NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Amersfoort, Baarn, Bnnscboten, Eenre, Hamersvelö, Hoevelaken, Hooiland, Lensden, Soest, Sclerpzeel, StoutenMrs, Virsche en Woudenberg. Woensdag 25 IVlei 1881. No. 42. Tiende Jaargang. Uitgever: A. Af. Slothouwer. Advertentiën kunnen inge zonden worden tot uiterlijk 's morgens S'/2 uur des Woens dags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts drie maal In rekening gebracht. VOOR PLEIZ1ER. AIHERSFOORISCHE Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 mnanden 1, Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers 3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woenadaga- en des Zaterdaga. te Amersfoort. Advertenticn van 16 regelsJ 0,40. Iedere regel meer 0,05. Voor het Buitenland 0,075. Reclames per regel0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. OFFICIEËLE PUBLICATIEN. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort. Gezien de aanschrijving van den heer Commissaris des Konings in de provincie Utrecht, van den 13. Mei 1881, no. 1 N. M..en S. (provinciaalblad no. 54), Gelet op art. 139 der wet van 19 Augustus 1861 (Staatsblad no. 72), be trekkelijk de Nationale militie; Doen te weten, dat aan het gebouw z/de Mailège" alhier, op Woensdag, den l.-Juni aanstaande, 's voormiddags te 10 ure, door den Kolonel, Militie Commissa ris in de provincie Utrecht zullen worden onderzocht alle in deze gemeente geves tigde VERLOFGANGERS der militie te land, die vóór den 1. April 1881 in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld, onverschillig of zij in den loop van dit jaar al dan niet tot opkomst onder de wapenen verplicht zijn (met uitzondering alleen van hen die iti de maand Juni in werkelijken dienst moeten opkomen), of wel tot vroegere lichtingen behooren en, hetzij wegens latere inlijving, hetzij op grond van art. 146, tweede zinsnede, der militiewet, of om andere redenen, niet FEUILLETON. IV. Te interessant om het niet te vermel den is het, dat de kleine jongen ergens waar ze van trein moesten verwisselen, tamelijk in zijn nabijheid een moschje zag zitten, wat hem de opmerking in den mond gaf, dat de musschen daar veel makker waren dan te Kleef. Nu, hij was een kind, maar groote menschen plegen ook dergelijke gevolgtrekkingen te maken, vaak veel vergezochter, uit welke aflei dingen waarschijnlijk de wonderen in de wereld zijn gekomen. Ook is het antwoord treffend, dat Ju- liusje zijn geleider gaf, toen deze hem een verversching had aangeboden met de vraag: //Nou, wat zeg je nou?" Meer. In den Haag aangekomen, nam Heiden rijk een vigilante, met een behoorlijk ma ger paard, reed naar de woning van Ju lius' oom in 't Noordeinde, droeg de meid op, aan mijnheer en mevrouw te zeggen, dat hij door onwelzijn verhinderd was, 't kind persoonlijk af te geven, en reed daarop met een gevoel van groote ver lichting naar zijn huis in de Parkstraat, waar hij voor zijn knecht, een ziel vol met de manschappen van de lichting waarvoor zij bij de militie dienen, ontsla gen zijn. Burgemeester en Wethouders herinne ren den belanghebbenden hunne verplich ting om in uniform gekleed, en voorzien van de kleedings- en uitrustingsstukken, hun bij het vertrek met verlof inedege geven, van hun zakboekje en verlofpas, op tijd en plaats voormeld te verschijnen, en maken hen tevens opmerkzaam op het bij de wet bepaalde dat het crimineel wetboek en het reglement van krijgstucht op de verlofgaugers van toepassing zijn gedurende het onderzoek en in het alge meen wanneer deze in uniform gekleed zijn. Amersfoort, 20 Mei 1881. Bnrgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris, VAN PERSIJN. W. L. SCHELTUS. De Burgemeester van Amersfoort, Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat het door den pro vincialen Inspectenr van 's rijks directe belastingen enz. in Noord-Holland en Utrecht executoor verklaard kohier no. 8, van de personeele belasting over het dienstjaar 1880/81 aan den Ontvanger van 's rijks directe belastingen alhier is ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet be paalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelij ke plaatsen aangeplakt te Amersfoort, den 21. Mei 1881. De Burgemeester voornoemd, VAN PERSIJN. gevoel, den eed aflegde, nooit meer de betrekking van bonne aan te nemen, 't mocht gaan hoe het. ook ging. Eerst toen kwam hij op zijn gemak. Daar hij nog acht dagen verlof had, wilde hij die, alvorens zijn bureau-werk zaamheden te hervatten, te Scheveningen doorbrengen, wijl een dame waarmede hij zeer bevriend was, volgens een ontvangen brief, juist in liet Badhuis logeerde. Hij huurde een gemeubileerde kamer van een Scheveningster die de classieke phrase zei: z/Mijn man heet Blok en hij is ook een blok." Zij wees hem op het bijzonder practi- sche, dat de bedstee naast zekere plaats was die men nergens ter wereld de beste kamer eener woning acht; wat jonkheer Heidenrijk, al was hij een Hollander, minder aangenaam vond, zoowel uit hy giënisch als zintuigelijk oogpunt. Maar de oude Noordzee is onverander lijk grootsch, en bekommert zich niet om de bekrompen inrichtingen der menschen. En hij zei tot zichzelf want hij had ook verdriet van zijn dame in 't Bad huis: Jantje, Jantje, dat alles was voor je plezier!" Hij had kunnen weten: zooveel verplich ting, zooveel genoegen. Wat Juliusje betreft, die kreeg //Sum- pffiber," evenals de schrijfster wanneer ze De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gelet op art. 264 der gemeentewet, Doen te weten, dat het vierde aanvul lingskohier der plaatselijke directe belasting (Hoofdelijke omslag) over het dienst jaar 1880 voorloopig vastgesteld is en gedurende veertien dagen, te rekenen van heden, alle werkdagen, van 10 tot 1 uur, op de Secretarie der gemeente voor eenie der ter lezing zal liggen binnen welken termijn elk op het kohier aangeslagene bij den Raad bezwaren tegen zijnen aan slag kan inbrengen. Amersfoort, den 20 Mei 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris, VAN PERSIJN. W. L. SCHELTUS. De Burgemeester van Amersfoort, Herinnert den slijters, koffiebuishouders, tappers en kroeghouders hunne verplich ting, om ten kantore van den Ontvanger der rijks-belastingen alhier de helft van hunnen aanslag in het patentrecht over het loopende dienstjaar, ten spoe digste te voldoen, waarna hun in persoon de patentbladen over 1881/82 op vertoon van de kwitantie ter Secretarie worden uitgereikt. Amersfoort, 21 Mei 1881. De Burgemeester voornoemd, VAN PERSIJN. Amersfoort, 24 Mei 1881. Toen voor eenige maanden het bericht verspreidt werd dat te Kleef eene interna- in Holland is, en moest zoo spoedig mo. gelijk door zijn oom naar huis worden gebracht, wat voor meneer Koekoek v. Royen te Kleef en gemalin ook weer geen plezier was. Toen Heidenrijk van de vermoeienis, ongemakken, lasten, teleurstelling en kwel lingen wat was uitgerust en bekomen, bezwoer hij terstond iemand te Kleef, hem per omgaande een doos met zes stuks geitenkaasjes te zenden. Na een paar da gen kwamen ze aan, en hij zond ze naar de zuster van mevrouw Mietje Muller. Eenige dagen te voren was hij reeds bij juffrouw Van Zon geweest, had haar het ongeluk medegedeeld en de te gronde gegane hoofdtooisels betaald met de ver langde ronde som van twintig gulden. De zes brieven waren nog te bezorgen. Den volgenden dag kleede hij zich nog zor- vuldiger en fijner dan gewoonlijk, kamde, borstelde en draaide haar en snorren bui tengewoon lang, stak een gele roos in 't knoopsgat, en begaf zich ten eerste naar de familie, een weduwe met twee bemin nelijke dochters, waarmee hij reeds lang gewenscht had kennis te maken. De ma ma was niet 'thuis, maar de dochters wel, schoon in gezelschap van een bij de post geemployeerden minnaar der oudste beminnelijkheid. H. stelde deze den brief ter hand, en moest veel kleefsch nieuws tionale jacht-lentoonslelling zou plaatsheb beu, kostte het wellicht menigeen moeite, uit de beide factoren, //internationaal" en ,zKleef" een goed resultaat te denken. In onzen tijd toch van vooruitgang is men zeer geneigd, hetgeen men niet begrijpt voor onuitvoerbaar te houden, en onder nemingen, die met doorzicht en kracht moedig worden begonnen, met het even bekende als vloeiende woordje //Schwindel" te bestempelen, zonder zich bewust te zijn, hoeveel arbeid des geestes, hoeveel toebe reidselen en studie er worden vereischt, om aan eene gedachte, die geroepen is, draagster van een idee te worden, door het woord leven te geven. De jacht tentoonstelling te Kleef nu mocht van den beginne af de meeste deel neming van belangstellenden en welwillend heid van de zijde der overheid oudervinden. Zelfs Z. M. de keizer van Duitschland heeft ten blijke zijner hooge gunst een gouden medaille gegeven. De ministers stonden medailles, het recht van vrachtvrij vervoer van tentoonstellingsvoorwerpen op de staats spoorwegen, en tolvrijen invoer toe, en de Oberprasident van Rijnland steunde de fi nanciële zijde van de onderneming door verdunning te verleenen tot het houden eener groote loterij. Van den //Allgemei- men deutschen" en den Niederoesterei- chischen Jagdschutzverein" ontving de ten toonstelling commissie medailles, en ver schillende jachtvereenigingen en jachtlief hebbers schonken eereprijzen. Dat bij een dergelijken steun de onder neming moest slagen ligt voor de hand en zoo zien wij dan heden, bij sluiting vertellen van de familie. Hij verhaalde ook van al de eervolle opdrachten die hem te beurt waren gevallen, en nadat hij tot bewijs hiervan de vijf andere brie ven had getoond en te kennen gegeven, dat de gedachte, zijn schoone vis-a-vis een brief te mogen overhandigen, hem over alle wederwaardigheden had getroost, stond hij op, salueerde en vertrok, overtuigd een aangenamen indruk achter te laten en verrukt over, doch dat hier niet. Met een vigilante bezorgde hij ook de andere brieven aan hun adressen, en nu was al de kleefsche opdracht volbracht en hij wederom aangenaam verlicht. Daar op eens kreeg hij een citatie op 't bureau van politie waar hem gemeld werddat hij op de requisitie van de kleefsche postdirectie wegens post-defau- dratie de som van 90 mark had te beta len wijl hij zes verzegelde brieven aan de heeren en dames Die en Dievan Kleef naar elders had besteld, wat op 15 mark straf per brief kwam. Wat moest hij doen? Hij betaalde en vervloekte den postbeamtedie hem zeker uit ja- loerschheid gedenunceerd en den treek gespeeld hadalsmede de Klevenaars aan wier opdringerij zoo noemde hij nu hun vertrouwen hij al die verdrietelijk heden had te danken. T' huis gekomen vond hij een met 's-Gravenhage be-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 1