Een zeer rftim Huis, BOERDERIJTJE lnj Cl BHE1JL. iiilienst GROOTE OPRUIMING I. H. PIEPER. DUIZEND BLOEMEN „DE EEM, AMERSFOORT AMSTERDAM Eene bekeering op het sterfbed. ADVERTENTIE N. Een gunstig niet ver van Amers foort gelegen ook voor groen- tenbouw allezints geschikt n tj TT T) A Geregelde Stoomboot dienst J. L. VAN 00TMARSUM. „DE BURGEMEESTER VAK AMERSFOORT," VAN JJJJU tot veel, zeer veel verminderde prijzen. Die zijn voordeel wil, overtuig-e zich. ongeregeldheden te verhinderen. De /Wiener Abendpost" kan ten stel ligste verklarendat de regeering aan de competente autoriteiten strenge orders ge- zonden heeft om tegen de onruststokers te Praag beslist en krachtig op te treden dat het dezen tot dusver trouwens aan energie niet ontbroken heeft, bewijzen de talrijke arrestaties. De /Abendpost" koestert het vaste vertrouwen, dat de samenwerking der aanzienlijkste vertegenwoordigers van beide nationaliteiten op de tot buitenspo righeden neigende elementen ontnuchterend werken en de regeering van de treurige taak ontslaan zal om scherpere middelen te moeten aanwenden. Aangaande de verkiezingen in Hongarije wordt medegedeeld van 2 Juli uit Pest De uitslag der verkiezingen in 387 districten is bekend. Yan de gekozenen behooren 226 tot de liberale partij82 tot de uiterste linkerzijde, 66 tot de ge matigde oppositie, 12 tot geen partij, 11 nationale liberalen zijn. De liberale partij heeft dus 50 zetels gewonnen. Jenny Lind, de beroemde Zweedsche zangeres, die zich sedert vele jaren als me vrouw Goldschmidt. uit het openbare leven teruggetrokken heeft, mocht dezer dagen van Koning Oscar II, voor wien zij onlangs op een feest eenige Zweedsche volksliede ren zong, een onderscheiding ontvangen, die in Zweden nog nooit aan een kunstenares te beurt viel. De Koning heeft haar namelijk de me daille „Litteris et Artibus" in juweelen geschonken, en haar het recht gegeven die om den hals te dragen aan het blau we lint van de Serafijnen orde. De Keizerin van Duitschland is van eene beklemde breuk geopereerdhare toestand moet echter, de omstandigheden in aanmerking genomen, vrij voldoende zijn. Een groote manifestatie ten gunste van het algemeen stemrecht zal Maandag avond te Brussel plaats hebben. Tegelijkertijd zullen in de provinciën meetings worden gehouden met gelijk doel. GEMENGDE BERICHTEN. Een boertjedat van de Amsterdamsche jenever dronken was gewordenkoos de straat tot slaapplaats. Opstaande bemerkt hij zijn zilveren horloge en tabaksdoos verslapen te hebben. Een schipperdie bij gelegenheid van de Texelsche kermis wat te sterk aan Bachus had geofferd, kreeg ft onder het varen met zijn knecht te kwaad en loste vier pistoolschoten op hem. Gelukkig bleek de beschonkene geen Transvaalsche boer te zijn en kwam de knecht er daar door zonder eenig letsel af. De knecht van den landbouwer K. Boer- sema te Zuidhorn is door de hitte in het hooiland plotseling ongesteld geworden en een paar uur later overleden. De nieuwe Engelsche bijbelvertaling moet aanleiding geven tot heel wat ge twist; men is het in vele opzichten niet eens met de nieuwe bewerkingwaaruit o. a. een aantal teksten, die als apocrief werden beschouwd, zijn weggelaten. Een 26jarige vrouw, die den dienst van boodschaploopster tusschen Brussel en Enghien verrichtte, had nauwelijksch in een van Brussel naar Doornik vertrekken- den trein plaats genomen, of zij gevoelde zich zoo ernstig ongesteld, dat men haar uit den waggon moest dragen en op een bank in het station nederleggen, waar zij spoedig daarop den geest gaf. De te hulp geroepen geneesheer verklaarde, dat de ar me vrouw overleden was tengevolge van slagaderbreuk, veroorzaakt door te zware vracht waarmede zij te midden eener druk kende hitte te snel naar het station was geloopen, om den trein nog te halen. Dezer dagen werd te Pesth een open baar schoolexamen gehouden. De dis tricts schoolopziener dr. Aurel Mayer, die door zijn stugheid en hatelijkheden jegens de onderwijzers en leerlingen zeer veel er- genis bij de toehoorders verwekte, veroor loofde zich eindelijk ook de aanmerking, datde aanwezige moeders der schoolkin deren het schoollokaal voor een winkel kast schenen te houden, daar zij anders niet zoo bout en paauwachtig opgeschikt zouden zijn." Nauwelijks had hij dit ge zegd of onder het" geroep van »weg met dien lompert!" vlogen een dertigtal moe ders op hem aan en smeten hem de trap af en de voordeur uit. Een politieagent hem blootshoofds de vlucht ziende nemen en het woedende geschreeuw der vrouwen boorende, zag hem voor een dief aan, greep hem bij den kraag en geraakte met hem aan het worstelen, maar hield hem toch stevig tegen een muur geklemd, mis schien om hem de handboeijen aan te leg gen, tot de hoofdonderwijzer voor den dag kwam. Nu werd bij den politieman de zaak wel qpgebelderd, en met zeer veel moeite gelukte het ook wel verdere onaan genaamheden te voorkomen; maar van het examen kwam verder niets. Een jongentje van ongeveer 4 en een van p. m. 9 jaren, beiden zoontjes van den heer V. G. te Eindhoven, waudelden Zon dag-avond omstreeks 7 uren langs de Smalle Haven. Het jongste kind had het ongeluk van den steilen kant in de rivier den Gender te vallen en zouden jammer lijk verdronken zijn, indien het oudste zijn broertje niet was nagesprongen. Toen de te hulp schietende personen aan den kant kwamen zag men een inderdaad indruk wekkend schouwspel. De oudste jongen bief zijn broertje in de hoogte en bood het de menigte aan, waarvan eenige het wel dra aanvatten en alzoo, ongedeerd op het drooge bragten, terwijl anderen ijverige pogingen aanwendden om den jeugdigen doch moedigen redder aan een wissen dood te ontrukken, waarin men gelukkig wel dra mogt slagen. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur Nu het gemeentebestuur van Amersfoort bij monde van den Kantonrechter verno men heeft, dat de heffing van het Vuur Haven- en Tongeld geen concessie maar belasting is, en de heffing mitsdien onwet tig (dat ze ook onrechtvaardig is, hebben we vroeger reeds aangetoond) nu had men mogen verwachten dat onmiddelijk het heffen zou zijn gestaakt. Zelf al wil men in hooger beroep komen, dan nog diende de heffing voorloopig uitgesteld te worden. Het kan nog maanden duren eer het laat ste woord door de Rechterlijke Macht over deze kwestie zal zijn gesproken. De Gemeente gaat inmiddels voort de heffing toe te passen, welke handelwijze stellig niet de waardigheid van het gemeentebe stuur verhoogt. Men is nu toch voldoen de overtuigd van de onhoudbaarheid dier heffing, en al is men dat niet dan ware het toch zeker gewenscht de inning van gelden niet te bestendigen, zoolang het gewettigde dier //belasting" niet is gebleken, of ook maar aan twijfel onderhevig is. Is er dan geen enkel gemeenteraadslid dat voor de belangen der ingezetenen op komt, en zijne afkeuring over eene der gelijke handeling in den Raad durft uit te spreken? Of is dat soms in 't geheim geschied, in de zitting van donderdag 30 Juni? Of zijn de gemeenteraadsleden waarlijk ingenomen met die wijze van geldvorde ring? De ingezetenen van Amersfoort mogen er kennis van nemen, dat de Gemeente raadsleden zich niet storen aan de belan gen van Handel en Scheepvaart, ook niet aan de uitspraak van den kantonrechter, maar men make er dan ook later de schipperij geen verwijt van zoo deze mocht besluiten om van haar goed recht gebruik te maken tot terugbekoming van de se dert 30 jaren onwettig betaalde belasting. Het vonnis dat haar in de gelegenheid moet stellen om die terugbetaling te vor deren, heeft het Gemeentebestuur zelve uitgelokt, en nu het bovendien voortgaat met van de schippers te halen wat het kan, nu behoeft men zich zeker niet te verwonderen, indien tegenover dergelijke laakbare onverzettelijkheid een allezins rechtmatige vasthoudendheid, een eisch tot uitkeering van wederrechtelijk gevor derde gelden wordt geplaatst. Verscheide ne jaren heeft men te vergeefs op eene billijke schikking gewacht, ijdele beloften in plaats van daden, en nu reeds ft eerste beroep op den rechter in ft nadeel der gemeente uitvalt, nu gaat men voort, als of er niets gebeurd is, nu maar waarom verder in herhalingen te treden? De eisch der schippers tot terugbetaling, en de toewijzing van dien eisch door den' rechter, kan geld, veel geld kosten. En wie betaalt dat? Niet de voorzitter met zijn rechtsgeleerde adviezen, niet de leden van den Raad met hup onwankelbaar vertrouwen in diens doorzicht, maar de ingezetenen, de burgers, de belasting schuldigen. Mag men dan verder de oogen sluiten en voortdommelen Neen, men erkenne ronduit zijne dwaling, men be stendige niet langer, wat althans bij Han del en Scheeprecht algemeene verontwaar diging wekt, en ook van dien kant zou het uiterste niet worden geeischt, ook van dien kant zou men zich liever ver heugen over het goede dat verkregen is, dan zich te ergeren over het verkeerde dat werd begaan en bestendigd. Maar men schijnt niet te willen, en daarom met gemeenteraadsleden die hunne roeping zoo goed begrijpen, mogen de belasting schuldigen hunne zakken wijd open zetten. Amersfoort, 3 Juli 1881. C. V. GERRITSEN. Een verdicht verhaal bewijst niets, maar kan vaak tot opheldering gebezigd worden. Het volgende moge dit aantoonen. De heer William Brown ging als amb tenaar naar Calcutta. Hij behoorde tot de unitariërs, maar had zich nooit veel om kerkelijke zaken bekommerd. In Cal cutta trouwde hij eene mohammedaansche vrouw. Deze vrouw was vrij ontwikkeld en daarbij oprecht aan haar geloof gehecht en had den Koran vlijtig gelezen. Zij had William in derdaad liefen ook hij ge voelde zich in haar bezit voortdurend ge lukkig. Somtijds echter, wanneer zij recht genoeglijk bij elkander zaten, kwamen bij haar op eens tranen in de oogen. //Wat scheelt er aan?" vroeg William. Eerst wilde zij het niet zeggen; maar op zijn aanhouden zeide zij, dat het haar zoo bit ter smartte, dat hij niet in het paradijs zou komen, omdat hij den profeet Mo hammed niet erkende. Hij zeide, dat hij dit niet doen kon, omdat dit met zijn christelijk geloof in strijd was; doch zij antwoorddedat Mohammed al de profe ten van het oude en het nieuwe testament erkende; dat hij dus niets van hetgeen hij geloofde behoefde te verloochenenen en maar alleen nog een profeet er bij erkennen moest. William echter wilde hier in 't geheel niet van hooren. Na eene gelukkige echtvereeniging van verscheidene jaren werd hij zwaar ziek. Zijne vrouw paste hem uitstekend op, maar zeide soms: //William! gij zoudt mij zulk een groot genoegen doen, als gij onze ge loofsbelijdenis wildet uitspreken." //Wat verlangt gij dan, dat ik zal zeggen?" zeide hij. //Niets anders dan dit: „ex is geen God dan God, en Mohammed is de pro feet van God." Als gij dit wilt uitspreken, dan zien wij elkander in het paradijs we der, anders niet." William aarzelde nog, maar werd hoe langer hoe zwakker, en de t.eedere zorg benevens de tranen zijner vrouw bewogen hem, om kort voor zijnen dood het verlangde formulier uit te spre- ken. Spoedig werd dit bekend en de mo hammedaansche geestelijken juichten over eene bekeering van eenen Engelschen chris ten op zijn sterfbed. Zouden zulke geval len alleen in de Engelsche Oost kunnen gebeuren? S~ y Bevallen van een welgeschapen ZOON, ANNETTE DE JONG— Velaars, MAURITZ F. W. J. DE JONG. - Amersfoort3 Juli 1881. Ten spoedigste gevraagd en een LEERJONGEN. Loon naar be- kwssnilicid. Adres: SCHLUTER, Mr. Kleerma ker, Wijk G, No. 27, buiten de Slijk- poort. De Notaris Mr. J. DE LOUTER te Amers foort zal op Zaterdag 23 Juli e. k.des avonds 8 ure, in het Koffiehuis //HET VALKJE" aldaar, in het openbaar verkoopen: aan de Langegracht, Wijk F. No. 201 met 3 WONINGEN daarachter in het Paternosterstraatje. op den Eng, groot 2 bunders 13 vierk, roeden 4 vierk. ellen. Beide perceelen zijn spoedig te aan vaarden. 55 zal in lading liggen a.s. Zaterdag 8 Juli tot Maandag daaropvolgende tot des namiddags 2 uur om alsdan te ver trekken naar ROTTERDAM over Haar lem, Leiden, Gouda, den Haag, Delft. Terugreis van Rotterdam des Don> derdagsnamiddags 2 uur over Schie dam, Gouda, Haarlem naar AMERS FOORT. De Ondernemer, van op en TUSSCHENGELEGEN PLAATSEN visa versa. Vertrek van Amersfoort: des Maandags 's morgens ten 4 ure en des Woensdagsnamiddags ten 12 ure. Vertrek van Amsterdam: Dingsdags en Vrijdags 's morgens ten 4 ure. De Ondernemers HOUTZAAGER VAN VEEN. Een OPPASSEND GE PENSIONEERD MILI TAIR zag zich gaarne be last met LOOP-, KANTOOR- of andere WERKZAAMHEDEN; in het omgaan met paarden is hij zeer bekwaam. Adres onder letter Q, bij den Uitgever van deze Courant.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 5