zich naar buiten te vertoonen? Of was er ook bij deze aanstaande voorgangers op maatschappelijk gebied reeds een sluwe berekening aanwezig ten opzichte van de plaatsen, thans door Israëlieten bezet, en die men voor de toekomst zelf wilde ver overen In Rusland gelooven we, dat het ver schijnsel minder ingewikkeld is. We heb ben eenvoudig daar aan bandelooze ruwheid te denken, uitvloeisel van de grofste on wetendheid, en versterkt door de aandoe ningen van de „sturm-und drang periode" waarin het gansche Rijk verkeert. Dat de Joden in Rusland niet altijd er naar ge streefd hebbenzich bemind te maken dat onder hen een massa woekeraars schui len, aan wie de boeren nu tegelijk maar hun wraak koelen, is evenzeer waar. Ofschoon wij, Nederlanders, over het algemeen den loop der dingen kalm kun nen aanzien, achten wij toch hier een kleine waarschuwing niet geheel overbo dig. Gelukkig is bij ons te lande de „Judenfrage" niet aan de orde, en in elk /geval, we zouden haar nooit op zoo ruwe wijze trachten op te lossen als in Oost- Europa geschiedt. Toch laat die zelfde quaestie weieens hier en daar zich „even" zienniet in aller schatting is de gelijk stelling van de Israëlieten met de overige landgenooten volkomen. Laat ons, met het oog op hetgeen elders geschiedt, voor zichtig zijn. Aan de eene zijde hebbe er algeheele afscheiding van kerkelijke be grippen en maatschappelijke toestanden plaatsde leer vinde allerwege ingang, dat niemand iets hoegenaamd te maken heeft met de geloofsovertuiging van zijn medeburger. Aan den anderen kant iso- leere de Israëliet zich in geen enkel opzicht van zijn landgenootenhij neme deel aan de behartiging van alle gemeenschappelijke belangen, en beschouwe zich niet als een vreemde loot op den Nederlandschen stam geënt. Zoo dit van weerszijden wordt in acht genomen, zal het wel is waar zwakke doch niettemin nog altijd waar neembaar wantrouwen geheel verdwijnen dat bij ons tot dusver een achterdeurtje heeft opengelaten voor het binnensluipen van het semieten-vraagstuk." Amersfoort, 27 Mei 1881. De 9 Zomerconcerten zullen op het terras der Buitensocieteit „Amicitia" alhier plaats hebbeny Kapelmeesters Maandag 6 Junij 7e reg. Infanterie Sonneman. Woensdag 22 Rijd. Artillerie Van Dam. Donderdag 7 Juiij Utr. Schutterij Coenen. Zondag 17 7e reg. Infanterie Sonneman. Woensdag 27 Rijd. Artillerie Van Dam. Donderdag 11 Aug. Kon. Ned. Marine Bernhardt. Woensdag 17 7e reg Infanterie Sonneman. Zaterdag 27 Utr. Schutterij Coenen. Zondag 4 Sept. Rijd. Artillerie Van Dam. Door het Kiescollege der Herv. Gem. alhier zijn tot ouderlingen gekozen: Mr. S. J. T. H. Nedermeyer van Rosenthal, in plaats van J. W. L. Baron van Boetze- die alleen door monumentale middelen kon worden bestreden. De schilder lachte. „Ik heb die dingen gaarne om me zei hij„ze stemmen me behaaglijk ze zijn rustpunten voor mijn oogen." Juffrouw Hafner schudde het hoofd. Toen bereikten buiten adem acht reusachtige mannen de verdieping met een kolossalealoudebruinhouten kasteen soort van antidiluviaansch mon ster in de oogen der juffrouw. Een im poneerend meubel ja dat spoedig op vier zwarte ballenzoo groot als schoolglobes, rustte en als 't ware gaapte naar vulling, die dan ook uit meerdere kisten aanrukte. Allerlei volksdrachten en gewaden kwamen te voorschijn alles echtom zoo te zeg gen het volk uitgetrokken allerlei ge dragen dingen, die zich door een geheim zinnige voor 't profane oog onzichtbare, schilderachtige bekoorlijkheid kenmerkten! Inmiddels had zich nu en dan een nieuwsgierig meisjesgezicht bij de deur vertoondtelkens wat vrijpostiger. Ten laatste stond een dertienjarige wildzang met twee langedonkere vlechten, achter haar moederen zag met nieuwsgierige schrandere oogen toe. Taraas bemerkte dit toen hij toevallig opzag. „Dat is mijn dochter Clara," zei de juffrouw. De wildzang trachtte het hoofd tegen den schouder te leggen, betamelijk de handen ergens onder te brengenen vond ten laatste in het blauwe strikje van haar vlecht een schijnbaar alle belangen laer, die voor de gedane benoeming heeft bedankt, N. v. d. Roemer Gz.A. J. Bos, G. L. Fruitier de Talma, de drie laatste aftredende ouderlingenvoor diakeuen wer den opnieuw verkozen: de H.H. H. E. v. Sweden en W. v. Zalingen. a.s. Maandag morgen te 11 ure, zal bij het Kantongerecht te Amersfoort de zaak van het vuur-haven- en tongeld bepleit worden door Mr. J. v. d. Leenw te Amersfoort en Mr. van Bolhuiste Utrecht. In de Remonstrantsche kerk te Amers foort zal er Zondag, 29 Mei, geen gods dienstoefening gehouden worden. De Kiesvereenigingen „Vooruitgang" en „Amersfoort" hebben beiden besloten om ditmaal geen candidaat te stellen voor de Tweede Kamer. Voor de verkiezingen van den gemeen teraad zijn de aftredende leden tot can didaten gesteld. 1.1. Donderdag namiddag, omstreeks half drie ure, barstte alhier een verschrikkelijk onweder los, vergezeld van zware regen. Het weder was 's morgens benauwd warm geweest, een waar Augustus temperatuur; van lieverlede bracht het onweder eenige koelte en frischte het tegen den avond op. Nabij Utrechtvlak bij de stadwerd zekeren v. D., die rustig in de deur een pijp stond te rooken, door den bliksem getroffenwaardoor hij dood ter aarde storte. De bliksem was door het dak in geslagen zonder eenige gewichtige schade aan het huis te veroorzaken. Terzelfder tijd is het bekende koffijhuis van v. Hulst, halfweg de Bildt, door de bliksem getroffen en geheel door het vuur vernield. De vlammen namen zoo schielijk de overhand, dat men niets heeft kunnen redden. Te Maarssen is evenzeer de bliksem in geslagen in de woning van den Heer V., zonder noemenswaardige schade te veroor zaken. Hij schijnt langs een scheldraad in de buitenlucht uitkomende, zijn weg naar binnen genomen te hebben en zich door een gebroken ruit, in de nabijheid, verwij derd. Nog spreekt men van een groote brand gezien te hebbenin de richting van Scherpenzeel. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het peven van gelden ter leen zal eene Com missie uit het bestuur op MAANDAG den 30. MEI aanstaande's namiddags van halftwee tot halfdrie zitting houden in een der localen van het Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden. Inlichtingen zijn te bekomen bij de ondergeteekenden en bij verdere leden van het bestnur, de Heeren B. E. EerscheiW. A. CroockewitJU. van Beek, en Jhr. Mr. E. J. L. van Sasse van Ysselt. Mr. J. VAN DER LEEUW, President. J. APELDOORN, Penningmeester. J. C. LEINWEBER Secretaris. absorbeerend voorwerp van beschouwing. Maar Tarras wist wel een einde te ma ken aan dien toestand van betoo vering. Scherts zijnerzijdshalf afwenden harer zijds dan een riposte schijnbaar gericht tot een denkbeeldigen persoon in den anderen hoek der kamernog wat woor- dengeschiet en daar stond ze reeds bij een van de kisten en gaf hem de klee- dingstukken aan die hij in den onver- zadelijken buik der kast deed verdwijnen. Ook week ze niet voordatonder veel verbazing en verwonderd gevraagde bonte en zonder.iuge inhoud der schilder kamer volledig was geworden. De moeder daarentegen maakte zwijgend eenige niet vereerende vergelijking met een „uitdrager," een „oudekleerkoopen moest zichzelf bekennen dat zij zich bevond tegenover feiten waarvoor ze geenerlei maatstaf had. Deze meening werd echter in den loop van den dag toen Tarras' vermoeide hand harmonie uit dien - chaos had gesshapen aan 't wankelen gebrachten ten laatste vond ze toch in die muziek van kleuren en vormen een eigenaardigebehaaglijke bekoorlijkheid, waarvan zij in haar nuchter, kleurloos tuilegordijnen- en behangselpa tronen-bestaan geen vermoeden had gehad. Zoo vond Gaston Tarras zijn atelier en juffrouw Hafner haar eersten huurder, en beiden zagen blijmoedig en rustig de toe komst te gemoet. BUITENLAND. Te Epernay is de champagne-vorst Moët, van het huis Moët. et Chandon overleden. Hij laat een vermogen na van ongeveer 30 millioen francs. Een telegram uit Parijs van 24 dezer aan de „Köln. Ztg." houdt in, dat wegens uitgebroken onlusten in Enfida, de Fran- sche troepen onmiddellijk de hoofdstad Tunis en omstreken bezet hebben. De Arabieren van Enfida zijn in vollen op stand en hebben reeds onderscheiden daar geboren Joden benevens een Europeaan gewond. Het zenden van troepen naar Tu nis duurt steeds voort. Met goedvinden van den Bey, zullen de Franschen bijna het gansche Tunesische gebied bezetten. De gemalin van Loris Melikoff, den Russischen ex-premier, is met hare doch ter te Wiesbaden gearriveerd. De graaf, zegt men, heeft voor alle gevallen de zijnen in veiligheid willen brengen en zal weldra zelf volgen. De phototypische drukkerij van Laurent te Madrid heeft een jac similé in het licht gegeven van de handteekeningen van alle Spaansche Koningeu en Koninginnen van Sancho IV (12841295) tot den tegen- woordigen Alfonso XII. Als hoogsteigen- aardig moet men daarbij opmerken, dat bijna alle Koningen van Spanje zich alleen teekenden met Yo el Rey (Ik de Koning) of Yo la Reyne (Ik de Koningin); zeer weinigen hebben hun naam er bijgevoegd en dan meestal bijna onleesbaar, in welk opzicht Carlos I (keizer Karei V) het ergste staaltje geleverd heeft; want nie mand zou uit de krabbels Yo el Rey kun nen ontcijferen. De eenige van alle Spaan sche koningen die van deze overoude Spaansche etiquette is afgeweken was ko ning Amadeo, de voorganger vau Alfonso XII, die alleen zijn naam schreef. Uiterst sierlijk en klein schreef Isabella haar Yo la Reyne. Deze facsimilés zijn natuurlijk genomen naar de origineelen in het ko ninklijk archief, zoodat dit blad niet alleen een speciaal autographische, maar tevens een algemeen geschiedkundige waarde be zit. BINNENLAND. De Minister Van Lijnden heeft heden aan de Kamer medegedeeld, dat de Minis ter van Finantiën om redenen van gezond heid zijn ontslag aan Z. M. de Koning heeft gevraagd. Z. M. heeft dit verzoek in beraad genomen en inmiddels aan Minister Vissering verlof verleend, hetwelk binnen weinige dagen expireert. Hierna zal beslist worden of de Minister aanblijft of aftreedt. De Minister vreest het laatste. Te Nieuwe Niedorp heeft zich eene com missie gevormd om den 30O-jarigen gedenk dag van de afzwering van koning Philips feestelijk te vieren. „Sie aber liess die Ziipfe fliegen Und lachte alle Weiaheit au»!.. De goede vrouw gewende zich meer en meer aan haar huurderen die twee waardeerden elkander wederkeerig. Want het mensch zorgde voor zijn wasch en garderobeen hij ondervond sedert lang weer eens het koesterend, de ziel goed doend gevoelvoltallige knoopen, kousen zonder gaten en jassen met lissen te hebben. Buitendien had deze juffrouw da zeldzame, onwaardeerbare gavesystemen van orde ning te kunnen eerbiedigen, en er de idee van te verstaan. Dat brutale rechthoe kige opruimingsfanatisme, een der treurig ste dwalingen en hardnekkihste verschijn, selen van een menschelijken geestwas haar vreemd. Tarras gevoelde behoefte zooveel zeld zaam en onschatbaar weldadigs niet onbe loond te laten en bood daarom als we derdienst aanClara teekenles te geven. Dankbaar nam de moeder dezen voorslag aandoch de dochter scheen er minder mede te zijn ingenomenwant terecht speurde zij hierin nieuwe uren van erger- stilzitten waarmee het noodlot haar, naar zij meendereeds meer dan genoeg had bedeeld. Maar alle verzet hielp nietde zaak ging door en vrat in de schoone oasen der schoolvrije woensdag- en zaturdagna- middageneen leelijke woestenij. Eens kwam zij reeds 's morgens in den school tijd in het atelier met de teekenportefeuille onder den arm. Wordt vervolgt Victor Hugo's n ieuw werk „Les quatre vents de l'esprit" zal over eenige dagen verschijnen. Zooals men weet bestaat het uit twee deelen, gesplitst in vier afdeelin- gen „le livre satirique, le livre drama- tique" (een blijspel in een en een drama in 2 bedrijven), „le livre lyrique" en „le livre épique" (de omwenteling). Renewoude. Voor de te houden ten toonstelling alhier is, door het Hoofdbe stuur van het Genootschap voor Landbouw en kruidkunde in de provincie Utrecht, een soin van f 250 toegezegd. De arrondissementsrechtbank te Rotter dam veroordeelde gistereu M. v. d. M. uit 's Gravesande, die zijn nichtje, om haar te kastijden, met opzet in den neus gebe ten had, op grond van deze en andere gebleken mishandelingen van dat kind tot een gevangenisstraf van 6 maanden. De feestelijke opening van den spoorweg TilburgNijmegen is uitgesteld tot na 30 dezer. Men verwacht dat het gedeelte 's BoschNijmegen spoedig in exploitatie zal komen. Te Schimmert (Limburg) heeft een hevi ge braud gewoed, waarbij 14 woningen een prooi der vlammen zijn geworden. De schade is zeer aanzienlijk, de oorzaak niet bekend geworden. De Rechtbank te 's Bosch heeft C. J. G. d' A., onder-stationcef aldaar, veroor deeld tot f 120 boete subs. 15 dagen ge vangenisstraf, wegens onwilligen manslag, door het doen ontstaan van gevaar voor een trein waardoor te voorzien was dat mensehenlevens in gevaar konden komen en werkelijk een der spoorwegarbeiders overreden is, hetgeen zijn dood tengevolge had. Een nieuwe verbinding van de Drent- sche met de Pruisische kanalen zal over eenigen tijd tot stand komen door de ver lenging van de Hoogeveensche vaart in de Markte van Noord- en Zuid-Barge. Voor dit belangrijk werk is in de vorige week de eerste spade in den groud gestoken. Bij advertentie werden dezer dagen alle liefhebbers van kegelen en bestuurderen van kegelclubs opgeroepen tot het houden eener bijeenkomst. Het doel dezer vergade ring bleek te zijn: het organiseeren van een nationaal kegelconcours te Amsterdam in den zomer van dit jaar. Naar men verneemt hebben 5 Amster- damsche clubs zich verklaard daartoe te willen medewerken; een regelingscommissie belast zich met de voorloopige maatregelen om de andere hier gevestigde clubs of liefhebbers tot medewerking aan te sporen. De Portejeuille verneemtdat eene commissie bestaande uit de heeren prof. Brill te Utrechtdr. Doorenbos te Am sterdam en A. C. Kruseman te Haarlem, zich bezig houdt met het onderzoek naar het beste werk van kunst en litteratuur, in de laatste 3 jaren in ons land verschenen. Dit dient om uitvoering te geven aan eene bepaling van het Thieme-fonds. Het jongste verslag der Nederlandsche Centraalspoorwegmaatschappij luidt gun stig. Geconstateerd wordt, dat in den al- gemeenen financieelen toestand der maat schappij groote verbetering is gekomen. Den dubieuse pretentie ten bedrage van f 126,486.68 werd zoodanig geregeld, dat het bedrag op de balans kon worden ge bracht als bestemd voor de reserve, waar van het fonds f 143,964.18y2 bedraagt. Het zuiver overschot van de exploitatie rekening laat de uitloting toe van het bij de tabel van afflossing vastgestelde aantal obligatien en een uitdeeling van f 4.70 op de coupons 36 en 37 vervallen 1 Juli 1880 en 1 Januari 1881. Met deze uit deeling hoopt de raad van administratie de serie van jaren te kunnen sluiten waar in de maatschappij genoodzaakt was ge bruik te maken van de bevoegdheid tot het uitgeven van uitgestelde schuld (scips) voor een deel der verschuldigde rente haar bij de overeenkomst van 1866 door de obligatiehouders verleend. GEMENGDE BERICHTEN. Door het gemeentebestuur van Weert is eene nieuwe verordening met algemeene stemmen in het leven geroepen betreffen de den verkoop van versch geslacht vleesch.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 2