kwestie, of de in 1830 door den Koning goedgekeurde ordonnantie, is te bescliou wen als een concessie, dan wel eene be lasting-verordening welke bij koninklijk besluit van 1836 gevolgd door de wet van 1849, de heffingen als de in deze bedoelde, zijn opgeheven. Een groot publiek woonde de zitting bij, welke meer dan drie en een half uur duurde. Na re- en dupliek, bepaalde de edelachtbare Heer Kantonrechter Mr. H. Croockewit Jr. de uitspraak op 511 Juni a.s. Het heeft Z. M. de Koning behaagd een vorstelijk geschenk, alsmede het voe ren van zijn koninklijkeu naam, aan de Nederland sche Locaalspoorwegm aatsch appij gevestigd te Apeldoorn te doen toe zeg gen. BUITENLAND. 4 Engelsche zendelingen met 2 vrou wen, 4 kinderen en 2 bedienden zijn in Nieuw-Guinea door de inboorlingen ver moord. Te Mitchellstown (Ierland) heeft weer een leelijk kloppartijtje plaats gehad tus- schen 250 agenten van politie, een troep dragonders en een menigte Ieren, ten ge tale van ongeveer 10,000 man, naar aan leiding van de verdrijving van drie pach ters, Met een hagelbui van steenen wer den de politie en de troepen begroet, die er toen ook dapper op inhakten. Uit New-Castle is het volgende bericht ontvangen Al de inboorlingen, die bij de Boeren in dienst staan, hebben bevel ontvangen onmiddellijk naar hun kralen terug te keeren. De inboorlingen, die bij de En- gelschen in dienst zijn, hebben bevel ont- vnngen gereed te zijn als de oorlog mocht uitbreken. De Regeering van Rusland heeft het noodig geacht te verzekeren, dat de finan- ciëele toestand in Rusland niet zoo treu rig is als men veronderstelt. Volgens een Fransch blad is bij het ontdekken der Russische fabriek van ont plofbare bommen te Montrouge ook een groot aantal brieven gevonden, waaronder verscheidene van Jesse Helfmann. 30 Mei heeft te Kiew het proces een aanvang genomen tegen de hoofdleiders der anti-Joodsche zamenscholingen aldaar. Te Odessa liggen op de reede vier groote barken, waarop een paar duizend personen, die aan de gewelddadigheden deelnamen, gevangen worden gehouden. Men moet van plan zijn die lieden aldaar gedurende veertien dagen onder den bloo- ten hemel, op water en brood, gevangen te houden. Uit Frankrijk wordt het volgende ge meld aangaande Gambetta's verblijf te Ca- hors. hun vrije teekenoefeningen een voorliefde, een hartstocht hebben voor rookende schoorsteenen, ooievaarsnesten en pompen, zoodat deze drie dingen zelden op hun primitieve landschappen worden gemist. Middenop den weg, vlak voor de brug, hardvochtig alle verkeer verhinderend, werd het monsterachtige gevaarte geplaatst. Eer ging een kabel door een naald dan een wezen over die brug, althans van de pomp-zijde. 't Was een hoon voor de wetten der perspectief, en een vuistslag in 't aangezicht der natuurwaaiheid. Tarras begon de stille ijver zijner leer ling te bevreemden. Hij trad achter haar, en zag met ontzetting wat daar was op gerezen. //Nu, zeg eens, wat is dat nu?" vroeg hij. ,/Een pomp," was het vastberaden, stellige antwoord. z/Een monster, een toren van Babel, een vuurbaak met een zwengel er aan!" zei Tarras, //goddank dat de gomboom werd geschapen weg er mee!" z/Ach," vroeg Clara, //mag ik hem niet laten staan, 't is immers maar een tee- kening?" (Pomp is vrouwelijk, maar hem zei ze). De schilder was ontwapend. //Nu, voor mijn part," zeide hij; //maak er nu nog maar een krokodil bij met zeven jongen." Gambetta heeft op een banket een rede gehouden, waarin hij protesteerde tegen de pogingen om een antagonisme teweeg te brengen tusschen den president der republiek en hem. Hij sprak met veel lof over de persoonlijke hoedanigheden van den heer Grévy. Vervolgens neerkomende op het punt der herziening van de con stitutie, verklaard hijdat zij gewijzigd behoort te worden, maar het oogenblik i<= nog niet gekomen om er de hand aan te slaan. Deed men het thans, men zou ge vaar loopen der republiek een schok toe te brengen. Het groote muziekfeest te Antwerpen is bijzonder goed geslaagd en de held van 't feest, Erliszt, is daar als een vorst ontvangen en gehuldigd. De 70 jarige interessante kunstenaar won aller harten door zijn minzaamheid. Over de uitvoering zijner compositiën was hij opgetogen, en de eer daarvan valt den uitstekenden Pierre Benoit ten deel. Schoon in weinige dagen een som van 20,000 franken was bijeen gebracht tot dekking der kosten van het feest, is het zeer waarschijnlijk dat alle kosten zullen gedekt worden door de entreesdaar het heeft gestroomd van bezoekers, waaronder veel Duitsche artisten. Van Nederland heeft men den heer Ni- colaï opgemerkt. BINNENLAND. De gemeenteraad van Kuilenburg heeft besloten de kermis te doen samenvallen met de landbouwfeesten die in Augustus aldaar zullen gegeven worden. De leening voor den West-Frieschen stoomtram HoornEnkhuizen, groot f 450,000, is meer dan volteekend. De turf heeft eene aanmerkelijke daling ondergaan. De vereeniging Eigen Hulp te Zwolle levert haar leden prima turf uit Vroomshoop voor f3.50 per 1000, vrij op zolder. De Rotterdamsche handelsstand heeft, zooals de N. R. Ct. opmerkt, te Rotter dam den grondslag voor een markt van Amerikaansche artikelen gelegd, en, ge steund door een directe stoomvaartlijn, reuzel voor een waarde van f 1,160,000, spek voor f 2,214,000 en margarine voor f 16,000,000 in het afgeloopen jaar in gevoerd. De reis van Dr. A. Kuyper naar den Transvaal moet, naar men zegt, vooral ten doel hebben om de jongelieden van daar aan te sporen hun studiën in Neder land in plaats van in Engeland te vol brengen. De heeren D. v. d. Vliet en Jhr. W. van Loon, commissarissen der Hollaudsche IJzeren Spoorwegmaatschappij, hebben aan het ondersteuningsfonds der maatschappij f 2000 ten geschenke gegeven, ten bate van het personeel. z/Och jariposteerde het kind //dan kunnen we 't tot afschrikwekkend voor beeld in een gouden lijstje ophangen, en de vliegen zullen 't dan wel waardeeren op hun manier." Hun zei ze.) z/Maar voor vandaag nu genoeg; de krokodillen een andermaal. Zoo, Claartje, nu kan je naar je moeder gaan." En flink pakte ze haar teekengerei bijeenhief dreigend het hoofd op tegen haar peiniger, en liep de kamer uit. Tarras keerde naar zijn ezel terug, be schouwde zijn werk, en begon een paar kleuren op het palet te mengen. Maar zijn gedachten schenen er niet bij te zijn. want toen hij het kleurenmengsel aan dachtiger bezag, was 't een afschuwelijk grijsgroendat volstrekt niet voor het doel paste.Hij lachte in zichzelf. Daarop vatte hij 't beloop zijner gedachten samen in het enkele woord //nesten verdiepte zich weder ernstig in zijn werk. De winter verdween en de lente ver scheen. In den grooten populier zat een kleine koolmeesen tot in het atelier hoorde men haar glastonig, klaar geroep: z/Daar ben ik! Daar ben ik!" Maar de vroolijke stem in die schilderkamer was verstomdde wildzang was weg. In 't verre Oostpruisen had juffrouw Hafner z/een broeder wonen," de predikant was. De heer GEngelbert Gerrits, de schrijver van zoovele schoolboeken, een bij het geslacht van de Nederlanders, dat thans den mannelijken leeftijd heeft be reikt een goede bekende uit de jongensja ren, is te Arnhem in ruim 85jarigen ouder dom overleden. Voor het toelatings-exaraen tot de K» M. Academie te Breda zouden zich 17U idspiranten hebben aangemeld, terwijl er slechts 70 plaatsen beschikbaar zijn. Het voorbeeld van Amsterdam zal ook te 's Gravenhage navolging vinden. De gezamenlijke eigenaars van de passa ge en andere nieuwe gebouwen in de Lan ge Poten hebben het ernstig voornemen om die Passage, met een sierlijke over dekking over de straat, recht door te trekken, en wel door de kleine Bagijnen- straat met een omgaande verlenging uit komende op het Spui. De meeste percee- len zijn reeds in handen der ondernemers. Ofschoon hun verzoek om een subsidie van f 50,000 van de gemeente te ontvangen, geweigerd werd, zal het plan toch worden uitgevoerd en daardoor, evenals in Am sterdam en Duivelshoek, ook hier een zeer beruchte buurt spoedig tot het ver leden behooren. Naar men verneent is een groot han delshuis in diamanten, van Hollandschen oorsprong, te Parijs gefailleerd. De dia mantenbeurs te Amsterdam lijdt er veel verlies bij. GEMENGDE BERICHTEN. Voorleden Zondag besomde //de Am- sterdamsche Rijtuigvereeniging," met 62 koetsen, ruim 600 gulden. Zondag jl. vierde genoemde vereeniging haar éénjarig bestaan. Bij die gelegenheid bood het personeel der directie een prach tig zilveren inktkoker ten geschenke aan. Op de inktkoker prijkt een rijtuigje, be spannen met een paard, dat kan worden aan- en afgespannen, terwijl het rijtuigje zelf voorzien is van een draaiend onderstel. Dezer dagen viel te Meppel een knaap je in het diepe kanaal aan het Galmans- pad. De nog geen 12 jarige Hendrik, zoon van de weduwe Barten, eene boodschap voor zijne moeder doende, zag dit, wierp de voor haar gehaalde goederen weg, sprong zonder zich te bedenken in het water, had het geluk het kind te grijpen en wist het met groote inspanning van krach ten aan den kant te brengen, op den wal te halen en van een anders wissen dood te redden. Hij bracht het kind naar de ouderlijke woning, en geen mensch te huis vindende, ontdeed hij het van de kleederen en bracht het te bed, waar de moeder het later goed toegedekt en verzorgd vond. Deze heldendaad van een 12-jarigen knaap verdient openlijk vermel ding. Een meisje te Zwolle, jl. Zaterdag haar 17e jaar ingetreden, dat de dwaasheid had Een sedert lang opgevat plan, Clara bij dien broeder tot de christelijke geloofs belijdenis te doen voorbereiden, was nu ten uitvoer gebracht. Na te zijn volleerd en gediplomeerd in het geloof, zou ze nog eenige jaren daar blijven om ook in de mysteriën der kookkunst, der boterberei- ding en andere huishoudelijke, meer extacte kunsten en wetenschappen te worden in gewijd. Nu had Tarras niemand meer om zich die snapte en babbelde als een onvermoeid vogeltje, dat den ganschen dag zingt en springt. Soms betrapte hij zich op 't gevoel, dat hem iets ontbrak, en dat het onverdraaglijk stil om hem heen was. Dien dag weder, en toen hij dat meesje hoordetrad hij naar 't vensteren zag in de kruin van den populier, bijna ter hoogte van zijn raam, het diertje zitten. Het pinkte zijn drie tonen zoo aandachtig alsof 't het schoonste lied betrof. Daarop vloog het naar een anderen tak haakte zich er onderaan, en visiteerde behendig en bevallig de knoppen en botten, en liet nu-en-dan zijn helder gepink weerklinken, en zoo van tak tot takkopje boven, kopje onderen spiedde hier en pikte daarflink en onvermoeibaar. Eindelijk zat het weder en zong: *Daar ben ik! Daar ben iken daarop vloog het voort in den zonneschijn. ter gelegenheid van Paschen, in een tent op den Spoolderberg, door een dusgenaamde waarzegster zich te laten voorspellen, dat zij op 17jarigen leeftijd sterven zou, heeft zich dat zooaangetrokkendat zij sedert een paar dagen in levensgevaar verkeert. Geen enkel geraadpleegde med. doctor heeft aan haar geschokt zenuwgestel de vroegere kalmte kunnen terug bezorgen. Te Tiel is een winkelhuiswaarnaast men aan 't graven was tot het leggen der fuudauienten voor een nieuw gebouw, met donderend geraas ingestort. Gelukkig had men bij dit ongeval geen menschenlevens te betreuren. Te Westzaan is op een verkooping van meubilaire goederen een beeldje van aar dewerk, voorstellende een Bacchus op een wijnvat, verkocht voor f143, terwijl ter stond ua den verkoop den kooper nog een belangrijk hoogere som werd geboden, als hij hat wilde afstaan. De studentenfeesten, in Juni te Utrecht te houden, te rekenen naar de voorloopige maatregelen reeds thans genomen, zooals buurtversieringen, verlichtingen enz. belo ven ditmaal buitengewoon luisterrijk te zullen zijn. Bij de maskeradeoptocht zal niet alleen het costuum van Matthias van Oostenrijk, zijn intocht houdende in Brus sel, in pracht uitmunten, maar zijn ge- heele wapenrusting zal van zilver zijn, zoodat men reeds nu de kosten daarvan op ruim 8000 begroot. Ook de wapen rustingen van zijn stoet worden van zilver vervaardigd in de Utrechtsche zilverfabriek. Behalve de studentenschietwedstrijd zullen in de maskaradeweek verschillende feesten vanwege de Utrechtsche studenten-gezel schappen plaats vinden, zooals concerten, tooneelvoorstellingen, roeiwedstrijd, socië teitsfeesten, bals en vauxhals, enz. Ora op een waardige wijze hulde de brengen aan de kostbare bemoeiingen van het Utrechtsch studentenkorps in het belang van Utrecht, is op uitnoodiging van Pro fessor Fruin reeds nu een commissie uit Utrechts burgerij te saam gekomen tot het voorbereiden van eene tegenpartij op groote schaal, in de week na de maskarade het studentencorps aan te bieden. Evenals bij ons te lande de verjaarda gen der leden van het vorstelijk huis steeds worden herdacht, zoo is ook in Engeland en zjjne uitgestrekte bezittin gen de geboortedag van Koningin Victo ria een nationale feestdag. Ook dit jaar werd de 24 Mei feestelijk gevierd; de be woners van Londen, niet de groote we reldstad, maar de gelijkmatige stad in Ca nada, provincie Ontario, zullen echter dien dag ditmaal in droevige herinnering hoaden. De feestvreugde is daar namelijk door een vreeselijk ongeluk verstoord. Dingsdag jl. waren de inwoners in grooten getale naar Springbank gegaan, een plaatsje aan de overzijde van de rivier gelegen, cm daar ongestoord feest te vie ren. Des avonds ging men met drie pas sagiersbooten weder huiswaarts. Een van hAdieu, springertje!" sprak Tarras on willekeurig en keerde peinzend naar zijn ezel terug. Maar tijden en stemmingen zijn vergankelijk. Spoedig dacht hij zelden of ooit meer aan Clara, te minder daar zijn toestand een heuglijke wending nam, die een vroolijke stemming en veel werk opleverde. Hij behoorde tot de kunstenaars die hun eigen weg gaan, zonder zich veel om den bijval en de goedkeuring der menigte te bekommeren, en hij bezat die stille, taaie volharding, welke zonder geniale sprongen, maar ook zonder ophouden naai voleinding streeft. Tamelijk onopgemerkt had hij voortgearbeiden de kiemen dit dc natuur hem verleend hadstil doer ij pen en bevorderd tot op een goedei dag het oogenblik daar was, dat de werelc verwonderd en opgetogen stilstond vooi een geheel eigenaardig en vaardig ont wikkeld talent, welks langzame wordinf haar gansch ontgaan was. Op een grootf tentoonstelling werd hij plotseling /,ont dekt," en de kritiek haastte zich te be tuigen, dat zij reeds geruimen tijd he streven van dien eigenaardigen artist me belangstelling had gevolgd, een belang stelling die ze dan zeker, zooals Tarras zelf het best wist, angstig geheim ha< gehouden. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 2