NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Amersfoort, Baan, Boostloleo, Esaiaes, Hamli, Boeitlata, BooM Wei, Soest, NIEUWE Woensdag 15 Juni 1881. No. 48. Tieacle Jaargang. Advertentiën kunnen inge zonden worden tot uiterlijk 's morgens §V2 uur des Woens dags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad- vertentie wordt slechts drie maal in rekening gebracht. Uitgever: A. M. Slothouwer, SCHUTTERIJ. FEUILLETON. De Held der schilderkamer. Tl AIHERSFOORISDHE COURANT. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f 1, Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers 3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags- en des Zaterdags. OFEICIEELE PUBLICATIEN. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort doen te weten, dat de pro cessen-verbaal van inlevering en opening der stembriefjes ter verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer derStaten-Generaal in afschrift aan het Raadhuis zijn aange plakt an gedurende veertien dagen op de Secretarie voor eenieder ter inzage liggen, alle werkdagen van 's voormiddags 10 tot 1 uur des namiddags. Amersfoort, den 15 Juni 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris, VAN PERSIJN. W. L. SCHELTUS. te Amersfoort. f Advertentiéu van 16 regelsJ 0,40. Iedere regel meer 0,05. Voor het Buitenland0,07'. Reclames per regel0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gezien het besluit van Heeren Gede puteerde Staten der provincie Utrecht van den 30 December 1880, No. 3 (Provin ciaalblad No 115) en een brief van den IJker, Chef van dienst, dd. 5 Juni, 1881, no. 60; Brengen ter kennis van de ingezete nen dezer gemeemte, dat de HERIJK DER MATEN en GEWICHTEN voor het dienstjaar 1881 door den IJker, Chef van dienst, in het "gebouw de Waag aan de Appelmarkt, alhier zal geschieden van Maandag, den 20sten tot en met Donder dag 23 Juni, en van Maandag den 27sten Juni tot en met Vrijdag den lsten Juli aanstaande; dat de letter Q, in den gewonen druk vorm schuin gesteld, bestemd is tot jaar- letter, zoowel van den ijk als van den herijk; dat de belanghebbenden verplicht zijn hunne maten en gewichten, behoorlijk schoongemaakt, bij den IJker tijdens zijn verblijf in deze gemeente, tot het onder gaan van den herijk te bezorgen, en dat zij die dit verzuimen of daarin op de hiervoor aangewezen dagen verhinderd worden, de voormelde maten en gewichten vóór den lsten October aanstaande nog aan den IJker ter standplaatse van het ijkkantoor Utrechtter herijking moeten aanbieden; dat na het eindigen van den termijn voor den herijk gesteld, en alzoo van af den lsten October e. k. het gebruiken of voorhanden hebben van maten gewichten, niet voorzien van de vereischte stempel- merken, volgens art. 29 der wet van den 7 April 1869 (Staatsblad No. 57) ver boden en strafbaar is; dat de belanghebbenden gehouden zijn, na de terugontvangst van hunne ter herijking aangeboden maten en gewichten, zich te overtuigen dat die van het vereischte goed- keurings-merk voorzien zijn, alvorens ze weder in gebruik genomen of in winkels of op plaatsen van bedrijf voorhanden ge steld worden, blijvende ijkplichtigen steeds daarvoor verantwoordelijk. Teneinde eene meer ordelijke uitvoering van den herijk mogelijk te maken en daar door de belanghebbenden tevens voor tijd verlies te vrijwaren, worden de ijkplichti gen uitgeuoodigd zich zooveel mogelijk te gedragen naar de volgende regeling: Voor, Wijk: A, van No. 150; vm. v. 10 12 1 Maandag ii I, 51372: nam. „1 5 '20 Juni. A, a a 1100: vm. 9,3012 1 Dinsdag n a 101275nam. 1 2.30J 21 Juni. C, n h 185: vm. 9,3012 I Woensdag ii ,i 86345: nam. 1 5 (22 Juni. D, a 1110: vm. 9,3012 I Donderd. a I, 111412:nam. 1 5 (23 Juni. E, a 1170: vm. 9,3012 I Maandag 171-370: nam. 12,30— 2,30' 27 Juni. E, a ,i 175: vm. ,i 9,3012 j. Dinsdag. a ,i 76175 nam. 12,302.30J 28 Juni. ii n 176270: vm. 9,3012 [Woensdag 271—815: nam. 12,30— 2,30 29 Juni. a a 316400: vm. 9,3012 /Donderd. i, a 401572; nam. 12,305 80 Juni. G, H en Ivan 9,302 uur, Vrijdag 1 Juli. De ingezetenen worden uitgeuoodigd, bij de aanbieding van den herijk, het wijk- nummer van hun huis optegeven, en na drukkelijk aangemaand zich getrouwelijk van hunne verplichtingen ten deze te kwij ten, teneinde bewaard te blijven voor de onaangename gevolgen en boeten, tegen de nalatigen vastgesteld. Amersfoort, den 11 Juni 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris, VAN PERSIJN. W. L. SCHELTUS. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Brengen tengevolge van de deswege be staande voorschriften en ter verdere gere gelde uitvoering van de door Z. M. den Koning vastgestelde reglementaire bepalin gen omtrent de Schutterijen, ter kennis vau de belanghebbenden, dat de alphabe- thische naamlijsten van de ingeschrevenen voor de Schutterij, gedurende acht dagen op de plaatselijke Secretarie voor eenie der ter inzage zullen liggen, alle werk dagen van ID tot 1 uur, ten eiude een ieder in staat zoude zijn, om, ingeval hem eenige personen of omstandigheden moch ten bekend zijn, die daarop nog zouden behooren te worden aangeteekend of er van moeten worden weggelaten, zulks aan het bestuur kenbaar te maken. Dat de loting voor de Schutterij, tusschen de ingeschrevenen van het jaar 1881, on der toezicht eener commissie uit het be stuur ten raadhuize dezer gemeente zal plaats hebben op Zaterdagden 25 Juni aanstaande, des voormiddags te 10 ure. Wordende alzoo de belanghebbenden op geroepen, om ter plaatse en ure voorschre ven te verschijnen of, bij afwezigheid, zich aldaar door een bij de voormelde com missie bekend persoon, voorzien van be hoorlijke schriftelijke volmacht, te doen ver tegenwoordigen, om de bij de wet vereisch te loting naar behooren te doen: zullende voor hen, die persoonlijk afwezig mochten blijven en zich niet op voorschreven wijze hebben doen vertegenwoordigen, door een der leden van de commissie worden getrok ken. v. Daarachter stak iets anders dit werd hem allengs klaar. Hij gaf den schertsen den toon op en vroeg in allen ernst naar de ware reden der bevreemdende verjaging. De juffrouw kwam er niet mee voor den dag en bleef bij den aangegeven grond. In den loop van het gesprek en van 't voortdurend afstoffenhad zij zich in- tusschen meermalen verplaatst en zag nu op-eens de beeltenis van Gretchen, waarop ze tot nu toe nog geen blik had geslagen. Een moment staarde ze sprakeloos op het doek. //Mijnheer Tarras dat mag u niet ver- koopen," zei ze toen. //Waarom niet?" vroeg hij verwonderd. „Omdat ik 't niet hebben wil," ant woordde ze„ik wil niet, dat mijn dochter nog meer bepraat wordt dan al 't geval is. Dat' meisje lijkt als twee droppels wa ter op mijn Clara en ik wil nietdat ze zeggen dat ze voor model daarvoor heeft gestaan. Er wordt toch al genoeg gepraat." //Aha!" riep Tarras snel uit, „daar heelt juffrouw Lydia Bassy de hand in wil ik wedden! nu begrijp ik alles „Ja, juffrouw Bassy heeft me verteld, dat de menschen elkaar toefluisteren dat u het met mijn dochter weeten dat ze u voor model dienten om aan dat ge klets en gelaster een eind te maken, moet u verhuizen, „daar helpt geen lieve moeder aan." Dit gezegd hebbendeverliet ze ijlings de kamerom alle verdere tegen spraak af te snijden. Tarras zag haar sprakeloos na, schudde het hoofd en zeite zich toen werktuigelijk aan het zoo lang gereed staande ontbijt. Merkwaardig snel verdween het tusschen zijn vlijtige tanden. Maar zijn oog was bij deze werkzaamheid bijna altijd gericht op het denkbeeldige punt in de oneindige verte dat wij plegen op te zoeken bij ernstige zware preoccupatie. En al had hij zijn leven kunnen redden met een kwartier later te zeggen waaruit zijn ont bijt had bestaan het ware hem onmoge lijk geweest. Den volgenden morgen stond Tarras in zijn atelier en steldedoor een ruk aan den ezelhet bijna voleindigde portret in goed licht. Hij had den vorigen dag den kamp met juffrouw Hafner nogeens hervat, maar eer ware het hem gelukt de noord pool met een waslicht te ontdooiendan het gepanserde hart dezer vrouw week te maken. Ze was arm zei zeen had niets dan haar dochter en haar eer. Het gif dat Eraulein Bassy in haar oor had doen droppelenvrat inwant ze wist dat de vlek van den laster beklijft als een brandvlek op wit linnen. Met vuile vingers had men in haar angstig rein gehouden leven getasten al voedde ze geen wrok op Tarrasdie de onschuldige oorzaak was van dit jammer toch moest hij weg, om den laster zijn grondslag te ontnemen. Het liefst had ze hem reeds den volgenden dag zien vertrekkenen al wat hij van haar verkreeg, was, dat ze het afwerken van 't portretdat nog één zitting vor derde inwilligde. Ten opzichte van de daarnaar uit te voeren beeltenis was ze gerust gestelddaar Tarras haar beloofd had die niet in de stad te zullen ex- poseeren en haar een wonderlijk tafereel had opgehangen van de afgelegenmet mos begroeide provincie-stad waar de be steller van 't Gretchen verblijf hield en waar haar dochters afbeeldsel voor onbetamelijk nieuwsgierige blikken ver borgen en uit de wereld was. Hij stond daar nu en maakte toebereidsels voor de zitting, en de gedachten die zijn ge moed de laatste uren hadden bewogen, gin gen koortsig door zijn hoofd, 't Geval van den vorigen dag had dieper indruk op hem gemaakt dan hij voor mogelijk had kunnen houden. Uit alle rust en behaaglijkheid was hij eensklaps opgejaagden hij ge voelde een soortgelijke gewaarwording als iemand die voor 't eerst de aarde voelt beven de stevige aarde die hij voor zoo vast en bestendig hield en die nu plot seling met een verschrikkelijke lichtvaar digheid begint te dansen. Jahet smart dikwijls meerals de vele kleine wortel tjes die uit het alledaagsche hun voedsel zuigen worden losgescheurd, dan wanneer een der hoofdwortels van ons bestaan wordt doorsneden. Kan iets ongelegener komen dan in zoo'u onbehaagelijke stemming bezocht te worden door luie, vadsige menschen Dat ook nogdenkt men bij zulke gelegen heid. Onze medemenschen zijn te vaak een kruis en men kan hen onmogelijk altijd liefhebben. Ook dit toevoegsel in zijn drinkbeker bleef Tarras niet gespaard, want er werd geklopt, en er kwam iemand binnendie hij in alle omstandigheden liever in 't peperland zag, naar het andere einde der wereld wenschte, en voor wiens dubbel ongelegen komstom hem voort te wenschen in dit hachelijke oogenblik de geographie met geheel onvoldoende afstanden was uitgerust. De heer St-Cricq trad binnen een vleezige en rozige jonge man van 'n dertig jaarmet een blank glanzend voorhoofd tot het zenith reeds. Korte, lichtblonde krulletjeswaarin geen haartje ongeteld wasbedekten 't overige deel van zijn hoofd. Die appetijtelijke zorgvuldigheid kenmerkte ook zijn sierlijke kleedingdie uit fijne stoffen en harmo nische kleuren bestonden hem om 't lichaam sloot zonder vouw of rimpel. On-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 1