NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Amersfoort, Baarn, Bunschoten, Eemnes, Hamemeló, Hoevelaken, Hoogland, Leusöen, Seest, tl. Woensdag 1 Juni 1881. No. 44. Tiende Jaargang. Uitgever: A. M. Slothouwer, Advertentiën kunnen Inge zonden worden tot uiterlijk 's morgens uur des Woens dags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts drie maal in rekening gebracht. De Held der schilderkamer. AMERSFOORTSCHE COURANT. Abonnementsprijs voor Amersfoort per S maanden 1, Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers 3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags- en des Zaterdags. te Amersfoort. Advertentiën van 16 regelsJ 0,40. Iedere regel meer 0,05. Voor het Buitenland0,075. Reclames per regel0,20. Groote letters norden berekend naar plaatsruimte. OFEICIEELE PUBLICATIËN. De Burgemeester van Amersfoort, Gezien de aanschrijving van den heer Commissaris des Konings in de provincie Utrecht, van den 10. Mei 1881, no. 1 N. M. en S. (Provinciaalblad no. 58), betreffende opkomst onder de wapenen van ver lofgangers der nationale militie te land, van de lich tingen 1878 en 1879; Brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat op bevel van Z. M. den Koning, krachtens nrt. 125 der militiewet, door den heer Minister van Oorlog zijn bepaald de hierna te vermelden tijdvakken, voor de verlofgangers die, om in den wapenhandel te worden geoefend, opgeroepen en hoogstens gedurende veertig dagen in werkelijken dienst gehouden worden. I. INFANTERIE. van 16. Augustus tot 15. September de verlofgangers der lichting van 1878 die behooren tot het regement Grenadiers en Jagers en tot het 2c.3e. 5e. en 6e. regement Infanterie. van 9 Augustus tot 6. September de verlofgangers dei- lichting van 1878 behoorende tot het le. regement en tot het le.2e.3e. en 4e. bataillon van het 8e. rege ment Infanterie. van 9 Augustus tot 8 September de verlofgangers der lichting van 1878 die behooren tot het 4e. en 7e. regement Infanterie. van 1tot 27. Augustus de verlofgangers der lichting van 1878 die behooren tot het 5e. bataillon van het 8e. regement Infanterie. II. ARTILLERIE. A. Bij de bereden Artillerie. van X.Augustus tot 9. September de verlofgangers der lichting van 1878 behoorende tot de 5e. en 6e. bat terij van het le. regement Veld-artillerie. van 13 Augustus tot 21 September de verlofgangers FEUILLETON. ii. z/Wat?" vroeg Tarras/,niet in de school z/Neen er is geen schoolde kachel is gebarsten." z/Een heuglijke gebeurtenis op een don keren achtergrond. Je was zeker liever daar gebleven om „aimer" te leeren." //Och," antwoordde Clara versmadend aimerWe hebben nu een grammaire, daar is alles fransch in, het duitsch ook aimer toen was ik acht jaartoen ik dat leerde." //Vroegrijp prevelde Tarras lachend. z/Je ziet er zoo knorrig uit." z/Och ja, ik wou vanmiddag naar mijn beste vriendin gaan z/Dat 's ook een erg treurig geval z/Foei, u laat me niet uitspreken en nu vond moeder goed ik zou u vragen of u me niet nu les wil geven." Daarbij zwaaide ze wat de porteleuille aan de banden heen en weer en staarde in een hoek met de verbijsterde mine van iemand die alle hoop heeft opgegeven. //Zeker waarom nietzei Tarras, //die kwaal kan terstond worden genezen. Daar is een tafelhier een stoel allons en ter lichting vnn 1878 die behooren tot de le.2e. 3e. 4e. batterij en de beide Treinkompagniën vau het le. regiment Veld-artillerie. van 1. Juli tot 9. Augustus de verlofgangers der lichting van 1878 die behooren tot de le. 3e., 5e. batterij en dele. Treinkoiupagnie van bet 2e. rege ment Veld-artillerie. van 16. Augustus tot 24. September de verlofgangers der lichting van 1878 behoorende tot de 2e. 4e. 6e. 1 batterij en de 2e Treinkompagnie van het 2e. regement Veld-artillerie. van 11 Juli tol 19. Augustus de verlofgangers dei- lichting van 1878 die behooren tot het 3e. regement Veld-artillerie. van 23. Augustus tot 30 September de verlofgangers der lichting van 1878. behoorende tot het korps Rijden de artillerie, (voormalig regement Rijdende aitillerie.) B. B ij d e V e s t i n g-a r t i 1 1 e r i e. van 29. Juli tot 27. Augustus de verlofgangers der lichting van 1879, die behooren tot de le.2e.3e. 4c„ 5e., 6e 7e. en 8e. kompagnie van het le. regement VestiDg-artillerie, van 30. Mei tot 8. Juli de verlofgangers der lichting van 1879 behoorende tot de 9e. kompagnie van hetlc. regement Vesting-artillerie, (voormalige 21e. kompag nie). van 8. Augustus tot 16. September te verlofgangers der lichting van 1879 die behooren tot de 10e. Kom pagnie van het le. regement Vesting-artillerie (voorma lige 22e. Kompagnie). van 5 Augustus tot 12 September de verlofgangers der-lii htiug van 1879 die behooren tot de le., 3e., 6e., 8e. en 10. kompagnie van het 2e. regement Vesting artillerie, (voormalige 9e., 11e. 14e., 34e. en 36e. kompagnie), die behoorende tot de le., 4e., 6e., 8e. en 9e. kompagnie van het 3e. regement Vesting-artille rie (loormalige 15e., 18e„ 20e., 38e. en 39e. kompag nie, (en die behooren tot de 2e., 3e., 5e., 7e. en 9e., komgagnie van het 4e. regement Vesting-artillerie (voormalige 24e., 25e., 27e„ 29e. en 31e. kompagnie). van 14. September lot 22. October te verlofgangers der lichting van 1879 die behooren tot de 2e., 4e., 5e., 7e. en 9e. kompagnie van het 2e. regement Vesting-ar tillerie, (voormalige 10e. 12e.13e, 38e. en 35e. kompagnie); die behoorende tot de 2e.3e., 5e., 7e. en 10e. kompagnie van het 3e. regement Vesting-artil lerie, (Voormalige 16e.17e. 19e.37e. en 40e. kom- pagniej, en die behooren tot de le. 4e.6e. 8e. en 10e. kompagnie van het 4e. regement Vesting-artillerie, (■voormalige 23e.26e, 28e. 30e. en 32. kompagnie fantsV heure de gloire est arrivé Het meisje zuchtte eens en naderde daarop langzaam de tafel. z/Er is geen plaats op de tafel, prut telde ze en begon den hoek leeg te ma ken maar zeer langzaam want elk ding dat haar in den weg lagscheen dien morgen buitengewoon merkwaardig te zijn, en werd een ernstige beschouwing waard gekeurd. Eindelijk waren de voorbereidse len dan toch afgeloopen. Met een hoor baren ruk en een zucht zette ze zich neder, en verzonk in de beschouwing der wolken, die wit en zonnig voorbij het groote ate liervenster trokken. z/Nu willen we je kunstproducten eens zien zei Tarrasen sloeg het teeken- boek open. //Hemel, wat 'n loof! louter krakelingen en doekjes bij de thee En die eeriedwaardige hengelende grijsaard is zeker van tarwemeel gebakken 1 Kind moet je dan al je vormen nemen uit een bakkerswinkel Iets als zonneschijn kwam op Clara's gezicht. z/De bakker beneden heeft vandaag versche Windbeutelzei ze. z/Je bent zelf een Windbeutelschert ste Tarrasen begon de krakelingen uit het loof te doen en den ongelukkigen meelman een menschelijk aanzien te geven. Daarop keerde hij tot zijn ezel weder, en lil. Korps Ponto nniers. van 23 Juni tot 1 Augustus de verlofgangers der lichtÏDg van 1878 die behooren tot het korps Ponton niers. IV. Korp s Gen ietr oepen. van 30 Augustus tot 8 October de verlofgangers der lichting van 1878 behoorende tot het korps Genietroe pen ('voormalig bataillon Mineurs en SsppeursJ Be miliciens-tetegrafisten dezer lichting van 17 Augustus tot 8 September. van 4 Juli tot 12 Augustus de verlofgangers der lichting van 1879 die behooren toe het korps Genie troepen (Voormalig bataillon Mineurs en SappeursJ De miliciens-telegrafisten dezer lichting van 15 tot 24 Juli. V. Hospitaal-Soldaten. van 9 Augustus tot 8. September de verlofgangers der lichting van 1878 die behooren tot de le., 2e. en 3e. kompagnie Hospitaal-soldaten. Naar aanleiding van het voreustaaDde breDgt de Bur gemeester deD hierbedoelden verlofgangers in herinne ring, dat het hun verleend verlof wordt, ingetrokken en dat zij bij de opkomst onder de wapenen van hnn ver lofpas moeten zijn voorzien, zoomede van al de voor werpen van kleeding en uitrusting mede genomen bij hun vertrek met groot verlof; Voor hen die door ziekte buiten staat zijn te bekwa mer tijd optekomen, moet eene op gezegeld papier ge schreven, en behoorlijk gelegaliseerde geneeskundige verklaring tijdig wordeu overgelegd ter plaatselijke Secretarie; zoowel in het algemeen belang van 's Ko nings dienst als om misbruik tegeutegaan, worden echter de zoodauigen te dier zake niet voor dili gent gehouden, maar zullen zij in den regel verplicht zijn, na huu herstel, zich hij hun korps te vervoe gen, teneinde gedurende zes weken in den wapen handel te worden geoefend. Amersfoort, den 25. Mei 1881. De Burgemeester voornoemd, VAN PERSIJN. De Burgemeester van Amersfoort, Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer ge meente, dat het door den provincialen Inspecteur van 's rijks directe belastingen enz. in Noord-Holland en Utrecht executoor verklaard kohier van het Patent recht over het vierde kwnrtaal van het dienstjaar 1880/81 aan den ontvaDger van 's rijks directe be lastingen alhier is ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaal den voet te voldoen. de teekenles werd voortgezet. Voort gezet is het woord niet. Er waren zoo veel duizenden dingen in de wereld, on eindig interessanter dan die vervelende oude man op 't voorbeelddie eeuwig hengelde op de brug. Daar was bvb. een vliegdie door de winterkoude reeds zoo mat wasdat ze zich rustig van den eenen vinger op den anderen liet zetten. Die tamheid was bewonderenswaardig. Dit vertrouwelijke huisdier in een note- dop te plaatsen en te laten rijden was een nieuwe intensieve verlustiging, die mede vijf minuten ophield. Maar de vlieg vloog op en tegen het venster. Daar waren weder de wolken en dreven glinsterend voorbij. Men kan zoo goed naar de wol ken kijken, als men de ellebogen op de tafel en het hoofd op de handen stut, en daarbij met de beenen beiert. Daar was er een, die had een gezicht als de oude schoolmamsel met de floddermuts en de wrat op de neus. De wolk schoof en rek te zich, en nu was het een kameel; de neus werd de bochel van dat dier, en de wrat een aap die er op zat. Dan was het soms weer alsof tusschen de witte wol- kenballen, waar het blauw tusschen glans de, een licht gelaat zich zou vertoonen en vriendelijk naar beneden knikken. Wil je nu wel eeus werken!" riep Tarras plotseling met klem; wat haar deed Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort, den 28 Mei 1881. De Burgemeester voornoemd, VAN PERSIJN. Amersfoort, 1 Juni 1881. Voor het kantongerecht alhier werd jl. Maandag behandeld de zaak der gemeente Amersfoort, tegen de firma Houtzaager Van Veen, wegens bij dagvaarding gestelde eiscb tot betaling eener som vau f 76,50 door het niet voldoen van het vuur-, haven en tongeld voor zes achtereenvolgende vaarten met de stoomboot dier firma. De pleidooieu in deze procedure liepen over bet recht der gemeente Amersfoort tot het al of niet heffen van het vuur-, haven- en tongeld, hetwelk door den Heer Mr. J. v. d. Leeuwwelke optrad voor de gemeente, nader werd toegelicht; spre ker beweerdedat genoemde heffing niet als een gemeentebelasting kan beschouwd worden, omdat de werken door de gemeente aangelegd, buiten den kring der gemeente gelegen zijn en dus de heffing eenvoudig moet beschouwd worden als eene vergoe ding voor diensten door haar aan de scheep vaart bewezen, tot invordering dier gelden heeft zij het recht verkregen bij concessie volgens koninklijk besluit van 1830. De Heer Mr. Bolhuis, welke voor de gedaagde optrad begon zijn pleidooi met de bewering, dat de aanhangige zaak niet tot de competentie van den kantonrechter behoorde, op grond hiervan, dat zij niet als ten personeel- maar als een zakelijke rechtsvordering moest beschouwd worden; in eeue nette rede sprak pleiter over de opspringen. 't Is zonde, mijnheer," zei ze, vwat doet u me schrikken!" Dit dreef baar intusschen tot den ver zuimden arbeid. Als die vlecht haar maar niet had gedwarsboomd! gaan, en die wanorde te keer te was heilige plicht, die voor alles ging. Daarbij vond ze, dat dit haarkwastje een hoogst merkwaardige, treffende overeen komst had met een penseel, waardig nader onderzocht te worden. Een schoteltje met oostindischen inkt, dat op de tafel stond, kwam haar hierbij te hulp, en het resul taat dier vecht-penseel-proefneming was een verschrikkelijk mannengezicht, goed om kinderen naar bed te jagen, waaraan zelfs het duidelijke onderschrift, //Mijnheer Tarras," niet de gewensclite gelijkenis met Tarras vermocht te geven. Dat de hoofdzaak bij al die gewichti ge bijzaken verloor, behoeft geen betoog, en zelfs een boetvaardige slotijver ver mocht, evenals sterf bedbekeeringeu, het verzuimde niet goed te maken, te minder daar die te laat gekomen vlijt zich toe legde op geheel verwerpelijke dingen, die op het voorbeeld volstrekt niet voorkwa men. Zij kreeg namelijk de ingeving, dat dit landschap doorde aanbrenging van een pomp aanmerkelijk ware te verfraaien. Het is opmerkelijk, dat alle kinderen in Deze was losge-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 1