Omtrent de nieuwe wet op den Post pakkettendienst, die stellig een groot ge rief zal zijn voor hen die pakjes naar kleine plaatsen moeten verzenden, zijn de volgende bepalingen van algemeen be lang. Voor de verzendingen met de pakket- post wordt het volgende port geheven, onverschillig den afstand waarover het ver voer plaats heeft, voor elke pakket: tot een gewicht van 1 kilogram 15 cents, 1 tot 3 kilogram 20 cents, van 3 tot 5 kilogram 25 cents. Het port wordt bij vooruitbetaling, door middel van postzegels door de afzenders op de pakketten vast te hechten, gekwe ten. Samenvoeging van pakketten voor meer dan één geadresseerde, met het doel om ze voor toepassing van het tarief als een pakket te doen doorgaan, is verboden. Aangifte van de waarde van pakketten is tot een som van f500 toegelaten. Daar voor is dan, behalve het vaste port, nog een evenredig recht verschuldigd van 10 cents voor elke f 100 of gedeelten daarvan. Het wordt op dezelfde wijze als het port vooruitbetaald. Bij deze pakketten wordt, wanneer zij verloren gaan, het volle bedrag der aange geven waarde aan den afzender vergoed. Bij verloren gaan van een gedeelte wordt gehandeld volgens art. 93 van het Wet boek van Koophandel. Wanneer pakketten zonder waarde-aangifte verloren gaan, wordt bij de vergoeding de werkelijke schade in aanmerking genomen, doch in geen geval meer dan f 2.50 per kilogram vergoed. Deze wet heeft alleen betrekking op het binnenlandsch verkeer. Nadere bijzonder heden, omtrent den omvang der pakketten, kunnen bij Koninklijk besluit geregeld worden. Zaterdagmorgen passeerde te Ylissingen de ex-Keizerin Eugéuie van Frankrijk op haar reis naar Duitschland. Hoe lang zoo meer wordt van de lijn YlissingenLon den naar en van Duitschland gebruik ge maakt. Onder de gemengde berichtenverza meld in de N. R. Ct„ komen o. a. de volgende voor: Te Lemelerveld heeft jl. Woensdagna middag een moorddadige vechtpartij plaats gehad. Een tweetal jongmaatjes vervoegden zich ten huize van den kastelein A. W. om sterken drank te koopen. Daar hun dit echter werd geweigerd, ontstond er al spoedig twist tusschen hen en den kaste lein, welke zoo hoog liep, dat er gebruik werd gemaakt van een greep en voormelde A. W., vijf aanmerkelijk diepe wouden op 't hoofd zijn toegebracht. De toestand van den verwonde is van zeer ernstigen aard. Zaterdagmiddag ongeveer l]/2 ure ont spoorde te Arnhem de trein van den yNeen, ik ben daar geen vriend van, 't is me altijd nog te veel poppenspel, te gemaniereerd en te oppervlakkig, te grof. Voor fijne, diepe aandoeningen is daar geen plaats. Mijn geest lacht er om treurspelen en weent er om blijspelen. Ik ben er niet op gemaakt, en als het theater een ,/leerschool" is, dan ben ik die school ontwassen. En ik heb waargenomen dat de menschen die het meest naar de ko medie gaan, het minste weldoen. Ze zoe ken en vinden indrukken daar, en stom pen af. Over de prostitutie van den geest ware veel te zeggen. - Alleen het groo- te theater der wereld bezoek ik, en dat kan me voldoen, of niet voldoen." (Hier glimlachte hij weemoedig.) //Schouw burgen en kerken zijn mijns inziens menschbedervende diDgeu, slechte pallia tieven voor de moraal, waarvan het ware, werkdadige medelijden de grondslag, de schering en inslag, de alpha en omega is. Ten opzicht van het theater ben ik 't geheel met den kleinen Rousseau eens, en wat de kerk betreft, geheel met den grooten Voltaire. ,/Ecrasez Finfame!" Nospoma natamus. Ja, le pire de tous les orjpueils est quelquefois l'orgueil mystique, 'lorgueil de certains hommes d'oraison, qui, paree qu'ils ont ,/prié //Dieu", se croient presque revêtus du privilege de l'infaillibité. Dit zegt Voltaire niet, maar ik. //Zoo gaat het me ook met romans. Ik slik ze niet gaarne. „Die schünsten sind's vou je geweten, Die man gelebt nnd nicht gelesen I" z/Lees ik ze, dan is 't in de Tribunaux Staatsspoorwegvan Nijmegen komende. Persoonlijke ongelukken hebben daarbij gelukkig geen plaats gehad maar wel is het materieel beschadigd. Een ingezetene te IJselmuiden, Frans Vos, 83 jaren ouddie van de markt te Zwolle huiswaarts keerde, is gisterenavond tusschen het station Mastenbroek en Kam pen door den spoortrein overreden. Met verbrijzelden linker arm en voet en zwaar aan het hoofd gekwetst, is hij naar het stadsziekenhuis overgebracht. Zijn toestand is zorgwekkend. Donderdagavond waren eenige jongelie den uit Vriezenveen uitgegaan om eksters te schieteneen er vanhad zijn geweer zoodanig volgeladen, dat bij het afschieten, den loop aan stukken sprong, waardoor hij aan den linker-arm erg gekwetst is gewor den. Hoewel in de onmiddellijke nabijheid zich meer personen bevondenzijn deze met den schrik vrijgekomen. Men zegtdat de leeuing van drie millioen, die men te Amsterdam als protest tegen de kanaalbesluiten der Tweede Ka mer wilde bijeenbrengen, Zaterdagavond reeds volteekeud was. I i In den nacht van 27 op 28 Juni j.l. is in de R. K. kerk te Budel door middel van binnen- en buitenbraak ontvreemd 1 zilveren schepje, 2 zilveren oliebusjes, 2 medailles, 6 of 7 reliquiekastjesde' inhoud der offerblokken, naar gissing f 15, 1 gouden ketting met kruis, 1 zilveren paternoster, 1 zilveren wereldbol en schepter. Te Oostmarsum zijn in 't geheel 57 kiezers. Een hunner is sedert het opma ken van de lijst naar elders vertrokken en een ander is overleden. De overige 55 zijn 1.1. Dinsdag bij de herstemming voor de Tweede Kamer allen opgekomen. Holland voert op het oogenblik vee uit naar Amerika, Men heeft op de tentoonstelling te Lon den geleerd hoe voortreffelijk het Holland- sche melkvee is, en de heer Judson Smith uit Syracuse, in den staat New-York, door trekt thans de vette weiden van den Beem- ster om Hollandsche runderen te koopen. Zoodra hij er honderd bijeen heeft, die waard zijn in het stamboek van het Ameri- kaansche vee te worden ingeschreven, trekt hij met deze schoone kudde over zee naar het Westen.- Maar in het land der vracht schippers van Europa kan hij geen boot vinden om ze te vervoerenDe stoomboot maatschappijen te Amsterdam en Rotter dam die landverhuizers naar Amerika brengen willen natuurlijk geen vee aan boord nemen en andere booten zijn niet in de vaart. De kudde moet dus gedreven worden naar Antwerpen. bvb. Die Gazette is de roman dien ik jaar in jaar uit met belangstelling lees, en daarin is meer humor dan in de Charivari, La vie parisienne, Journal amusant of Fliegende Blatter, al erken ik dat de duitsche /humor" het, althans tegenwoor dig, verreweg haalt van den franschen, die gewoonlijk neerkomt op de eene of andere vrije, soms zeer grove aardigheid omtrent het geslachtsleven. //Ja, dat is een dropje van dat vocht, humor," ging hij door, //als daar een jonge dief, een repris den president, dien hij om zijn kleed voor een dame houdt, bij 't ver hoor ten antwoord geeft//Neen, Madame, ik heb nooit gewerkt, ik wil niet werken, en ik zal nooit werken." Of als een on verbeterlijk achtjarig wegloopertje en va- gebondje, met een lief, schrander gezicht, geen anderen grond weet te geven voor zijn eeuwig zwak van deserteeren uit de ouderlijke woning, dan //C'est dans le sang." Of als een onvruchtbaar, kin derloos echtpaar, dat de zilveren bruiloft reeds achter den rug heeft, door mede bewoners is aangeklaagd over 't geraas en getier dat het maakt, wanneer 't als twee kemphanen vecht over het toekomstig beroep öf schrijnwerker of draaier, that is the question! van een nog gebo ren noch //ontvangen" zoon. II sera ébéniste! II sera tourneur! Non, ébéniste! Je te dis tourneur Ébéniste!!! Non, tourneur! Men schrijft uit Leeuwarden van 3 dezer: Gisteren morgen omstreeks half vijf werd in een der voornaamste grachten dezer stad, kort bij de Prins Hendriks-brug opgevischt het lijk eener jonge, zeer goed gekleede damedie klaarblijkelijk nog niet lang geleden daar den dood had gezocht en gevonden. De persoon door niemand der omstanderswaaronder een viertal politie-agentenherkend wordende, werd het lijk naar 't Stads Ziekenhuis vervoerd, waar door den onmiddellijk daarbij geroe pen dokter, de dood geconstateerd werd door verdrinkingdie te voren moest hebben plaats gehad. Het gerucht ver spreidde zich weldra door de staden niemand het lijk herkennende, werden ver schillende namen genoemd, totdat eenige uren later de echtgenoot dier dame de Brn. slechts sedert een paar dagen metter woon alhier gevestigd, zijn vrouw in huis missende en zich verdiepende in gissingen waar zijn gade mocht wezen, tot de nood lottige ontdekking kwam dat het zijn jeug dige vrouw was, die aldus een einde aan haar leven gemaakt had. Zij hadden bij een aanzienlijke familie gedineerd, waren half twaalf t'huis gekomen, hadden daarna nog wat zitten praten en zich toen in het tengevolge hunner ont pakking nog ongeordende huis, ieder in een afzonderlijke kamer ter ruste begeven. De ongelukkige echter heeft in alle stilte het huis verlaten en een eeuwigdurende rust gezocht in de kort achter hun tuin loopende gracht, en alzoo een einde ge maakt aan een oogepschijnlijk allergeluk kigst levenwant geen de minste reden is bekend die tot dit wanhopig besluit heeft kunnen leiden. Diep is de indruk dien dit noodlottig voorval maakt en ieder gevoelt diep me delijden met den ongelukkigen echtgenoot j en zijn eenig 3jarig kind. BUITENLAND. Zaterdagmorgen is op den President der j Vereenigde Staten den heer Garfield, te Washington een geweerschot, gelost en ver- keert in zorgvollen toestand. De president bevond zich des morgens te 11 uur aan het spoorwegstation te Was hington, waar hij in den trein wilde gaan om zijne vrouw, die te Longbranch was, te bezoeken, toen hij door een geweerko gel werd getroffen, die hem in den rech terarm en de rechterheup van achteren bij de nieren wondde. Hij werd dadelijk naar zijne ambts woning het //Witte Huis" gebracht. De geneesheeren gaven aanvankelijk eenige hoop, doch reeds des avonds te ongeveer 8]/3 uur verwachtte men ieder oogenblik zijn dood. De naam van den moordenaar is Guiteau. Hij is een nakomeling van in Canada ge vestigde Franschen. Wat hem tot zijn euveldaad bewogen heeft is vooralsnog on zeker. Non, ébéniste! Non, tourneur! tourneur! tourneur! z/En zoo voorts. Een dan gescholden en geslagen en geschreeuwd en rumoer ge maakt en holderdebolder! elkaar de kamer uitgeworpen. z/Toen de rechter deze echtelieden op de dwaasheid van dat ongemotiveerd ge twist opmerkzaam had gemaakt, en ze nau welijks buiten de zaal waren, begonnen ze alweer: Toch zal hij draaier zijn! Toch ebenist! z/Enz. Zie, dat 's een stukje blijspel! Dat alles is me ook zoo belangrijk om dat het is, en juist zoo is. z/Ook verneem ik gaarne uit de Tribu- naux de vrijspraak van zoo menige wan hopige kindermoordenares, omdat de schul dige vaders dier lijkjes ook ongestraft blij ven. Recht is recht!" A propos, viel Dariu in, //heb je in Figaro gelezen, Tarras, in 't laatste nom- mer, dat je me gisteren zond, van dat zestienjarig meisje dat in zes weken tijds zesmaal brand heeft gesticht, en ik weet niet precies meer hoe enorm veel schade aangericht, om gelegenheid te hebben tot heimelijke rendez-vous met haar jongen vrijer uit een naburig dorp, die dan moest helpen blusschen Daar heb ik nog respect voorNatiu, is de liefde geen ziekte, geen krankzinnigheid? 't Meisje was anders wel bij 't hoofd, ja in- en uitwendig een knappe deern, staat er." Wordt vervolgd.) James Abraham Garfield, door de repu- i blikeinsche partij tot president der Ver eenigde Staten gekozen, werd op 19 Nov. 1831 in het kleine dorp Oranja, in het t graafschap Cuyahega, geboren. Zijne ouders j waren van Duitsche afkomst (uit Hessen I Darmstadt) en daar zijn vader vroegtijdig I overleed kon zijne moeder, die in bekrom- I pen omstandigheden achterbleef, hem slechts een uiterst beperkte opvoeding ge ven. Nadat hij eenigen tijd als daglooner moeielijk aan den kost was gekomen, werd hij koetsier en later bootsman op het Pen- sylvania en Ohiokanaal. In het jaar 1849 trad hij in eene inrichting van openbaar onderwijs en legde zich met zooveel vlijt en goed gevolg op de studie toe, dat hij in 1850 als onderwijzer aan eene distrcts- school werd toegelaten. Van 1854 tot 1856 bezocht hij het William's College. In 1857 werd hij leeraar in vreemde talen aan het instituut te Hiram (Ohio) en in 185S president dier inrichting; tevens vestigde hij zich als rechtsgeleerde en werd tot lid van den Senaat van Ohio gekozen. Bij het begin van den burgeroorlog in 1861 liet hij zich, als vurig aanhanger der Unie, bij het 42ste regiment der vrijwilligers van Ohio inlijven, werd tot overste van dit korps benoemd en streed met goed geluk - in Oost-Kentucky. Den dag der overwin- ning van Prestonburgh, 11 Jan. 1862, I werd hij tot brigade-generaal en na den p slag bij Shiloh (16 April), waarbij hij over de 20ste brigade bevel voerde, tot chef i van den staf van generaal Rosecrans be vorderd. Wegens dapperheid en gewichti- ge diensten in den slag van Chickamanga (19 Sept. 1863) verkreeg hij den titel eu j rang van generaal-majoor. In October 1862 9 werd hij in het 19de district van Ohio tot lid van het Congres benoemd. In 1880 stond hij aan het hoofd der delegatie van Ohio en vertegenwoordigde op het congres van Chicago in Juni de jji candidatuur van zijn landgenoot, den mi- nister van financien Sherman. Den 8en Juni van dat jaar werd hij eenparig tot 1 republikeinsch candidaat voor de ophan- den zijnde presidentskeuze uitgeroepen en in het laatst van het vorig jaar aanvaard- M de hij de betrekking van President der Republiek. Het spreekt van zelf dat de moord de gemoederen in beweging heeft gebracht. Ofschoon men hier waarschijnlijk te doen a heeft met een misdaad waaraan iedereen blootstaat, die zich de verbittering van den een of anderen onverlaat op den hals heeft rj gehaald en de politiek er niets mede te maken schijnt te hebben, is het bijna I onmogelijk in dezen tijd van moordaansla- I gen op hoofden van Staten, deze moord J als een op zich zelf staand feit te be- 1 schouwen. Het is alsof in Rusland, als in de Vereenigde Staten bij lieden wier ge weten hen van geen misdaad weerhoudt het voorbeeld aanstekelijk werkt en zij onmiddellijk op het denkbeeld worden gebracht, dat in andere tijden niet bij hen opgekomen zou zijn, een moord te plegen, die niet minder aan hunne aller- jammerlijkste ijdelheid dan aan hun wraak zucht voldoening geeft. Deze moord-epidemie wordt in sommige landen begunstigd door het despotisme, maar voorzeker wordt zij ook gevoed door hen, die met woord en pen, uit krank zinnige dweepzucht of als een verachtelijk handwerk de laagste hartstochten prikkelen. Prins Karei van Pruisen vierde Woens dag zijn 80jarigen geboortedag en tevens den dag waarop hij voor 70 jareD bij het leger in dienst trad. De Prins vierde zijn feest frisch en gezond, krachtig als een jonkman. Onder de Duitsche afgevaardigden, die op grond van de socialistenwet uit Leipzig werden verbannen, behooren Bebel, Lieb- knecht en Hasenclever. Aangaande de ongeregeldheden te Praag met de studenten aldaar voorgevallen en te beschouwen als 't geyolg der geheime ophitsing in Bohemen tegen de DuitscherS deelt Reuter 't volgende mede. De bladen' van 1 Juli melden dat gis teren te Praag omstreeks 30 personen gearresteerd zijn. De burgemeester van Praag heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarin hij een beroep doet op alle bur gers om elk in zijn kring bij te dragen tot handhaving van orde en rust. Verder i werden alle patroons en onderwijzers drin- gend aangemaand om de deelneming van - hunne gezellen en van de schooljeugd aan I

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 4