MAATSCHAPPIJ, gevest® te Rue de Richelieu 87. WAARBORG-KAPITAAL was ultimo December 1880 ruim 217 MILLIOEN, is thans gestegen tot ruim 223 MILLIOEN, geheel geréaliseerd Voorzitter, Baron ALPHONSE MALLET. Onder-Voorzitter, Baron ALPHONSE DE ROTHSCHILD. in Fransche rente, gebouwen in ParijsFransche Spoorweg-Obligaties en andere waarden van den eersten rang'. De verzekerden genieten 50 pet. der winst. Over het halfjaar 1879/1880 werd bijna 5 millioen aan de verze- kerden uitgekeerd. Die niet in de winst wenschen te deelen hebben eene reductie van 10 pet., bijv. jaarlijks 300 I gulden moetende betalenbetaalt men dan slechts 270 gulden. In 1880 werd in geval van overlijden gesloten voor 81 MILLIOEN en in g-eval van leven rente verzekerd voor 1,500,000. Voor inlichtingen zich te vervoegen bij de Heeren VLAER KOL Bankiers der Maatschappijen bij de Hoofd-Agenten P. L. LASEUR Co., te Utrecht Predikheeren-Kerkhof, H 168, die op aanvrage gaarne prospectussen zenden en inlichtingen geven. De Heer A. HERSCHEL Bz. te Amersfoort geeft ook volgaarne de noodige inlichtingen. in. J. M. RI- CHELLE te Amersfoort, zal op DIMGSDAGden 5 JULI 1881, des voormiddags teil 11 ure, in het Koffiehuis het Valkje" aldaar, in liet openbaar verknopen RUIM 8 HECTAREN Geuieenteraadsverkiezing. Toen nu ruim drie jaren geleden de tegenwoordige Burgemeester van Amers foort benoemd werd, verkeerde de gemeen te in een staat van overgang, die met een weinig leiding en tact, van den nieuwen titularis den bloei en welvaart der inge zetenen in 't algemeen zeer ten goede zou zijn gekomen. Het was hoofdzakelijk de nieuwe verbinding met Amsterdam per Oosterspoor, die haren invloed op de ont wikkeling der gemeente begon te doen gevoelen. Ondernemende lieden stichtten de Beijersch Bierbrouwerij een stoom vaartdienst op Amsterdam werd in 't leven geroepen, en tal van woningen verrezen in den omtrek van het spoorwegstation. Het liet zich aanzien uat door het ge meentebestuur slechts behoefde gezorgd te worden voor verbetering der wegen, versiering der wandelplaatsen, verlaging der schoolgelden en eene behoorlijke stadsreiniging, om een groot aantal vreem delingen naar het overigens door de na tuur ruimschoots bedeelde Amersfoort te lokken. Onder deze vooruitzichten zag ieder met genoegen de benoeming van den te- genwoordigen Burgemeester, vermits die bekend stond als een kundig en ervaren man. De kennismaking in zijn nieuwe betrekking gedurende dit tijdsverloop, heeft het geloof aan zijn kunde en ervaring niet aan 't wankelen gebracht, maar men deed toch de ondervinding op, dat die hoedanigheden zich hoofdzakelijk beper ken tot het gebied waarop hij zich tot op 't oogenblik zijner benoeming uitslui tend bewogen had, namenlijk dat der Rechtsgeleerdheid Men ondervond al spoedig dat aan 't hoofd der gemeente een man stond die met het wetboek in de hand de ingeze tenen wenschte te regeeren, inplaats van ze te leiden. Het was onder zijn beheer dat de ge meente in eenige processen werd gewik keld, waarvan de uitkomsten, voor zoover die thans zijn na te gaan, een moreele en finantieele knak voor de gemeente ten gevolge zullen hebben. In een verschil tusscheu het gemeente en het provinciaal bestuur, over het onder houd van den oud-Leusderweg werd ten nadeele der Gemeente uitspraak gedaan, en mitsdien bevolen dat de weg moest worden verbeterd. Een proces met de Ceutraal-Spoorweg- maatschappij over het onderhoud van het Stationsplein, kan nog zeer lang duren en veel geld kosten. Voorts hebben we slechts te noemen bet proces met de firma Hout zager van Veen over het Vuur-, Haven en Tongeld, dat reeds voor 7/8 verloren is, en waarvan het gevolg kan zijn dat de gemeente met een finantieel bankroet bedreigd wordt, indien het gevoelen van den rechter in hooger instantie hetzelfde is als dat van den kantonrechter. In dit geval zullen de schippers werkelijk hunne sedert 30 jaren wederrechtelijk betaalde belasting terugvragen. Een ander proces broeit, tengevolge van het willekeurig veranderen van nerf' pacht" in „huur" van perceelen die sedert een onheuglijk aantal jaren aan de ge bruikers in erfpacht door de gemeente waren afgestaan. Aan processen heeft de gemeente dus nog geen gebrek, ziet men nu verder dat in den Raad werd voorgesteld (en ook aangenomen) om het schoolgeld voor de Openbare tusschenschool aanmerkelijk te verhoogen, dan kan men over een oordeel kundig beheer ten dien opzichte ook niet roemen. Door dit besluit toch worden een groot aantal oudera hocgor belast en hoofd zakelijk zij, wien dit juist het minst ge legen komt, wat ook al niet strookt met de bedoeling van den Wetgever die de gemeente, reeds van November 1880 af met dertig percent in de kosten voor dat onderwijs tegemoet komt. De zwakke argumenten waarmede de burgemeester het advies van den Raad ondersteunde, om f 100,uit de gemeente kas te schenken tot goedmaking der kos ten eener vergadering van leeraren bij het Middelbaar onderwijs, te weten omdat men vroeger wel eens hetzelfde gedaan had voor het Lager ouderwijs, is moeilijk te rijmen met het gebrek aan medewer king van Burgemeester Wethouders, wanneer bij den Baad een verzoekschrift wordt ingediend om verhooging van sala ris, door karig bezoldigde gemeente-amb tenaren. Deze laatsten moeten zich aan die voor Amersfoort buitensporige vrij gevigheid niet weinig geergerd hebben. Na het opnoemen van deze feiten, moet men wel met blindheid geslagen, zijn, om niet te ontdekken dat een dergelijk beheer op den duur moet uitloopen op verhoogde belastingen. Want al sluit de Gemeente- begrooting telkens met een voordeelig saldo, men behoeft slechts een blik te slaan in de groepeeriDg der cijfers, om den geheelen toeleg onmiddellijk te over zien. Men ontdekt bij den eersten oog opslag de ,/hooge" raming waar het de Uitgaven geldt, en daarentegen de //lage" schatting wanneer er van Ontvangsten sprake is. Op die wijze krijgt men per se voordeelige saldo's. Een handigheid van hetzelfde gehalte vindt men op Bladz. 11 van het gemeen teverslag over 1880 alwaar beweerd wordt//de toestand der geldmiddelen van de gemeente is steeds vooruitgaande, van daar dat de aanslag in den hoofdelijken omslag met ;/10 voor het jaar 1881 kon worden verminderd." Daarbij wordt ver zwegen dat die gunstige toestand een ge volg is van de 30 °/0 tegemoetkoming in de kosten van het lager onderwijs door het Rijk, en zeer zeker niet van den //voor uitgaanden toestand der geldmiddelen." De goede trouw van een en ander stemt waarlijk niet tot bewondering. Met uitzondering nu van deze laatste bewering die in het gemeenteverslag voor komt, hebben de leden van den Gemeen teraad aan al het te voren opgesomde een rechtstreeksch aandeel. Met algemeene stemmen, en veelal zonder één woord te spreken, zonder ééne gedachte te uiten, gaf de Raad zijne toestemming aan alle voorstellen, de gemeente-begrooting incluis. De leden van den Raad schijnen het lid maatschap zoo gemakkelijk mogelijk op te nemen, en de kracht, den tact of den moed te missen om de adviezen van den Voorzitter, waar dat noodig is, te ontze nuwen. Wanneer men de onverstoorbare rust waarneemt die in iedere gemeenteraads- i zitting heerscht, dan vraagt men zich af, of wel één der leden opgewassen is tegen de adviezen van den rechtsgeleerden Voor zitter. Tijdens het beheer van wijlen Mr. A. G. Wijers, was ieder overtuigd van diens ijver om de gemeente-belangen te bevorderen, en gaf dan ook ieder zich met vertrouwen aan zijn beleid over, de inge zetenen zoowel als de leden van den Raad. Nu diezelfde ingenomenheid met den tegenwoordigen Burgemeester niet bestaat en een krachtig en zelfstandig optreden van de gemeenteraads leden gewenscht is, nu is het tijd dat de kiezers hun gevoe len duidelijk te kennen geven bij de op handen zijnde gemeenteraadsverkiezing. Het lidmaatschap van den Raad moet niet nagejaagd worden om een //eerezetel" te bekleeden, evenmin om persoonlijke of kerkelijke belangen voor te staan, maar om met lust en ijver, met kennis en kracht voor de belangen der ingezetenen op te komen waar die, door wien dan ook, in de waagschaal worden gesteld. Wij vertrouwen echter dat een zeer groot aantal kiezers van hun misnoegen in den gang van zaken zal blijk geven, door geen der aftredenden opnieuw te stemmen. Zij zullen den tijd gekomen achten om mannen af te vaardigen die voor bun ge voelen niet alleen durven uitkomen, maar het ook hunnen. st De Notaris Mr. "/EILAND en BOSCH onder de gemeente Stoutenburgals No. 1. Een perceel BOUW- en WEI LAND, kad. Sectie B, Nis. 746, 747, 748, 751, 752, 753, 754, 481 en 632, groot 5 hectaren 8 aren 90 centiaren. Verhuurd aan J. de Bruin, voor f 200 's jaars. gebouwd f 6,84. ongebouwd - 10, No. 2. Een perceeltje BOSCH, groot ongeveer 2 aren 50 centiaren, kadastraal uitmakende een westelijk gedeelte vaD het perceel gemeente Stoutenburg, Sectie B, No. 819, BOUWLAND voor 't geheel groot 17 aren. Grondlasten f 0,30. No. 3. Een perceel BOUWLAND,groot 14 aren 85 centiarenkadastraal uitma kende het perceel alsvoren, Sectie B, No. 820 en het resterend oostelijk gedeelte Grondlasten van het perceel alsvoren, No. 819. Verhuurd aan Rijkje van Burgsteden, voor f 6,'s jaars. n ji gebouwd f0,76. Grondlasten: ongebouwd - 1,78. Nos. 2 en 3 afzonderlijkdaarna in massa en vervolgens met Nos. 410 in eene massa. No. 4. Een perceel BOUWLAND, ge legen alsvorengroot 57 aren 40 centi aren, kad. Sectie B, Nos. 821 en 822. Verhuurd aan Jan Wouterse, voor f 20 's jaars. n gebouwd f 1,52. Grondlasten: ODgebouwd 3,44. No. 5. Een perceel BOUWLAND, ge legen alsvoren, groot 44 aren 40 centia ren, kad. Sectie B, Nos. 826 en 827. Verhuurd aan Hendrik Zwanenburg, voor f 15 's jaars. r, j, gebouwd fl.52. Grondlasten: t ongebouwd - 2.66. No. 6. Een perceel BOUWLAND, ge legen alsvoren, groot 40 aren 54 centia ren, kad. Sectie B, Nos. 834, 835 en 836. Verhuurd aan Jan Kaas, voor f 15 's jaars. n j, gebouwd f 2,28. Grondlasten: ongebouwd - 2,43. No. 7. Een perceel BOUWLAND, gelegen alsvoren, groot 41 aren 95 centi aren, kad. sectie B. Nos. 837 en 838. Verhuurd aan Lammert en Eldert de Bruin, voor f 15,'s jaars. Grondlasten: gebo"wd ongebouwd 2,52. No. 8. Een perceel bouwland, gelegen alsvoren, groot 41 aren 64 centiaren, kad. sectie B. Nos. 839 en 840. Verhuurd aan de Wed. le Fèber, voor f 15 's jaars. Grondlasten: Seb°"wd f J'J}* ongebouwd - 2.50. No. 9. Een perceel BOUWLAND, gelegen als voren, groot 40 aren, 66 cen tiaren, kad. Sectie B. no. 841 en S42. Verhuurd aan de wed. Odijk, voor f 15,- 's jaars. gebouwdf 2,28. ongebouwd - 2,44. No. 10. Een perceel BOUWLAND, gelegen als voren, groot 40 aren 2 cen tiaren, kad. Sectie B. no. 843 en 844. Verhuurd aan Hulshofe, voor f 15. 's jaars. Grondlasten, Sebo"wd [\f- ongebouwd - 2.40. De perceelen Nos. 410 afzonderlijk en daarna met Nos. 2 en 3 in eene massa. De perceelen zijn te aanvaarden bij de betaling der kooppenningen. De getimmerten, staande op gemelde perceelen behooren aan de respectieve huurders van den grond. De huurders van boven vermelde per ceelen hebben allen het recht, om bij het eindigen van den huurtijd, gemelden grond wederom voor 25 jaren, voor dezelfde huurprijzen en op gelijke conditiën in huur te nemen, mits een nieuw huurcontract ten hunnen koste worden opgemaakt. Nadere informatien ten kantore van ge noemden Notaris Mr. RICHELLE. Breeder bij biljetten. Grondlasten

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 3