De Notaris A. H. Dri fhoiit van Hooff Linnen-en Tafelgoed, WONING, i BI Te HUUR gevraagd tegen 1 Augustus eene nette en geriefelijke P J. VAN WESSEM, De Nieuwe richting in de Staathuishoudkunde. Amersfoort. Baarn. Woudenberg. Hollandsche IJzeren SPOORWEG-MAATSCHAPPIJ De Dienst der Verzendingen m is weder hervat. ABVERTENTIÈN. "V langs de Spoorwegen van Helder naar Amsterdam, Haarlem Uitgeest, Amsterdam Zutphen, Hilversum Utrecht, en Zutphen Winterswijk, DE ADMINSTRATEUR. openbaar verkoopen EENE PARTIJ eene partij Meubelen, eenige SIGARENMAKERSGEREEDSCHAPPEN en eene partij SIGAREN van verschillende merken. SINGEL, D 97, Horlogerie, Graveur, Goud- en Zilverwerker, Tb Arnhem heeft een man zijn vrouw dusdanig met een stok mishandeld, omdat zij beschonken was dat zij aan het hoofd zwaar verwond werd en geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De rechtbank te Zierikzee heeft den gewezen geagreëerden klerk aan het post en telegraafkantoor aldaar, wegens ver duistering van hem toevertrouwende gelden, tot zes maanden celstraf en een boete van f25 veroordeeld. Mietje komt haar dienst presenteeren. Mevrouw „Waarom hebt gij je vorigen dienst moeten verlaten Mietje Maar mevrouw heb ik dan u ge vraagd waarom uwe vorjge meid 't bij u niet kon uithouden INGEZONDEN. Men begint vrij algemeen te breken met de oude stelsels van Ricardo, die een uit vloeisel mogen genoemd worden van de werken van Adam Smith, en in 't kort bierop neerkomendat de welvaart van een volk het best bevorderd wordt door de voortbrenging steeds te doen toenemen. De Staathuishoudkundigen der nieuwere school, waarvan Adam Muller, Sismondi en Stuart Mill als grondleggers moeten genoemd wordenwezen ons voortdurend op het onhoudbare dier oude stelsels, en verkondigden de leer van det,bevordering der persoonlijke welvaartals eerste voor waarde van de uoMrswelvaart. Sedert de waarheid van deze baanbre kers meer en meer ingang vindt, is men er overal op bedacht hoe die persoonlijke welvaart het best bevorderd kan worden. De toepassing der leer is nog „struggling in embryo" (in staat van ontwikkeling), maar kan men toch hier en daar reeds opmerken welkt richting zij uitgaat. Afschaffing van indirecte met invoering van directe belastingengaat hand aan hand met den vrijen loop te laten aan die takken van verkeer, die de persoonlijke welvaart bij een volk het meest kunnen bevorderen. Ja soms gaat men verder, en vraagt van den staat ondersteuning voor de bevordering van die welvaart. Als voornaamste bron van welvaart wordt tot nog toe in ons land beschouwd Han del" en Scheepvaart"Voor het fa briekswezen heeft men helaas nog geen gevestigde opinie. Het bevorderen van zijne ontwikkeling en de belangen van hen, wier bestaan daaraan zeer nauw verbonden is, ligt nog in de verre toekomst. Handel en Scheepvaart moeten en hierover is men het algemeen eens zoo min mogelijk belemmerd worden in hun streven naar welvaart. Geen bezwaren moet men hen in den weg leggen, en liever hare ontwikkeling door tijdelijke opofferingen bevorderen, dan het streven naar persoonlijke welvaart tegen te gaan met belemmeringen van welken aard ook. Onze beide groote koopsteden Amster dam en Rotterdam zijn daar, om te be wijzen hoezeer dit stelsel door de hoogere en lagere Besturen in ons Vaderland wordt gehuldigd. Beide hebben of verkrijgen een waterweg die millioenen gekost heeft of kosten zal aan Gemeente-, Provinciale en Rijksbestu ren. Wanneer men van de schepen die langs die waterwegen de Handelsplaatsen moeten bereiken, eens eene belasting hief, in verhouding tot hetgeen die wegen gekost hebben van aanleg, dan zou men spoedig Handel en Scheepvaart zien kwijnen, en zich verplaatsen naar een land waar men hen niet belastte. Hetzelfde is het geval met de Haven werken. Indien Rotterdam en Amsterdam eens havengeld vorderen in verhouding tot de kosten van aanleg en onderhoud dan weet ieder, die genoemde werken wel eens gezien heeft, dat de Scheepvaart daar tegen niet bestand zou zijn. En toch bloeien die beide steden, en spreiden een welvaart om zich heen, waar in wij op grooten afstand zelfs deelen. De reden ervan ligt in het feit dat door vrije ontwikkeling te geven, zelfs met groo te opofferingen, aan die takken van ver keer, die de voornaamste bron uitmaken van de persoonlijke welvaart, de welvaart van het geheel het best bevorderd wordt. Dit stelsel moge nu bij be eerste ken nismaking niet zoo aantrekkelijk schijnen als het oude, dat leerde een tak van verkeer te moeten belasten in dezelfde verhouding als de opofferingen die men er voor had gemaakt, de geschiedenis en ervaring doen ons echter zien dat het nieuwe stelsel met met 't oog op de uitkomsten de voorkeur verdient, en de opofferingen steeds grooter moeten worden naarmate een tak van be drijf een toenemende welvaart om zich heen verspreidt. Ook Amersfoort blijft in de toepassing der nieuwe leer niet achter, en gaat zoo ver van de Scheepvaart in 't geheel niet te belasten met de opofferingen die zij maakte om die voornaamste bron van wel vaart te doen ontwikkelen (zie advies van 6 October 1879 v. Burg. en Weth. pag. 4). Groote kosten heeft de gemeente zich getroost voor het aanleggen van een los- kade en het uitdiepen der haven en zegt het Dagel. Bestuur daar van in het ge meenteverslag voor 1880 pag. 16: „Het menigvuldig gebruik van die los plaats gemaakt, levert ons het bewijs dat dit werk in eene ware behoefte van han del en scheepvaart voorziet." Het groote belang dat de gemeente heeft bij een 'oloeienden Handel en toenemende Scheepvaart is zeker niet twijfelachtig, dat dit belang bevorderd wordt door opoffe ringen aan die beide voornaamste bronDen van welvaart, leert ons de ervaring; men moet het dien tengevolge in ons gemeen tebestuur apprecieeren dat het in over eenstemming met de nieuwe richting de belangen der inwoners tracht te bevorde ren. Moge het steeds voortgaan de voor naamste bron der weivaart zich vrij en onbelemmerd te laten ontwikkelen, geen lasten te leggen op een bedrijf dat de persoonlijke welvaart zoozeer bevordert, en de werken die voor zijne ontwikkeling noodig zijn daar te stellen. Wanneer men nu ziet, dat dit streven bij een gemeentebestuur werkelijk bestaat, dan is het ieders plicht wanneer hij de bron van welvaart bedreigt ziet, om daarop te wijzen als een noodlot, dat ieder boven bet hoofd hangt die bij de welvaart eener gemeente belang heeft. Vervuld van deze waarheid, beschouw ik het als mijn plicht, het Dagelijksch Be stuur dezer gemeente te wijzen op het feit, dat de groote kosten die men vorig jaar aan de uitdieping der haven en de aanleg der losplaats besteed heeft, zullen verspild zijn, wanneer niet onmiddelijk de haven opnieuw wordt uitgediept opdat het niet meer voorkome wat vorige week is geschieddat geladen schepen aan den grond raken en aangezien zij daardoor een steunpunt verkregen aan het voor-en ach tergedeelte van het schip, het middenge deelte door boog en lek werd, tengevolge waarvan één schipper 2 dagen en nachten moest pompen, en een ander een nacht vol zorg en angst doorbracht. De reputatie der haven krijgt daardoor een zeer bezwa- renden invloed op de vrachten, en werkt drukkend op Handel en Scheepvaart. Het uitbaggeren der haven is reeds sedert weken uitbesteed, men talme niet langer met de uitvoering van het werk, opdat de Scheepvaart niet geheel ten gronde gericht worde en met haar de Handel, die daaraan onafscheidelijk verbonden is. De schippers maken reeds nu allerlei bezwa ren bij het bevrachten naar Amersfoort; de reputatie van „gevaarlijke" haven ont breekt nog slechts, om geen enkel schip per meer te kunnen bewegen zich met zijn schip naar Amersfoort te begeven. Amersfoort 13 Mei 1881 C. V. GERRITSEN. BURGERLIJKE STANDEN. Geboren6 Mei, Elisabeth, d. van Pieter Fockens en Egbertina Gerritsen. Hen- drikus Everardus, z. van Theodorus van Zuileu en Sophia van Bekkuin. 7 Mei, Alijda, d. van Antonie Rommers en Alijda Maassen. 8. Wijntje, d. van Willem van Achterbergh en Magrietha Kraan. He lena Jacoba, d. van Bernardus van der Last en Johanna Antonia de Greef. 9. Ger- rit, z. van Hendrikus van den Hoeven en Johanna Theodora Slaap. 10. Antoine Charles Francois Jean, z. van Carolus Barromeus van Dijk en Jeanne Helene Spij kerman. Ondertrouwd: 12 Mei, Andries Bran denburg en Engeltje Koenen. Willem Veenendaal en Jacoba van Eeden. Klaas Padding en Elbartha Frederica Snijders. Otto Schuileman en Diderika Engelina Wolbers. Gehuwd5 Mei, Godert Johannes Chris- tophFrederik Craanen en Lamuiertje Heij- nen. 11. Levie Mozes de Vries en Saar- tje Godfried. Jan van Diggele en Elisa beth Klomp. Petrus Gijsbertus Knoppers en Alijda Priem. Dirk Schipper en Petro- nella Kraandijk. Hendrik Verheuvel en Alijda van 't Riet. Willem van Doorn en Maria van Smeding. Pieter Bouw en Mijntje van Daal. Overleden 6 Mei, Een levenl. aang. kd. m. g. van Steven Brouwer en Hendrikn Geer- truidaMol.7. Een dito dito v. g. van Aaltje Helderman.11. Grietje van Zoe- ren, 42 jr. echtg. van Bessel van Kommer. Geboren: 3 Mei. Maria, d. van Aart van den Brakel en Geurtje Ravenhorst. 4. Willemz. van Willem van Niekerk en Marretje Bos. 5. Wilhelmina, en Hendrika Petronella, drs. van Johannes Nahuijsen en Margaretha Helsdingen. 6. Dirkz. van Jan van Klingeren en Maria Wallenburg. 8. Johanna Maria Cornelia, d. van Dirk Burggraaf en Marta van der Mijden. Ondertrouwd 6 Mei. Krijn Hoetmer en Cornelia Grasmaver. Overleden: 5 Mei. Maasje de Ruiter, wed. van Jan Blom, 53 jaren. Soest. Geboren: 5 Mei. Franciscus, z. van Bernardus van der Linden en Hendrika van Keulen. 8. Levenl. aangeg. kind van het vrouwel. geslacht van Gerritje van Rouwendaal, ongeh. 9. Levenl. aangeg. kind van het mannel. geslacht van Evert Kuijper en Johanna Lagerweij. Ondertrouwd6 Mei. Jan Hilhorst en Alijda üaselaar, beide van Soest. Gehuwd 7 Mei. Jacobus Arentsen, van Baarn met Maria Christina Westphal, van Soest. Nicolaas Ravesloot met Adriana Overgoor, beide van Soest. Andreas Tammer met Antje Bakker, beide van Soest. Overleden: Petronella Hilhorst, 19 jr. Bunschoten. Bevallen Jaantje Hoogenbirk, vrouw Willem van de Groep, d. Trijntje Varenkamp, vrouw Zeger Hoolwerf, d. Evertje de Graaf, vrouw Jacobus Heinen, d. Hendrikje ter Haar, vrouw Peter Koe- lewijn, d. OndertrouwdEvert Bonneveld met Grietje Beekhuis. GehuwdFrederik van de Groep en Aaltje van Veller. Harmen Malestein en Willempje Snappen. Bevallen7 Mei. Neeltje Margaretha van Ruler, geb. Halm, d. van de Men gelieve even als vroeger alle brie ven te adresseeren aan M. Jules JA- LUZOT, Parijs. Voor de vele bewijzen van deel neming op 5 dezer ontvangenbetuigen de ondergeteekenden hun hartelijken dank. P. J. HAMERS. M. H. Ph. HAMERS- botte. Wordt gevraagd/ ten spoedigste een fatsoenlijke benevens van vier OVERHOEKEN buiten de Willemspoort te Amsterdam. De VOORWAARDEN van verpach ting, met de indeeling, der perceelen voor ieder baanvak, liggen voor belang hebbenden ter lezing, aan de Stations van elk der Spoorwegen. Volgens die voorwaarden moeten de inschrijvingsbiljetten vóór den 21 Mei 1881 zijn ingeleverd bij den Chef van een dier Stations, alwaar tevens de Inschrij vingsbiljetten te verkrijgen zijn. Inlichtingen worden gegeven door de Sectie-Opzichters. te Amersfoortzal op DINSDAG den 24. MEI 1881 en volgenden dag, des voor middags ten 9 ure, ten huize van den Heer R. Kok, in de Langestraat, wijk B, no. 21, te Amersfoort, in het afkomstig uit eene bekende, solide en se dert meer dan 30 jaren bestaande zaak te Amersfoort; alsmede eenige Meubelen, en hetgeen verder te voorschijn zal wor den gebragt. Koopen tot en met f 10,contant, de overigen op dag tot 1 SEPTEMBER a.s., mits solide borgen stellende. Daags voor den verkoop te bezigtigen. y J t l- De Deurwaarder J. C. KLE- f// BER, is voornemens op DingS- m&afr dag den 17. Mei 1881, des morgens ten 9 ure, ten huize van den Heer P. VAN DER STEUR, aan de Langestraat te Amersfoort, publiek om contant geld te verkoopen: Daags vóór den verkoop op de gewone uren te zien. op goeden stand, de huurprijs van 300 Gld. niet te boven gaande. Franco brieven onder letter X, bij den Boekhandelaar A. M. SLOTHOUWER^ te Amersfoort. /t^-7 vraagt tegen Juni of Augustus een flinke P. G. van goede getuigen voorzien. Adres onder letter E. bij den Boek handelaar A. M. SLOTHOUWER te Amersfoort. om in Breda te komen dienen. Goede getuigen worden vereisebt. beveelt zich beleefdelijk als zoodanig aan, heeft steeds eene nette sorteering voorhandenHorloges met 3 jaren garantie.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 3