NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Amersfoort, Baan, Bunsciroten, Eemies, Hanraeló, toelaten, Hooiland, Lensden, Soest, 1. No. 40. Woensdag 18 Mei 1881. Tiende Jaargang. Advertentiën kunnen inge zonden worden tot uiterlijk 's morgens §'/2 uur des Woens dags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts drie maal in rekening gebracht. FEUILLETON. VOOR PLEIZ1ER. AMERSFOORTSCHE COURANT Advertentiën van 16 regel»J 0,40. Abonnementsprijs roor Amersfoort per 3 maanden 1,_. UltgCVCrS A. M. SlothOUWCr, Iedere regel meer 0,05. Franco door het geheele Rijk1,10. Voor het Buitenland0,07^. Afzonderlijke nummers 3 Cent. TE AMER8F00RT. Reclames per regel0,20. Dit Blad verschijnt des Woensdags- en des Zaterdags. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. BINNENLAND. Naar wij vernemen, is Z. M. den Ko ning sedert een paar dagen ongesteld. Z. M. is lijdende aan eene aandoening der nieren. De lijfarts dr. Vinkhuijsen is uit den Haag naar het Loo ontboden. Terwijl in Rotterdam 500 landverhuizers pas aan boord zijn gegaan, werden er Za terdag 700 ingescheept op de Stella, allen met bestemming naar Amerika. Ten bewijze dat knappe werklieden, om flink brood te verdienen en werk te be komen, vooralsnog daartoe juist niet naar Amerika behoeven te vertrekkendeelt men aan 't N. v. d. D. mede dat onder scheiden timmerlieden uit de gemeente Lemsterland dit jaar naar Amsterdam zijn vertrokken en aldaar niet alleen volstrekt geen moeite hebben om werk te krijgen maar buitendien zeer ruim wordeu betaald zoodat zij f 20 en meer per week verdienen. Bij Ds. van Koetsveld te 's Hage is in de afgeloopen week weder f 500 ont vangen, voor het bouwen van een zesde kerk aldaar. ii. //Hierriep hem een conducteur toe en hij stapte in een coupé waarin juist nog twee plaatsen onbezet waren. Maar daar de zes andere door dames waren bezet die natuurlijk alle plaats met allerlei voorwerpen hadden belegd duurde het een poosje voor ze tot zitten kwamen. Gedachtig aan zijn droom, zette hij eindelijk zijn pupil op een midden plaats al scheen dat dezen niet te be vallen de doos schoof hij onder de bank en 't karton nam hij op zijn knieën. Nu eerst had hij tijd de dames waarmede hij reisdete monsteren, 't Waren een bedaagde dame met twee dochters, waar van de eene iets als //Zwaantje" scheen te heetenen een vriendin de drie laatsten allerliefstcoquette dingen. De vriendin doopte Heidenrijk in gedachten Arsenicaomdat ze doorschijnend was haar teint die was van iemand welke zich van dat gif bedient. "Verder een pedant meisje van twijfelachtigen leeftijd, en nog een bejaarde dame met een vriendelijk gezicht en een eerbiedwaardig embonpoint. Eindelijk ging de trein vooruit. De dames praatten over een spoorwegongeluk, Uit Vuren en Dalem wordt gemeld dat in twee huisgezinnen, die van de aange boden gelegenheid tot vaccineeren wegens gemoedsbezwaren weigerden gebruik te makenopnieuw 6 gevallen van pokken zijn voorgekomenen wel in elk gezin 2 met doodelijke afloop. Deventer, 15 Mei. De eerste aardbeziën door den tuinman Kuit alhier in deze gemeente geteeld werden gisteren aange voerd. In deze gemeente verkeert de veestapel in zeer gezonden toestand. Klauwzeer en tongblaar zijn hier nog niet voorgekomen. De handel verkeert evenwel in zeer ge drukte stemming en de prijzen zijn laag. De spoorweg TilburgNijmegen zal den 29en dezer feestelijk worden geopend. Hein Bom, voorman der sjouwerlieden van de maatschappij Nederlandheeft in zijn vrijen tijd een miniatuur stoomschip Koningin Emma, slechts 70 cM. lang, vervaardigd. De vorm is zoo nauwkeurig, de geheele inrichting zoo juist en zuiver, de inventaris tot in de kleinste bijzonder heden zoo compleet, dat, ook volgens het oordeel van deskundigen, het scheepje een waar kunstwerk is. BUITENLAND. De Kamer van Frankrijk heeft met 290 tegen 202 stemmen besloten dat de aanstaande geestelijken van den militairen dienst vrijgesteld zullen blijven. dat kort te voren daar ergens gebeurd wasen wijl Heidenrijk juist kort na dat ongeval daar ter plaatse was geweest maakte hij van deze gelegenheid gebruik om aan het gesprek deel te nemen. Allengs ging de conversatie, waaraan bijna al de dames deelnamen, op andere onder werpen over en werd heel aangenaam. Juhusje was rustig en verslond uit zijn botaniseerbus den eenen appel na den anderenwelker oneetbare bestanddeelen hij deD jonkheer dan overhandigde om ze 't venster uit te werpen en deze begon zich te vleien dat de dames hem om zijn aangenaam onderhoud voor zeer be- minlijk zouden houden. Maar plotseling meende hij te bespeuren dat de tegen over hem zittende verdachte pedante hem tusschenbeide met zeer bedenkelijke blik ken beschouwde. Zag hij haar aan dan sloeg ze haar blauw bebrilde oogen neer. Terwijl hij er nog over dachtwat haar aan hem toch kon mishagenbemerkte hij tevens dat de drie jonge meisjes met elkander fluisterden en van tijd tot tijd een zonderlingen blik op hem sloegen terwijl de mama een zakdoek voor het gezicht hield. Daarop eens riep de dikke dame met het vriendelijke gezicht//Ik weet niet wat een rare lucht hier is ge komen »Ik ruik niets," zei Heidenrijk in zijn De Fransche Regeering is van plan voor alle bakens aan de kusten electrisch licht te gebruiken en voor geluidsignalen te zorgen. De kosten worden op 8 mil- lioen frcs. geraamd. Prins Peter van Oldenburg, de halve broeder van wijlen Koningin Sophia der Nederlanden, is te Petersburg in den ouderdom van ruim 68 jaren overleden. Volgens een Fransch blad zal de Czaar te Warschau verblijf houden totdat de Nihilisten epidemie in Rusland is be daard. Wij vreezen, dat de Czaar dan nog den tijd heeft. De uitwerking van het jongste manifest des Russischen keizers heeft zich reeds doen gevoelen. De studenten werden te Petersburg aangevallen en mishandeld omdat het gepeupel hen allen voor nihilis ten houdt en deze volgens het manifest behooren uitgeroeid te worden. De politie van Rome zou een samen zweering ontdekt hebben, die ten doel had Koning Humbert te vermoorden. Een Italiaan, die van dit plan verdacht werd, is voor eenigen tijd met een persoon te Rome gekomen, die door de politie als een lid der Internationale erkend is. De eerste wordt zorgvuldig in het oog ge houden. De Bey van Tunis heeft het hem aan geboden tractaat betreffende de door Frank- onschuldzonder aan zijn verstoptheid te denken maar Juliusje die zich tot nu toe alleen met zijn appelen had bezig gehouden riep uit//Ik weet wat het is! je doos stinkt naar kaas; ik heb het bui ten al geroken." Eerst wierp de petit maitre die beweging verre van zich doch toen de mama van 't modieuze en geblankette Zwaantje en Leentje de opmerking maakte dat het wel degelijk de lucht was van kaas, maar dat ze niet kon vooronderstellen dat iemand zulke riekende waar mee in een coupé nam begon hij langzamerhand den oor sprong van 't vermaledijde natuurverschijn sel te doorzien. Zekerdacht hij had mevrouw Muller haar zuster in den Haag met eenige der eigengemaakte geitenkaas jes willen verrassen die hij ten harent had gezienen hem ongelukkige met de overbrenging belast. Hij verklaarde het phaenomenzwoer dat de inhoud der noodlottige spanen doos hem tot op dien oogenblik onbekend was geweestdat hij dieals ze zijn eigendom ware, onfeilbaar terstond over boord zou werpenindien het hem wel te verstaan had kunnen overkomen zulk parfum mee te brengen in den coupéen beloofde het gehate voorwerp bij de eerste halt door den con ducteur bij zijn andere bagage te doen brengen; doch te vergeefs. Terwijl Juliusje rijk geëischte waarborgen geteekend, en daarmede kan inen de Tunesische expe ditie als geëindigd beschouwen. De sultan van Turkije is door den kei zer van Oostenrijk vereerd met het groot kruis der Stephanus-orde uit dankbaarheid voor de ontvangst der kroonprins tijdens diens verblijf in Palestina, bereid. Te Londen neemt de pokkenepidemie een ernstig aanzien aan. Het aantal in de gasthuizen verpleegde poklijders bedraagt 1098 dat is meer dan daar sedert de epidemie van 177172 onder behandeling waren. Uit New-York wordt van 12 dezer be richt, dat er een voor deze maand onge kende hitte heerscht in de Staten van den Atl. Oceaan gelegen. Soms steeg de ther mometer tot 90 gr. F. Van doodelijke gevallen door zonnesteek verneemt men tevens reeds zeven te New-York en Brook lyn- In Hongarije baart een wever tegen woordig veel opzien als sterrekundige. In de laatste zitting van het natuurkun dig genootschap te Budapest las professor Szilly een geschreven dissertatie voor waarin streng wetenschappelijk werd be wezen, dat in verscheiden uitmuntende leerboeken over astronomie op grond van de parelage der aarde opgemaakte afstand berekeningen foutief zijn. De schrijver en inzender der geschreven dissertatie, wiens opmerkingen zooals de professor vertelde dat hij heel gaarne geitenkaas at, als er geen maden in warenen zijn neusje geen rust liet de kunst van snuiten scheen hij nog niet te kennen bewaarden de in haar reukzenuwen be- leedigde dames een verachtend zwijgen en hielden haar neuzen dicht verbarricadeerd, wat voor Zwaantje en Leentje een heele toer was, om haar kleursel niet te bederven, maar voor Arsenica zonder bezwaar, daar die het onmishare kleursel wijselijk van binnen had aangebracht. Daar kwam jonk heer Heideurijk op een glorierijk idee. Hij bracht de kaasdoos te voorschijnen hield haar aan het touwtje dat er om was gebonden, met zijn eenen arm buiten het venster. Hoewel hem dit spoedig pijn begon te doen hield hij de tortuur toch uit niet zonder eens leerzaam te denken aan de vreeselijker martelingen in de haagsche Gevangenpoort, in den goeden ouden tijd in de zoete hoop door zijn opoffering vergiffenis te erlangenmaar neenalles bleef stom. Hij zweeg ook en slingerde die mevrouw Mullerwaaraan hij zijn fatalen toestand had te danken stille verwenschingen naar het hoofd toen hij plotseling tamelijk in de nabij heid het fluiten hoorde van een aanko mende locomotief. Opdat het de doos niet zou gaan als Julius' hoofd in zijn droom, wilde hij haar snel naar binnen trekken,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 1