NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Amersfoort, Baant, BiscMi, Eenes, Baersveló, Imttta. IiÉi, Leosto, Soest, Zaterdag 7 IVlei 1881 Obstructie. No. 37. Tiende Jaargang. Uitgever: A. Hl. Slothouwer, Bij dit Nommer behoort een bijvoegsel. EERSTE BLAD. De Toren van Treviso. AMERSFOORTSCHE Abonnementsprijs roor Amersfoort per 3 maanden f 1, Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers 3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woentdagt- en des Zaterdigs. te Amersfoort. Advertentiën van 16 regelsJ 0,40. Iedere regel meer 0,05. Voor het Buitenland0,07'. Reclames per regel0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Men verhaalt dat toen de voormalige Onderkoning van Egypteop raad van de Groote Mogendheden, een proef had ge nomen om in zijn land het vertegenwoor digend stelsel in te voerenzoodat er werkelijk een soort ven Parlement ten zijnen paleize bijeenkwamde heeren Af gevaardigden met hun houding erg ver legen waren. Zij hadden weieens hooren praten van een rechter- en een linkerzijde, maar omtrent de beteekeuis dier woorden waren zij minder goed op de hoogte. Een hunner wist er meer van te vertellen //aan den linkerkant plaatsen zich de leden die de Regeering den voet dwars willen zettenrechts degenen die haar wenschen te steunen en te helpen/' z/De Regeering helpen! wel, dat willen wij immers allen?" zoo klonk het geroep; statig stapten de heeren naar de rechterzijde der zaalen de banken der oppositie bleven ledig. Nu heeft het Parlement aan de oevers van den Nijl nooit veel wonderen gewrocht, en als wij ons wel herinneren is het uitgegaan als een nachtkaars. Als er ook geen tegenstand, geen wrijving is, dan loopt de machine niet. Daarentegen kan te veel wrijving, FEUILLETON. XXVI. (Slot.) De redakteur van de konservatieve cou rant in Cde heer von Hewald, was voor eene tafel gezeten waarop een aantal nieuws papieren lagen en scheen zich in geene zeer opgeruimde stemming te mogen verheugen. Het blad was gesloten, de last en hitte des daags lag achter hem, en niets zou hem verhinderd kunnen hebben, om zijn aandeel te gaan zoeken in de verstrooin- gen die de residentie zoo ruimschoots aanbood, niets, uitgenomen de zorg voor de onderneming die hij zoo van ganscher harte was toegedaan. Hij had daar juist een schrijven gelezen, hetwelk hij nu ver achtelijk van zich afwierp, en daarna zijn toorn in eene opgewondene alleenspraak lucht gaf die nog bovendien van een heftig getrommel op de tafel vergezeld ging. #Die domkoppen spreken maar altijd over het groote belang onzer partijen zij willen de courant nog niet eens met een abonnement of eene kleine toelage on dersteunen en immers de groote menigte moet toch door dit blad geleid worden? elk die eenig begrip van werktuigkunde bezit zal het dadelijk toestemmen, baar gang vertragen haast zelfs doen stilstaan. Men zie maar eens hoe het er toegaat in het Engelsch Lagerhuiswaar somtijds zooveel oppositie wordt gevoerd dal de werkzaamheden volstrekt niet vorderen. Wie alzoo een wet, met welke strekking hij zich niet kan vereenigenwil tegen houden, werpe slechts hindernissen in den weg. De Iersche afgevaardigden in het Huis der Gemeentenhebben het in die kunst zeer ver gebracht. Nu eens door middel van moties tot verdaging van het debat, dan weer door amendementen zonder tal en met mijlenlange toelichtingenof ook wel door eindeiooze reeksen vragen en interpellaties wisten zij menigen maatregel een tijd lang te verhinderen. Dat gebruik. zullen wij maar niet zoo vrij zijn het een //misbruik" te noemen? is betrekkelijk nieuw. Slechts sinds weinige jaren heeft het zich een plaats veroverd in de parlementaire zeden. Vandaar dat de naam //obstructionisme" die er aan gegeven is, in dien zin althans tot de jonggeborene kinderen der wereldtaal mag worden gerekend. Jammer dat de zaak zelve zich niet tot Engeland heeft bepaald. Wij gunnen onze overburen geen kwaad; alleen zouden wij er niet rouwig om geweest ziju indien zij de eenigen waren die zich aan de obstructie op wetgevend gebied te ergeren hebben. De nieuwe plant is de hemel weet met welken boosaardigen wind naar Ne derland overgewaaid en heeft er helaas welig wortel geschoten. Onze Tweede Ka mer bood in den laatsten tijd het treurig schouwspel aan van drukke vergaderingen zonder eenig practisch resultaat. Wat er het zijn niets anders dan woorden, ijdele nuttelooze praatjes, in plaats van werke lijk door daden de pers te ondersteunen." Er werd geklopt, de korpulente gestalte van den heer von Ehrenfels werkte zich door de halfgeopende deur heeu, en liep met beide handen uitgestoken naar den redakteur die den binnenkomende zeer koel de rechter hand toereikte. z/Het verheugt mij bijzonder U zoo wel te mogen vinden. Het is wel eene zeer groote bijzonderheid bij Uwe zoo spar- taansche levenswijze. Zonder U te willen lastig vallen, moet ik U toch verzoeken om een oogenblik bij U te mogen plaats nemen." //Wat verschaft mij deze eer?" vroeg Hewald zeer afgemeten, en wees naar de sofa, terwijl hij zijn stoel tegenover den gast schoof. Gij hebt nog maar altijd het artikeltje betreffende mijn ongeluk in Treviso, niet in het dagblad opgenomen. Het is eigen lijk echter maar heel goed dat zulks nog niet heeft plaats gehad, want wij kunnen op die manier nu twee vliegen in één klap slaan. Ik sprak reeds met U over de ijzeren plaat die ik wil laten gieten, en met den naam van von Triks zaliger van het constitutioneel regeeringsstelsel worden moetindien dit verschijnsel blijft i aanhouden durven wij niet zeggen. De Regeering deelt de wetgevende macht met de afgevaardigden des volks. Goed maar als de vertegenwoordiging blijken geeft van onmachtwat dan Reeds bij de behandeling der rentewet was de toeleg zichtbaar om het ontwerp, dat men niet ridderlijk scheen te durven af stemmen door stroomen van welsprekend heid te. verdrinken of door een hagelbui van amendementen te verpletteren. Het ongelukkig streven is helaas maar al te wel gelukteu ten aanzien van onze financieële politiek zijn we nog even ver als toen de heer Vissering den professora len leerstoel voor een zetel achter de Groene tafel verwisselde. En zulks, nadat in beide Kamers ja en amen was gezegd op de uitdrukkelijke verklaring der Re geering dat versterking der gewone mid delen dringend noodzakelijk isterwijl overal in den lande met smachtend ver langen wordt uitgezien naar de uitvoering van openbare werken zonder welke onze welvaart dreigt onder te gaan onze han del en nijverheid de mededinging tegen het buitenland zal moeten opgeven. Na het Paaschreces is het er niet beter op geworden. Zoodra de heeren zich be vonden ter plaatse waar de hoogste belan gen des lands worden behandeld, sloegen zij aan het kibbelen over de al of niet noodzakelijkheid van een spoedige bijeen komst vervolgens besloten zij eerst een week later aan den arbeid te gaan welke arbeid eerst bestond in een breede rei interpellatiëu over min belangrijke zaken die op den keper beschouwd de natie tamelijk onverschillig zijn, vragen zal doen voorzien om die voor altijd in den muur van den toren te doen inmetselen. Daarna wordt dê deur van het balkon toe- gemetseld, en ik ben er van verzekerd dat een groot aantal nieuwsgierigen naar Ho- henbruch zal komen ten einde die merk waardigheid eens te bezichtigen." Twijfel daar maar geen oogenblik aan, antwoordde Hewald lakoniek. Gij zoudt in het mij beloofde artikeltje het ongeluk van von Triks als hoofdzaak kunnen opnemen en daaraan het avontuur mij in Treviso overkomen kunnen aan- knoopen; maar dit laatste, als ik u bid den mag eenigzins meer uitgebreid; gij weet dat die gebeurtenis maar zeer on volledig door de pers is behaudeld gewor den. Het is eene aanwijzing des hemels dat ik juist zoo even van von Ahlden en zijne vrouw bericht heb ontvangen. Zij zijn op hun huwelijksreisje ook in Treviso geweest, dat kondet gij er dan te gelijker tijd bijvoegen. Maar nu de hoofdzaak, welken titel zou het best voor ons ver haal geschikt ziju?" z/Mij dunkt de toren van Treviso," zeide van Hewald even onverschillig als te voren. //Bravo! bravo! de toren van Treviso! een prachtig idee. Ik hoop dat gij alles waarop het antwoord wel voorafkan wor den bepaald. Inmiddels is het zeer te vreezen dat deze Kamer haar zittingen zal besluiten, zonder de drankwet te hebben behandeld, zonder den postpakkettendienst te hebben geregeld zonder de groote vraagstukken betreffende de groote waterwegen voor onze beide aanzienlijkste hoofdsteden een duim breed verder tot de oplossing te hebben gebracht. Onder deze omstandigheden het tijdperk der algemeene verkiezing in te treden is alles behalve opwekkend. Aan overmaat van geestdrift lijdt ons volk wel nooit bij verkiezingenin den regel is er niet veel noodig om onze landgenooten tot thuis blijven te nopenen het aantal niet- stemmende kiezers is gewoonlijk groot genoeg om elke partij het recht te geven tot de bewering dat zij eigenlijk de meer derheid in hei land bezit. Maar na de droeve ervaringen der laatste dagen bestaat er zeer veel kans dat inzonderheid de liberale kiezers die niet door kerkelijke invloeden worden beheerschtden moed laten zak ken en En ook obstructie maken Ja, een anderen naam zou het zeker niet verdienen. Want, indien er nog hoop op beterschap is, en wie zou het tegendeel willen beweren? dan moet Brengen zij op mannen die den voor- en willen beoordeelen begeven zij zich daartoe in grooten naar de stembus, dan kan het niet andersof de eerstvolgende par lementaire veldtocht zal betere dingen te aanschouwen geven. Blijven zij daarentegen den gang van zaken koeltjes opnemen, nu wel goed gevat zult hebben. Ik ver heug mij nu reeds bovenmate met de ge dachte hoe de inwoners der residentie uaar Hohenbruch zullen stroomen. Daar schiet mij nog iets te binnen, ik heb nog op een andere manier aan de jacht op het wilde zwijn gedacht. Wat zegt gij daarvan? Ik laat nu het wilde zwijn dat von Ahlden gedood heeft uitschilderen. Natuurlijk in de eetkamer al fresco en levensgroot. z/Een verheven denkbeeld! wie is de kunstenaar dien gij voor dat groote werk hebt uitgekozen? Hm zijn naam? drommels ik kan geene namen onthouden. Maar dat doet ook niets ter zake, wanneer ge maar in uw blad van de nieuwe dekoratie gewag maakt, en de beschrijving dier jacht daaraan vast knoopt. Yergeet niet om mijne verwant schap met von Ahlden daarbij te laten uitkomen; maar ik heb reeds al te lang misbruik van Uw kostbaren tijd gemaakt. Wanneer zou ik omtrent kunnen rekenen dat het blad met het bedoelde artikeltje mij zal kunnen toegezonden worden?" Na dit gezegd te hebben stond von Ehrenfels op en zag den redakteur vragend aan, terwijl hij intusschen naar hoed en stok greep. zij van de kiezers uitgaan, hun stem uit uitgang kunnen en getal

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 1