NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR l, Baan, Basilica, Enes. Banmcl Inelata. Bcosl 1, Zaterdag 11 Juni 1881. No. 47. Tiende Jaargang. Uitgever: A. Al. Slothouwer. Advertentiën kunnen inge zonden worden tot uiterlijk 's morgens S'/2 uur des Woens dags en Zaterdags. lüene viermaal geplaatste ad vertentie wordt sieehts drie maal in rekening gebracht. FEUILLETON. De Held der schilderkamer. AMERSFOQRTS Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden 1, Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers 3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woemdagt- en des Zaterdagt. te Amersfoort. Advertentiën van 16 regelsJ 0,40. Iedere regel meer 0,05. Voor het Buitenland0,075. Reclames per regel0,20. Groote letters worden berekeud naar plaatsruimte. Dat de uitslag van de stemmingen op den 14en Juni belangrijke veranderingen zal teweegbrengen in de samenstelling der Tweede Kamer en alzoo in de ver houding der partijen, is niet te verwach ten. Mocht dit evenwel het geval worden, dan, vreezen we, zal dit niet in het voor deel zijn van de liberale meerderheid. Immers, meer dan ooit schijnen de lei ders, of om juister te spreken, schijnt de leiderde buiten het Parlement staan de aanvoerder der anti-revolutionaire strijd krachten, er in geslaagd te zijn de Katho lieke kiezers aan zijn belangen dienstbaar te maken, inzonderheid in die districten waar beide richtingen ongeveer tegen elkander opwegen, en, elk op zichzelf onmachtig om een eigen candidaat te doen zegevie ren, gezamenlijk wel over zooveel stem men kunnen beschikken, dat zij den innig verafschuwden liberaal in de minderheid brengen. En het pleit zeker wel voor de slimheid van den veldheer, evenzeer voor zijn wassenden invloed, dat hij in onder scheiden districten zoodanige medewerking IV. Eerst vond Tarras deze overbodige or- deningszucht ten hoogste vreemd en raad selachtig. De woorden vWat wil dat mensch? kwamen hem niet over de lippen, maar wel in de gedachten. Eindelijk evenwel bemerk te hijdat het er om te doen was een gesprek met hem aan te knoopen. Hij besloot derhalve zijn muziek metdeover- schoone finale van een triller en een ongemeen kunstige cadencewendde het hoofd om het doekraam en vroeg //Nu?" Juffrouw Hafner schrikte van die plot selinge nog onverwachte toespraak, want juist wreef ze in haar verteerend harteleed een gepolijste metalen handvest, die reeds zoo blonkdat er vuurvonken uitspron gen. //t Ontbijt"zei ze confuus. z/Ja ja," antwoordde Tarras afgetrokken, weder zijn schildering betrachtend. De juffrouw verzamelde al haar krijgs krachten en zei#Ik wou u iets vragen, mijnheer Tarras." Deze floot ten antwoord een fanfare van den inhoud //Voor den dag er meeik ben geheel oor." z/Och gut, mijnheer," sprak ze wan hopig //ik bid uschei' uit met dat goddelooze fluiten, 't is een ernstige zaak." heeft weten te verkrijgen, zonder zich tot iets te verbinden, zelfs tot geen weder dienst. Alleen het uizicht op een mogelij ke slooping, van het openbaar onderwijs, bij toeneming van het cijfer der clericale overwinuingen is het lokaas, waarmede de //bondgenooten" worden gepaaid. Het staat niet aan ons, over deze po litiek van //nemen en niets geven" een oor deel uit te spreken. Voor ons bestaan er nog andere belangen dan juist die van de lagere school; en al is het ook waar dat we om niets ter wereld de grondslagen ondermijnd willen zien, waar op deze rust, toch kunnen wij het tevens levendig be treuren bij de tegenpartij een voortdurend woeden op te merken om ten koste van dat eene vraagstuk alle andere onopgelost te laten. Do toestand is, dank zij de tac tiek van dr. Kuijper, opnieuw zoo gewor den, dat de vraag: clericaal of niet? Tegen of voor het openbaar onderwijs? als stem bus-leuze dienst doet, en dat voor de li beralen de gelegenheid is afgesneden, op te treden in naam van doortastende her vormingen. Wering van clericale krach ten, ziedaar het eeenig doel dat men zich voorshands ten gevolge dier tactiek kan voorstellen. En in hoeverré dat doel thans bereikt zal worden, we zeiden het reeds in den aanvang, onze verwachtingen zijn dienaangaande niet hoog gespannen. Laat ons even op enkele verschijnse len mogen wijzen. Aan ernstige pogingen om aan aftre dende anti liberale leden de zege te be twisten ontbreekt het maar al te zeer. Een flinke uitzondering maakt het district in verwachting Tarras zag haar aan wat komen zou. //Kent u juffrouw LydiaBassv?" vroeg ze. z/Jawel antwoordde hij//die zich aan bloemenschilderen wijdt z/Ze moet heel mooi schilderenhoor ik van mijnheer Hamm hernam ze. z/Voor mijn part prevelde Tarras z/er zijn ook dieren die distels lusten." Juffrouw Hafner had een veeren stoffertje opgenomen en stofte ijverig alles wat on der haar bereik viel. „Ze was gisteren bij me zei ze„ze zoekt een atelier. Ik liet haar uw kamer zien. //Hij" beviel haar wel. Ze komt me heel degelijk voor heel fatsoenlijk. Voor ze wegging, vroeg ze of ik 't atelier aan haar wou verhuren als u verhuisde. Nou daar had ik niets tegen." z/Dan kan ze laDg wachten." ,/Ik had heusch wel lusthet atelier aan haar te verhuren hernam juffrouw Hafner met zachte vastheid. z/Over mijn lijk alleen komt ze hierin," riep nu Tarras uit. //Als die edele dame weer bij u komtdan moet u zeggen //Lieve, goede, beste juffrouw, ik herberg hier een allertalentvolsten jongeling, dien ik acht om zijn kunde dien ik waardeer om zijn eigenschappen dien ik vereer om zijn karakter kortom, een voorbeeldig voortreffelijken jongelingwaarvan ik me Gouda daar is thans in den persoon van den Heer van Bergen IJzendoorn een cau- didatuur gesteld die bij trouwe opkomst der kiezers tot een zuivere beslissing zal voeren 't zij rechts of links. Een feit van eigenaardige beteekenis isdat in Gorinchem de keuze der vrijzinnigen ge vestigd is op den oud-Minister van der Heimeenmaal lid van het conservatieve Kabinet-Heemskerk. Het bevestigt de er varing door de laatste jaren opgeleverd dat de //partij van het behoud" is uiteen gegaan om zich deels te laten inlijven bij de clericale groepen, deels ter bestrijding van deze de hand te reiken aan de liberalen, met wie haar meest geavanceerde leden dan ook bijzonder nauw zijn verwant. In dit licht beschouwd zou de verkiezing van den laatstgenoemden oud-Inspecteur van 't Lager Onderwijs en oud-Minister van Finauciën een gelukkige gebeurtenis te noemen zijn en ofschoon daar weinig kans van slagen isverheugt het ons tochdat deze candidatuur werd gesteld, als een waardig protest tegen de clericale overmachtdie in het district Gorichem alles behalve gering is. In een paar districten, iu hetzelfde ge val verkeerende, schijnen de liberalen, althans indien zij het voorbeeld volgen door de kiesvereenigingen hunnen rich ting gegeven, het strijdperk ditmaal niet te willen betreden. //Algemeen belang" te Leiden onthield zich van het stellen eener candidatuur, als protest tegen de wijze waarop het district van dien naam is samengesteld. Inderdaad het is wel ellendig dat de stad, die de nooit nooit zal scheiden." z/Och mijnheeru gekscheert nog al tijd zei de juffrouw ,/het is heusch ernstig gemeend." Tarras zag haar verwonderd aan. //U zegt me toch niet de huur op? 't Heefter wat van en waarom De kamer is me groot genoegen al had ik lust in een notedop te schilderen dat was dan toch alleen mijn zaak!" z/Zeker mijnheer Tarras zei ze, //wie zou daar wat tegen hebben. Ik wil 't u maar ronduit zeggen en ik zeg 't maar net zooals ik 't meen't is om de mo dellen om de vrouwspersonen die bij u komen tegen de mannen heb ik niets maar die lichte meiden Verleden was er weer zoo een met zoo'n gekken hoed op, en ze zong op de trappenen mijnheer Hamm die heeft ze met een paar oogen aangekeken later zei hij tegen me 't was een schandaalzei hij, en voor hem als getrouwd man zei hij paste het in 't geheel nietzei hijzich zoo aan te laten zienl Juffrouw Bassy schildert bloemen daar komt zooiets niet voor en dus heb ik met haar afgesproken dat ze den eer sten Maart de kamer betrekt." Tarras hield het nog altijd niet voor ernst. Wel vond hij dat juffrouw Hafner de grap wat ver dreef, dat die kortswijl eigenaardig kras was, maar zoo menige zetel is van onze vermaardste academie, geheel onder den duim wordt gehouden door de buitenlui, wien het minimum van den census tegenover het hooge cijfer in de stad zelve een verbazende getalsineer- derheid geeft, buiten eenige verhouding van verstandelijke ontwikkeling: maar mogen de liberale kiezers er.kel om die reden thuis blijven? Er is somtijds wel eenige bedenking te maken tegen de wijze waarop sommige kiesvereenigingen haar taak opvatten, en //Algemeen belang" van Leiden heeft ons weder geplaatst voor de vraag, of de werking dier vereeni- gingen wel altijd genoegzaam rekening houdt met de eischen van het oogenblik? Gewoonlijk zal men zien dat, zoo de Kie zersvergadering geen candidaat stelt, de gelijkgezinde kiezers kalin thuis blijven in de vaste overtuiging dat „et, toch niets aan te doen is." Maar men vergete niet, dat zulk een onthoudingsbesluit dikwijls genomen wordt met een kleine meerder heid van stemmenzoodat feitelijk die enkelen aan zeer velen de wet voorschrij ven. We zouden deze opmerking niet hier ter plaatse gemaakt hebben, indien niet in het district Amersfoort nagenoeg het zelfde ware gebeurd. Op naar onze mee- uing zeer degelijke gronden wordt door den schrijver van eeu ingezonden stuk in ons blad van 1 Juni aangetoond, dat het niet-stellen vau een candidaat in strijd is met de eer der liberale partij, en dat onze geestverwanten wel zullen doen door, ondanks het besluit der kiezersvereeni- gingen //Amersfoort" en //vooruitgang," luim, zoo menig stokpaard van haar had hij reeds weggeschertst. Zij was een van die vrouwen die behoefte hebben zich vau tijd tot tijd te doen tevreden stellen. //O mijn lieve juffrouw," zei hij, ,/ik geloof dat u nog niet rijpelijk hebt over wogen wat u daar zegt. Denkt u wel aan de toekomstaan een wrekende Nemesis? Deukt u er wel aan dat u ook nogeens voorkomt in de kunstgeschiedenis En de geleerde professor die dan mijn leven be schrijft, hem zullen van verontwaardiging zijn paar haren te berge rijzenals hij aan 't kappittel //Juffrouw Hafner" komt. Nooit zal hij 't u vergeven, dat gij het waartdie den beroemden Gaston Tarras, den goddelijken Tarras uit het huis jaag de. Het van uw waudaad huiverende na geslacht zal u wel weten te richten en als dan de engelsche heeren en dames komen, om de plaats te zien waar den gruwel geschied is, dan zullen ze van verontwaardiging een rood uitroepingsteeken zetten in hun Murray, en //Shocking!" zeggen indeed shocking!" en uw naam, juffrouw Hafner zal vervloekt zijn bij alle volken Doch de goede vrouw scheen zich niet in 't minst te bekommeren om het oor deel van het nagelachtwant ze schudde deze boetpredicatie als een sneeuwvlok van zich afen bleef er bijdat Tarras het

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 1