NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR 1, Ban, Moto, Etuis, Bnisnll M 1, t, Mezit op Java. Zaterdag 25 Juni 1881. No. 51. Tiende Jaargang. Uitgerer: A. M. Slothouwer, Advertentiën kunnen inge zonden worden tot uiterlijk 's morgens 8V2 uur des Woens dags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts drie maal in rekening gebracht. FEUILLETON. De Held der schilderkamer. AMERSFOORTS Abonnementsprijs roor Amersfoort per 3 maanden f 1, Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers 3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags- en des Zaterdags. te Amersfoort. Advertentiën van 16 regelsJ 0,40. Iedere regel meer 0,05. Voor het Buitenland0,075. Reclames per regel0,20. Groote letters norden berekend naar plaatsruimte. Naarmate een volk in beschaving toe neemt krijgt het begrip van eigendoms recht vaster vormen. Het is niet waar dat het beginsel van het communisme het gemeenschappelijk bezit, een toekomst heefteen eenzijdige opvatting van maat schappelijke verhoudingen moge er veel goeds van verwachten niets minder dan wegneming van gebreken die het sociaal gebouw nog aankleven daar waar het wordt aangetroffen bespeurt men maar al te zeer welken verlammenden invloed het op den arbeidslust uitoefent, dan dat men zich in dit opzicht nog illusiën zou kunnen vormen. Men maakt wetten om den eigen dom tegen elke aanranding te beveiligen; men spant alle krachten in om eigendom te verkrijgen of zijn bezit te vermeerderen, ook met het doel voor zijn kinderen den toestand te verbeterenvlijt en spaar zaamheid worden om strijd aangewend om om de som van hetgeen men heeft te ver meerderen. Neem dezen prikkel wegen de vlijtige wordt traag de spaarzame ver kwistend beiden ten nadeele van den ge- zamelijken rijkdom. "VIII. Die hoofdbrekende gedachten waren on uitroeibare muizennesten en spinnewebben in Tarras zijn hoofdwaaraan hij op-eens zonneklaar ontwaarde, hoe het met hem zelf in deze aangelegenheid was gesteld dat hij verliefd was en jaloersch meteen Beurtelings werd hij rood en bleek, streek meermaals met de hand door het dikke haaren bleef nadenkend voor Clara's portret staan. Daarop zette hij er een leunstoel voor en zat daar geruimen tijd nu eens het geliefde afbeeldsel beschouw end dan weer in de grauwe wolken sta rend die verdrietig en gestadig aan den winterschen hemel door elkander schoven. Eindelijk meende hij dat een /loopje" hem in de gegeven omstandigheden geen kwaad zou doen. En terechteen geplaagde geest kan niet in een zorg" blijven zitten. Het eene leed wordt somstijdelijk althansdoor het andere uitgewischt iemand die kiespijn hee(t en op zijn ek steroog wordt getreden voelt een oogen- blik zijn bovenste pijn niet meer, en een ziel comme il faut kan eigen smart ver geten door het mede-lijden. Tarras zag dingen op zijn wegdie hem door de Stelt u voor dat al de landerijen rondom Amersfoort gelegenaan de gemeente onvervreemdbaar toebehooren en door de gemeentenaren ten algemeene bate bewerkt moester, worden, wat zou daarvan het gevolg zijn P Werktuigelijk en met zekeren weer zin zou ieder zijn taak verrichtenvan pogingen tot verbeteringvan toepassing van nieuwe stelsels zou geen sprake zijn; en wij vreezen zeerdat de opbrengst verre zou blijven beneden het thans ver- kregene alleen zou de verdeeling van de vruchten gelijkmatiger zijn, in dier voege, dat ieder even arm bleef. Welnu feitelijk is op een groot deel van Java de toestand geen andere. De rijstvelden tot een dorp of dessa behoor- ende hebben daar geen speciale bezitters, maar worden telkens opnieuw aan de deelgerechtigden toegewezen. Reeds dit is niet meer het communisme in zijn grootste volkomenheid om dat te vinden moeten we nog lager afdalen tot bij de Dajaks van Borneo bijvoorbeeld. Daar wordt het rijstveld nooit verdeeldmaar gemeen schappelijk bewerktterwijl de oogst naar de openbare schuw gaat en net zoolang uitgedeeld tot alles op iswaarna de luidjes zich verder op de meest kommer volle wijze moeten behelpen en met bosch vruchten van geringe voedingswaarde. In die streken van Java, waar het communaal bezit nog onveranderd wordt aangetroffen doen zich de leemten van dat stelsel in toenemende mate gevoelen. Er wordt voor den oogst wel zorg gedra gen immerszooals reeds gezegd is die heeft telkens een nieuwen eigenaar ziel sneden en zijn eigendenkbeeldige kwelling verdrongen. Hij ging door 't besneeuwde en bevroren eenzame plant soen het witte landschap was schoon maar koud brr de raven vonden het deswege hideus leelijk. Iemand wiens huis afgebrandt kan de vlam niet mooi vinden maar wel 1 e e 1 ij k imposant en iemand wiens pooten aan de takken vastvriezen heeft geen aesthetisch raven- gevoel meer. De vele hongerige raven en kraaien die hier en daar op den grond en in de boomen zatenstaken met haar zwarte veeren eigenaardig scherp tegen al het wit af. De sneeuw lag sedert dagen een paar voet dikte eten vonden ze nagenoeg nietsdie dieren en het was te verwonderen dat velen nog leefden. De mosschen die brutaler practische pro- letariën en de vinken doen dan nog het een en ander in de stad opwaarbij niet alleen barmhartige menschen en vereeni- gingen tot bescherming van dieren, maar ook paarden hen niet eens indirectbe hulpzaam zijn. Doch de grootere, schuwe vogelsoorten wagen zich niet zoo in de nabijheid hunner vijanden de menschen. Tarras die vóór hij daar kwam in een restauratie een kop koffie had genomen 1) Geen regel zonder uitzondering in Frankrijk stak onlangs iemand zijn woning in brand om het schouwspel der vlammen te zien maar van grondverbetering is geen spoor te ontdekken ofschoen het ontwijfelbaar is dat met een behoorlijke bemesting de vruchtbaarheid meer dan verdubbelen zou. Ook hebben er dikwijls onbillijkheden plaats: de hoofden, met de verdeeling der gronden belastweten zeer goed waarom zij den eenen deelgerechtigde boven den andere begunstigen. Ook zou reeds lang het individueel bezitmet eigendom gelijkstaanderegel zijn geworden indien geen redenen van egoïsme het Nedsrlandsch gouvernement hadden genoopthet tot op den huidigen dag te handhaven. In den bloeitijd van het cultuurstelsel gaf het een vasten steun aan de exploitatie der schatten van Indië's bodem ten behoeve onzer schatkistals een groot stuk land voor handelsgewassen in beslag moest worden genomen, was het gemakkelijker los te maken van het ge heele dorp dan dat het aan stukjes en brokjes uit de handen der bezitters moest getrokken worden. Bovendien had onze Regeering er te veel belang bij de in- landsche hoofden tot vrienden te houden en hun gezag onbeperkt te handhaven dan dat men het wagen durfde hen in het harnas te jagen door de rechten der onderhoorigen tegen hun afpersingen in bescherming te nemen. Sinds eenige jaren is een beweging merkbaar, om den vorm van het landbezit in de richting van den persoonlijken eigendom te veranderen opvolgende be sturen hebben aan deze zaak hun krachten gewijd en de uitkomsten hunner bemoei ingen bekend gemaakt. En wat bewijst niets warmt meer dan die godendrank maakte nu een vergelijking tusschen die tweeërlei zwartrokken Kellners en raven. Deze hebben 'tdacht hij het slechtst in de tegenwoordige siberische koude, en die andere zwartrokken hebben 't nu het bestdie braden den geheelen dag hun rug aan de groote gloeiende kachels in de respectieve lokalen. Daarop viel zijn oog op een arme raaf die verstijfd tus schen twee takken zat. Hij trad nader het tevens verhongerde dier was doodge vroren. Tarras had een te gevoelig hart om met die dieren medelijden te hebben op de wijs van iemand dien ik eens ge kend heb deze drukte namelijk dat ge voel bij 't zien van ongelukkige armen uit met de verdienstelijke woorden die hij zeer door den neus uitsprak //Zie je, ik doe het dan wel nietmaar ik denk er dan toch aan Zeker hij dacht aan weldoen en //hell is paved with good intentionsof lieverzooals het in 't fransch heet//de weg naar de hel is met goede bedoelingen geplaveid." Neen Tarras vervolgde zijn weg, naar de helnietmaar keerde om en kocht een lang brood dat hij in stukken deed snijden en in papier wikkelen, waarop hij naar 't plantsoen wederkeerdeen daar waar eenige raven op de bevroren takken zaten het brood op den grond brokkelde. men daarmede? Dat nagenoeg overal, waar de bevolking in volle vrijheid gelegenheid kreeg haar gevoelen uit te sprekende meerderheid zich verklaarde voor indivi dueel bezit. Maar dewijl niet alle Minis ters van Koloniën en niet alle Opper- landvoogden van dezelfde meening waren, en velen zich lieten weerhouden door de vreesdat de inlander, eenmaal onbelem merd heer en meester van zijn grond al te spoedig zou zijn over te halen zich daarvan ten behoeve van vreemde ge lukzoekers te ontdoen, alsof de ervaring op dit punt niet heel iets anders had ge leerd en bovendien het Regeeringsregle- ment het recht van overdracht aan regels onderwerpt, ging de zaak te veel met horten en stooten zoodat de Javanen gewoon zich te schikken naar de inzichten der //Compagnie"eigenlijk niet wisten en nog niet weten waaraan zich te houden. Doch daar de Regeering zich verplicht rekentde volksvertegenwoordiging in te lichten van hetgeen er af en toe in deze zaak gedaan wordtmoest er wel een middd worden bedacht om die opgaven te krijgen die het meest de inzichten der tijdelijken Ministers steunen. Welnu, dat middel ligt voor de hand. Wil men een rapport hebbendat be wijst hoezeer de bevolking afkeerig is van conversie van communaal in individueel bezitdan draagt men den residenten op, het advies der hoofden in te winnen. Dezen zijn er natuurlijk tegen, omdat het rechtstreeksch gevolg vermindering van hun invloed is. Verlangt men het tegendeel bewezen te Zich daarop een weinig verwijderend, zag hij terstond 'n paar uitghongerde dieren er op toevliegen die op hun krijschen door 'n vijftig werden gevolgd. Een eer zame voorbijganger met schaatsen in de hand maakte de aanmerkingdat het geen //nuttige" dieren waren. Tarras be weerde het tegendeelen dat de huis houding der natuur alles kan gebruiken, het //schadelijke" zoowel als het //nuttige" maarzeide hij//Cju'est-ce que qa me fait Est-ce que je suis l'exécuteur des hautes ccuvres de la nature Ils meurent de faim et de froid Ce ne sont que des bêtes, et des bêtes nuisibles. Est ce que monsieur est utilepar exemple Comment monsieur Bent u bijgeval zoo nuttig Maaru'\. is maar een beest en u daarentegen hebt een ziel het is ook waareen be-1 vroren hart tenminste De ravenvijand ging gramstorig verder. Zoo'n ,/frecher" gespuis-voeder was bene den hem. Had Tarras geen gelijk? Die hartelooze nuttigheidstheorie ten opzichte der dieren is alleszins onuitstaanbaar, Men zou er 'cftt besluiten dat men in een maatschappij tot nut van 't algemeen leefde, als men niet beter wist, dat eigenbaat de leus is. Hoe

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 1