd alle wijken, vooral die aan de zee grenzenleveren trouwens een tooneel van verslagenheid en van ruïne op. Nog veel erger hebben de gevolgen van het natuurverschijnsel zich ten plattelande vertoond. Daar telt men de slachtoffers niet meer bij honderden, maar bij duizenden. In sommige dorpen is er geen steen op den ander geblevenmen heeft hier geen om vergeworpen huizen meer, het zijn velden van steen en van aarde, waaronder alles is verdwenen en waar de boer niet meer de plaats kan herkennen waar hij woonde. En duizenden menschen zijn daar begraven waarvan vele ongetwijfeld nog leven en op hulp wachten. Yan de 250 familiën, bv., die het dorp Neorhori bewoonden, hebben maar 50 personen zich kunnen redden. Het be roemde klooster van Neorhoni is geheel ingestort, onder zijn puinhoopen een zestig tal kluizenaars bedelvende. Te Calimassia moet een twintigtal familiën letterlijk zijn verpletterd; te Denita is geen huis staande gebleven en van de inwoners weet men niet eens wat er van hen is geworden Wie zal de ongelukkigeii, hetzij levend of dood, van onder de onafzienbare puinhoo pen weghalen Hier steekt een hand uit den grond en beweegt zich; het is die van een levend begravene die om hulp smeekt, Daar hoort men een stem; het is die van een bedolven vrouw, die nog leeft. Ook de bergen zijn door het werk der vernieling zwaar aangetast. Het geheel is hartverscheurend, de be volking is door panischen schrik bevangen; zij is zonder vuur, zij kampeert zoo goed als 't kan te midden der velden en op de kerkhoven. Veertig- of vijftigduizend personen van eiken leeftijd en van elke sekse slapen in de open lucht: grijsaards, vrouwen, kinderen zwerven in de vlakte en op de straten, de lucht met hun wan hoopskreten vervullende. Waar men in den grond graaft, bij eiken handvol aarde die voelt gij dan niet hoe bezorgd ik ben voor de toekomst van mijn lieveling als zij aan zulk een opgewonden en hartstochtelijk mensch zou moeten verbonden zijn „In den bijbel staat dat wij moeten leeren vergeven en vergeten. Als het meisje hem werkelijk lief heeft, leg haar dan maar niets in den weg. Denk eens liefstewat het zijn zou als zij zoo lang wachten moest al wij gedaan hebben." Deze woorden riepen droevige herinne ringen op in het hart der oude dame want zij begon weer van nieuws af aan de kamer rond te wandelenen scheen met al de kracht die in haar was de ontroering te bestrijden welke zich van hare ziel had meester gemaakt. Eindelijk bleef zij voor haar echtgenoot stilstaan keek hem smeekend aan en sprak toen met eene bevende diep bewogene stem „Ik wil zoo heel gaarne alles voor het lieve kind doenik zal den hemel bidden, om mij den rechten weg aan te wijzen, als ik maar de gedachte aan dat noodlot tige duel en aan den dood van Kurt van mij af kon zetten Corpo di Bacco! zooals uw waar dige broeder zegtaltijd en altijd weder wordt die treurige geschiedenis opgehaald. Kon ik u toch maar eens aan het verstand brengen dat in het vergeten alleen het ware geluk te vinden isvrouwen, hangt maar altijd aan uwe herinneringenals een viscb aan den hengel gij spartelt en trekt en drukt u den angel voortdurend al dieper in het vleesch alsof waarlijk de hoogste wellust in de smart zelve te vin den was." „O Philip moet ik dat van u hooren? en ik meen het immers zoo goed met Lillymet u en met de geheele wereld maar geloof mijik sidder voor de toe komst van het meisjezulk eene misdaad wordt tot in het derde en vierde^geslacht gewroken"; en daarop drukte Barbara haar zakdoek voor de oogen en liet een on derdrukt snikken hooren. Dat was meer dan de eerlijke justitie raad verduren kon. Daarenboven wist hij nooit zeer goed hoe hij zich tegenover dames gedragen moestzijn eenzaam le ven had hem in dit opzicht zeer weinig ervaring doen verkrijgenen tegenover vrouwentranen gevoelde hij zich letterlijk onmachtig. Het ratelen eener koets over de slechte keien der straat, verloste hem eindelijk uit zijne verlegenheid hij liep naar het venster en liet dadelijk daarop een vreug dekreet hoorenwant nu was het middel gevonden om aan zijne vrouw de verlorene vroolijkheid weer terug te geven. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 2