BIJVOEGSEL, lie Aiersfoorscle Courant van Zaterdag 7 Mei 1881, Hoogland. Woudenberg. Advertentiën kunnen Inge- zonden worden tot uiterlijk 's morgens §V2 uur des Woens dags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts drie maal in rekening gebracht. behoorendk bij de eereplaats in de balzaal was gereserveerd. De nog steeds met jeugdige krachten toegeruste nestor van ons geliefd Oranje huis woonde het bal tot ongeveer half twaalf ure bij en betuigde bij het verlaten van de feestzaal aan de commissarissen zijn hooge ingenomenheid met hetgeen hij had aanschouwd. BINNENLAND. De luit.-generaal Van der Heijden zal zich metterwoon te 's Hage vestigen. Dezer dagen stierf te Utrecht in het ziekenhuis een vrouw die een gewicht had van 135 kilo en over de borst 69 centi meter breed was. De timmerman, die de doodkist voor haar maakte, moest dit voor zijn woning doenomdat anders de kist door haar kolossalen omvang niet naar buiten kon gebracht worden. Vooral in de Betuwe verwacht men een goeden vruchtenoogst. De kersenboomen zitten vol bloesemknoppen en zullen eerst daags in vollen bloei staan. Ook de pe- renboomen beloven veel. Ter Haarlemsche paardenmarkt Maandag gehoudenwaren 285 paarden aan de lijn. Tegenover een natte Maart stond dit jaar een drooge April; terwijl het mid- dencijfer van den regenval over April 187380 bedraagt 37 streep (millimeter), tapte men nu, te Frederiksoordslechts 5 streep af. Deze April was dan ook de droogste maand sinds Januari 1873, alleen de Aprilmaand van 1874 uitgezonderd die nog 1 streep minder gaf. BUITENLAND. De gezondheidstoestand van Z. H. den Paus Leo XIII schijnt in den laatsten tijd veel te wenschen over te latenzijn geneesheeren althans hebben verklaard dat hij tot herstel zijner gezondheid Rome gedurende de zomermaanden moest ver laten. Deze geneeskundige beslissing is door den Paus onderworpen aan den Raad der Kardinalen die daaromtrent een definitief besluit zal moeten nemen. Graaf Loris Melikoff heeft opnieuw zijn ontslag aangeboden maar de Keizer nam het nog niet aan. Graaf Ignatieff wordt nu reeds als zijD opvolger aangewezen. Te Konstantinopel zijn eenige nihilisten gearresteerd die uit Rusland eerst naar Rumenië waren uitgeweken, maar hier niet meer veilignaar Konstantinopel onder zeil waren gegaan. In Engeland heeft de postmeester-generaal het sorteeren van couranten aan doofstom men opgedrageneen maatregeldie wel de aandacht verdient om elders evenzeer toegepast te worden in 't belang der maat schappij en ook van de ongelukkige men- schen die zooveel missen. GEMENGDE BERICHTEN. Koning Johannes van Abessinie is uit den doode opgestaan en springlevend. Hij was op het papier met letters omgebracht. Een koopman te Weimar was in het bezit van een aantal beschreven, doch niet afgestempelde brief kaarten, waarvan de afzending onnoodig was. Daar het een vrij aanzienlijk bedrag beliep wendde hij zich tot de postdirectie te Erfurt en kreeg er het betaalde geld voor terug. Het pak ket werd aan het postkantoor in een loket gelegd. Op zekeren dag werd het gevon den door een ijverige beambte die ze allen afstempelde en expedieerde. Men stelle zich de verbazing voor van den koop man, toen het eenige dagen later aan zijn huis niet stilstond van bestellingen. Ach tereenvolgens ontving Dij een bezending selselwater, een doopjurk, een paar pale tots, een vaatje augurken, een dozijn hem den, een hobbelpaard en wie weet wat al meer. Hij kon nu niet beter doen dan zoo spoedig mogelijk alle andere nog te ver wachten bezendigen afschrijven, voor zoover hij ze zich ten minste herinneren kon. Wat een bedorven briefkaart al niet teweeg kan brengen! INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Dc raadszittiDg van 2 Mei mag voorzeker in vele op zichten de merkwaardigste genoemd worden welke ge durende de laatste jaren gehouden werd. De raad zelve heelt met het traditioneele gebruik niet willen breken en dientengevolge alle voorstellen die op de Eem betrekking hebben zender discussie met al- yemeene stemmen aangenomen. Maar neen, ik mag niet onbillijk zijn, al nam men ook met algemeene stemmen aan, zonder te spreken is dit niet geschied, w ant bij de behandeling van het adres der firma Houtzaager van Veen, en de daaraan ver leende adhesie der Kamer van Koophandel alhier, meen de de winkelier P. Methorst jr. zijn stem te moeten ino- tiveeren, en deelde hij o.a. mede, dat de Handel en Scheepvaart te dezer stede niet gedrukt werd, zoouls de Kamer van Koophandel in haar adres van adhesie ver klaarde. Hoe die Handelaren en Fabrikanten, leden der Kamer van Koophandel en een tweetal ex-kooplieden, die verklaring hebben durven afleggen is mij een raadsel, maar geef ik de kiezers van Amersfoort in overweging om bij de eerstvolgende vacature voor de Kamer van Koophandel hun stem uit te brengen op iemand die door het drijven eener winkelierszaak de kennis meent te verkrijgen, om de belangen van den Handel en de Scheep vaart in meer uitgebreiden zin, in openbare vergaderin gen te kunnen bespreken niet alleen, maar het zelfs beter te weten dan handelaren en fabrikanten zelve. Het is echter te vergeven wanneer iemand zich geroe pen gevoelt eens den schijn aantenemen, dat hij in zake „Handel" en Scheepvaartop de hoogte is; minder passend is m. i. de wijze waarop het Dagelijksch Bestuur gemeend heeft den Raad te moeten adviseeren. Ik heb altijd gemeend dat een adries aan een Gemeen teraad, uitgaande van het college van Burgemeester en Wethouders, als authentiek stuk, waardig van toon en inhoud moest zijn. Dat een dergelijk college zich niet mocht laten leiden door persoonlijke antipathién, maar dat het de toelichting der zaak op den voorgrond stelde, en het zich van holle frases onthield, die uitsluitend als aanvallen op particuliere personen moeten dienst doen. Dat dergelijke taal uitermate „laf' is, behoeft wel geen betoog, wijl daar waar ze dienen moet, de aange vallen persoon het recht mist om zichzelven te verweren. In zijn advies, gevoegd bij het onderwerp: „de Scheep vaart op de rivier de Eem en de Zuiderzee," zegt het Dagelijksch Bestuur, dat de tegenstand (bij 't betalen van het Vuur-, Haven- en Tongeld) „door eenige parti culieren met ruwheid en onbezonnenheid is ondernomen en aangezet." liet Dagelijksch Bestuur verzuimt echter daarbij op te merken, dat die onbezonnenheideerst na driejaren los komt, want dat het adres van 1878 der Schippers aan den Kaad, om verlaging der heffing, nog geen dispo sitie is waardig gekeurden dat de „ruwheid" een ge volg is van de wijze waarop de Schippers, door een ge meente-ambtenaar, het Vuur-, Haven-en Tongtld wor den afgep vraagd. Verder verklaart het Dagelijksch Bestuur in dat advies dat, wanneer het verzoek van den Kaad aan de Kegeering om de rivier de Eem overtene- men mocht schipbreuk lijden, de eerstereden moet gezocht worden in de „wildheid" en „onbesuisdheid" waarmede dat streven nu bedorven is, om wellicht nooit weer in orde te komen„hetgeen de Kaad, het Dage lijksch Bestuur en de Voorzitter van den Raad zich dan echter niet te verwijten zullen hebben." Ware het nu niet wenschelijker dat de Raad, het Da gelijksch Bestuur en de Voorzitter van den Raad ver klaarden de zedelijke verantwoordelijkheid van hunne handelingen en besluiten in al haren omvaDg te beseffen; dan zich met een paar woorden die verantwoordelijkheid van den hals te schuiven? Waarom er anders ook niet op laten v olgen dat de Eer aan dien „wilde" en „onbe suisde" zal te beurt vallen wanneer de zaak eens eindelijk in 't „reine" komt? Ofzalhetdau soms aan de „poli tieke" wijze van de onderhandelingen te voeren, gedankt moeten worden aan het Dagelijksch Bestuur, dat zulks „IN HET GEHEIM" bereddert en aan den Kaad „in dien hij zulks mocht wenschen wil mededeelenmaar ook in'lgeheim; dusineene „besloten vergadering!" Is echter een zaak van publiek belaDg rechtvaardig, en wordt die met eerlijke middelen voorgestaan, waarom dan niet bet publiek, dat belang bij de kwestie heeft daarm ede ingelicht Zijn er zoovele geheimen verbonden aan een verzoek van een Gemeentebestuur aan het Rijk, om een rivier die onbeheerd ligt overtenemen Wanneer aan die overna me geen bezwaren verbonden worden, die voor het Kijk onaanneembaar zijn, dan heeft men het recht en zoo noodig de publieke opinie op zijn hand wanneer het Kijk er niet toe overgaat; voert men daarentegen onderhan delingen in 't geheim, dan wordt men allicht verdacht van „nevenbedoelingen." Heelt het Dagelijksch Bestuur geen „nevenbedoelingen," dan zal het ieder die weet dat de bevaarbaarheid der Eem afhangt van de overneming der rivier door het Kijk, dat die overneming van groot publiek belang is, en eindelijk, dat de wet aan bet Kijk de regeling der bevaarbaarhouding opdraagt, op zijn minst genomen „vreemd voorkomen, dat die onderhan delingen in 't geheim moeten geschieden, en die schip- breuk kunnen lijden door „wilde" en „onbesuisde" pu bliciteit. In „besloten vergadering" heeft het Dagelijksch Be stuur aan den Raad medegedeeld wat het kwijt wilde zijn, ik meenwat het gedaan heeft om die overname „te bevorderen" en in openbare vergadering werd daar na dank betuigd aan B. en W. voor de gegeven inlich tingen Het publiek dat tijdelijk de deur gewezen werd meen de echter, dat men het deze vertooning ook wel had mogen besparen, en die dankbetuiging even groot succes „in het geheim" had gehad, als haar nu in 't openbaar ten deel viel. Alle voorstellen van het Dagelijksch Bestuur omtrent deze kwestie, liepen daarop flink van stapel. Een onver deeld vertrouwen in de „onderhandelingen" van het Dagelijksch Bestuur. Aangenomen met algemeene stem men klonk het telkens en telkens. Ook het proces dat gevoerd moet worden tegen de firma Houtzaager van Veen, en waarvan het lot van de heffing van het. „Vuur-, Haven- en Tongeld" dan zal afhangen. Men vroeg niet of hier behalve eene „wettige" ook nog eene „recht vaardige" kwestie ter sprake moest komen, en of het in 't belang der gemeente zou zijn om eene heffing, die sedert drie jaren door het Dag. Best. zelve drukkend voor de Scheepvaart genoemd was, (ook in spijt van de speech van de handels-specialiteit in den Raad) eindelijk eens te besluiten die buiten werking te stellen, daarvoor was men te veel vervuld met andere zaken. N een procedeeren, dat vond men algemeen goed en wrinnenmaar zoover is het nog niet, en werd in de haast om dat besluit te nemen voorbij gezien dat het proces ook verloren kon worden, en dat de gemeente Rotterdam vorig jaar veroordeeld werd om ook de vroe- V ger door de schepen betaalde gelden terug te geven, toen zij bij eene nagenoeg gelijke kwestie haar proces verloor. De finantieele specialiteit van den Raad kan daar nu reeds een weinig op rekenen bij het opmaken der be grooting voor 1882. f. Wanneer dus dc gemeente verliest, heeft ze kans dat zij voor de vroeger aan haar betaalde Vuur-, Haven- en Tongelden ook nog wordt aangesprokenwint ze haar proces dan wordt de heffing toch door den Koning ver- nietigd, indien zulks al niet voor dien tijd geschiedt. Wat wint de gemeente dan toch eigenlijk als ze wint? Die vraag mag hij beantwoorden, die den Raad tot dit onmogelijk proces heeft overgehaald. Zoo krijgt ieder zijn zin. Ook het Dagelijksch Bestuur dat in meergenoemd advies, nog bij de leden van den Raad te kennen geeft, „dat het hoopt, dat zijn ontwerp- adres aan den Koning een gunstig onthaal bij den Raad moge vinden." Had het dan wezenlijk getwijfeld aBn „meegaand heid" der leden? Die naïviteit gaat werkelijk te ver, of zou die te kennen gegeven wensch als ironie moeten worden opgenomen? Er zijn nog tal van andere zaken in dat advies voor de bespreking waarvan ik thans geen ruimte meer mag vergenik weet ook den weg niet die ik zou moeten volgen om genoemd advies in zijn geheel eens aan het oordeel der publieke opinie te kunnen on derwerpen, opdat niemand verstoken blijve van de ge- kuischte taal en waardige behandeling van zaken, die daarin door een college van Burgemeester en W. wordt 1 ten toon gespreid. Indien gij, Mijnheer de Redacteur, kans ziet dat stuk in zijn geheel machtig te worden en te publiceeren, dan bewijst ge uw lezers een weldaad, want dan zullen ze de grootheid van hun illustre Dagel. Bestuur eerst recht leeren beseffen. Inmiddels heb ik de eer te verblijven Amersfoort, C. V. GERRITSEN. 6 Mei 1881. „Wild" en „onbesuisd" misschien, maar recht op het doel af zeker. SPAARBANK. Het Bestuur van de Spaarbank te Amersfoort zal zijne gewone zitting hou den op Maandag 9 Mei e. k. op het Raadhuis, des namiddags van 12 tot 2 uren, terwijl belanghebbenden worden uitgenoo- digd om hunne boekjes tot het bijschrij ven der Renten, hetzij in die Zitting, hetzij vooraf, ten huize van een der Com missarissen in te zenden. A. J. BOS, Secretaris. BURGERLIJKE STANDEN. Soest. Geboren; 26 April, Aaltje, d. van Cor nells Wolfsen en van Hermina Groene- stijn. 28. Lamberta, d. van Hendrik Horns veld en van Wilhelmina van den Brink. 1 Mei. Willemijntje, d. van Cornelis Seldenrijk en van Aaltje Berkhof. 29. levenloos aangegeven kind van het mannelijk geslacht, van Hermanus van Schadewijk en van Engelina Richter. Overleden: 4 Mei. Maria van Weren- steijn, 63 j. Bevallen: 29 April. Helena Brandsen, vrouw van Reijer Bouwman. OndertrouwdGeene. Gehuwd: Geene. Overleden: 3 Mei. Jurrien Schut, oud 68 jaren. Gehuwd: 30 April. "Wulfert Druijff, 40 jr. en Evertje Wanner, 38 jr. Overleden29 April. Jannigje Bud- dingh, gehuwd met Willem van de Koot, 65 jr. 4 Mei. Cornelia "Vink, weduwe van Adrianus Gijsbertus ter Burg, 73 jr. Druk van G. W. Boonstra, te Barnereld. Uit Kampen is aan de Tweede Kamer verzonden een door ruim honderd ingeze tenen onder welke eenige der voor naamste werkgevers onderteekend adres, houdende verzoek om spoedige behandeling en ondersteuning van 't aanhangig wets ontwerp tot beteugeling van drankmisbruik Veenendaal, 3 Mei. De werkzaamheden aan den spoorweg tusschen hier en Rhenen worden weer met kracht voortgezet. Het proces, waarvan onlangs sprake was, over het in bezit nemen van nog niet onteigende gronden, zal geen voortgang hebben. Heden is de zaak geschikt in het belang van aan nemers en arbeiders. Het te 's Hage gehouden calicot-bal is als volgt beschreven in het D. v. Z. H. Sf s Gr. ,/Betooverend was het effektdat de zalen maakten, die in het hotel des Indes in gereedheid waren gebracht voor het op initiatief van de heeren J. W. baron de Constant RebecqueW. A. W. graaf van Limburg Stirum T. W. baron van Tuyll van SerooskerkenJ. E. N. baron Sirtema van Grovestins en D. graaf van Bylandt, voor eergisteravond georganiseerd zoogenaamd calicot-bald. w. z. een bal, waarop de personen die dansen, zijn ge kleed in costumes van katoen of cretonne. Een zee van licht deed de karmozijn roode stoffeering van de twee in elkaar loopende salons, voor de ontvangst bestemd, prachtig uitkomen. De aangrenzende met zacht groen moiré zijde behangen whist salon bood een aangename retraite aan voor de gastendie niet aan het bal zelf wenschten deel te nemen maar er slechts nu en dan een blik aan wilden wijden want zoowel de receptiezalen als de speel zaal gaven toegang tot de eigenlijke feest zaal. Die zaal was door een wand van bloemen van de daaraan grenzende serre gescheidenwaarin zich een uitmuntend orkest deed hooren bij een schitterende verlichting en smaakvolle bloem versiering was de zaal prachtiger dan ooit te voren, Die indruk werd niet weinig verhoogd toen ten 9l/3 ure de gasten achtereen volgens de zalen vuldende pracht van de zonder onderscheid fraaie costumes waardoor bijna alle natiën en tijdvakken werden vertegenwoordigdging alle be schrijving te boven. De honneurs werden waargenomen door de damesgravin Du- monceaubaronnesse de Constant Rebec que gravinne van Limburg Stirum en baronnesse van Tuyl van Serooskerken. Bovengenoemde heeren fungeerden als com missarissen. Toen de gastenwaaronder men ook de meeste vreemde gezanten op merkte bijeen waren, verscheen Z. K. H. prins Frederik en HH. KK. HH. prins en prinses von Wiedvoor wie eene Secondanten wijzer dan de vechtersbazen. Twee handwerkslieden te Trier kregen de vorige week ruzie en daagden elkaar uit op den revolver. In een huurrijtuig reden ze naar de plaats voor het duel gekozen. Alles werd gereedgemaakt en de revolvers door de getuigen geladen, maar deze waren wijs genoeg om de kogels van de patronen te nemen en de zaak tot een kinderspel te maken, gelijk ze verdient en eigenlijk is. Men schoot: bij het derde schot viel een der kemphanen ter aarde en de ander vloog naar huis, begon te jammeren, achtte zich reeds gegrepen door de sbirren en wilde vluchten. Intusschen kwam de als doode- lijk getroffen gewaande de woning van een andere zijde binnen en lachte zijn quasi moordenaar hartelijk uit. Een voorbeeld ter ernstige overweging voor toekomstige secondanten. De Printemps te Parijs, tot dusverre het uitsluitende eigendom van den Heer Jaluzot, zal herschapen worden in een commanditaire Vennootschap op acties met een kapitaal van 40 millioen francs. De Heer J.neemt daarin persoonlijk deel voor 1/i. De gebouwen zulleD een op zich zelf staand blok vormen tusschen den Boulevard Haussmann, de rue Cau- martin, de rue de Provence en de rue du Havre. De openbare inschrijving is bepaald op 17 dezer, maar kan inmiddels per brief geschieden. De aandeelen zijn groot frs 500, waarop bij de inschrij ving frs 50, bij de toewijzing frs 7*5, te storten is. De laatste storting geschiedt eerst 31 Januari 1883. Nagaande dat andere groote magazijnen, als de Bon marché in de Louvre jaarlijks 15 a 20°/o aan hun commanditairen uit- keeren, kan het succes dezer onderneming niet twijfelachtig geacht worden. De aandeelhouders zullen een jaarlijk- sche rente genieten van 5°/0. Daarenbo ven zal 50°/o der winst onder hen verdeeld worden bij wijze van dividend, zoodra door inhouding van 21/2°/0 op de winst een reserve kapitaal van frs 3.000.000 zal zijn gevormd, zal dit onder hen verdeelde aandeel stijgen tot 521/2 pCt. Het groote voordeel dezer onderneming is daarin gelegen, dat zij een commanditaire en geen naamlooze Vennootschap ten doel heeft. De Heer Jaluzot, de gérant, is daardoor persoonlijk aansprakelijk en ver antwoordelijk, zonder zich door een een voudige terugtrekking van alle aansprake lijkheid te kunnen ontheffen, zooals de Directeur eener Naamlooze Vennootschap dat steeds kan doen. Door een en ander kan de leening van den Printemps gerekend worden uitmun tende waarborgen op te leveren en gele genheid aan te bieden voor een soliede plaatsing.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 5