van den termijn van aangiftede ten toonstelling rijkelijk gevuld met kostbare collectiën zeldzame kunstschatten, bewon derenswaardige voortbrengselen van ta- brieks- en nandwerksnijverheid, rariteiten van elk soort op het gebied der jacht, zulks niet alleen uit Duitschland, maar uit bijna alle Europeesche, ja zelfs uit overzeesche staten. Aan den voet van een lang uitgestrek- ten boschrijken heuvel, in het midden van den koninklijken ,/Thiergarten" en omgeven van plantsoenen en sterke eiken boomen verrijzen de beide hoofdgebouwen, volgens het plan van den architect Jean Statz, uit Keulen, gebouwd in vakwerk, met zwemsteen afgemetseld, het eene voor Duitschland, het andere voor vreemde natiën bestemd. Zij worden smaakvol rijk geschilderden de friezen met jachtspreu- ken versierd, de daken worden met blik semafleiders voorzien. Verschillende hij- dranten, die door de stedelijke waterleiding voorzien worden, zijn in de onmiddellijke nabijheid der gebouwen aangebracht, waar ook de noodige bluschmiddelen gereed liggen. Het geheele terrein zal worden afgesloten door eene eerst onlangs uitge vonden omheining, eene met stekels voor ziene draadwelke in Amerika tot om heining van prariën reeds veel opgang heeft gevouden. Het heerlijke eikenbosch, een gedeelte van het terrein, is tot wild park bestemd, waarvoor de volières en kooien reeds worden vervaardigd, terwijl het bestuur voor de aanschaffing van jaag baar wild zorgt. Omtrent de lastige kwestie, de restau raties is beslist, zoodat de hoofdrestauratie en de bierhallen gehouden wordt door de hee ren Kothen en Franken uit Miinchen Glad- bach, en de engros-wijnhandel van den heer Th. Remij, te Kleef, die wijnen zal leveren aan de, onder de benaming Wolfsschlucht" op te richten Jagdkneipe." De com missie voor de, met de tentoonstelling ver bonden, jachtvermaken zijn steeds ijverig in de weer, en de internationale tentoon stelling van honden van alle rassen is op 18, 19 en 20 Juni definitief bepaald. De tentoonstelling van paarden van den ,/Rhei- nischen Provinzial Pferdezuchtverein" en de wedrennen zullen waarschijnlijk in de eerste helft van de maand Augustus vallen, en de internationale wedstrijd van staande honden en de wedrennen van windhonden zullen allerwaarschijnlijkst in September plaats vinden. Voor de valken- en das- senjacht moeten de dagen nog worden vastgesteld. Zoo gaat de onderneming krachtig voor waarts op de betreden baan. De opening blijft op den 12 Juni bepaald. Moge net geheel met een goeden uitslag worden be kroond. BUITENLAND. Het voornaamste politieke nieuws in Frankrijk is de gevallen beslissing omtrent stempelden brief, die een alles-behalve hoffelijk schrijven inhield van mevrouw Muller's zuster, welke verklaarde dat ze wel een doos inet kaas had ontvangen maar van vier vijf mark biljetten bestemd voor aankoop en verzending van kabeljauw, komenijskaas bruine boonen, hollandsche thee, Haagsche beschuitjes en hopjes, Haarlemmer halletjes Utrechtsche thee randjes Rotterdamsche peperkoek, be- stelletjes en mopjes, roggebrood met krenten uit D e v e 11 e h e n in de Driehoekjes en nog meer vaderlandsche en vaderstad- sche reliquieëndie Mevrouw Muller's heimwee en nationalen honger moesten lenigen en stillen geen spoor had ge zien waaromtrent haar zuster haar eerst, in een den vorigen dag ontvangen brief had ingelicht. Ze verzocht dus ophelde ring enz. Hij deelde haar zijn noodlot met de doos oprecht mee, zond haar twaalf gul den en meende nu eindelijk toch de ge volgen zijner bereidwilligheid te hebben geabsolveerd. Maar jawelnog een plei- zierlje stond hem te wachten. Acht dagen later ontving hij het volgende schrijven van den kleefschen heer Koekoek van Royen. h Mijnheer ,/Toen ik onlangs mijn lieven Julius aan u toeveitrouwdekon ik niet bevroe den in welke handen ik hem gaf. Uw gedraging is onverantwooidclijk laag. Niet genoegdat gij het ontschuldige kind door brutale vreemden liet mishan delenmaar het dronken te maken.' Dat de scrutin de list e. Als ook de Senaat zich met deze beslissing der Kamer vere.enigl dan is de beteekeuis direct deze: Elk departement zal voortaan het aantal Afgevaardigden waarop het recht heeft verkiezen naar reden van een Afgevaar digde op elke 70,000 inwoners. Elk departement is dus een kiesdistrict en om gekozen te worden wordt de volstrekte meerderheid vereischt, en moet men een getal stemmen hebben verkregen, minstens gelijk aan een vierde deel der ingeschreven kiezers. Onder voorzitterschap van Louis Blane heeft zich te Parijs een voorloopige com missie van 12 leden gevormd om een standbeeld voor Victor Hugo opterigten. Men meldt uit den Transvaal, dat het land op 't oogenblik zoo goed als zonder regeering isdaar het volk noch de eene noch de andere partij als rechthebbende wil erkennen. Men vreest voor ernstige verwikkelingen als het vrije, onafhankelijke bestuur der Boeren niet aanstonds wordt ingevoerd. Men meldt uit Ruslanddat prins Dolgorouckigouverneur van Moscou in Petersburg is aangekomen, om maatregelen te nemen ten einde het Russische hof naar Moscou over te brengen. Of de Keizer daar veiliger zou zijn Dp berichten over de Jodenvervolgingen in Rusland blijven treurigmen berekent dat reeds 20,000 Joden zijn gevlucht en de verhuizing zal nog grooter worden. Te Berlijn kwamen in de vorige week 400 Russische Joden aan die naar Amerika gaan. De welbekende graaf Harry v. Arnim (wel bekend door het berucht geworden Arnim-proces) is te Nizza overleden. Te Mezo Laboren, in de nabijheid der Galicische grenzen moet de eerste Hon- gaarsche petroleumbron, en wel een van buitengewoon groote uitgebreidheid, ontdekt zijn. BINNENLAND. Veenendaal, 20 Mei. Het bestuur dezer gemeente heeft heden besloten zich tot Gedep. Staten van Utrecht te wenden, met dringend verzoek het besluit van het bestuur van den ,/Haagschen dijk" boven Amersfoort, waarbij tot verhooging van dien dijk zal worden overgegaan, te willen vernietigen. De gemeenteraden van Amers foort en Woudenberg zonden reeds derge lijke adressen. Men vreest dat door ver hooging deze dijk, die bij hoog water thans als overlaat werkt, door opstuwing van water der landerijen aan deze zijde is zoo schrikkelijk en schandelijk, dat het mijne pen bijna niet uit wil. Dat heb ik dus tot dank voor de bereidwilligheid, waarmede ik u heb opgenomen en voor gesteld. Foei mijnheer! dat had ik niet van u gedacht. Ja, van zijn vrienden moet men 't hebben. Mijne arme vrouw is nog geheel van streek, kapot letterlijk, van al de schandelijke dingen, die gij het arme kind hebt aangedaan. Hoe is het mogelijk, dat iemand zoo handelen kan. Mijne verontwaardiging' kent geen grenzen en hier in Kleef hebt ge alle achting verloren, ook omdat eene, door mevrouw Muller u toevertrouwde doos niet in den- zelfden toestand is afgeleverd, waarin ze u ter hand werd gesteld. Ik heb mij en mijne nationaliteit schoon met u gecom promitteerd!" Dit was het laatste souvenir van Kleef. Hij dacht er over, het in een lijstje boven zijn schrijftafel te hangen, om er dagelijks aan te worden herinnerd niemand meer een dienst te doen en de gedienstigheid uit de lijst zijner deugden te schrappen. Jonkheer Mr. Jan Heidenrijk had twee jaar later genoeg van Holland, was het bureau leven beu, //geen kwart ideetje rijk meer," en had daarenboven schuld. Ergo wilde hij als rechtsgeleerde naar Indië gaan, blokte, spuwde bloed en stierf aan de tering, vóór het beloofde land te heb ben bereikt, op schip - ailes voor plei- zier. Aime beste Jantje! dit tot je gedach tenis. [Slot.) van Amersfoort groote schade zullen wor den toegebracht; terzelfde raadszitting richtte het lid de heer A. van Creveld Mz. het woord tot B. en W. om hen op verregaande verzuimen te wijzen; de Staat bij art. 229 der gemeentewet bedoeld, ontbreekt wat de roerende goederen be treft ten eenenmale en van de onroerende goederen is hij van af 1 Januari 1875 niet bijgehouden, hoeveel belangrijke aan- en verkoopen hebben plaats gehad; ook werd in den laatsten tijd geen mededee ling gedaan aan den raad van de opname der kas bij den gemeenteontvanger. Wat een slechte gemeenteadministratie uitwerkt, heeft hier November 1880 bewezen. Die fatale geschiedenis is nog niet vergeten, dat de laatste jaren hier onregelmatighe den hebben plaats gehad, erkende het hoofd dezer gemeente persoonlijk in de raadsvergadering van 6 December 11.met ingenomenheid is dan ook de interpellatie van den heer Van Creveld door de iuge zetenen begroet. [Rep). Het feest, ten voordeele van de waters noodlijdenden te Amsterdam in het Paleis voor Volksvlijt gegeven, heeft netto f 48.965.24:/3 opgebracht. Het zou een groote verbetering en aanzienlijke besparing zijn wanneer de uitvinding van een schoenmaker te Co- blenz bleek deugdelijk te zijn. Hij heeft een leder-cement uitgevonden, waarmede laarzen en schoenen in elkaar kunnen ge zet worden zonder naaien. In de omstreken van Ommen open baart zich een varkensziekte, die vele of fers eischt. Maatregelen worden genomen. In de gemeente Oosterhout zal een Jezuïetenkerk worden gebouwd, die ruim f 73000 zal kosten. Het kapittel der Ridderlijke Duitsche Orde, Balye van Utrecht, heeft voor het op te richten standbeeld van Graaf Jan van Nassau een bijdrage verleend van vijfhonderd gulden. Het is niet te hopen dat boschbranden in ons land veroorzaakt worden door mis dadige berekeningen gelijk uit Ransdorf wordt verhaald, alwaar een knaap zulk een brand heeft gesticht om de premie van 300 M.op het aangeven als belooning gesteld, met zijn kornuiten te deelen, om naar Amerika te gaan. Zij zouden hem dan later, als hij zijn straf uitgezeten had, geld overzenden om hen te volgen naar het gouden wonderland. Hij had het bosch op drie verschillende plaatsen aangestokendat bracht 900 mark op, wat genoeg was voor de reis kosten. Tweemaal gelukte het den brand spoedig weer te blusschen, maar de derde maal breidde de vlammen zich snel uit, en binnen korten tijd waren 20 a 25 morgen gronds verwoest. GEMENGDE BERICHTEN. Volgens 't zeggen van eenige visschers, zou op de Zuiderzee een vaartuig zijn om geslagen met een bemanning van vijf personen, welke allen in de golven zouden zijn omgekomen. Dat ook een kat gehechtheid aan haren meester kan tuonen werd dezer dagen opnieuw bewezen. Een ingezetene van Maastricht stierf en zijn kat gaf door een klagend miauwen en het zoeken in alle vertrekken haar droef heid te kennen. Wat meer is, zij weigerde drie dagen lang alle voedsel en eerst den vierden dag begon zij eenige spijs te gebruiken. Een zonderlinge begrafenis had dezer dagen te Sheffield plaats. Het lijk eener oude dame moest worden bijgezet, die jaren lang stom en doof was geweest was. De volgers waren evenzeer allen doofstom en de lijkdienst werd gehouden in de gebarentaal. Te Londen is dezer dagen een gesticht (een zoogenaamd home) geopend voor onbeheerde Duitsche meisjes, die buiten werk zijn, of een veilig, goed en goedkoop onderkomen voor nachtverblijf verlangen met kost. Er bestonden drie inrichtingen van dien aard, meer bepaald voor Engelsche jonge vrouwen. Het nieuwe, Duitsche home heet Cordon House, en is gelegen aan de Endsleigh Gardens, Tavisstock Square. De prijzen zijn er uiterst matig, liet gebruik van eene t'rissche slaapkamer kost van at f 1,50 tot f2,40 's weeks. Voor ontbijt, middagmaal en avondthee betaalt men 's weeks f 2.70. Eene leeskamer met boeken tijdschriften en couranten is gratis ter beschikking. Het groole nut van dergelijke inrichtin gen in een stad als Londen, waar jonge werksters, vooral wanneer zij vreemdelingen zijn en op zich zelf staan, aan zooveel ge vaar zijn blootgesteld, behoeft geen betoog. Door het schrikken van het paard werd te Spijkenisse een rijtuig van den heer L. v. d. L. tusschen deze gemeente en Hekelingen van den dijk geslingerd en in de sloot geworpen. Van de drie per sonen die er in zaten, was de val aller- noodlottigst voor den heer v. d. L. Ofschoon nog met volle bewustzijn te huis gekomen, overleed hij korten tijd daarna. Een bewoner van de Kemperstraat te 's Hage vond, te huis komende, èn zijn vrouw èn een gedeelte van zijn huisraad verdwenen. Daar hij in gemeenschap van goederen getrouwd was, begreep hij dat de helftdie achtergebleven was, hem toebehoorde. Spoedig werd een uitdrager gevonden, die het boeltje kocht, waarop ook de man zijn woning vaarwel zeide. Naar aanleiding van de steeds toene mende vervalsching van levensmiddelen, geconstateerd op de laboratoriums der pre fectuur te Parijs, brengt Figaro het vol gende woord van Alphonse Karr in her innering Indien ik mijn kruidenier vergiftig, word ik minstens tot dwangarbeid veroor deeld. Indien mijn kruidenier het mij doet, wordt hij gestraft met een geldboete van 40 fr. Het ergste is dat deze vergifti gingen wetenschappelijk zijn. Het geldt hier niet om bijv. melk aan te lengen met kalk en water, of de wijn te verdunnen met een aftreksel met campechehout op water, men moet inderdaad scheikundige zijn om fuchsinestrychine en dergelijke substantiën te bezigen, die niet alleen de maag maar zelfs de hersens tot krankzin nig wordens toe aantasten. Een handelaar in wijn, te Mainz geves tigd, is onlangs als een schatrijk man overleden. Toch begon hij zijn loopbaan met geringe middelen en zooder schitte rende vooruitzichten. Maar hrj wist er zich boven op te werken. En waardoor? Door de krant met verstand te lezen. Niet aan de hoofdartikelen, de telegrammen of de gemengde berichten wijdde hij zijne aandacht, maar aan de advertentiën, in zonderheid aan de doodsberichten. Op deze wijze was zijne speculatie gebouwd. Zoo dikwijls iemand was gestorven, die rijk met aardsche goederen was gezegend, plagt hij aan diens adres een brief te zen den waarin de afzending werd gemeld van eene partij Rudesheimer, kort te voren aan zijn reiziger besteld, met ver zoek het daarvoor verschuldigd bedrag van 300 mark te willen overmakeD. De erf genamen namen het meestal niet kwalijk, dat onze wijnhandelaar zijn klant nog beschouwde als tot het rijk der levenden te behooreu en verdeelden den wijn onder ling; aan den afzender werden, wat voor dezen de hoofdzaak was, de 300 mark bereidwillig uitbetaald. Op die wijze wist hij jaarlijks een partijtje wijn aan den man te brengen. Men moet tegenwoordig voorzichtig wezen om niet Russen connectiëu aan te knoopen! Een Amsterdamsck student, die verleden jaar, tijdens de groote vacantie, een wetenschappelijke reis deed, kwam te Constantinopel in een logement toevallig in kennis met een Russisch officier. Toen zij elkander verlieten, wisselden zij hunne naamkaartjes. Nu kreeg in deze week be doelde student eene waarschuwing om, bij de naderende vacantie, toch vooral af te zien, van zijn voornemen om een gelij ke reis te aanvaarden, omdat bij dan groot gevaar liep in de nabijheid der Russische grenzen gevangen genomen te worden, Men had namelijk bedoelden Russischen officier, als hoofd van een Nihilisten-club, gevangen genomen en in zijn portefeuille het naamkaartje van onzen student ge vonden, met aanwijzing van zijne betrek king en woonplaats. Bewijzen te over voor de Russische politie, om den student als complice van den Russischen Nihilist te signaleeren, en, zoo daartoe mogelijk heid bestond, hem op te eischen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 2