K. I. YAM (MOM. KarelteelvaiGorl» Amersfoort. ADVEKTENTIËN. toch bij de stembus op liuu post te ko men. Niet dat. we ontkennen willen, dat onder de gegeven omstandigheden aan het proclameeren eener zoo goed als bopelooze candidatuur groote bezwaren zijn verbon den; docb, zooals Alpha," terecht schreef, niedere naam is een protest, een getuige nis van leven en werkzaamheid." De anti-clericale kiezers van ons district mogen bovendien niet vergeten, dat als straks de verschillende orgatien der tegen partij aan het tellen der stemmen gaan, als later die getallen in de Tweede Ka mer worden gebezigd om het peil van den //volkswil" aan te duiden, ook hun cijfer van beteekenis is, en medetelt. De anti-revolutionairen begrijpen dat zeer goed, zelfs daar waar bon kans van slagen nog geringer is dan die der liberalen, in onze omgeving trekken zij toch ter stembus overtuigd dat zij geen nutteloos werk ver richten. Het komt ons alzoo voor, dat het alles zins raadzaam is hét advies van //Alpha" in boven bedoeld ingezonden stuk te volgen en dat, nu te Barneveld de aandacht wordt gevestigd op een zeer verdienstelijk landgenoot, den heer K. W. van Gorkom, onze vrienden in het. geheele district een goede daad zullen verrichtendoor zich daarbij aan te sluiten. Al moge dan de overwinning hun ontgaantoch zal het ons verheugen indien aanstaanden Dins dag een groot aantal stembriefjes wordeu ingevuld met den naam van een man die als oud-Hoofd-Inspecteur bij de Sui ker-cultuur uitmuntend op de hoogte is van Indische toestanden de kennis van onze bezittingen in de Oost steeds zeer heeft bevorderd en als ijverig voorstander van een waarlijk vrijzinnige koloniale politiek de eer verdient, onze vlagvcerder te zijn, den naam van den Heer Amersfoort, den 11 Juni 1881. Een bijzondere onderscheiding is te beurt gevallen aan den heer J. I. de Beucker, oud-leeraar aan de school der Kon. Ned. Tuinbouw-Maatschappij //Lin naeus," te Watergraafsmeer. Hij is name lijk benoemd tot hoogleeraar in de na tuurkunde aan de hoogeschool voor handel en nijverheid te Antwerpen. Behalve als leeraar, was hij in ons land zoo bekend als spreker over land- en tuin- bouwaangelegenheden enz. Daarbij kwamen zijn zeldzame gaven als redenaar uit, hier in bestaande dat hij bijzonder klaar, zeer geestig, handig en vlug in 't aanschouwe lijk maken en tot den einde toe boeiend was. De landbouwers hoorden hem bijzon der gaarne, 't geen wij meer dan eens hoorden bevestigen. 14 Juni a.s. heeft, zooals velen onzer lezers reeds zullen weten, de verkiezing plaats voor leden van de Tweede Kamer. Wij herinneren er nog eens aan, dat wij gaarne zagen, dat de Amersfoortsche kie zers hunne stem uitbrachten op den Heer K. W. van Gorkom. Een waardig burger is heengegaan; aan zijne familieleden, zijne vele vrienden en kennissen ontviel j. 1. Zondag de algemeen geachte en geeerde Heer Johannes Borst, in den ouderdom van 811/2 jaar. Niet alleen als oud-onderwijzer maar ook als mensch verdiende en genoot de edele man ieders achting. Donderdag namiddag werd het stoffelijk overschot, grafwaarts geleid, door familie leden, vele zijner oudleerlingen, onder wijzers en vrienden. Aan de groeve besprakde oudste zijner leerlingen alhier, de Heer P. Hon- dius Tzn, in een hartelijk en zeer ern stig woord, hoe de heer Borst in de huis uit moest. Daarentegen zwoer hij bij kris en krasdat hij niet verkoos te ver huizen dat hij zich zou barricadeeren en zijn leven duur verkoopenwaarbij hij haar de menigte harnassen, armborsten, //morgensterren," zwaarden, arqnebussen, dolken en ruiterpistolen aanweesen er haar aan herinnerdedat zelfs de schuwe gems voor den jager in den afgrond rent, als ze geen uitweg meer weetdoch juf frouw Hafner schudde het. hoofd en stond op haar stuk. Wordt vervolgd.) Maatschappij geleefd en wat hij vóórhaar gedaan heeft, hoe hij zijne leerlingen trachtte op te voeden tot deugdzame eerlijke en verdraagzame burgers en war me Vaderlanders. Daarna wees Ds. Graswinckel er op, hoe tot de vele goede eigenschappen van den overledene zijn eenvoud be hoorde, hij schetste wat de Heer Borst als kerkeraadslid was geweest. Aan de scherpte van zijn blik, de puntigheid van zijn advies en stille vroomheid van zijn hart, werd verdiende hulde gebracht. Het afscheidswoord, tot den ouden leermeester van Ds. van der Stok uit Zuilenzelf reeds vergrijst was dubbel aangrijpend, hij getuigde Borst werkte nog voort in zijn leerlingen, nadat men geen leerling meer van hem was. De Heer Cruiff. hoofd der School te Woudenbergbedankte namens familie voor de hartelijke vriendschap niet het minst, betoond aan het graf van den zoo hoog geachten en diepbetreurden Vader. De Heer C. V. Gerritsen verzoekt ons te willen melden, dat hij volstrekt niet in aanmerking wenscht te komen voor lid van den gemeenteraad, en mitsdien iedere can didatuur onvoorwaardelijk van de hand wijst. Baam, 19 Juni. Dinsdag 1.1. verga derde alhier de Kiesvereeniging Baam om te voorzien in de vacature, ontstaan door het aftreden van den Secretaris, de heer E. Smit, wegens zijne benoeming tot lid van den gemeenteraad, in zijn plaats werd gekozen den Heer Dr. J. W. Sluiter. Overgaande tot het benoemen van een candidaat voor de a. s. verkiezing voor het lidmaatschap der Tweede Kamer, werd met algemeene stemmen tet candidaat gesteld, de heer K. W. van Gorkom, oud hoofdinspecteur bij de cultures in O. Indië, thans alhier woonachtig. Nadrukkelijk werd voorts de mensch uitgesproken dat meer algemeen werd deelgenomen aan de kiesvereeniging, daar het toch van groot belang is bij eventueele verkiezingen voor leden van den gemeenteraad enz. door onderling overleg en voorlichting tot eene gewenschte keus te geraken. Ds. J. G. de Hoest heeft een beroep ontvangen naar Harlingen. SPAARBANK. Het Bestuur van de Spaarbank te Amersfoort zal zijne gewone zitting hou den op Maandag 13 J u n i e. k. ten Raadhuis, des namiddags van 12 tot 1 ure A. J. BOS, Secretaris. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen zal eene Com missie uit het bestuur op MAANDAG den 13 JUNI aanstaande, 's namiddags van hal/twee tot hal/drie, zitting houden in een der localen van het Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden. Inlichtingen zijn te bekomen bij de ondergeteckendeu en bij verdere leden van het bestuur, de Heereu B. E. Eerechel, W. A. CroockewitM. van Beek, en Jbr. Mr. H. J. L. van Sasse van Ycsclt. Mr. J. VAN DER LEEUW, President. J. APELDOORN, Penningmeester. J. C. LEINWEBER Secretaris. BUITENLAND. Een Oostenrijksch blad heeft vernomen, dat een complot tegen het leven van den Keizer van Rusland te Petersburg ontdekt zou zijn. In verschillende provinciën van Rusland heerscht hongersnood, maar men zegt dat Ignatief, de Minister van Binnenlandsche Zaken, de berichten daarover niet laat openbaar maken. Uit Saloniki wordt gemeld, dat in de nabijheid van die stad een bloedig gevecht heeft plaats gehad tusschen een weinig talrijken troep Turksche soldaten en 21 roovers. Van de laatsten bracht er slechts een het leven af. De Lesseps heeft, naar men uit New- York meldt, den Panama-spoorweg voor I7V2 millioen dollars voor de Panama- kanaalmaatschappij aangekocht. Een nieuw bewijs, dat de opstand in het Zuidwesten van Algerië ernstiger is dan in officieele berichten wordt erkend, mag afgeleid worden uit het feit, dat een inge nieur van het telegraafwezen met 20 man van zijn escorte vermoord is. BINNENLAND. De Nederlandsche Tram weg-Maatschap pij brijdt haar kapitaal met vijf ton uit, om het te brengen op l1/, millioen. Obli- gatiën zullen weldra worden uitgegeven. De commissie die zich ten doel stelt Schiedam van gezuiverd drinkwater te voor zien, ziet hare pogingen met het ge wenschte succes bekroond. Zij heeft het benoodigde kapitaal bijeen om haar werk te beginnen. De stroomtramweg LeidenKatwijk a/Zee is Zaterdagmorgen, te 12 ure, voor het publiek geopend. Uit een ons toegezonden extra nummer van de Vredebond blijktdat door den christelijk-historischen kiezerbond Marnix als eenig candidaat voor geheel het land is geproclameerd de heer A. Brum- melkamp, eere-voorzitter der vereeniging. Sedert onheugelijke jaren werd door het gemeentebestuur te Zaandam aan de beide Geref. gemeenten van Oost- en West- Zaandam jaarlijks een som uitbetaaltals schadeloosstelling aan die Kerkbesturen voor het niet meer doen begraven in de kerken. Het gemeente bestuur, die honderdjari ge overeenkomst zeer bezwarend vindende, heeft herhaalde pogingen aangewend om die uitkeeringen in eens af te koopen, doch stuitte telkens op onhandelbaarheid van kerkvoogden; thans echter schijnt de gemeente van Zaandam tot handelen ge neigd en verneemt men dat de afkoop som aan die gemeente te betalenis ge steld op f 5900. Men vleit zich dat de gemeente van Oost-Zaandam alsnu ook de haar aangeboden afkoopsom zal aannemen. Het XVe zangersfeest van het Neder landsche nationaal Zangersfeest zal van 5 tot 8 Aug. te Amsterdam gehouden wor den. Zevenentwintig vereenigingen hebben haar medewerking toegezegd. Als ge woonlijk zullen optocht, bal, vauxhal en vuurwerk ook bij dit zangersfeest plaats vinden. Eindelijk is nog het denkbeeld opgevat om op den Maandagvoormiddag, door een muziekcorps vergezeldeen tocht op stoonbooten naar IJmuiden te maken. Tusschen den Haag en Scheveningen werden gedurende de beide Pinksterdagen per stoomtram p. m. 20.000 personen vervoerd. Te Naaldwijk is de verzending van nieuwe aardappelen naar de binnenland sche markten in vollen gang. Als een bewijs dat Limburg niet te zwaar door belastingen word gedrukt ver meldt de A. Ct., dat o. a. de heer Ar- noldts, burgemeester van Sittard en lid der Tweede Kamer, voor slechts f 56,42 in 's Rijks directe belastingen is aange slagen en toch nog op de lijst der hoogst aangeslagenen voorkomt. Verscheidene ingezetenen van Zuidwolde hebben te zamen eeD premie van f 250 uitgeloofd aan hemdie de justitie den dader op het spoor brengt van den moord, op de boerendochter Mina Kroes gepleegd. Tiel8 Juni. De werkzaamheden aan de lijn TielGeldermalsen vorderen goed zoodat er alle hoop bestaat dat onze stad weldra in het spoorwegnet zal opge nomen zijn. De stadsklokkenwelke niet meer ge bruikt werden, wegende p. m. 6000 pond, zijn voor ruim f 3000 aan een Utrechtsch koopmanhoogste inschrijvergegund. In het naburige Wamel is gisteren avond naar wij vernemen een oppas sende zoon eener weduwe in het water geraakt en jammerlijk verdronken. BURGERLIJKE STANDEN. Geboren: 1 Juni, Eugen, z. van Maria Grothe. 2 Junij, Cornelia Aletta, d. van Cornelis Schoonderwoerd en Maria van den Heuvel. 3 Junij, Jannetje, d. van Johan nes Christiaan Kreuzer en Hendrika van Lummel. 4. Alberta Hendrika Jacoba, d. van Hendrik Voortman en Elisabeth Ali- da van der Laak. 5. Amerentia, d. van Johannes Engel en Maria Theodora Holt huis. Herman, z. van Johannes Dee- len en Hermina Rothuis, 7. Wilhelm, z. vail Adolf de Vries en Hesselina van Goor. 8. Adrianus, z. van Hannes Jan sen en Antonia Anna Staal. Ondertrouwd: 9 Junij, Jacobus van Eijkelenburg en Johanna van Baaren. Willem van Empelen en Alijda Wansing. Henricus de Groot en Hendrika van Bek- kurn. Mattheus van den Berg en Jo hanna Arlar. Gehuwd 8 Junij, Evert van den Hoek en Catrina Hermans. Jan van der Pol en Christina van Nimwegen. Overleden: 3 Junij, Clasina de Wit, 9 m. 5. Johannes Borst, 81 j.wedr. van Emmetje Willemina van Ingen. 7 Junij, Een levenl. aang. k. m. gesl. van Jan van Doorn en Johanna van Beest. Johanna van Beest, 39 j.echtg. van Jan van Doorn. INGEZONDEN. (buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) De kiesvereenigingen Amersfoort en Vooruitgang hebben geen candidaat gesteld voor de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer, welke Dinsdag 14 Juni moet plaats hebben. Dit beteekent echter niet, dat de leden dier vereenigingen zich van stemmen zullen onthouden. Kiesplicht is onafscheidelijk verbonden aan kiesrecht. Het welzijn van den staat eischt, dat ieder zijn recht om te stemmen als een plicht beschouwe, dien hij moet nakomen. Al bestaat er bij de verkiezing van a. s. Dinsdag niet de minste kans eene over winning te behalen op den dericalen candidaat, die evenzeer gesteund wordt door hen, voor wie de bijbel een verboden boek is, als door hen, die den bijbel op de school verlangen, toch is het noodig, dat zij, die het afkeuren, dat in de Tweede Kamer over zaken wordt gesproken en gestemd met het oog op de belangen van een of ander kerkgenootschap in plaats van uitsluitend de belangen des lands in 't oog te houden, hunne stem gaan uit brengen op een persoon van anti-clericale richting. Zulk een persoon is door de kiesveree niging Baarn aanbevolen in den Heer Wie dezen of een anderen candidaat van anti-clericale richting a. s. Dinsdag stemt, helpt mede een protest uit te brengen tegen de clericale partijen; helpt mede het bewijs leveren, dat de partij, die de be ginselen onzer grondwet wil handhaven, in ons kiesdistrict nog niet verlamd is; helpt mede de moedeloozen op te wekken, den staatkundigen strijd in ons kiesdistrict niet te laten varen, en de hoop bij hen te verlevendigen op betere tijden voor de partij der anti-clericalen. Een lid eener kiesvereenigingdie geen candidaat heejt gesteld. CORRESPONDENTIE. De bevoegde autoriteit wordt er nog- maals opmerkzaam op gemaakt, dat men de modder, die thans uit de haven wordt gebaggerd op 3 a 5 minuten gaans op den rand der rivier werpt. Tengevolge van den tegenwoordig hoogen waterstand en door het telkens voorbijvaren der stoomboot spoelt zij voor een groot deel weder in de rivier. Het behoeft nu niemand meer te ver wonderen, dat in de nabijheid dier zand hopen ondiepten ontstaan. De rivier ligt wel onbeheerd maar geeft dat het gemeentebestuur van Amersfoort daarom nog geen recht om buiten haar gebied daarin verzandingen te veroorzaken en haar onbevaarbaar te maken. Inzonderheid worden de leden van Schuttevaer" aangemaand eens een kijkje te gaan nemen nu het water hoog is en tengevolge van den wind nog al golft. Men kan 's middags tusschen 3 en 4 uur het zand zien aanbrengen en weder weg spoelen Heden overleed onze geliefde Va der en Behuwd-Vader de Heer JOHAN NES BORST, in den ouderdom van 81 jaren. Amersfoort, 5 Junij 1881. Uit aller naam, M. J. BORST.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 2