NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Amersfoort, Baam, Baoscboten, Een», Hmnsnli, Hoevelaken, lotM, We», Soest, Zaterdag 28 Mei 1881. In 't Oosten No. 43. Advertentiën kunnen inge zonden worden tot uiterlijk 's morgens 8'/s uur des Woens dags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad- vertentie wordt slechts drie maal In rekening gebracht. FEUILLETON. De Held der schilderkamer. AMERSF00RTSC1E t f> Advertentiën van 16 regelsJ 0,40. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden ƒ1,Uitgever* Al JM iSIotllOHWCr Iedere regel meer 0,05. Franco door het geheele Kijk1,10. Voor het Buitenland0,070. Afzonderlijke nummers 3 Cent. TE AMERSÏ001Ï.T. Reclames per regel0,20. Dit Blad verschijnt des Woensdags' en des Zaterdags. Groote letters norden berekend naar plaatsruimte. Het is er verre van af, dat er het licht zou doorbrekenintegendeel, de duisternis schijnt er zich dubbel zwaar samen te pakken, en ons op nieuw de vraag op de lippen te voeren, of het misschien toch waar is, dat de menschheid zich in een cirkelgang beweegt? Nauwelijks is het tien jaren geleden dat het volk, hetwelk er zich op beroem de aan de spits der beschaving te staan, ons gruwelen te aanschouwen gaf zoo ont zettend, dat de pen des geschiedschrijvers er voor terugbeeft: en nog klinkt er nu en dan een kreet tot verheerlijking van de toen gepleegde wandaden. En thans, terwijl de herinnering aan die bange dagen pas een weinig begint te verflauwen, ge beuren in het Oosten van ons werelddeel dingen, die ons plotseling schijnen te ver plaatsen in het hart der Middeleeuwen. Wij hebben in de eerste plaats op het oog de gewelddadigheden der tegenwoor dige Jodenvervolging in Duitschland en in Rusland. Zoools bekend is, komt aan een bedie naar van den Christelijken godsdienst, aan i. De dakkamer is het hoofd van het huis. Beneden, in den winkel, heerscht handel en bedrijvigheid. Die drukke zaak stelt het tantum quantum voor der hartelooze mam- monmaatschappij, dat treurige product van beschaving. De eerste verdieping daarente gen maakt het rustige, behaaglijke domein uit van den achtbaren, verdienstelijken re presentant der maag, van den rentenier, wiens drukkendste zorg is, hoe weder //trek" te krijgen; wiens voornaamste bezigheid bestaat in de spijsvertering, behalve in 't afknippen soms van langwerpig-vierkante, hoogst gewichtige stukjes papier. Maar een trap hooger woont de poëzie zelve. Staan daar geen bloemen voor 't venster, waar soms mooie meisjesgezichten tusschen glu ren, en wordt er niet den ganschen dag piano gespeeld en gezongen, dat het een lust is zoo niet een last? O, het legio pia nino's is het beste bewijs, dat er oneindig meer gevoel is in de wereld, dan de met zwarte ideën behepte pessimisten aannemen. De menschen weten geen raad met al het gevoel vandaar de vele schouwburgen, kerken en slecht betokkelde klavieren. Een trap hooger, daar wordt het handwerk den Berlijnschen hofprediker Stöcker, de treurige eer toe, het meest tot het ont staan van de onzalige Judenhetzerei'' te hebben bijgedragen. Met politieke bedoe lingen, uit haat jegens de liberale begin selen die naar zijn meening door de reac tionaire maatregelen van Bismarck niet krachtig genoeg worden bestreden, heeft hij niet geschroomd de ruwe hartstochten der menigte op te wekkenals de onhan dige toovenaar der legende heeft hij de booze geesten te voorschijn geroepen, en waarlijk, niet hij is in het bezit der formule, die bij machte is ze weder te boeien. Hij beging de driestheid, een deel zijner medeburgers de rechten van het maatschappelijk samenzijn te ontzeggen zijn priesterwoord sprak het banvonnis uit, en hij vond maar al te gereede volgelin gen die niets vuriger wenschten dan het ten uitvoer te leggen. En terwijl sedert eenige weken de be richten over de vervolging der Israëlieten in Duitschland eenigszins minder zijn ge worden, werden we plotseling verschrikt door soortgelijke tijdingen uit het diep geschokte Czarenrijk, alsof de maat schappelijke toestand aldaar ook zonder die nieuwe gebeurtenissen niet dreigend genoeg ware. Dat de omvang der onlus ten evenredig is aan het beschavingspeil van hen die ze verwekken, is een te al- gemeene regel dan dat wij er ons over kunnen verwonderen dat het getal slacht offers er zoo groot is geworden. Wie gewoou is de verschijnselen op maatschappelijk en staatkundig gebied met eenige nauwkeurigheid gade te slaan, vertegenwoordigd, de noeste vlijt. Nu komt de dakkamer, fatsoenshalve frontispice ge noemd. Hier pleegt de struggler for life zich op te houden en de levensmoede. Hier woont ook wel de arme Excelsior, de moede, doch onversaagde strever, die niet hoog geuoeg schijnt te kunnen wonen. Hier wurdt meer gedacht, gedicht en gedroomd dan elders in de geheele stad. Vanhier vliegen de adelaars op, en zweven in den glans der zon over de verbaasde wereld; vanhier ook fladderen kleine wildzangen vaD lak tot tak, en minnende harten luisteren er naar in stille verrukking. Diep in den nacht licht hier de lamp des geleerden als een kleine ster. Hier is het rijk der kennis en der kunst. De kunst wil brood, maar vooral ook licht. Daar er beneden in 't gewoel te weinig van dat hemelsche licht is, moet de kunst vier trappen klimmen. De beeld houwer met zijn zware aardsche stof maakt hierop een uitzondering, maar we hebben hier met een schilder te doen. Gaston Tarras had veel moeite, een ate lier naar zijn zin te vinden, en werd des wege omgedreven als een gevederd zaad dat wortelen wil. Zijn penseel had nog niet de werking, alles wat het aanroerde in goud te veranderen, want hij was niet beroemd, en vergenoegd als het volstrekt noodige ten einde tot de kennis der oorzaken te komen, zal ongetwijfeld opmerken, dat hier onderscheiden krachten samenwerken. In de eerste plaats komt het ons voor, dat in de tweede helft der negentiende eeuw zeker godsdienstig fanatisme zicli sterker dan ooit doet waarnemen. De toekomstige geschiedschrijver zal misschien het gewicht van het feit beter doorgronden en doen uitkomen dan ons thans mogelijk is; m3ar wij meenen er toch op te moeten wijzen dat het zich niet tot enge grenzen beperktdoch over een belangrijk deel van de aarde kan worden aangetoond. In de jaren na 1830 deed het zich vooral gelden in de Mohammedaansche wereld onder de volgelingen van den Profeet van Mekka ontstond een opgewekte geloofsijver, die zich openbaarde in strenge inachtne ming van de voorschriften van den Koran, toeneming der bedevaarten naar den tempel te Mekka, en andere uiterlijkheden, zicli vooral over Azië uitbreidde en onder meer voor het Nederlandsch gezag in Indië groote gevaren opleverde. Een soortgelijke strooming deed zich twintig jaar later gelden in de Boedhisteu-wereldj, en daar mede stond de opstand in Britsch-Indië in nauw verband. Intusschen werden ook in het Christendom de verschillende rich tingen scherper afgeteekend: bij toene ming werd de waarde van bepaalde mee ningen hooger aangeslagenen gelijken tred daarmede hield de stijgende onver draagzaamheid jegens andersdenkenden. Nogeens, we wagen het niet te beslissen in hoeverre we hier aan een algemeene //cultur-historische'' strooming hebben te UMM—I——————BOMrn zilver te voorschijn kwam. Enthaltsamkeit ist ein Vergnugen Au Sachcn die maD nicht kann kriegcu. zegt zeer juist Buscli. Daarom verbande Tarras de hoogvliegende voorstellingen van een groot, hoog lokaal, vol kostbare, an tieke meubels, gobelins, kleeden, wapen rustingen en andere heerlijkheden, die het hart van een schilder plegen te stelen, en trachtte zijn wenschen met zijn middelen te doen strooken. Maar de bezichtigde ver trekken voldeden zelfs niet aan veel beschei dener vordering, of zijn middelen waren weder een beletsel. Doch ieder heeft een onzichtbare noordster, en de zijne bracht hem eindelijk in een stille straat van de voorstad, vlak voor de woorden: Hier ist ein Atelier an einen i u hi gen Herrn zu vermiethen, 4< Treppen Lei Frau Hafner. Daar hij zich niet onrustig achtte, klom hij moedig naar de nok, om voor de een entwintigste maal zijn geluk te beproeven. Een vriendelijke juffrouw van middel bare jareu stond hem te woord en toonde de kamer in quaestie, die hem wel beviel, al stelde ze hem een weinig in zijne verwachting te leur. //Nu, 't gaatdacht hijna te hebben rondgezien. Nadat hij met de oogen al zijn goederen had ge rangschikt ijlings de wanden anders had behangen en gedecoreerden zichzelf aan den ezel behaaglijk schilderend had voor denken: we wijzen slechts op het zich onder allerlei vormen herhalende verschijnsel. Nu hebben handige lieden van deze //eigenaardigheid" van onzen tijd partij weten te trekken tot bereiking van baat zuchtige politieke oogmerken. In naam van //godsdienst," en natuurlijk met mis- bruikimtking van een eerbiedwaardig be ginsel hebben zij den strijd aangebonden tegeu de vorderingen der hedendaagsche samenleving, en pogen zij het werk van de vrijmaking van den menschelijken geest zooveel mogelijk ongedaan te maken. Die strijd is overal aan de orde; het doel is allerwege hetzelfde, alleen de middelen verschillen, afhankelijk als zij zijn van de gegevenswaarvan de tegenstanders van den vooruitgang zich moeten bedienen. De invloed, door Israëlieten verkregen op het gebied van financiën, administratie, journalistiek, handel, wetenschap en kunst vooral in het oostelijk deel van het Duit- sche Keizerrijk, was voor de mannen der reactie een uitmuntende aanleiding om de quasi-godsdienstige neigingen der menigte in een bepacalde richting te drijvenen het is wel een zeer merkwaardig teeken des tijds, dat aan de beweging zelfs deel genomen werd door een klasse van jonge lieden die anders juist niet de eersten zijn om zich door vooroordeelen te laten be- heerscheu, door de studenten namelijk der uuiversiteiten. Het is nog niet vol doende opgehelderdwat dezen daartoe aandreef. Is het een onwillekeurige opwel ling geweest van rassenhaat, die zich onder de vormen der beschaving wel verbergen laat doch niettemin steeds op het punt is gesteld lachte dit beeld der fantasie hem toeenhet zoeken moedeinnig ver langend op rust te komen was hij het spoedig met juffrouw Hafner eens. De eerste dagen gingen om met in trekken inrichten en inruimen. Gaston Tarras was een van de menschen die be hoefte hebben door veel dingen omgeven te zijn. Ware hij niet door zijn beurs en welmeenenden raad weerhouden dan had hij, zooals zijn vriend Dariu zich uitdrukte, reeds lang het laatste gaatje tot werken toegestopten ware genoodzaakt geweest buiten zijn atelier te schilderen. Juffrouw Hafner stond versteld toen haar huurder met zijn zonderling huisraad zijn massa voorwerpen en //vodderijen" voor den dag kwam. Daar waren koppen genoeg voor een groot gezinen van allerlei vorm alle behept met iets waardoor ze den schilder welgevallig waren, eigenschappen die het huismoederlijk oog van de juffrouw in 't geheel niet zagof die slechts bij droegen tot haar verbazing. Daar waren pruiken slankedikbuikige en ringvor mige, kruiken tot onbegrijpelijke doeleinden die er net als gekken" uitzagen. Jezus, Maria, Jozef!" vloekte de goede vrouw, //mijnheer, wil u dan uit al die dingen drinken en te gelijk ging haar een beangstigende droomige voorstelling door het hoofd van ten razenden reuzendorst

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 1